• Česko

(festivalový název)

(Ne)ľudský kšeft

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2007, 120 min

POZOR SPOILERY. Filmu "Trade" se dá vytknout řada věcí - především dost neuvěřitelné náhody, které hrají v ději tak velkou roli (např. setkání Jorgeho a Raye, jejich následný střet s pedofilem, který právě koupil chlapce atd.), nepříliš věrohodný dobrý konec, kdy policie přece jen zasáhne jako deus ex machina, nebo podezřele krátká cesta přes polovinu severoamerického kontinentu z Mexico City do New Jersey. Rozhodně bych ale snímku nevytýkal absenci napětí nebo špatně napsané (tím méně zahrané) postavy - jejich údajná "blbost" (MrHlad) a "demence" (Lichty) mi nějak uniká, mně osobně jednání aktérů připadalo poměrně reálné, herecké výkony představitelů Raye, Jorgeho nebo unesených děvčat si určitě zaslouží pochvalu. Celkem vzato - "Trade" se zabývá hodně závažným (a bohužel též aktuálním) tématem a dělá to více než dobře!(5.12.2007)

Film rozoberá dosť aktuálnu tému: obchod s ľudmi. Ukazuje nám cestu obetí od únosu až po predaj do rúk klientov-úchylov (niekedy až po samovraždu) a nie je to vôbec pekný pohľad. (Ne)lidský kšeft sa trochu podobá novšiemu 96 hodín s Liamom Neesonom. Nie je to ale akčnák toho typu, tu sa problém rozoberá viac do hĺbky. Film síce nie je úplna top trieda, pretože má zopár chybičiek a správanie postáv je niekedy nelogické, ale aj napriek tomu sa mi to veľmi páčilo a úplne súhlasím s komentárom: "nepříjemná podívaná"(19.4.2008)

Tématem silná kriminálka zabalená do poněkud fádní režie. Rozhodně se nejedná o špatný film ale z tak silného tématu jako jsou únosy mladých dívek a jejich následný prodej perverzním nadržencům se prostě dalo vytěžit o mnoho více. Výsledný dojem bohužel nezachraňuje ani atypický Kevin Kline a ostatní herecké osazenstvo a pomalé tempo bez jakékoliv gradace také nenadchne. Průměr na jedno podívání.(10.8.2010)

Verdikt: Nikdy mě ani nenapadlo, že tohle napíšu, ale po shlédnutí tohoto snímku, podívání se, že film zde není označen jako červený (stojí za vidění) a přečtení několik komentářů zde na ČSFD, tak musím konstatovat, že někteří zdejší komentátoři jsou se svým hodnocením naprosto mimo. Film, který není 100% dokonalý (mě osobně pouze hlodalo, proč některé postavy v Mexiku mluví chvíli polsky a o chvilku později rusky), ale který film je bez jediné chybičky? Celou dobu si toto dílko zachovalo mou plnou pozornost, chvílemi jsem jenom zíral, chvílemi zakrýval diplej (nemám rád jehly) a po většinu času jsem snad ani nedýchal. Tohle KU*VA stojí za vidění! Naprosto dechberoucí aktuální a reálný příběh postavený na výtečném scénaři a výkonech provinčních herců či dokonce neherců, který se o něco málo pozastaví až v samotném finále v domě v New Jersey. I mně to připomnělo filmy jako Město bohů, Muž v ohni a snad i 8MM. Těm, které tento film zaujme doporučuju přečíst si článek The Girls Next Door, kterým byl tento film inspirován -> http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9B04EEDA1439F936A15752C0A9629C8B63 a vlastně ostatním taky. Zase jsem si jednou uvědomil, jaké mám štěstí, že žiju v naší 'závažnými problémy a mediálními kauzami zmítané,' malé, krásné ČR.(22.1.2008)

Tento snímek se zabývá obchodem s bílým masem v Mexiku a USA. Sleduje příběh dvou dívek, které jsou proti své vůli do tohoto obchodu zataženy. Jednu z nich se snaží zachránit její bratr společně s policistou, kterého po cestě potká. Sledují je z Mexika až do New Jersey. Musí překonat mnoho strastí a nepříjemností, než se dostanou do cíle. Pak už zbývá jen poslední úkol, vyhrát svou sestru v internetové dražbě... "Nesahejte na mě, vy hajzlové!"(10.10.2019)