Voják

Vojak

Thriller / Akční / Drama

USA, 2006, 88 min

• Gilmour93

Jak by řekl Pinďa ze Čtyřlístku:„Johne, ty nemáš bicepsy, ty máš přímo tricepsy..“ Matta Damona nafoukli pumpičkou do tvarů panáčka Michelinu a oblékli ho do směšných kalhot s rozkrokem u kotníků. A já se ptám, má to Cenu? Azbestový wrestler, na něhož mají plameny exploze stejný účinek jako vánek ze stolního ventilátoru a který je tak tvrdý, že by se na něj před vzájemným vítězným soubojem musel Chuck Norris snad i rozcvičit v neostré akční slátanině se špetkou nadhledu. Tu obstarává T-1000, které pochopilo, že když už se někdo objeví v sračce, má se do ní potopit s úsměvem a ta jediná hvězda je za všeříkající pohled do zpětného zrcátka..(22.3.2010)

Tak po Vinovi a Rockovi tu máme ďalšieho kandidáta na prevzatie žezla po Arniem. Aj keď Cena nie je až taký cool ako spomínaní dvaja borci, podobné oldschool-action filmy milujem a tento mi ich pripomenul viac, než dosť, takže nie je o čom diskutovať! Prostredie tiež nie je až také atraktívne, je vidieť, že občas boli asi problémy aj s financiami, ale všetko zachraňovali slušné hlášky a niektoré akčné scény. Scenár je lacný a aj napriek pomerne krátkej stopáži pomerne rozvlečený, náznaky sľubného príbehu sú nevyužité, rovnako je aj nevyužitá postava (korba plná svalov) akou je John Cena. Toto je moje malé guilty pleasure, pri ďalšom Cenovom filme budem však nemilosrdný. 75%.(31.1.2007)

Parádne béčko, akoby vystrihnuté z osemdesiatych rokov, keď žánru kraľovali svalovci, len brutalitu a vysoký bodycount nahradili zábavnejšie dialógy a väčšia porcia výbuchov. Spočiatku to pôsobí tak zaujímavo epizódne, s čím ale nemám najmenší problém, úvod v Iraku, lúpež, ale aj prvý deň v práci ochrankára ma nadmieru bavili, všetko má svoje efektné momenty, ale aj následne sa je na čo pozerať. Tempo síce trochu zvoľní, ale dejovo mi to veľmi vyhovovalo, neustále sa to odohráva v atraktívnom prostredí a nikdy netreba dlho čakať na ďalšiu akciu, takže je to skutočne výborná žánrová zábava od prvej do poslednej minúty. Bežne síce nemám rád, keď majú záporáci podobne priestoru, ako akčný hrdina, ale to rozhodne nie je tento prípad, keď je s nimi taká zábava. Obsadenie a postavy sa tu skutočne vydarili, John Cena je nielen svalovec, ale aj celkom sympaťák, ktorý aj v akcii má čo ponúknuť, manželku mu predstavuje mimoriadne sympatická Kelly Carlson a k tomu výborná skupinka záporákov, samozrejme hlavne Robert Patrick, ale aj postava zábavného černocha s rasistickými rečami. A tak je tu plno skvelých hlášok a zábavných dialógov. Sťažovať si nemôžem ani po stránke akcie, súboje sú síce zbytočne zostrihané, aj keď to Cena určite nepotreboval, ale aj tak sú našťastie stále prehľadné a s dostatkom efektných chvatov, k tomu výborná automobilová naháňačka a plno parádnych veľkolepých explózií. Len škoda, že kvôli malému množstvu záporákov chýbajú aj klasické prestrelky. Výnimkou je jedine úvod, kedy sa hlavný hrdina efektne postará o skupinu iráckych vojakov a práve túto akčnú scénu mám aj z celého filmu najradšej. Režijne si tu teda nemôžem sťažovať, až na tie horšie zostrihané súboje je to na debutanta prvotriedna žánrová práca, vizuálne je na to skutočne radosť pozerať. Kiež by sa takýchto technicky kvalitne zvládnutých a dobre obsadených béčok, ako zo starých čias v dnešnej dobe objavovalo viac. 82%(3.6.2007)

Tak toto je druhý film s Johnem Cenou v hlavní roli, který jsem dnes shlédl. A jsem za to rád. Akční filmy, at už áčkovité či béčkovité mám ve velké oblibě a toto rozhodně mezi povedené akční filmy patří. Nedávno jsem s Johnem Cenou viděl snímek 12 kol. Takže jsem byl opravdu nadšen a dal jsem 85% (4*) - něco málo chybělo k plnému počtu. Lepší finále, to, aby to hlavní hrdina neměl tak lehké a byla to trošku kopírka na filmy Nebezepčná rychlost a Smrtonosná past 3, ale nevadilo to moc. No a toto dílo je o něco slabší než 12 kol, ale ne nějak drasticky o moc. Úvod filmu je zajímavý - zásah marináka v akci. Takže zběsilé střílení, přehledné akční scény a jeden velký výbuch. Vytknul bych akorát to, že to byl velmi krátký úvod, takže se z toho mohlo vytěžit více, ale nevadí. Dále tu máme seznámení s hlavním zločinci, nějaké střílení jak přepadnou banku a tak dále. Takže po půl hodině filmu nastává už především jen akce, takže nuda ani náhodou nehrozí. Akčních scén je zde poměrně dost a jsou perfektně natočeny a jsou hodně a hodně přehledné. Krom toho mají akční scény neuvěřitelné množství nápadů, kdy například John Cena ve vzduchu padá z auta - na auto střílí nepřátelé, takže si každou akci divák rozhodně užije. Automobilová honička tu taky je a je výborná, především se mi líbilo zběsilé střílení na policejní auto, kde byl uvnitř John Cena. Když začnu záporama, tak třeba přehnanost byla ve filmu někdy dost troufalá. Třeba výbuch chatky a Cena hrdinsky letí vzduchem a přežil to. Výbuch benzínky a Cena to přežije, pokaždé se vrací, ale tak beru to s přehledem. Líbila se mi vtipně hláškující scéna, kdy jeden zločinec řekl, sakra ten parchant (hlavní hrdina) je jak terminátor, pořád se vrací. A na to se Robert Patrick zlostně zamračil. :-))) Chyběl mi lepší konec. Nemyslím tím akčnější, ale že hned po akci následovali závěrečné titulky. Nevysvětlilo se, jestli se diamanty našly, víc prozrazovat nechci. Příběh či děj film měl jednoduchý, spíš ho neměl, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo. Herecké obsazení je na tom výborně. John Cena jako hlavní akční hrdina určitě zaujme, neříkám, že mě extra nadchnul, ale žádný větší problém jsem s ním neměl - trošičku mi v obličeji připomíná ROCKa, ale jen trošičku. Robert Patrick jako hlavní padouch hrál opět velmi dobře, akorát jsem furt doufal, že se předvede v mnohem bláznivější poloze, ale nevadí. Zbytek herců ne třeba rozebírat. Zahráli všichni dobře. Hudba byla dobrá, normální, ničím nebyla významná, ale zase ničím nebyla pokažená, což je dobře. Technická stránka, režie a kamera na výborné úrovni. Konverzace zločinců mě ale moc nebavili, moc se mi ani nezamlouvala jedna scéna, kdy jeden zločinec odpráskne svého komplice bez nějakého důvodu a ostatním to je jedno, takže nějaké nelogičnosti se najdou. Tím pádem nekační scény mě tolik nebavili, v některých filmech jsou dobré, zde byly slabší. Takže jak to shrnout ještě stručněji ? Rozhodně se jedná o novější, modernější akčnák, který je opravdu nabitý akcí a perfektními akčními scény. Scény jsou neuvěřitelně dlouhé se super nápady. Jak už jsem ale řekl, byly přehnané, kdy hlavní hrdina opravdu byl terminátorem. Chyby se holt najdou, ale proč to tu pořád zdůraznuju ? Holt pečivě hodnotím film jako celek, všímám si kdejakých podrobností. Ale jako akční výplach to působé perfektně, takže nemám větší problém. Ale přeci mohl být lepší scénář. Trochu, ale jen trochu to zaostává k filmu 12 kol. Ale i tak jsem spokojen. Celkově hodnotím na dobrých 78% = ****(10.5.2013)

• Djkoma

Jeden muž. Nepotřebuje zbraň, nepotřebuje pomoc, nepotřebuje nikoho. Jen chce najít svou unesenou ženu a cestou pozabíjet většinu únosců. Jednoduchý děj, který jednoduchým zůstane a v pár okamžicích se z děje stane jen způsob jak ukázat svalnaté borce, polonahé krasavice a efektivní výbuchy. Kdyby se tam občas nějaká z těch modelek (resp. wrestlingových partnerek svých svalnatých borců) nesvlékla do spodního prádla a podvazků nebylo by se na co koukat. Vlastně možná na americkou (nebo lépe wrestlingovou) verzi Cobry 11, v které se Simír a Gerchán spojili do jedné osoby a efektivně všechno zvládají bez pomoci a občas i něco vyletí do povětří. Co naplat, stupidní až moc. PS: a to rád koukám na wrestling ;-)(7.3.2007)

• - Natáčení probíhalo v Austrálii. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Zbraň, ktorú nosí Rome (Robert Patrick), je nerezový Magnum Research Baby Eagle. (m.a.t.o.)

• - Píseň "If It All Ended Tomorrow", která hraje v závěrečných titulcíh, nazpíval sám John Cena. (Chris Masters)