USA versus John Lennon

• USA The U.S. vs. John Lennon (více)
všechny plakáty

Filmaři David Leaf a John Scheinfeld ve svém kontroverzním dokumentu sledují pokusy FBI i některých členů americké vlády umlčet Johna Lennona (1940–1980). Ve snímku jsou rozsáhlé rozhovory s jeho nejbližšími. Je to pohled na život a časy věčného rebela Johna Lennona. Snímek realizovaný pro kina, zachycuje ideály, za něž bojoval. Vrcholem filmu jsou ukázky písní Johna Lennona. (Česká televize)

SoolenJV

Poměrně zajímavý film, ale možná až příliš jednostranně nekritický. USA se tady ale kritizují od začátku do konce a případné protiargumenty jsou záměrně postavené tak, že ti, co je říkají jsou "od pohledu blbci". Jestli to trochu nezavání mystifikací. ()

plechulka

Docela jsem přivítala, že se v TV sešel s téměř jen týdenním odstupem tenhle dokument s daleko obsáhlejším dokumentem o Georgovi Harrisonovi od M. Scorcesiho Zatímco George dobu "po Beatles" kromě hudby věnoval převážně hlubokému pátrání ve své duši (a jak tady někdo krásně napsal: ...a takhle důkladně si to může dovolit jen ten, kdo se nemusíl starat o každoměsíční složenky apod."), John, za velké podpory Yoko, svůj čas a peníze utrácel za rebelii proti stávající vládě USA. Škoda, že mu osud nedopřál zestárnout a my se tudíž nikdy nedozvíme, zda by rebelem zůstal nebo ne..... nicméně to, jak žil(i), se možná zapomene, ale to, co stvořil(i) zůstává i pro další generace ()

neoBlast

Přenesl jsem se plně do atmosféry přelomu šedesátých a sedmdesátých let. I když jsem tuto dobu nezažil, provedl mě Leaf a Scheinfeld srozumitelně, a s atraktivním vizuálem, bouřlivým posthippies obdobím. Zobrazují Lennona jako fanoušky zbožňovaný idol, odhodlaného rebela a charismatická ústa lidu. A mimochodem i geniálního hudebníka. Takováto významná a výrazná osobnost nebyla vždy samozřejmostí. A v tomto snímku mě s tím dokonale seznámili. 80 % ()

Beatle

I když je to velmi jednostranný dokument vysazený na to, ukazovat Johna jako politického mučedníka, musím uznat, že John ležel v žaludku asi hodně papalášům. Ne, že by jen nedali spát oni jemu, ale Lennon je taky dvakrát nešetřil. John Lennon byl rebel, politický aktivista, výborný hudebník, ojedinělý textař a můj hrdina. Když v dokumentu padly tři výstřely, brečela jsem ještě 10 minut po jeho celkovém skončení. ()

ghatos

Antikrist Nixon vs. intelektuál Lennon rovná se dobrá zábava. Dokument je samozřejmě jednostranný a čouhá s něho levicový chuťový ocas, ale proč ne. Snímek působí konzistentně a chronologicky. Je tam pár zajímavostí, které nejen fanouškům Johna můžou být ku prospěchu. Je tam i slavný záběr s diskuzního pořadu, který byl použit ve Forrestovi Gumpovi. ()

TheRoller

"Ak by sa mne a Yoko niekedy niečo stalo, nebola to náhoda." John Lennon Dokument, ktorý pekne sprehľadňuje, že "obyčajný človek", Working Class Hero, navyše z Veľkej Británie (o čo viac je to pre hrdé USA ponižujúce) mal svojho času na americký ľud, najmä na jeho najväčšiu časť - mladých, väčší vplyv ako celá americká vláda na čele s tou najväčšou špinou v histórii politiky - Nixonom. Pekne zobrazený je najmä boj o zelenú kartu a celkové vloženie Johnových sólových klenotov populárnej hudby. ()

