Kletba zlatého květu

• Čína Man čcheng ťin taj chuang ťin ťia (více)

Imperátor Ping, hlava dynastie Tang, vládce Číny desátého století, spalován neskonalou láskou i nenávistí vůči své ženě Phoenix rozehrává tragédii, která zasáhne každého člena královské rodiny. Panovník ví o skrývaném vztahu své ženy a jeho syna z prvního manželství prince Wana. Pronásledován stínem nevěry, panovník pomalu zabijí svou ženu jedem. Schyluje se k finálnímu boji. Na jedné straně císař, ovládaný pomstou, na druhé straně císařovna, bojující o holý život. Mezi nimi stojí tři synové, tři princové, kteří se musejí rozhodnout na čí stranu se přiklonit. Bolest a ztráta milovaných však čeká na každého z nich... (oficiální text distributora)

dee-key

Velmi efektní a velkolepé. Neviděl jsem moc čínských filmů, ale když se ve filmu šermuje a když proti sobě postavite dvě milionový armády, které se budou mydlit, budu vám tleskat ještě půl hodiny po odchodu z kina. ()

Genryuusai

Tak nevim jestli to chtělo být věrné předloze, ale nebránil bych se rozvedení některých intrik ještě víc. Jinak je to ale opět film, který dokazuje, že poezie v kině je možná. ()

kagemush

Antická tragédie z dob,kdy Václavova kolaborace se ještě nebrala jako státotvorný čin,kdy ještě půlka evropy byla pohanská(tak jako teď),a kdy třeba vikingové objevili,že amerika je vlastně za rohem. No a díky Zhangovi samozřejmě vizuální obžerství. Tak. ()

Chen

Rodinná tragédie za zdmi Zakázeného města je podle mě emocionálně nejvypjatější Yimou Zhangův film. Bojových scén není moc, ale těch pár je choreograficky velmi dobře zvládnuto a finální bitva je opravdu megalomanská. Přesto jsem byl nejvíc okouzlen citovým nábojem filmu. Sice bych ocenil pár soubojů navíc, ale i tak jsem veskrze spokojen. Potěcha pro oko i pro srdce, tedy pokud ho máte :)). ()

HappySmile

Sice celé megalomansky zlaté a taky jinak hrající barvičkama, ale v tomto případě to není rušivý element tak jako např. u Speed Racera, kde to ani nemělo žádný účel. Miluju tenhle typ orientálních filmů, takže, takže dávám 4 hvězdčky, i když musím přiznat, že závěrečná bitva trošičku postrádala logiku a lepší koncept. ()

cariada

tak u tohodle snímku stojí za zmínku hlavně skvělá výprava a nádherné kostýmy a skvělé bojové scény s tisíci bojovníky v dokonalé výstroji. Příběh je o boji císaře a císařovny a jejich 3 synů. který se změní v krvavou tragédii. ()

Tsukikage

Intriky a podlé skutky čínského císařského dvora a hlavně jeho císaře. Co byste udělali, kdyby vás manžel pomalu trávil. Máte jedinou možnost, tři syny, ale jak je poštvat proti takovému tyranovi a zrůdě. Jak "obtížné". Čínská císařovna to vidí jasně. Výborný film, nemohu na něj zapomenout. Postava císaře byla nepřekonatelná. Z velkého množství akčních scén se mi nejvíce líbila ta s těma asasinama a nejmladším princem, to jsem fakt nečekal. Mimojíné klady se nesmí zapoenout na skvělé kostými a výpravu. Není asi nic, co bych tomu vytknul. ()

Dannysek4U

Neuveritelna vyprava a stylizace, ale jinak dost slaba tragedie na tema, jak to skonci, kdyz se nebudeme mit radi. Chybi tomu neco navic ()

pakobylka

Neskutečné bohatství a okázalá třpytivá nádhera - to je svět, ve kterém žije císařova rodina, obklopená nespočetnými zástupy sloužících, svázaná každodenními ceremoniály a rituály. Pokřivené, navenek vzorně fungující vztahy ve zlaté kleci, ze které není úniku. Právě pompézní velkolepost a přepych, přesahující veškeré představy, dává vyniknout zoufalství a nesvobodě a bezmoci, nemohoucnosti jednotlivce změnit svůj vlastní osud, přesto - nebo právě proto, že stojí až na samém vrcholu ... Velmi deprimující - s absurdním, ale nevyhnutelným závěrem. ()

