• Česko

(festivalový název)

(Ne)ľudský kšeft

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2007, 120 min

Jeden z těch filmů, které poukazují na to, že se stále čile obchoduje s lidským masem. Tady převážně s dětmi a mladými ženami. Jednoduchý příběh o mexickém grázlíkovi, který poté, co mu ukradnou za bílého dne uprostřed ulice sestru, se vydá po stopách jejích únosců až do USA. Jeho cesta se protne s americkým policistou, který zase hledá svoji dceru, kterou nikdy neviděl. Po počáteční oboustranné nedůvěře se postupně rozvíjí přátelství obou "chlapů" a nakonec téměř vše šťastně končí. Filmu člověk rád odpustí, že je tu až příliš moc neuvěřitelných náhod atp., ale vše se odvíjí celkem v rychlém tempu, proloženo souběžným sledováním osudu unesené sestry a jejích souputnic, které je skutečně velmi drsné.(6.9.2008)

Téma filmu se dotýká jedné z mnoha bolestí současného světa a to obchodu s lidmi, především se ženami. Bohužel film však podle mne není dobře natočen. Nevím, jestli to byl záměr, natočit to tak nějak civilně, naturisticky, ale to se fakt tady nepovedlo. Jorge pátrá po unesené sestře z Mexika a pomocí amerického policisty se dostane až do New Jersey, kde se má konat dražba oné dívenky. Celá ta anabáze však působí dost nevěrohodně a je to tak nějak málo dramatické. Navíc na tento děj je našroubován ještě příběh zmizelé dcery onoho policisty, kterou marně hledá a to je už opravdu zbytečné. Chtěl jsem dát dvě hvězdy, ale závěr je přece jen trochu lepší a tak ještě jednu přihazuju a ruce pryč od toho.(29.6.2012)

Film rozoberá dosť aktuálnu tému: obchod s ľudmi. Ukazuje nám cestu obetí od únosu až po predaj do rúk klientov-úchylov (niekedy až po samovraždu) a nie je to vôbec pekný pohľad. (Ne)lidský kšeft sa trochu podobá novšiemu 96 hodín s Liamom Neesonom. Nie je to ale akčnák toho typu, tu sa problém rozoberá viac do hĺbky. Film síce nie je úplna top trieda, pretože má zopár chybičiek a správanie postáv je niekedy nelogické, ale aj napriek tomu sa mi to veľmi páčilo a úplne súhlasím s komentárom: "nepříjemná podívaná"(19.4.2008)

Snímok má jedno veľké pozitívum. A síce, že pomerne slušne vystihol odvrátenú tvár obchodovania s bielym mäsom ako i špinavé praktiky tohto hnusného kšeftu. Zaujalo ma aj prostredie, hlavne v Mexiku, chudobné štvrte tejto krajiny priam dýchajú kriminalitou, človeku až z toho behá mráz po chrbte. Nie je sa preto čomu čudovať, že ma pri tom akosi častejšie napadala myšlienka, že vlastne sa mám v živote celkom fajn a nemám na čo reptať. Ale inak ide o priemerný thriller, bez inovatívneho nápadu, s občasnou nudou, slabším napätím a záverom, ktorý sa mi tu nehodil. 70/100(13.3.2016)

Silně děsný a děsně silný téma hodně sráží do průměru evidentní snaha vyvolat v divákovi ty správný emoce. Podle mě tenhle příběh nepotřeboval tolik tlačit na pilu, pro mě by to víc fungovalo v trochu civilnější podobě, takhle melodramaticky a polopatě to paradoxně trochu ztrácí sílu a hudba tomu škodí úplně nejvíc. Tak špatně použitou muziku aby pohledal, teda až na úvodní song, kterej je naopak skvělej. No za tři, ale jen díky silnýmu tématu.(28.4.2008)