Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Za mistrovským dílem z pera kontroverzního spisovatele Trumana Capoteho se skrývá ještě mnohem víc... Proslulá kniha "Chladnokrevně" amerického populárního spisovatele Trumana Capoteho (1924–1984) nepřestává dodnes fascinovat čtenáře po celém světě. Krátce po sobě dokonce vznikly dva snímky se stejným námětem o pozadí vzniku tohoto legendárního díla, které vypráví uměleckým reportážním stylem o bestiálním zločinu, který v roce 1959 otřásl Spojenými státy. Ve filmu Capote z roku 2005 ztvárnil extravagantního newyorského spisovatele Philip Seymour Hoffman, jenž byl po zásluze za svůj výkon oceněn Oscarem. Již o rok později zavítal na plátna kin konkurenční projekt nazvaný Pochybná sláva, v němž titulní postavu neméně pozoruhodným způsobem ztvárnil anglický herec Toby Jones. Krátký časový odstup v uvedení obou snímků samozřejmě vedl k tendenci srovnávat výkony obou protagonistů, o výsledku ale musí rozhodnout každý divák sám... Truman Capote v pojetí Tobyho Jonese působí jako mnohem výstřednější osobnost, která ráda přitahuje pozornost okolí a otevřeně se hlásí ke své homosexuální orientaci. Zdánlivě bezstarostný život na Manhattanu ale končí ve chvíli, kdy se slavný spisovatel vydává ve společnosti své věrné přítelkyně Harper do zapadlého kansaského maloměsta, aby zde načerpal inspiraci pro nový druh reportáže o šokující vraždě místního farmáře a celé jeho rodiny. Případ otřesného zločinu ho totiž mocně přitahuje i děsí zároveň. Když jsou konečně dopadeni oba pachatelé tohoto hrůzného činu, slavný spisovatel s jedním z nich v cele naváže velmi blízký vztah. Zprvu nedůvěřivý Perry Smith ho nakonec nechá nahlédnout do svého nitra. Truman Capote díky tomu sice stvoří přelomové literární dílo, ale jeho osobní život je navždy v troskách. Vedle Tobyho Jonese ve filmu zazářil především Daniel Craig jako rozporuplný vrah Perry a Sandra Bullocková jako Harper. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (59)

farmnf 

všechny recenze uživatele

Mám s tím celkem stejný problém jako ostatní. Viděl jsem film Capote a tohle je totéž a spíše bych se přiklonil k "zprasenější" verze. Inteligence a tvůrčí schopnosti velkého spisovatele jsou zde přetřeny jeho teploušstvím. V tomto filmu není Capote teplý je doslova horký. Vajíčka ve vzdálenosti 30 cm od jeho prdele jsou v mžiku natvrdo. Scéna v cele smrti, jsem se obával, skončí souloží protagonistů. Další drobnost: Ať kdokoliv řekne před Capotem cokoliv, je to vykecáno na Mathatanu v hospodě do půl hodiny. Četl jsem jeho životopis pozorně ale je tam jen to, že to byl geniální buzerant plný depresí a že šíleně chlastal, že to byla drbna, tam nepíšou. ()

elle 

všechny recenze uživatele

Nejsilnějším momentem pro mě byla skvělá Gwyneth Paltrow v její miniroličce. Její píseň byla mnohem dojemnější než Capoteho hledání porozumění až k děsivému souznění s myslí masového vraha. Každému bylo ublíženo, zločincům často velmi, ale mrazilo mě kolik prostoru dostal příběh vrahů a jejich citlivé duše a jak málo prostoru dostala povražděná rodina. Je to děsivé. Kolik procent rozvodovosti bylo koncem 50. let a o kolik víc dnes. Kolik podobných citlivých vrahů chodí mezi námi, protože v dětství něměli klasickou rodinu...? Vraždí, protože toužili po lásce a respektu...marně. Podobně jako film Capote i tento vlastně pojednává o vzniku románu Chladnokrevně. Instinktivně mám trochu odpor k filmovým scénářům, která jasně vedou k takové té oscarové exhibici jednoho herce (viz Capote) na úkor opravdu dobrého scénáře, kde ostatní nejsou jen cingrlátka na ozdobu. Zde jsou tyto ozdobní herci rozmařile hvězdně obsazení. ()

Reklama

Mononoke. 

všechny recenze uživatele

Jsem snad jediná, komu připadal Capote od Bennetta Millera (o rok starší film) jednoznačně lepší? Navlas stejné scénáře, jiní herci (a to v Pochybné slávě jistě zvučnějších jmen), jiné podání... Připadala jsem si že koukám na remake o rok mladšího filmu. Vše co má Millerův Capote, tomuto kromě humoru chybí. Příliš komediální podání (i když v první půlce nevadilo), nedotažený děj, absence atmosféry, Craig jako vrah je příliš uhlazený a přehrává, Hoffman jednoznačně lepší než Jones, navlas stejné scény, dekorace...ne, opravdu nechápu, proč se někdo snažil natočit navlas stejný film, po jednoznačném úspěchu toho prvního. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Odpuštění nepochází od lidí, ale od Boha. 1) Knižní předlohu Chladnokrevně jsem nečetl, konkurenční film Capote jsem neviděl a o Trumanu Capotem jsem věděl toliko, že existoval. 2) Jako panenská tabula rasa musím konstatovat, že mě snímek dojal. Opravdu jsem cítil bezmoc, že se stane, co se stát musí, a že je to správně, ačkoli to rve srdce. What is punishment? Being in jail isn't punishment, if you didn't like it on the outside. And neither is death, if it was painful to live. 3) V této souvislosti mě napadá Čapkův Poslední soud (Povídky z jedné kapsy, 1929), kde spisovatel popisuje posmrtné soudní řízení v Nebi. Obžalovaný je mnohonásobný vrah, soudí ho bývalí soudci ze Země a jediným, protože vševědoucím, svědkem je Bůh. Protože ví vše, zlé i dobré, nemůže soudit. Lidem přísluší lidská spravedlnost. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Už z porovnania filmových plagátov tohto filmu a jeho slávnejšieho oceneného predchodcu sa dá naznačiť, čo chcem v nasledujúcich riadkoch povedať. Na začiatok musím povedať, že ma ani jeden z týchto snímkov neohúril a v hodnotení ostávam nižšie. I tak ma však 'Infamous' bavil viac. O rok starší 'Capote' na mňa pôsobil strnulým, šablónovým, chladným, neemočným dojmom, ktorý svojou štruktúrou chcel zbierať ceny. Kdežto tento film je už od začiatku hravý, farebný, emóciami viac nabitý a i keď je scenárovo menej náročný, predsa zabral viac. A aj herecké prevedenie Tobeyho Jonesa (vôbec nie pochybné) ma dostalo viac ako Hoffmanove. 70%. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (4)

Reklama

Reklama