Andre3000

Nastala hodina králíka. V této hodině budiž sledován film s typicky asijským charisma, založený na divných pošklebcích špatných herců (ano i Yun-Fat Chow) ,rádoby zapleteného a šokujícího příběhu a neposlední řadě břídilsky udělané bitvě, která neposkytne žádný detail a vypadá jak z nějaké prehistorické počítačové hry. Výprava a kostýmy jsou snad jediným plusem. ()

gabin(a)

Tak to byla podívaná par excellence! Nikdy jsem takový výpravný velkofilm neviděla, klobouk dolů před tím, kdo všechny masové scény vymyslel, zrežíroval a nakameroval. Příběh by se mohl odehrát kdykoli a kdekoli, intriky, donášení, travičství, láska, pomsta - to jsou věčná témata od řeckých bájí a pověstí až po současnost, jen u nich vždycky neasistuje takové množství vojáků. Pěkný komentář Superpero, císařovi ninjové slétající na kořist jako havrani byli perfektní, ale na mě ještě hodně zapůsobila scéna úklidu po bitvě na chryzantémovém poli. Jinak právě asi ta výpravnost s dlouhými záběry, které umožňovaly divákovi prohlédnout si důkladně každou židli na scéně a sponu ve vlasech a ten patos byly na úkor strhujícnosti příběhu nebo jak to mám napsat. Prostě vizuální zážitek, oči přecházely, ale s lidskostí, vřelostí a opravdovostí třeba Posledního císaře, ať se držíme na místě, se to nedá srovnat. Na druhou stranu si radši ani nechci představit, co by za takové náklady spáchal Jakubisko.... ()

Juto

Dobová kung-fu melodráma ponorená do úžasného vizuálu a smrtiacich palácových intríg, vrcholí v úžasnej bojovej scéne a epickej tragédii. 7/10 ()

emo

Skvelá historická dráma s minimom "lietania"... Ponaučnie: Pravidlo 1: Cisár má vždy navrch. Pravidlo 2: Ak by sa aj zdalo že nemá, platí Pravidlo 1 ;-))) ()

Deverant

Jestliže "Hrdina" byl obhajobou etatismu a pajánem na čínskou jednotu a velikost, je "Kletba zlatého květu" studií odlidšťující a pervertující síly moci. Všechny postavy intrikují proti ostatním, pravda jejich životů je zamlžena a ztrácí se, respektive je dávno ztracena. Stejně jako je palác střídavě naplněn ruchem spěchajících služebníků (a v podstatě všechna "lidská těla" která se ve filmu objeví jsou služebníky) a vzápětí podivně pustý a prázdný, i postavy, které se jím pohybují se stávají jen exponenty vztahů moci a bezmoci, jež se mezi nimi pnou. Vyčítat Zhangovy výtvarnou manýru je absurdní, resp. bylo by to na místě spíše u zmíněného "Hrdiny "nebo "Klanu létajících dýk". V případě "Kletby" je ale vizuální přebujelost a odtrženost od skutečnosti vlastností samotného paláce který je středem Zakázaného města. Proto je i jediný výlet mimo jeho hranice svírán ze stran stěnami soutězky a zhora temným, snad ranním, snad večerním, nebem; je klaustrofóbním dokladem toho, že cesta za hranice paláce, do okolního světa není možná (i císař upírá prvnímu a třetímu synovi, kteří jeho zdi nikdy neopustili, možnost do něj odejít "na zkušenou"). Stejně jako v "Hrdinovi" zde není prostor pro nic jako lid (ve smyslu třeba jen jediné osoby vydělené z dusivých propletenců moci), ale narozdíl od něj ho (svévolně) nereprezentuje císař, jeho absence je dána právě celou koncepcí paláce jako města, kde nikdo nežije, kde se všichni jen nacházejí. Proto jsou i veškeré stesky nad emociální vyprázdněností pominutím skutečnosti, že právě vnitřní umrtvenost všech postav (právě proti ní stojí vnější bohatství) je zásadním motivem celého filmu. "Kletba zlatého květu" je po etatičnosti "Hrdiny" nečekaným překvapením (i když, bohužel poněkud plytký, "Klan létajících dýk" už tuto intenci naznačoval), jejichž protikladné směřování připomíná vzath prvního a druhého "Ivana Hrozného". ()

