O mé rodině a jiné zvířeně (TV film)

My Family and Other Animals

Komedie

Velká Británie, 2005, 90 min

Kdyby to šlo, prosila bych zfilmovat od Durrella skoro všechno. Jeho kouzelné vyprávění,láska ke všemu živému a smysl pro humor, to byla živá voda odmala, stačilo kdekoliv otevřít a číst, a někdy se moc smát a někdy propadnout nostalgii po touze, která vás nutí s nimi být na Korfu, kde se ráno probouzí tygřitě pruhovaný zlatý den a v noci šumí teplé moře a na nočním nebi je rozlitá Mléčná dráha.....tolik věcí se do filmu nevešlo! Ale i snaha se cení a zvláštní -v Anglii mírně zadlužená ,rodinka, jejíž členové jsou všichni povahově úplně jiní, dost si jdou na nervy, ale když o něco jde, semknou se jako jeden muž, a kde poslední slovo má -teoreticky, málokdy prakticky, maminka malá vzrůstem, ale plna energie se o všechny své nezdárné ratolesti postarat -a taky je dobře nakrmit, tak ti všichni, včetně psů, se stěhují do různých vil na ostrově. A každá je svou polohou opřede svým kouzlem. Proti výběru obsazení jsem neměla žádnou výtku a film se vcelku úspěšně snažil diváky přenést do nádherné přírody ostrova, mezi obyčejné korfany v těsné předválečné době. A za tu snahu, za tu mozaiku krásných střípků prázdnin malého Geralda, který nám vše vypráví, za tu dám čtyři hvězdy.(30.12.2013)

Výborná britská komedie, místy docela bláznivá, ale celkově velmi lidská a příjemná. Imelda Staunton, která o pár let později získala titul "The most hated Bitch" v Harry Potterovi, coby otřesná Dolores Umbridge, zde exceluje v roli zodpovědné matky mnoha dětí. Pestré charaktery postav a humorné situace jsou zde rozehrávány v krásných, slunečných lokacích řeckého ostrova. Knihu jsem nečetla, takže zatím nemohu porovnat literární předlohu s filmem, ale ráda bych si ji někdy přečetla.(28.1.2018)

Moje skálopevné přesvědčení, že tuto Durrellovu knihu prostě nelze zfilmovat, nezlomí žádný, byť sebelepší film. Film se samozřejmě povedl, je plný vtipných situací, herci hrají dobře, kulisy si tvoří ostrov sám.....jenže ty mnohastránkové popisy z toulání olivovými háji o hodinových pozorováních brouků, kudlanek, pavouků, štírů, škvorů,....ty odborné popisy provázející pitvání žáby, které, ač odborné, nepostrádají stále humor, to prostě natočit nelze. Byl by to neskutečně nudný a dlouhý film. Film podle Durrellovy předlohy pak musí být pouze výcucem komických historek z jinak přírodou pohlcených knih a bohužel, to něco vynechaného tam pak pro celkový kontext trochu chybí. Každopádně je dobře, že i tak se o to někdo, a ne špatně, pokusil, protože čím víc se Durrellovo dílo a poselství dostane mezi lidi, tím je to pro tuhle planetu lepší.(16.2.2013)

Adaptace nedopadla špatně, ale přesto se poetiku a humor knížek podařilo spíš jen naznačit. Film je spíš kaleidoskopem humorných situací, proti knize ale často přetažených nebo naopak nedotažených, naznačených nebo trochu posunutých, což je škoda. Mnohdy je skutečně třeba znát knihy, aby si člověk některé scény domyslel (třeba rozhovor se Spirem o matce nebo turecký nápadník). Herci jsou vcelku dobře zvolení (výborná je třeba Lugaretsia), i když ne vždy odpovídají popisu z knihy (třeba Larry měl být malý a typově jinde). Ale jinak příjemný film a je fajn, že se takové ještě točí (nebo aspoň před 10ti lety).(6.5.2016)

Vcelku slušná podívaná, na kterou se můžete kouknout i opakovaně, jelikož místy vtipné, místy nostalgické pojetí původního příběhu vás uvrhne do jakéhosi mírného rozpoložení, z kterého se vám nechce. Skvělá Imelda Staunton, známá především z Harryho Pottera 5 a 7, Mattew Goode a Tamzin Merchant filmu hodně přidali, a tak není divu, že tuto pohodovou komedii s výbornou hudbou Nicholase Hoopera (také z Harryho Pottera) zařazuji na vysokou příčku a považuji za jeden z nejlepších snímků, který kdy byl podle knihy natočen. A pak krása Středozemního moře a Korfu vás přece uchvátí i v zimě, na podzim a na jaře, kdy byste se na onom ostrově opravdu chtěli ocitnout.(22.11.2011)