Obyčejná matka 14ti letého syna Neda (Liam Aiken) Fay Grimová (Parkey Posey) je kontaktovaná CIA, aby našla svého již sedm let nezvěstného manžela Henryho (Thomas J. Ryan) a získala od něj jeho zašifrované zápisky, které můžou znamenat odkrytí velkého množství informací, nebo také vůbec nic. Při jeho hledání v různých světových velkoměstech (Paříž, New York, Istanbul) se setkává s celou řadou absurdních a zajimavých situací. (Rafik)

Lyncha

Asi nejlepší parodie na špionážní filmy, jakou jsem kdy viděla. Neuvěřitelně neuvěřitelné zápletky, odhalení, intriky, kdo s kým, pro koho a proč vás nenechají ani na chvilku odtrhnout oči od plátna. No a Parker Posey je špionka jako vystřižená :-) ()

Deverant

Henry Fool je ve Fay Grim postaven zcela na hlavu, resp. jeho postavy a zlomky zápletek jsou odkormidlovány do žánrových vod špiónského thrilleru, ale ne tak zcela. Fay Grim vládne podobná sarkasticko-melancholická nálada jako v Henry Foolovi, v níž se ironie střídá, nebo spíše občas až neodlučitelně (neanalyzovatelná směs?) mísí s tragičnem plynoucím z jisté neodvraitelné nevyhnutelnelnosti. Dle mého se nejedná ani náhodou o parodii, protože tématem je Hartleymu (mimo jiné) mnohem spíše paranoidní svět promísených (opět směs) stran ve "válce proti terorismu" počátku 21. století případně jeho zobrazování, než špionážní žánr jako takový. A co se týče údajného zvážnění v druhé půli filmu, nemám pocit že k něco takového v něm nastává viz např scéna Henryho rozhorovoru s ne-nejhledanějším teroristou na světě, nebo okamžik kdy se ruský, americký, francouzský, izraelský a arabský agent nacpou do jedné dodávky, která vzápětí vyletí do vzduchu. Hartleho humor obecně je zvláštní a trochu mrazivý, vždy je přítomná i jakási tíživost či nehostinnost. Fay Grim je ale rozhodně skoro takový zážitek, jako Henry Fool. ()

dr.fish

Pochopil bych to asi tak, že je to předělávka filmu Konec agenta W4C prostřednictvím psa pan Foustky, přičemž hlavní hrdina je žena a pes tam nehraje. 50% ()

PetrPan2

Začíná to vypadat jako rodiné drama, ale ve chvíly kdy se objevý skvělý Jeff Goldblum se to změní v celku vydařenou špionážní komedii... dobré, jen ten konec byl takový nemastný, neslaný... ()

zdenny

S tímhle filmem mám trošku problém. Velice přitažlivé obsazení a fakt, že zde hraje i Jeff Goldblum, ve mně budil víru, že se bude jednat o špionážní komedii. Něco ve smyslu "Pravdivých lží" s Arnoldem. Tak jsem taky k tomu filmu i přistupoval. Ono to ale komedie nebyla. Jenže to já jsem pořád nebyl schopen přijmout. Protože jsem známý tím, že moc špionážní thrillery nemusím, nemůžu tomuto filmu dát víc než tři hvězdy. Být to více komediální, určitě by se mi to líbilo víc. Takhle se v tom sám režisér utápěl. Vše bylo propletené a překombinované, že tomu fakt nemůže věřit ani režisér. Pak si někteří mohou myslet, že režisér je génius, což vlastně není. Jen se utápí ve svých konstrukcích. Alespoň ty ženy tam byly hezké. ()

liuk

Hodně našlapaná a vtipná parodie na špionážní filmy a seriály. Nikdo není za koho se vydává, nikdo neříká pravdu, nikdo nechce to o čem mluví a celé to moc nejde pochopit. Jenže zároveň je to moc napínavé, stejně jako cíle posměchu tohoto filmu (Alias se nabízí opravdu moc). Sice se v posledních třiceti minutách žánr kapku změní a zvážní, ale nastal ve chvíli, kdy mi připadalo, že se tímto stylem příliš mnoho dalšího úspěšně zesměšňovat nedá. A tak tato změna nastane nenuceně a plynule, a také by bez ní nemohl pořádně vyniknout závěr téhle špiónské mise, která se odehrává po vzoru svých bohatších břatříčků ve více světových lokacích. A celý film dokonale táhne úžasně přirozeně nádherná Parker Posey, která svou špionku proti své vůli odehraje opravdu krásně zmateně. Oči z ní jen přecházejí. Za zmínku stojí také správně divná kamera, kdy všechny záběry jsou posazeny trochu nakřivo. ()

dopita

Pořádnej maglajz. Ze začátku jsem to bral jako komedii, aby mě pak ržisér násilně přemlouval k tomu, že to je vlastně drama, či dokonce thriller. Navíc se film tváří strašně důležitě což mě dost iritovalo. Jestliže mě první půlka filmu docela bavila, tak potom už ani náhodou. Ve filmu je tolik postav a všemožně spletitejch vztahů mezi nima (vlastně jsem měl pořádnej bordel v tom, kdo je klaďas a kdo záporák),že mě to s přibývajícím časem převelice otravovalo až nudilo. Vlastně ani nevim jak to dopadlo, protože v druhej půlce filmu jsem byl myšlenkama někde uplně jinde. Jo a film je prošpikovanej nevhodnou a navíc ještě hnusnou hudbou. ()

kebom

Veľmi zaujímavý film "kombinovaného" žánru, ktorý Vás prinúti aj rozmýšľať. Som rád, že téma špionáže sa nezvrhla na nejakú bezmyšlienkovú propagáciu niektorého zo svetonázorov... A nezabúdajte, že TOTO je už akési pokračovanie snímky Henry Fool z pred niekoľkých rokov. DODATOČNE dvíham hodnotenie na plný počet, inteligentný film viac ako zo súčasnosti mi utkvel v pamäti. ()

