Prstoklad

(TV film)
všechny plakáty

Melodrama na motivy románu Sarah Waters, populární britské autorky. Film nás zavádí do viktoriánské společnosti, epochy věčného problému anglické kultury.Dějová linie je dokonalá přehlídka pyrotechnických efektů: intriky, podrazy, vražda, věčně přitažlivá zákoutí podsvětí, svět pornografické literatury, sexuální vztahy vymykající se souhlasu, ale i kontrole viktoriánské společnosti. Výjimečnost podtrhuje nesporná erudice v historickém období, můžeme pozorovat dobové kostýmy, sociální situaci i zaposlouchat se do cocney.

Příběh vypráví o dvou rozdílných ženách a mladém podfukáři Richardu Riversovi (Rupert Evans). Rivers nachytá past na polapení mladé, bohaté šlechtičny Maud Lilly (Elaine Cassidy). K dosažení cíle má dopomoci kapsářka a šarlatánka Sue Trinder (Sally Hawkins), avšak né vše, je tak, jak se prvně zdá. (aramejkaX)

Gurtha

Kniha mě vyrazila dech - tedy její první polovina, zbytek se utopil v nových zápletkách a celkovém zmatku. Film oproti tomu čerpá z kladů knihy a druhou polovinu zhutňuje do rozumného přehledu. Velkým plusem je také výběr herců, nemohu si pomoc ale Britové (a Britky) mají prostě viktoriánskou dobu v krvi. Přesto všechno filmové zpracování knize nepřidalo nic nového, zůstává tak pouhou, i když zdařilou ilustrací. ()

noiseaux

Poutavý příběh plný nečekaných zvratů. Má tedy přesně to, co film s takhle dlouhou stopáží potřebuje, aby si diváka udržel. ()

Kacounek

Uznávám, že děj se v druhém díle začíná trochu komplikovat, ale s odstupem si říkám, že 90 % tomuto snímku právem náleží. Liší se od všech ostatních britských filmů a to je to, co mě baví... Přitom si zachovává stopy hlubokých citů - lásky i nenávisti. ()

Autogram

Výhľad na šibenicu je užitočná vec, ktorá prináša pravidelný príjem. Z takéhoto úvodu v londýnskej spodine prechádzame do záhadného spisovateľského domu, kde rozkvitne tak romantická a čistá lesbická láska, až sa z toho chce zívať. Na konci prvého dielu ale prichádza zásadný zvrat, ktorý zaručene preberie a dá zmysel mnohým predchádzajúcim udalostiam. A nie je posledný, len tie ďalšie nie sú vo filme dostatočne dramaticky spracované, ako sa dalo čakať od televízneho filmu. Ďalšie odhalenia spôsobujú ďalšie zamotanie príbehu, všetko, aj záver prebieha len tak na pol plynu. ()

catherinka

Vážně to mělo tři hodiny? Minimálně první půlka uběhla velmi rychle. Propracované vykreslení viktoriánské Anglie, úžasný kontrast akcentů, dvě výborné herečky s nádhernýma rukama a děj plný zvratů. Dokonce i humor v tom byl. Škoda poslední půlhodiny (do které nepočítám posledních 5 minut), která tam seděla jako pěst na oko. ()

Rudinsky

Nechápem tomu prekladu ale nevadí, to jednoducho treba prehliadať a pozerať filmy s titulkami. Bravúrna dráma, ktorej prvá časť dosahuje 120%. Britská škola sa nezaprie, výborne použitá hudba, výborne použité exteriréry, výborná výprava a citlivá réžia. Po prvej časti som bol absolútne uchvátený a nadmieru spokojný. Potom som si ihneď zapol druhú, a postupne som to musel zredukovať na 4 hviezdičky. Nejde ani tak o dĺžku filmu, ale skôr o to, že tie prekvapivé zvraty narvali do 25 minút filmu, a okolo nich sa v podstate už nič nedeje. Mohli byť citlivejšie popretkávané cez dej, aj keď musím povedať, že aj druhá časť je patrične pôsobivá. Ak by som to mal zhrnúť, táto vinikajúca, atmosferická, inteligentne napísaná dráma so skvelými hereckými výkonmi (obzvlášť ženských protagonistiek) o seba absolútne vôbec nehrá preslzený americký spektákl, v ňom by sa Brad Pitt zaručene polomŕtvy vyznával z hriechov minimálne celú druhú časť. Film je príjemný, nenútený, v komorných momentoch útočí tam kde má, atmosféru si zamilujete od prvých momentov, správne krutý a nevyhýbavý, napínavý a originálny. Potvrdzuje jednoducho to, čo tvrdím "už léta" - európska filmová škola je ďaleko vpredu. ()

raven

Uzasna adaptacia uzasnej knihy. Jeden z mala pripadov, kedy sa neviem rozhodnut, ci je lepsia filmova verzia, alebo jej literarna predloha. Obe sa navzajom dokonale doplnaju. Ide o jednu z najvernejsich adaptacii ake poznam... Dielo, pri ktorom zavidim ludom, co ho zatial nevideli a ktorych este len caka moment prekvapenia zhruba v polovici filmu :o) Elaine Cassidy, Imelda Staunton a hlavne Sally Hawkins su ako vzdy vyborne... Trojdielna televizna verzia je mozno o malicko prehladnejsia ako dvojdielna verzia na DVD, ale kazdopadne odporucam. BTW - preklad "Prstoklad" je dost nepresny. Fingersmith je v tomto vyzname oznacenie pre zlodeja, takze "Zlodejka" by bolo ovela vystiznejsie... ()

