Několik českých filmů se odehrává v nápravném zařízení pro mládež, tento se řadí k těm zdařilejším, i když si vypomáhá osvětovými, nabádavými berličkami. Hlásá, že také chybující mládež dostává příležitost, aby prohlédla a uvědomila si své chyby, aby se polepšila. Protagonistou vlastně ani není typický delikvent: nadaný student průmyslovky se v pasťáku ocitl proto, že se vzbouřil proti autoritativnímu otci a jeho autem záměrně naboural. Sebevědomý, snadno vznětlivý mladík se dlouho nedokáže přizpůsobit tvrdým podmínkám, které v tomto zařízení vládnou, prochází těžkou životní zkušeností. (oficiální text distributora)

vitekpe

On to asi neni spatny film, ale me proste nebavi koukat skoro dve hodiny na partu debilu. (cili by se asi dalo mluvit o presvedcivem hereckem vykonu zucastnenych) ()

Vesecký

Slabší čtyři hvězdičky, při premiéře v kině se mi to tenkrát líbilo moc, dneska je to film (nejen) zajímavý proto, že zde vidíme v plném rozkvětu mládí budoucí hvězdy a hvězdičky - Kříž, Matásek, Bočanová, Rodem, Vetchý... Dneska by už asi neprošla cenzurou kritika Romů, i když je na několika místech zdůrazňován problém rasismu, dokonce v zámku byl zaměstnán jeden romský hoch. Dějovou osou jsou životní osudy tří chovanců - Pavel Kříž je v Ústavu pro mladistvé kvůli revoltě vůči svému otci; další hoch stále utíká ke střetnutím se svým malým bráškou, protože doma nemohou být kvůli otci - alkoholikovi, třetí má touhu nechat se léčit ve Vídni... A tak podniknou útěk. Pavel se chce setkat se svojí dívkou, aby si vysvětlili to, co je tíží... Druhému stačí jen občasná setkání s bráškou v Dětském domově, a pak se nechává znovu chytit, třetího chytnou ve vagónů pořed hranicí... ()

dawe787

Docela takovej příjemnej pasťáckej film, kde uvidíme v hlavní roli známého básníka - Pavla Kříže spolu se známými firmami jako Kendy - David Matásek a také, tehdy ještě mladí - Scuhařípa, Roden, Tofi, Vetchý, Jandák atd. ()

Olík

Básníci, o které přišel svět Pavel Kříž a David Matásek, se v zákazy ohraničeném světě utkávají v boji o svou čest, pravdu a nezávislost. Psychologické drama z prostředí nápravného zařízení pro mládež podle novely Vezmu sekeru, vycházející z dlouholetých zkušeností jejího autora Petra Novotného, reálně předkládá na postavách mladých delikventů širokou paletu charakterů a naznačuje možné příčiny jejich chování, které vedlo k jejich umístnění v něm. Filmová prvotina olomouckého rodáka Antonína Kopřivy určitě není žádným filmovým majstrštichem, tím spíš, že mezi „prostým lidem“ upadla zcela v zapomnění (udělejte mezi kolegy v práci anketu a schválně, kolik jich bude film vůbec znát). Ale těm co mají, stejně jako já, rádi klišovitá story o jedincích bojujících za svoje ideály proti většině, snímky z vězeňského či jinak podobného prostředí nebo jenom českou kinematografii, zhlédnutí rozhodně doporučuji. ps: Kromě již zmiňovaných Kříže s Matáskem se v úlohách chovanců ústavu mimo jiné představí tehdy čerstvě se holící Ondřej Vetchý, Gustav Skála, Sagvan Tofi, David Suchařípa, Karel Roden nebo tehdejší dětské hvězdy Lukáš Hraběta a Daniel Netušil. ()

Blondak80

aneb Kendy a Štěpán zase spolu - ne vážně - jeden z těch méně drsných filmů z prostředí výchovného ústavu a celkem bych se divil, kdyby to tam takhle skutečně chodilo. Na druhou stranu Pavel Kříž předvádí velmi dobrý výkon, malinko poznamenaný všudypřítomnou agitkou. Celkově bych řekl velmi povedný film a jsem rád, že se mi dostal před oči. ()

Schlierkamp

Československé drama z prostředí výchovného ústavu pro mladistvé na zámku Konečno. V porovnání s typově podobnými filmy Pasťák (1968) či Silnější než já (1990) jej hodnotím o něco hůře, zejména kvůli znatelně horší a poněkud zmatené druhé polovině filmu. Herecké obsazení bylo dle mého pohledu zvoleno dobře, v rolích chovanců excelovali D. Matásek, O. Vetchý, Sagič, K. Roden nebo D. Suchařípa, tedy téměř celá mladá genarace nadějných herců, z nichž chyběli snad pouze D. Landa a J. Langmajer. Tito drzí výrostci zaujali především v jejich zběsilé rvačce, již bych se nebál označit za vrchol filmu. Co se týče P. Kříže v hlavní roli, představitele inteligetního chovance, domnívám se, že podal pozoruhodný výkon, bohužel v druhé polovině jeho postava ztratila přímočarost a splynula spolu s ostatními. Ve vedlejších rolích je jednoznačně nutné ocenit přirozené herectví V. Jandáka, ledovou chladnost vychovatele Z. Hradílka a zejména krátkou alkoholickou kreaci O. Vlacha. Nebýt zpackaného závěru snímku, kdy se děj zbytečně rozdělil na několik větví, hodnocení by bylo rozhodně vyšší. ()

Rodin

Zázračné to nebylo, ale v osmdesátkách jsem to viděl dvakrát v kině a rozhodně to na mě tak chudě, až srandovně, jako při televizním předvedení onehdá, nepůsobilo. Možná to chce prostě plátno, nebo režírovat něco podobného ve svobodných poměrech. ()

