Film dánské režisérky Susanne Bier (Bratři) byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a patří k tomu nejlepšímu, co nám současná skandinávská kinematografie může nabídnout. Hrdinou filmu je charismatický a talentovaný dánský herec Mads Mikkelsen (Casino Royal) pracující v indickém sirotčinci, který zoufale potřebuje finanční prostředky. Ty se nabízejí z rodného Dánska, země, kterou nechal daleko za sebou. Životní situace, které ho tam čekají, změní obchodní cestu v dramatickou, bolestnou zkoušku pro všechny zúčastněné. (oficiální text distributora)

arkie

Rodinná dráma o vzťahoch k deťom, bohatstve a chudobe, schopnosti povedať pravdu alebo túžbe manipulovať, láske, smrti. Mads Mikkelsen je úžasný, ikeď nikto z hercov za ním nezaostával. (Rolf Lassgård dokonca v roli nechutnej svine, co mu sedi lepsie nez tie "citlive" postavy, ktore obvykle hrava). Rozhodne sa to oplati vidiet. ()

mazic

film točený dle dogma 95 ( jen jsem měl pocit, že dogma 95 nesmí používat ve filmech hudbu) To mi celkem na filmu vadilo, že pomocí hudby tlačil do nadměrných emocí, které byly již tak dostatečné. Film se mi líbil, i když na moji hlavní trojku z dogma ( rodinná oslava, idoti a mifune) to nestačilo. I přesto vyšší hodnocení, jelikož se jedná o nadměrně kvalitní film. ()

kwaicheng

Výkony herců stojí za to. Život, zdá se, je jedna dlouhá křivka oscilující mezi příjemným a nepříjemným. Věřím, že i přes obrovskou hrůzu, strach, zoufalství a bezmocnost bude zakončení této křivky... vlastně ani nevím jaké. Zřejmě takové, jaké má být. ()

FerryCFC

Emočně silný film. Dánové opravdu umí skvěle točit a když k tomu přidáte toho nejtalentovanějšího herce tak to nemůže dopadnout špatně. Mikkelsen je skvělý, jako snad v každém filmu, který jsem od něj zatím viděl a už se těším na další snímky s ním. Jestli v tom to filmu nepustíte ani slzu tak snad nemáte city. Dánové opravdu příběhy ze života zvládají neskutečně dobře a nutí mě sledovat jejich filmovou scénu dál a dál. Soundtrack je taky nesmírně silný a já jen smutním, že život dokáže být někdy nesmírně tvrdý...nutno vidět ()

bono22vox

Siný příběh o zodpovědnosti a rodině je natočený velmi prostě až syrově a dává vyniknout skvělým herům, z nichž vás nejvíc strhne uhrančivý "dánský Roden" Mads Mikkelsen... ()

Fido

V některých okamžicích scénáře možná silně přitažené za vlasy. Ale jo, nakonec dávám plný počet. Každý z nás se totiž musí naučit hodně ztrácet, aby mohl daleko více nalézat. Rozhodovat se mezi menším a větším dobrem a nejen podle toho, co vyhovuje mně. "Stát se navždy zodpovědným za to, co jsme k sobě připoutali", pokud si vypůjčím slova klasika. A tom tenhle film je. ()

junxi91

To nejlepší ze současné skandinávské kinematografie? Tak to jste ještě neviděli "Muži, kteří nenávidí ženy". Tohle mě úplně extra nebavilo, bylo to takové rodinné melodrama, které se snaží vzbudit emoce, což se u mě minulo účinkem. Hlavním hrdinou je charismatický hezoun Jacob Petersen, který je plně oddán jednomu sirotčinci v Bombaji a pečlivě se stará o zdejší sirotky, zejména o malého Pramoda, ke kterému se chová jako vlastní otec. Sirotčinci hrozí krach, a tak se Jacob vrací do rodného Dánska, kde mu jistá korporace nabízí finanční dar. A tak se Jacob přes Pramodovu nespokojenost vydává do Dánska, kde hned po příjezdu dostane luxusní ubytování. Sejde se s ředitelem korporace Jorgenem Hannsonem, který s ním probírá financování projektu pro bydlení a vzdělávání sirotků v Bombaji. A také jej přátelsky pozve na svatbu své dcery Anny, která si bere jistého Christiana. Jacob dorazí na recepci později, ale jde vidět, že se s Jorgenovou ženou Helenou zná z dřívějška. Ano, kdysi spolu chodili - před dvaceti lety, ale Jacob byl nevěrný parchant, který spal s její kamarádkou. Během řeči nevěsty Anny na svatbě se Jacob dozvídá, že Anna není Jorgenova biologická dcera. To jej dost naštve a odejde z obřadu, později se opět ukáže a ptá se Heleny, jestli je Anna jeho biologická dcera a Helena mu přizná, že ano. Neřekli mu to dříve protože jej nemohli v Indii najít. A tak se dají otec s dcerou dohromady a začnou spolu hezky vycházet. Jorgen mezitím trvá na tom, že založí nadaci na jméno Jacoba a Anny, kterou bude sám financovat. Podmínkou ovšem je, že Jacob musí zůstat v Dánsku, což se mu vůbec nelíbí - nebude moci být s Pramodem v Indii a navíc nestíhá ani jeho narozeniny. A taky jej sere to, že si jej chce Jorgen koupit. Jorgen má pro své jednání však dost závažné důvody. Sice je to milionář, ale zdraví si za peníze asi nekoupíš...Na konci byla také jedna dost hysterická scéna, ve které se Jorgen zhroutil a brečel se slovy, že nechce umřít... Ale aspoň se Jacob opět sešel s Pramodem a sirotčinec se dočkal rekonstrukce. Jako nebylo to úplně špatné, ale na mě to bylo až příliš dojemné a melodramatické. ()