felliss

Prostě WOW! 3 hodiny uběhly ku podivu překvapivě rychle, ale i tak je to znát... Nicméně dvě úžasné herečky ve víru absolutně nepředvídatelných událostí, které člověka nenechají usnout v půlce s tím, že ví, jak všechno bude... skvělý film! ()

kdosizrosy

Čtivé, se spádem, překvapením a hlavně protknuté alespoň z části nějakým tím lehce dekadentním milostným románkem. Tak by asi ve stručnosti popsala její knihy, kde ani Zlodějka není výjimkou. Je to pěkně promyšlené, dobře natočené a atmosféra viktoriánské Anglie tomu dodává ten správný dobový nádech. Ničím se vás to sice nedotkne, ale zato tři hodiny při sledování nebudou vůbec znát. ()

ddf76

Zajimavy film o lasce mezi dvema zenami z rozdilnych vrstev na pozadi jedne davne tajuplne minulosti a jednoho dedictvi .... :) . Elaine Cassidy a Sally Hawkins hraji presvedcive ve svych rolich, nejznamejsi z hereckeho obsazeni je Imelda Staunton, kterou u nas zname z filmu Vera Drake. ()

Kaučuk03

Je úctyhodné, že i přes takovou děsivou stopáž, nebyl film nudný. Krásný labyrint nejasností a překvapivých rozuzlení. Herecký koncert v podání dvou hlavních představitelek. ()

RobLord

Když si v zapáchající metropoli britského impéria vybíráte bydlení, pak takové, abyste měli dobrý výhled na šibenici. Rozhodně nikomu nevěřte, zjistíte, že sami nevíte, kdo vlastně ve skutečnosti jste. Ne každá kniha je zrovna Bible... ()

mira.l

Docela divný film. V první části mě to docela mohutně nebavilo, pak jsem se trochu chytil, někde v půlce to začalo být docela zajímavé, ale ke konci už jsem se opět docela mohutně nudil. V příběhu je to podobné, zpočátku se docela dlouho nic neděje, jen tak zvolna poznáváme obě dívky, Maud a Sue, které spolu zpočátku zdánlivě nemají nic společného, a to spíš z pohledu Sue, potom se to rozjede, v polovině to docela nabere dech, když je Sue zavřena podfukem Richarda Riverse a Maud do blázince, opět se vracíme v některých pasážích vlastně na začátek celého příběhu z pohledu Maud, poznáváme její skutečnou povahu, ale nakonec je to tak zamotané a překombinované, že už jsem tomu nevěděl hlavu ani patu. Řekl bych, že docela zabijácká je i ta stopáž, koukat na film s titulkama tři hodiny je aspoň pro mně opravdu docela utrpení. Rozhodně by to sneslo zkrácení. Po vizuální stránce to upřímně řečeno taky žádná velká sláva nebyla, aspoň co se týká kostýmů, jsem čekal větší podívanou. A pokud bych to měl hodnotit jako film s lesbickou tematikou, tak jsem v tom nic zas tak mimořádného nenašel, nicméně herecké výkony hlavní dvojice, Elaine Cassidy a Sally Hawkins, byly velmi dobré. Pokud by to nebylo tak nechutně dlouhý, možná bych si to pro lepší pochopení pustil někdy znova, ale tři hodiny znovu fakt ne, je mi líto...rozhoduju se někde mezi 3 nebo 4*, ale jelikož 4 dávám tam, kdy chci fim vidět znova, tak zůstanu u slušných třech. ()

Katte

Nejprve jsem četla knihu, která byla naprosto dokonalá. Trošku jsem se tedy bála že film nebude nic moc ale světe div se mile mě překvapil! Krásně natočené do posledního detailu. (PS: Nechápu ale jaký "chytrák" přeložil název do češtiny jako Prstoklad?) ()

jafuska

tady se opravdu Britové nezapřou, nádherný příběh, kostýmy, zvraty, které bych fakt nečekala, ale opravdu to mělo být tak dlouhé? tento příběh je nasazen do starší doby viktoriánské, takže všemu jsem vlastně uvěřila, určitě doporučuji na shlédnutí, stojí to za to, ()

punka27

waw, no ci pana! tak toto je film! od začiatku do konca neviete, čo sa bude diať, zamotaný, precízny, zaujímavý.. na to že nemám rada historické filmy, mi to v tomto prípade vôbec nevadilo (až na tie príšerne škaredé vedľajšie postavy). S napätím som absolvovala každú minútu a čakala, čo sa bude diať... film má 180 minút, ale určite sa ani jednu minútu nebudete nudiť! ()

beruskaska

Příběh z viktoriánské Anglie, atmosféra podobná mlze v Londýně. Zajímavý propletenec postav a osudů, chvílemi jsem se sice ztrácela v ději, ale jinak příjemná podívaná, možná by neškodilo trochu zkrátit... ()

Eddemi

Prva cast vyborna, nadchlo ma to... Druha mi prisla prehnane melodramaticka, miestami ako parodia, uz toho bolo vela akoby to vsetko odrazu stratilo smrnc. Skoda! ()

Korejský mistr se vrací domů

Korejský mistr se vrací domů