sona123

Ježíšmarjá! To zas bylo dílo. Jako mnozí zde jsem neviděla "jedničku" Henry Fool, na kterou údajně film navazoval. Ale asi to ničemu nevadí. Tohle bylo - fakt nevím co. Zdánlivě špionážní film, resp. satira nebo nadsázka ke špionážním filmům (a ty teda nemusím). Ta zápletka mě neskutečně rozčilovala, ale ne natolik, že bych přece jen nechtěla vědět, jak to celé dopadne. To jsem si teda taky mohla odpustit. Sexy Parker Posey a zajímavý styl vyprávění, zbytek bohužel špatný. ()

deepspace101

Celou první polovinu mi v hlavě zněla otázka: Neexistuje nějaký jiný film, který by tenhle vysvětloval? Druhá půlka se nesla v mnohem smysluplnějším a zároveň vážnějším duchu, čímž se předchozí zkušenost stávala ještě více matoucí. K tomu podivně přehrávající Parker Posey (hlavně v komické rovině); z ostatních herců se mi do paměti nejvýrazněji zapsal občas se zjevující a vždy zcela neprůhledný Jeff Goldblum. Přesto to do sebe nějakým zvláštně potrhlým způsobem zapadá, díky čemuž jsem se těšila, až Fay Grim uvidím znovu. Při druhém zhlédnutí, kdy už jsem věděla, co čekat (a co nečekat), na mě snímek zapůsobil zcela jinak. Hal Hartley přišel s tak originálním a neobvyklým druhem humoru, že jej naplno docení snad až budoucí generace. S čistým svědomím mohu prohlásit, že s ničím podobným jsem se nikdy dřív nesetkala. Vtip je zde ukryt tak důmyslně, až to na první pohled vypadá, že ke konci zcela absentuje. Ale zdání klame. Snímek žádné dvě rozdílné poloviny nemá, absurdno na diváka roztomile pomrkává z každičké scény. Rovněž jsem již přišla na chuť herectví Parker Posey, na jejím projevu skutečně něco je. Za výraz v její tváři, když Jeffovi Goldblumovi říká, v jaké pasáži knihy svého manžela o něm četla, by si zasloužila Oscara. Vskutku geniální moment v celkově nadprůměrném filmu. ()

josieaddms

Co? Kdo? Kdy? Kde? A hlavně proč? Tenhle film šel nějak mimo mne. Trapné hraní, trapná zápletka, trapný nápad. Celkově mi to přišlo vycucané z prstu, takové divně pokroucené, nepravděpodobné a dost nudné. Pro mě nemá žádný smysl se na filmy tohoto typu dívat, divákovi to nic nedá. Možná že je to pro to, že jsem neviděla onen film na který to má navazovat, ale stejně já osobně dávám přednost filmům, které ještě v sobě nesou nějakého uměleckého ducha, a snaží se skrze film divákovi sdělit něco jiného, než ty ošklivé osoby které vidíme běhat po obrazovce. Já asi vidím film, herectví a režii z jiného úhlu než kterým se dívat máme. Navíc jestli něco fakt nesnáším, tak pak jsou to sexy tajný agentky, buď na tom mám moc vysoké IQ nebo jsem z toho jednoduše vyrostla. Ale celkově špionážní témata nejsou nic pro mě. Stejně je to všechno jinak! Lidi si vždycky myslí že ve filmu odhalují různé spiknutí, a tajené tabu velkých politiků, mezistátní špióny, velký prachy a podvody, a stejně vědí úplný kulový. Jeff Goldblum je v pohodě, ale radši si s ním pustím jiný film. ()

thanks

pro me nejvetsi zklamani letosnich Karlových Varů....první půlka skvelá já byla nadsená...bezva kamera, střih, scénář, herci ale od druhé půlky naprostá nudná blbost..porad jedny a´ty samé vtipy...zapletka se neuveritelne vlece, herci zmatení, jako kdyby to v polovině zabalil scénárista i režisér...byla jsem z toho úplně paf....konec neuzvarenej a blbej, takze tenhle film je pro me velkým zklamáním.... ()

Hollister

Ze začátku velmi zajímavé a diváka držící v napětí "co se z toho nakonec vyklube", postupně se děj zamotává čím dál tím víc, až je z toho absurdní mišmaš, kde je vlastně možné cokoliv. Snaha o nekonvenčí kameru sice není ničím převratná, přesto je místy zaujme. Parker Posey je hlavně v počátku filmu moc sympatická ()

Pitryx

Já zrovna míchanice nemusím, ale tahle se dost povedla. Ne že by mne film zvedal ze židle, to ne, ale dívat se na to dalo, byť asi hlavním důvodem pro mne byla Parker Posey. Nebylo to nějak akční, ale také ne statické. Prostě nebál bych se napsat průměrný film. Hodnocení snižuji také za (mimo jiné) podivně úmyslné „sekání“ kamery. Ke konci to nějak ztrácí na tempu a začíná být nudné až únavné. Filosofické „traktáty“ v závěru byly zbytečné, za to opět snížení hodnocení. 2014021510000/10318 ()

cinema_cz

Hlavním problémem celého filmu jsou překvapivé zvraty, při kterých docela ztratíte přehled, na co se ještě díváte. Režisér snímek ozvláštňuje nejen obrazem (permanentně nakloněným) a originálním střihem, ale pohrdá i konvencemi tak žádoucími, jako jsou divácká srozumitelnost či žánrová jednoznačnost. (Ondřej Novák, Ci 08/2008) ()