Buenos Aires 1977

• Česko Historie jednoho útěku (více)

Buenos Aires, 1977. Vojenská diktatura. Spořádaný občan Claudio Tamburrini je unesen vojenskou tajnou policií do dnes již proslulého bývalého aristokratického sídla Mansión Seré. Tam byli krutě a rafinovaně mučeni odpůrci režimu. Někteří tam byli zavlečeni omylem. Nicméně odchod odtamtud byl téměř nemožný. Primitivní i inteligentní věznitelé se střídají ve vymýšlení různých druhů psychického i fyzického utrpení. Film je téměř detailním popisem skutečné události, kterou režisérům zprostředkovali dosud žijící účastníci útěku. V argentinské kinematografii existuje jen málo snímků snažících se reflektovat neradostnou minulost. Adrián Caetano se podobným tématům věnuje ve všech svých filmech, v posledním se však poprvé pokouší o dokumentární rekonstrukci. (oficiální text distributora)

Dale

Je dosť filmov odohrávajúcich sa v obyčajnom väzení, ktoré sú drsnejšie ako tento, nehovorím už o politických väzeniach a výsluchoch, takže film nemá príliš čím zaujať. Ale aspoň ďalšia krajina, ktorá sa snaží priblížiť časť svojej histórie, na ktoré nie je príliš hrdá. ()

JayZak

Velmi zajímavý počin, který chytne a nepustí zejména svým syrovým, dokumentaristickým stylem, až mi to trochu připomělo Let číslo 93. Kamera jen nervózně přihlíží hrůznostem dějícím se před objektivem a nechává na nás jak se s tím poperem. Sympatický je přístup k tématu, kdy nám autoři všechno podávají jakoby nezaujatě, a nenuceně nás tak "vzdělávají". Na tyhle události je vždycky třeba upozorňovat. ()

slunicko2

Diktatury jsou všude stejné. 1) Určitá odtažitost tvůrců mi na rozdíl od některých komentátorů zde vadila. Nechodím na film, abych se dozvěděl fakta, od toho jsou dokumenty. Chci fandit a nevadí mi, když jsem (trochu) emocionálně manipulovaný - to je součást filmového zážitku. 2) Je dobře, že i Argentina se po létech vypořádává se svými kostlivci ve skříni. 3) Zaujal mě pěkný 30letý Rodrigo de la Serna (fotbalista Claudio). 4) Přesný koment: gudaulin*****. ()

Skip

Škoda že se nepodařilo plně zužitkovat tak hutný námět. Kdyby se hledělo na lepší výběr herců a víc propracovat scénář, namísto blbůstek s kamerou, mohl to být film, který dokáže opravdu strhnout. Takhle divák sleduje pouze jednu z epizod "špinavé války" a ač se tehdy děly hrozné věci, přeci jen to celé jako flm nefunguje, jak bych si přál nejen kvůli sobě, ale také kvůli těm, kdo to tam tehdy všechno museli prožívat. ()

kaposlav

Pozeral som to popri niečom, takže nemôžem konštatovať, že som tomu filmu venoval 100%nú pozornosť. Nič prekvapujúce som sa nedozvedel. V západných kapitalistických krajinách je to bežné aj dnes, ale väčšina je spokojná a čo oko nevidí, to srdce nebolí. ()

zette

Urcite zajimavy namet, historickych filmu z Jizni Ameriky neni nikdy dost. Shodnu se ale s vetsinou, ze filmove zpracovani, vcetne hereckych vykonu je sotva prumerne. ()

Radiq

No jo, tak utekli. A je hezký, že to bylo podle pravdy. A že bych z toho byl nějak unešenej, to zase né. Pak to bylo spíš takový prodlužování a vyměšování. Je to ale asi tou Argentinou. Kdyby to bylo tady někde v okolí Šumperka, tak mě to zajímat asi bude. ()

danliofer

Šestihvězdičková záležitost podaná s naprostou věrohodností. Velmi evokuje Greengrassovu tvorbu, jakož i syrovost Steve McQueenova Hladu s Michaelem Fassbenderem v hlavní roli. Film nedoporučuji citlivějším osobám, pokud nejsou připraveny právě na onu výše zmíněnou syrovost projevu. Pokud jeden z protagonistů mluví zkraje filmu o chybějícím týmovém duchu ve fotbalovém družstvu, tak se mu toto vrátí v životě jako bumerangem v úplně jiné (odlišné) životní situaci. Všeobecně se u nás ví více o praktikách v pinochetovském Chile, ale o argentinském puči tolik ne. Tento film je střípkem do mozaiky filmů, jako je Smrt a dívka: http://www.csfd.cz/film/7343-smrt-a-divka/ ()

Autogram

Argentínska vojenská chunta sa s tým nemaznala a tak nahliadnutie do ich domu hrôzy nie je nijak príjemným zážitkom. Aj som sa filmu obával, nevyžívam sa v hororových scénach, no našťastie to krátko po začiatku prejde skôr do psychologického boja. Medzi väzniteľmi a väzňami a tiež medzi samotnými väzňami. Do samej podstaty odboja film nejde, ani by sa to za ten čas nestihlo. Nakoniec je to aj napínavé a dojímavé, na lepšie tri hviezdy. –––– Ja som ten, kto rozhoduje, či ťa zabijeme alebo pustíme. ()

BloodMax

Velmi dobře natočený snímek od Adriána Caetana, který velmi věrohodně ukazuje, jaké to bylo ještě do nedávna v Argentíně. Drsné výslechy a kruté mučení většinou křivě obviněných lidí z terorizmu mi připomíná, že u nás to dříve nebylo asi o moc lepší. Lidé ze strachu lžou, aby si zahránili život, ale často ho znepříjemní někomu jinému a sami si nepomohou. Jedině útěk jim může zachránit život, díky odhodlání přežít svou snahu dobře zúročí. Později vypovídají před soudem, někteří emigrují. Reálné a hlavně podle skutečnosti, takže 95 %!!!!! ()

dopita

Argentinskej film podle skutečnejch událostí je jedním z filmů, který bych fakt nechtěl zažít. Film samotnej je jen průměr. ()

jasse

Drsný...fakt drsný film, s opravdu vynikajícími hereckými výkony, to je největší klad tohoto počinu. ()

Mikino00

Drama mapující utěk z vězení, které je tak fádní a nezajímavé až se mi z toho chtělo spát. Opravdu mě to nebavilo, chtělo to trošku svižnější tempo a děj. ()

mira007

Film inspirovaný skutečnou událostí, kdy se partě mučených odpůrců ( skutečných nebo domnělých ) diktátorského režimu povedlo utéct z vily, tajné mučírny tajné služby. Velice syrové, realistické, nic pro slabé povahy. ()