Threepwood

Největší sílu má film pokud vůbec nevíte o čem je.V průběhu děje jsem s i myslel,že už vím jak to bude dál ,a že to je stejné jako u spousty podobných dramat,ale vždy mě film příjemně překvapil a vždy předvedl nějakou nečekanou kličku ,kterou si mě vždy získal zpět.Jde vidět,že paní režisérka má vše plně pod kontrolou a že herci v čele se silně charismatickým Mikkelsenem zvládají své povolání velmi dobře. ()

merlik

Tak tenhle film se povedl vyloženě ve všech směrech. Výborné herecké výkony, skvostné detaily lidských tváří, očí, kamera sledující přímo mikroskopicky projev emocí, příběh se valil kupředu jako sílící řeka, postupné odkrývání tajemství, jenž zpětně vrhlo jiné světlo na chování jedné z hlavních postav, na Jorgena. Tvůrci by si zasloužili jedničku s hvězdičkou. ()

wito

presne takéto filmy potrebujem. hlboké, citlivé, skutočné, bez zbytočného pátosu, skvele nasnímané a nabité smutno-pravdivou atmosférou. severská kinematografia to u mňa opäť vyhráva... ()

maruli

Bylo to: nečekané (to především), intenzivní (to možná ještě více především), bolestné (až se srdce svíralo) a člověčí (až se srdce svíralo ještě víc). Vše je jinak než se zdá, každý má svého Jekylla a Hyda. Je jen na nás, koho si vybereme. Nebo koho ukážeme světu. /P.S.: dívejte se sami. jen s balením kapesníků./ ()

Zl0

Krásny film. Väčšinou som dojatý len keď zomrie nejaký hrdina čo predtým máchal mečom v hrdinskom príbehu. Toto sa mi však dostalo pod kožu a asi tri scény zo mňa spravili diváka a'la rumázgajúca pani pri telke lebo "ja som sa do toho tak vžila". Silné. Dojímavé jak hovado. Treba vidieť. ()

Maniik88

Veľmi pekný, nenásilný severský film, so skvelým Madsom Mikkelsenom, ktorému sekundovali veľmi dobrí herci, veľmi sympatickí a prirodzení. Radosť pozerať. Scenár je zaujímavý a neokukaný. Toto je jeden z mála filmov, ktorý režisérovala žena a určite mu to prospelo. Herci sú možno aj vďaka nej veľmi prirodzení, celé je to natočené s citom. Odporúčam pozrieť. ()

DavidWebb

Film by svojím námetom a tým čomu sa venuje, mohol byť pre niekoho celkom dobre aj jedným dielom z tvorby Rosamunde Pilcherovej alebo Inge Lindströmovej. Ale rozhodne nie prevedením a hereckým obsadením! Ani to by ale na päťku u mňa nestačilo. Schopnosť režiséra a celej hereckej osádky donútiť diváka od samého začiatku uvažovať, či by bol ochotný žiť alebo robiť veci podobným spôsobom je obdivuhodná. Rovnako realisticky som vnímal trápnosť situácií, v ktorých sa všetci ocitli a nechcel by som byť na mieste ani jedného z nich. Ale asi najmenej na mieste Madsa Mikkelsena, ktorý je už vo veku a etape života s ktorou sa vyrovnal, zmieril a zrazu je fšecko inak. Toto platí tak do polovice snímku kedy prichádza zvrat a Mads už nie je tým, kto je na tom najhoršie. Záverečná tretina snímku je už emocionálne vyčerpávajúca ale veľmi dobre zvládnutá a vôbec neľutujem, že i keď som tento flik tak dlho odkladal, našiel som si čas a dal ho. Celkovo - takmer bezchybná réžia, magorsky chytľavý mjúzik, skvelé výkony... Neodporúčam však divákom, ktorí "drámy" príliš nemusia. 4a½ hviezdy alias 90%. ()

mystrdat

Dynamická emocionální paseka nádhernejch charakterů - složitá, realistická, perfektně zahraná a natočená. Postava Jørgena navíc posouvá ideál Totálního Chlapství zas o generaci dál. ()

Bigfuckman

Velice emotivní snímek, kde kameraman rozhodně nešetří detailními záběry na procítěné části obličejů. Téměř dvouhodinový film byl ale zbytečně natahován a spíše než herecký výkon Madse Mikkelsena (ten co kastruje Bonda v Royal Casino :) ) bych nazvedl výkon Rolfa Lassgarda jenž pro mě absolutně neznámý herec zde ukázal své herecké kvality. Jen ta Dánština mi přijde trošku uchrochtaný jazyk. ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky