Chris Pratt (Joseph Gordon-Levitt) byl hvězdou středoškolského hokejového týmu. Až do oné osudné noci, kdy za volantem přecenil své možnosti. Po tragické nehodě zůstali dva mrtví spolužáci, zmrzačená přítelkyně a on sám s trvalými následky po těžkém zranění hlavy. Dnes pracuje jako noční uklízeč v místní bance, bydlí v podnájmu se slepým přítelem a bývalým kriminálníkem Lewisem (Jeff Daniels) a snaží se překonávat svůj mentální handicap, projevující se neustálými výpadky paměti. Díky svému zaměstnání se stává snadným terčem bandy, jež chce banku vyloupit. (Televize Seznam)

Trailer 1

F.man

Škoda škoda. Lookout je o mladém, nadějném člověkovi, který má vše co je třepa k úspěšnému životu (v uvozovkách). Bohaté zázemí, nádhernou přítelkyni, je místní hokejovou hvězdou... O tohle vše ale příjde jedné noci, kdy jakožto řidič zaviní autobilovou nehodu, při které zemřou dva známí. Celý život se mu změní od základů a místo zářivé budoucnosti je z něj nesebevědomý "mrzák" pracující jako údržbář malé vesnické banky. Dobrý úvod na kterém šlo vystavět zajímavé drama, i se stejným dějem, který nastavá po výše zmíněném úvodu. Bohužel nadprůměrný úvod a povedený konec je vše co nějak vybočuje z průměru. Výsledkem je tedy plytké thriller/drama, které nenabízí nic skvělého, ale na druhou stranu taky není úplně nekoukatelné. Průměr - 3* a 55%. ()

jhrasko

Musíš si pamätať záver, aby si mohol vedieť vyrozprávať príbeh. Toto neustále pripomína Lewis Jeffa Danielsa Chrisovi JG Lewitta. A ja si z tohto príbehu budem pamätať predovšetkým záver, pretože ten filmu hodne prilepšuje. Ten pocit, keď fandíte "outsiderovi", i keď má na konte zopár podlostí. Vzhľadom na Independent Spirit Award za debut roka som čakal veľkú vec, dostavil sa pocit takého toho OK v zmysle - mohlo to byť rýchlejšie, pretože na nejakú tú spirituálnosť v krimi duchu bolo zamiesené, ale nedostatočne sa to rozvinulo a tým pádom ma to očakávane neuspokojilo. Je možné, aby bol niekto tak naivný, že chalana s takou minulosťou nechá pracovať v banke ? Je možné, aby on bol následné tak naivný a nechal sa vtiahnuť do zločinu ? Je možné, že niekto dostane od banky 30tisíc usd na reštauráciu bez poriadneho backgroundu ? Áno je. V tomto filme...a tak nie scenár je hlavným plusom, práve naopak, herci to celé zachraňujú. Lewitt s LOOKom Ledgera a Tomáša Rosického už dávno dokázal, že mu sedia podobné role a to, čo previedol v Mysterious Skin, rozvinul úspešne v podobne ladenom Bricku a práve tu. Danielsov talent je nevyužitý, ale to nejde k mínusu jemu, ale opať režisérovi za to, že to proste neustál tak, aby z LOOKoutu bolo príjemné prekvapenie. Takto ostáva už raz spomínaný OK pocit a to je škoda, to je málo. ()