mortak

Běda režisérům, kterým ex-milenka vládne! To, že předlohou filmu je divadelní hra, je patrné hned z úvodu. Jenže Zhang místo toho, aby dynamicky rozvíjel vztahy mezi všemi postavami, soustředí se v dlouhých záběrech pouze na Li Gong a její expresivní ztvárnění účinků obou jedů (toho fyzického, i toho duševního - touhy po moci). A bohužel - v podání Li Gong královna není nijak zajímavá, či sympatická postava, o kterou by se divák zajímal. Chowův Ping a jeho synové jsou pak jen vedlejší postavy, což je ještě umocněno osekáním divadelní předlohy na úkor "velkolepých" akčních scén, které moc neladí s ponurou studií palácových intrik. Zhang má všechno pevně v rukou, ale když netočí film pro diváka, ale pro svoji lásku... Mohl by si podat ruce s Lucem Bessonem (podobný fail Johanka z Arku). ()

majo25

Ďalší z radu pompéznych a velkolepých čínskych historických diel. Do role kráľa obsadený Jun-fat Čow (známy ako hviezda filmov Nepriestrelný mních či Tyger a drak) je lákadlom. Je síce menej akčný a skôr "otvorený" palácovým intrigám, podobne ako aj samotný príbeh. Ono akcia dala prácu hlavne počítačovým grafikom a aj keď pri tak masívnych scénach to asi inak nejde, celkovo to nie je s tými heklolitrami počítačovej krvi a stovkami svišťajúcich počítačových hákoch ono. Škoda, že "palácová" časť sa zvrhla na telenovelovské prvky typu "ten spal s tou, tá má tajne syna s hentým, tamten je brat s tou" a hoci všetci všetko vieme, budeme to tajiť až do drastického momentu, keď brat katuje kata, otec syna a manželkina armáda manželovu stráž. Inak je zaujímavé, že niekoľkotisícové armády majú v talóne rôznofarebné brnenia, podobne ako v napr. hokeji, doma si oblečú zlaté a vonku čierne brnenie. Hodí sa to, keď spolu súperia císarskí manželia, len treba dať dopredu avízo, aby si vojaci obliekli tú správnu farbu. ()

Radiq

Byl to fakt velkej film. Velkolepej svejma reáliema, vojsky a vším možným. Vyloženě zkažené bývají tyto filmy těmi bojovými scénami, kdy se tam vyskytují fyzikálně nemožné lety, hody a boje proti milionu protivníků. V tomto filmu toho bylo sice méně než v jinejch takovejch projektech, ale stejně to kazí dobrej pocit z toho ostatního. Yun-Fat Chow je v roli císaře skvělej, stejně jako ostatní herci se zhostili svých rolí dobře. Takže příběh dobrej, výprava dobrá, boje nic moc (teda kromě těch černejch císařovejch "pavouků"), ale stejně si nemůžu pomoct - furt ve mě je takovej dojem, že jsem takovej film už někdy viděl. No ale musím říct, že vlastně jediné, co se mi tam nelíbilo, byly ty boje. ()

SoolenJV

Zhang Yimou ubral na mnozsvi akcnich scen (ale ty, ktere jsou, stoji za to a jsou velkolepe) a vic se soustredi na popis palacovych intrik. Bohuzel jsou trochu zamotane a clovek se hure orientuje, kdo je s kym proti komu. S vizualni stranky (tentokrat barevne ladene do zlata) az oci prechazeji, ale stale je to bohuzel nejslabsi Zhanguv wu-shu film. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží