Voják

The Marine

Vojak

Thriller / Akční / Drama

USA, 2006, 88 min

Žeru všechny akce, pod kterými je podepsán Vince McMahon jako producent. Borec, jenž ovládá celé wrestlingové impérium, jednou večer popíjel s Johnem Bonitem, z hecu před něj narovnal pár balíčku stodolarovek a půjčil mu rabiáta s bicepsem velikosti zralého grapefruitu - Johna Cenu. V produkci WWE tedy vzniknul tento film, který měl být poctou akčňákům 80. a 90. let. Upozornění: Před stisknutím tlačítka Play si vyndejte mozek a hoďte ho do horní palice mrazáku. Jednoduchý až primitivní scénář má dost děr na to, aby jím prolezl i takový medvěd, jako showman Cena. Já vím, že se říká, že v jednoduchosti je krása, ale tady to platí pouze v případech, kdy je na scéně dvoumetrový hromotluk a vytahuje ze svého zásobníku wrestlingové chvaty s puncem brutální kvality. Když neúřaduje Cena, nechává režisér všechno, co je na place, sice efektně, ale mnohdy zbytečně explodovat. Sem tam padne dobrá hláška, Robert Patrick hraje slušně, ale celé to působí více než odkazově a stylově spíše úsměvně. Ale John Cena se uvedl parádně a ačkoliv jeho role silně zaváněla typickým wrestlerským herectvím, s čistou hlavou říkám, že bych si ho dovedl představit jako nového Terminátora. Ostatně - "He is like a...Terminator!" 20 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(6.2.2007)

Není nad to, když se sejde partička blázínků z wrestlingového prostředí a řeknou si, že by zase mohli na něčem vydělat, a tak si vyrobí oldschoolový filmek jako vystřižený z 80. let. Postaví si před sebe kopu drsňáků a hrubých ksichtů a vyberou ten nejdrsňovitější, který by se mohl dobře vyjímat před kamerou. „Jak je obejdeme? – Neobejdeme. Půjdeme přes ně.“ Hrát nemusí, o hraní se postará nějaká zajetá (ale bože skvělá) tvářička ze starého Hollywoodu. Co takhle Robert Patrick. Wow, tak ten si ten filmek určitě užije. „This guy is like the Terminator.“ Nebude ho totiž brát tak vážně jako onen drsoň, který s filmem teprve začíná. Dále stačí obohatit násilnickou partičku o pitoreskní stylové a coolové postavičky a navíc jednoho.. jednoho.. koho ještě… no přece černocha (ty přece za všechno můžou). Ale ten musí být opravdu vtipnej (a taky že je). „Brothers don´t camp.“ = „I hate cops… and rock candy.“ Producenti do filmíku nacpou alespoň řekněme 15 milionů dolarů, aby tam byl taky nějakej ten výbuch. Ostatně dobrým výbuchem se prý dá zalepit spousta scénáristických děr. No, zas tolik peněz neměli, i když John Cena lítá vzduchem seč může. Ale víte co, kašlete na to, na dobrý nebo alespoň průměrný scénáře koukáme pořád. Trapné a klišovité dialogy rovnou vypouštějte z hlavy a soustřeďte se alespoň na ty, které odkazují na jiné filmy. A víte co? Zaručeně se pobavíte. Každý z nás by přece chtěl být jako terminátor, který se nesvalí, ani když ho nejméně třikrát vyhodí do povětří, rozstřílí mu celé auto, ale jeho ani neškrábnou, udeří ho tucetkrát pěstí, tyčí, lopatou, židlí, brokovnicí, projedou s ním 3 (slovy třemi) dřevěnými chatrčemi, shodí ho z kamionu, udeří kladivem (bože AU !!!) etc. Jo, jo, takového dostane jenom náruč překrásné blondýny. No nebylo by to skvělý? Zkuste si to sami…(21.8.2007)

Společnost World Wrestling Entertainment svým divákům servíruje spoustu akce, velkolepé fyzické souboje a blond modelky, což ji spolu s velkým kapitálem předurčuje k tvorbě precizních oddechových akčních filmů. Současně ví, že když do hlavní role obsadí wrestlingového zápasníka, dostanou bijce a ne herce. Proto se velká část filmu zaměřuje na charismaticky vyprofilované záporáky, jejichž představitelé jsou herecky zdatnější. Díky tomu a perfektně technicky provedeným akčním scénám je film svěží a zábavný.(19.8.2008)

DVD/// Obsazení 7/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Akce 10/10/// +John Cena, divné jméno, ale dokážu si představit jeho jako akční ikonu, akce, spád, hlavní záporák, hláškující černoch... -opravdu jednoduchá zápletka, mohlo být delší, mohlo to být ještě velkolepjejší/// Totální akční výplach. Rozhodně však není stupidní, trapný a (ne)uvěřitelný, takže opravdu velká spokojenost. Od Komanda tu něco podobného chybělo a je zázrak, že to v dnešní době vůbec někdo natočil. Bezvadně jsem se bavil a bral bych další tucet podobných filmů, protože mám rád akčňáky z 80tých let./// Celkem 84%///(22.3.2010)

Tak po Vinovi a Rockovi tu máme ďalšieho kandidáta na prevzatie žezla po Arniem. Aj keď Cena nie je až taký cool ako spomínaní dvaja borci, podobné oldschool-action filmy milujem a tento mi ich pripomenul viac, než dosť, takže nie je o čom diskutovať! Prostredie tiež nie je až také atraktívne, je vidieť, že občas boli asi problémy aj s financiami, ale všetko zachraňovali slušné hlášky a niektoré akčné scény. Scenár je lacný a aj napriek pomerne krátkej stopáži pomerne rozvlečený, náznaky sľubného príbehu sú nevyužité, rovnako je aj nevyužitá postava (korba plná svalov) akou je John Cena. Toto je moje malé guilty pleasure, pri ďalšom Cenovom filme budem však nemilosrdný. 75%.(31.1.2007)

• - V scéne, keď z auta strieľajú po Johnovi Tritonovi (John Cena), Bennett (Manu Bennett) povie „Ten chlap je ako Terminátor". Vzápätí sa cez spätné zrkadlo na neho pozrie Rome (Robert Patrick), ktorý hral Terminátora vo filme Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991). (marciano)

• - DVD verzia obsahuje niekoľko akčných scén, o ktoré boli diváci v kinách ukrátení. (m.a.t.o.)

• - John Cena, zápasník WWF, se na svou první roli připravoval důsledně. Absolvoval i trénink se zvláštními jednotkami U.S. Marine. (Elwanelyn)