Autogram

Lenon nebol pre USA iba spevák, ale skôr politik s veľmi nepríjemnými názormi a dosahom presahujúcim akéhokoľvek politika. Tak k nemu pristupovalo aj FBI a podobné organizácie. Svetový mier pre Lenona nebola iba fráza, ale dokázal sa spolu s Yoko Ono pre dobrú vec tak zapáliť, že to neuniklo pozornosti celého sveta. V dokumente máme pohľad na jeho činnosť dokonca z viacerých strán a Yoko Ono predstavuje oporný bod a dáva filmu autenticitu. Práve ona a jej pôsobenie ma veľmi prekvapilo, je sympatická oveľa viac ako som si dodnes myslel. ()

kisha

trochu rozvleklej dokument o Lennonovi a jeho věrnym nohsledovi Ono, která konečně na starý kolena mluví a jedná i trochu samostatně...lepší tři díky mé slabosti pro Lennonovu personu a jeho geniálně jednoduchou a přitom všeříkající hudbu ()

Paity

Nevím, jak ostatní, ale mě to nějak zvlášť neoslovilo. Johna Lennona samozřejmě uznávám, ale myslím, že toho bylo natočeno mnohem víc a řada věcí byla prostě kvalitnější. ()

Hanys_

Lennon měl potřebu vyjadřovat se skoro ke všemu, dneska by určitě radil i klimatologům. A jak mám Beatles rád, tak ta jeho povalování se s Yoko v posteli řadím k totálnímu wtf. Jako dokument zajímavé, vlastně mě ale nepřekvapuje, že na něj měla vláda složku - vzhledem k jeho vlivu na demonstrace atd. 6/10 ()

Zik2

Zajímavý dokument. Měli by jej vidět všichni, kdo se alespoň trochu zajímají o politiku, dějiny a společenské vědy obecně. ()

Pjenkus

Zajímavý dokument se zajímavou konspirační teorií. Tvurcům se podařilo sehnat lidi, kteří skutečně "byli u toho" a to včetně Yoko Ono. ()

Ezekiel1

Čekal jsem povrchní a sentimentální dokument o tom jak byl Lennon úžasný bla, bla, bla...ovšem chyba lávky. Film není 100% zaměřen na legendárního brouka. V první polovině vykresluje a snaží se vtáhnout diváka do atmosféry a myšlení "květinových dětí". Nekonečných prostestů proti nesmyslnému válečnému strádání ve Vietnamu. Z popela a chaosu stanul vpřed právě nebojácný Lennon podporovaný manželkou Yoko se songem GIVE PEACE A CHANCE. Druhá polovina snímku je strhující. Poodhaluje shnilost a strach z Nixonovy vlády v čele s ředitelem FBI J. Edgarem Hooverem. Dokument vznikl v této době jako jasná paralela na protest vůči nenáviděnému Bushovi. Těžko říci, co by John dělal pokud by byl ještě naživu...možná by v necelých 70-ti letech protestoval s Yoko v posteli proti válce v Iráku a dnešní mládeži by byl asi pro smích...svojí smrtí se ovšem nejspíš stal mučedníkem (dá-li se to slovo vůbec použít :). Yoko Ono nenávidím, protože rozložila mojí nejoblíbenější skupinu THE BEATLES na atomy. Ovšem naprosto nezbývá než souhlasit s názorem, že nejdůležitější věcí zpěvákova života pro dnešní svět je Lennonův ODKAZ! Který paradoxně nabyl na významu díky jeho předčasné smrti... :( 80% ()

Schuldiner

Škoda, že to bylo vzato tak povrchově... Ale je fakt, že se tam nějaké cenné informace nebo myšlenky našly. Je sranda vidět, jak je nejslavnější demokracie na světě v mnohém úplně normální totalitou.. John Lennon se ocitl v době a místě, kde vládli lidé schopní všeho. Z proslovů Nixona a Hoovera (ředitel FBI) se chce zvracet. Až z toho jde strach, když si uvědomíte, že tihle psychopati, kteří své debilní názory ani neskrývali, byli ve své době nejvlivnější a nejmocnější lidé na planetě. Obdivuju Lennona, že to nevzdal. Šlo mu o život, to je bez debat. Nakonec ho zabili až o pár let později, kdy už nebyl Nixon u kormidla. Bylo mu pouhých 40 let. Mohl toho ještě tolik udělat. ()

Nesmrtelný Brouk

Nesmrtelný Brouk

19.06.2006

Když Lee Harvey Osvald zastřelil Johna Kennedyho, sledoval několik dní před činem pořád dokola film Franka Sinatry Suddenly, kde Frank hraje psychopatického vraha, který chce zastřelit prezidenta… (více)