Komplic

The Lookout

Ten, kto dáva bacha

Thriller / Drama / Krimi

USA, 2007, 95 min

Volám sa Chris Pratt a utrpel som poškodenie mozgu, ktoré mi môže privodiť náhodný spánok alebo pokus otvoriť plechovku lisom na cesnak ale vodičský preukaz mi zatiaľ nechali. Pomalé tempo sa našťastie v polovici rozbehlo, ale musím povzdychnúť, že práve v tej strednej časti, kedy sa začali diať veci, je dej trochu kostrbatý. Ale Levitta mám rád a s Danielsom sú solídne herecké duo, ktoré tomu u mňa silné, nadpriemerné tri hviezdy s prehľadom vybojuje.(25.11.2012)

Jednoduchý příběh, zpracovaný bez větších chyb. Nejedná se o žádný herecký koncert, nápaditý scénář, revue plnou hlášek, zvratovou exhibici nebo dílo se šokující pointou. Jde o slušnou žánrovku se zajímavou dvojcí hrdinů, bez zrnka překvapení, s trochu moc dobrým koncem, a dobrou přestřelkouv bance, které by neškodilo trochu víc světla. Jediné, co vybočuje nad průměr, je vynikající soundtrack.(6.6.2008)

Pozorovat v autě za noci světlušky může být relativně romantická zábava, ale tragické následky si pak dotyčný řidič, který zrovna nemyslel na bezpečnost svých spolucestujících, může připomínat každý den, kdy jen teskně vyhlíží na osudné silnici 24. Nenápadný snímek Lookout je příjemným psychologickým dramatem, s nádechem kriminálního oparu. Kdysi nadějný hokejista má nyní velké problémy s pamětí, cítí se být všem na obtíž, jeho snad jediným opravdovým přítelem zůstává slepý spolubydlící Lewis. Do jeho stereotypního života ale nakonec přece jenom vstoupí jistý Gary a sympatická Luvlee, ale jak se ukáže, jejich úmysly nejsou zrovna čisté. Talentovaný režisér Scott Frank zručně prokreslil postavy, bodoval pak zejména i při castingu (naivní chlapeček z teenagerovských „10 důvodů“ Joseph Gordon-Levitt si zaslouží i v budoucnosti stejně silné role, je až s překvapením, do jakých nezávislých vod se pouští, Jeff Daniels navíc dodal své postavě na lidskosti a mentorské uvěřitelnosti). Zcela určitě by byla chyba podobně „malé“ filmy ignorovat!! Tři a půl..(15.8.2007)

Joseph Gordon-Levitt ako vždy skvelý, začiatok veľmi sľubný, záver príjemne napínavý. Ale ani to nestačilo, aby tento film bol niečo extra, lebo jadro bolo také nejaké naťahované a nie príliš dynamické (a to ja pritom nepotrebujem ku šťastiu žiadne rýchle akčné scény). Škoda, keďže úvodný nápad bol fajn a zahrané to bolo fakt dobre, len by bolo treba trochu pridať na akčnosti, dramatickosti a možno aj reálnosti scenára - ísť do zločinu len tak po 1 rozhovore, to ako vážne? 3*, aj to len tak tak(26.6.2011)

Ačkoli zdejší hodnocení Komplice ukazuje spíše jako nějaký nevýrazný žánrový nadprůměr (opět bych se spíše přiklonil o objektivnějšímu hodnocení na imdb.com), jde o velmi stylovou a svižnou podívanou se sympatickými charaktery. Pro mne zazářil hlavně Jeff Daniels v roli slepce, kde působil velice sympaticky, ale i Joseph Gordon-Levitt ukazuje co v něm je. Zápletka sice není ničím příliš objevná, ale je zabalená do tak zajímavé omáčky, že se prostě člověk musí bavit. Určitě doporučuji jako skvělý a chytrý thriller.(22.6.2012)

• - Aby byl Jeff Daniels jako slepý muž ještě více přesvědčivý, strávil nějaký čas v Michigan Commission for the Blind Training Center v Kalamazoo. Pozoroval a učil se základní dovednosti od slepých pacientů. (Fugas.cz)

• - Hokejový zápas, který Chris poslouchá v rádiu, je utkání NHL ze sezóny 2005/2006 mezi Columbus Blue Jackets a Detroit Red Wings. Komentátor zmíní hráče Pascala Leclaira, Manny Malhotru, Marka Hartigana, Trevora Letowskiho z Columbusu a Roberta Langa, Mikaela Samuelssona, Nicklase Lidstroma,Tomase Holmstroma z Detroitu. (Fugas.cz)

• - Sam Mendes a David Fincher byli spojováni s režisérským křeslem. Poté, co David Fincher odmítl, se Scott Frank, který napsal scénář, rozhodl, že film i sám zrežíruje. (Fugas.cz)