castor

Pozorovat v autě za noci světlušky může být relativně romantická zábava, ale tragické následky si pak dotyčný řidič, který zrovna nemyslel na bezpečnost svých spolucestujících, může připomínat každý den, kdy jen teskně vyhlíží na osudné silnici 24. Nenápadný snímek Lookout je příjemným psychologickým dramatem, s nádechem kriminálního oparu. Kdysi nadějný hokejista má nyní velké problémy s pamětí, cítí se být všem na obtíž, jeho snad jediným opravdovým přítelem zůstává slepý spolubydlící Lewis. Do jeho stereotypního života ale nakonec přece jenom vstoupí jistý Gary a sympatická Luvlee, ale jak se ukáže, jejich úmysly nejsou zrovna čisté. Talentovaný režisér Scott Frank zručně prokreslil postavy, bodoval pak zejména i při castingu (naivní chlapeček z teenagerovských „10 důvodů“ Joseph Gordon-Levitt si zaslouží i v budoucnosti stejně silné role, je až s překvapením, do jakých nezávislých vod se pouští, Jeff Daniels navíc dodal své postavě na lidskosti a mentorské uvěřitelnosti). Zcela určitě by byla chyba podobně „malé“ filmy ignorovat!! Tři a půl.. ()

Thomick

Strašně jalovej konec, ale strašně. Celkově jde vyznění filmu dost mimo mě - měl jsem si z toho vzít, že tragický následky vlastních činů za sebou budeme vláčet celym dlouhym životem? Že se budeme neustále pokoušet si je odpustit; ať už sobě samýmu, nebo navzájem? Ale notak ... jalový! A mimořádně slabej je i ten "thriller ending", kterej to u mnohých z vás zachraňoval. Kde například skončila Luvlee, kam jako jela, proč tam vůbec byla (abych se k tomu filmu vůbec dopracoval, já vim, ale...)? Mně se relativně pozdávaly výkony všech mlaďochů (Gordon-Levitt, Isla, Goode), ale tím to haslo ... s podobně tragickym nádechem jako oné noci hasla světla Chrisova auta. ()

Aljak

O tento film som zakopol viacmenej najmä kvôli Josephovi Gordon-Levittovi, ktorý patrí medzi mojich obľúbencov. No a napokon sa z toho vykľula celkom dobrá dráma, dokonca s krimi zápletkou a aj fajnovou thriller atmosférou. Rozhodne nie som sklamaný a určite som sa nenudil, pretože tento film mal v sebe viac než len ostatné z tohto žánru. Na počiatku bolo poškodenie mozgu, na ktoré potom spoľahlivo nadviazal umelo vyvolaný pocit menejcennosti. A na takom niečom už sa dalo parádne manipulovať. Aby toho nebolo málo tak do Chrisovho života zavíta šarmantná Luvlee (teda Isla Fisher), a manipulácia je dokonalá. Treba oceniť skvelý výber postáv, dokonca aj Chrisov slepý spolubývajúci Lewis vniesol do príbehu ešte lepšiu symboliku. Takže celkový dojem určite nadpriemerný, aj keď na 5* tomu ešte niečo predsa len chýbalo (alebo bolo navyše?). ()

• Hoci banka vo filme je neďaleko Kansas City v štáte Missouri, v skutočnosti bola natočená v meste Hartney, Manitoba v Kanade a mestské scény boli natočené vo Winnipegu, Manitoba. (Arsenal83)
  • Aby byl Jeff Daniels jako slepý muž ještě více přesvědčivý, strávil nějaký čas v Michigan Commission for the Blind Training Center v Kalamazoo. Pozoroval a učil se základní dovednosti od slepých pacientů. (Fugas.cz)

Související novinky

Další těla pod Neesonovy náhrobky

Další těla pod Neesonovy náhrobky

19.02.2013

Březnový start natáčení se blíží a krimi-thriller A Walk Among the Tombstones rychle nabírá obsazení. Ale nejdříve stručně o projektu: film je adaptací jednoho ze sedmnácti románů, které uznávaný… (více)

Neeson vztyčí pár nových náhrobků

Neeson vztyčí pár nových náhrobků

20.05.2012

Božský Liam momentálně natáčí Taken 2 a má spoustu plánů do budoucnosti. Většinou se počítá s tím, že bude pokračovat v tom, co mu jde nejlépe – být ultimátní bad-ass. Výjimkou není ani thriller A… (více)