Mykhaluu

Četl jsem dříve snad knihu... ve které byl zajímavý byl úryvek z "cikánské lidové" písně: ".. vezmu sekeru, všechny lidi zabiju...". Aby tohle nezneužily ultrapravičáci ve své hudební tvorbě!?! :-O :-D ()

Pitryx

Autoři snímku viděli pasťák z ponorky a ještě byla kalná voda ne??? I když je nám prezentováno že "autor předlohy působí jako ředitel a psycholog ve výchovném ústavu pro mládež. Proto ve svém díle vychází z dlouholetých zkušeností, snaží se o střízlivý a objektivní pohled na uzavřený svět". Proboha, kde to dlouhá léta byl?? To tam tedy muselo vypadat. Ačkoli v té době se to hemžilo absurditami všude. Na jedné straně cvičení pro zdraví, na druhé povolování kouření. O dalších pitomostech nemá smysl psát, je jich ve filmu dost. V každém případě hodnotím jako slabší průměr. Mimochodem, jak to že dostal zlodějnu?? Přece mu tam otec jasně říká aby mu dal auto do garáže a dá mu od něj klíče. Věděl tedy že auto bere a nemohlo jít o krádež v pravém slova smyslu. 201109249506/9520+++++++++++ Ach ten děj. Chvilku sem, chvilku tam, nakonec nechává hlavní větev někde úplně jinde a sleduje dalšího z chovanců s bratrem, prostě děs. Mám sto chutí odebrat i tu dvacítku, kterou jsem dal před sedmi lety. 20180626 5 ()

honzic

Zahrálo si zde plno známých herců, ale totálně špatný scénář vše zhatil a nedal jim sebemenší šanci. Mohlo se to jmenovat: Básníci v pasťáků a režírovat Dušan Klein a třeba by to bylo lepší. Hodnocení: 40 % ()

Winster

Myšlenka dobrá i herecké obsazení (většina herecké elity dnešní doby v dobách mladí). Jen jak se na to kouká, tak se v tom člověk ztrácí nad nelogičností postav. Je pravda na konci se dá pochopit, co tím chtěl básník říci...ale cesta k tomu je dlouhá. ()

Dvojirakri

"Rasismus je strašně blbej lék na neduhy lidský společnosti. Jednou honěj černochy, podruhý honěj Židy, dneska honěj Židi Araby. A vždycky jde o něco jinýho než o barvu pleti nebo o druh náboženství. Obyčejně jsou v tom veliký peníze nebo území a nejhorší je když jde o to aby někdo mohl někomu zdupat jeho názor..." ()

giacobbe

Hlavní hrdina se po chybném kroku ocitá v nápravném zařízení, i zde zůstává čestný, sám si poradí se šikanou, aniž by se snížil k práskání. Toto téma bylo sice už zpracováno v nepovedené agitce- Noc oranžových ohňů(1974). Dostal mě Matásek v maskáčové bundě, ve stejné pak objížděl pódia s Orlíkem. A k místu natáčení mám jistý osobní vztah- zámek (v té době pasťák) a hřbitov ve Střílkách. Kolega Jolinin promine, neni to Kuks . ()

johny.mad

Srovnání s Básníky je tady úplně mimo...film byl natočen podle knihy Vezmu sekeru /autor Petr Novotný/..ve své době to byla nejprodávanější kniha na našem trhu...film bohužel za knižní předlohou dost pokulhává.... ()

zeleznak odpad!

Pokud je dobry scenar, tak i kdyz je rejža hovado, da se na to obcas koukat. Kdyz je ale scenarista stejne kvality jako rejža a k tomu se prida banda nehercu a hercu, co jsou vlastne neherci, tak z toho byva vetsinou sracka. A tak se stalo i zde. ()

babuška

U nás pasťák byl, vetšina cigánů, jejich hlavní byl fajn chlap a my s nima chodili hrávat fotbálek, to co jsme si s nima prožívali nebylo zlý, jak jsme si je vychovali, takový je dneska máme. ()

Bohdy67

Na filmu je asi nejlepší jeho obsazení. Mladí Matásek, Kříž, Vetchý, Toffi atd... Z tohoto pohledu je to zábavné. Jinak dějově nemohu posoudit, nikdy sem v pasťáku nebyl. Myslím, že film se snažíl sice nějak vystihnout šikanu, rasismus a další neduhy, ale myslím, že ve skutečnosti to bylo mnohem horší. Vzepřít se kápovi ústavu a nedostat deku? Jak naivní. Jak už to u Kříže z mého pohledu bývá, jeho postava byla pro mě tak trochu "debilní"... Nadruhou stranu za mě docela zajímavý film snažící se o "atmosféru", někde méně, jindy více zdrařilou.... Tak na hraně 3 a 4 hvězdiček. Ale dám čtyři, protože cikána co maká snad jinde neuvidíte :D 65% ()

jolinin

Tento film má zajímavé lokace. Baroko z Kuksu, proč ne. Prostějovské náměstí TGM, poznal jsem tě, evžene. Ale ta závěrečná scéna s planýrkou místo Radčiny hospody určitě nemá na pozadí kostel Povýšení Svatého kříže. Takhle to v Prostějově nevypadalo ani v době největšího komunistickýho běsnění. Pro větší dramatičnost tvůrci použili šílenou krajinu někde ze severních Čech. A jelikož hlavní hrdina mladý Brychta na rozdíl od otce-projektanta "nemá rád rovné hrany a má radši oblejší tvary" a je za trest poslán do kuksovského zámku Konečno, vyplývá z filmu i paralelní poselství. Nebýt pár krkolomností mohl to být film i na 4*. ()