3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

„Aj zlosynovia majú radi svoje mamy.“ Keď sa western, jeden z najvýstavnejších amerických žánrov, podarí, je to radosť. Skúsený režisér James Mangold (KRAJINA POLICAJTOV, ale aj IDENTITA a WALK THE LINE) dostal k dispozícii nielen psychologicky kvalitne zastrešený scenár, ale aj výborné herecké obsadenie v čele so skautom Christianom Baleom (MECHANIK) a najmä šarmantným odpadlíkom Russellom Croweom (DOBRÝ ROČNÍK); renomovaný austrálsky herec potvrdzuje, že Zlo, ak nie je afektované za každú cenu, je veľmi vďačnou postavou („Chlapče, keby som nebol skrz naskrz prehnitý, neprežil by som ani minútu.“). Snímka občas stratí tempo a nezaškodilo by viac strhujúcich akčných scén (úvodné prepadnutie dostavníka) a zaujímavých dialógov medzi väzňom a jeho väzniteľom, napriek tomu máme dočinenia s kvalitným westernom, ktorý má taký dobrý scenár, réžiu a hercov, že mu uveríme aj bizarné finále s urasteným Croweom, dobrovoľne šprintujúcim do vlaku. Kino Považan 2008(10.5.2008)

Míň než westerny mám nasledované snad jen japonské anime, tudíž v rámci žánru nemohu nějak objektivně srovnávat, no můžu ale říct, že do určité chvílě jsem byl do tohoto filmu tak vtaženej, že jsem uvažoval o nejvyšším hodnocení. Hlavně tedy kvůli hereckému koncertu tria Crowe, Foster a Bale. Ale ten závěr, to je největší WTF co jsem viděl za hodně dlouhou dobu. Od dialogu v hotelovém pokoji, kdy mě poprvé napadlo, k čemu to celé směřuje, jsem upřímně doufal, že se to vyvrbí jinak. No bohužel nevyvrbilo, a Yuma tím ztratila veškerou věrohodnost a vážnost, což mé hodnocení shodilo na průměrné tři hvězdičky. Škoda.(1.12.2008)

Už samotný příchod do kina voněl dobrodružstvím, protože technika opět skórovala v souboji s lidmi a do sálu jsme se dohmatávali potmě, takže o věty "dej tu ruku pryč, ty prase, ty ne, myslím toho druhýho" nebyla nouze. Vůně dobrodružství nepolevovala, naopak se dočkala posil v podobě vůně střelného prachu, koňského potu, vydělávané kůže a dálek, tedy parfémové směsi, v níž sice chyběla voda po holení, kterou hrdinové očividně moc nepotřebovali, ale kterou každá holka tak ráda vdechuje, stejně jako se ráda dívá na chlapy nepostrádající jisté podstatné orgány, kupříkladu páteř a srdce. Proč se nepřiznat, duše zaprodaná dobrodružství se vznášela v oblacích, srdce tlouklo v rytmu koňských kopyt, oči se sytily pohledem na hrdiny a ruce tleskaly celou dobu filmu. Protože závěr přišel rukám i mozku jako nejzáživější koruna, jež coronat opus, jako nejlogičtější výsledek jednání, jež moje maličkost označuje jako chlapské. Moje škodolibější maličkost mrmlá něco v tom smyslu, že není divu, že se v něm řada místních pánů nepoznává, a v duchu biblických průpovídek Bena Wadea dodává, že kdo má uši k slyšení vyřčených i nevyřčených slov, ten slyší; moje rozumnější maličkost uznává, že stejné věci vidí každý jinak a tak to má být; ale celá moje maličkost je blažená z toho, že navzdory obvyklému zpoždění, s nímž vlak do Yumy dorazil do místního kina, do toho vlaku mohla nastoupit, a želí pouze toho, že jízda tím skvělým expresem trvala jen necelé dvě hodiny.(24.4.2008)

Russell Crowe a Christian Bale mezi sebou rozehrávají mistrovský souboj v jednom z nejvydařenějších westernů poslední doby. Charakterní a charismatický záporák a psanec Ben Wade pod dohledem slušného muže od rodiny, Dana Evanse míří na vlak do Yumy ve 3:10. Podobně jako v Nelítostném souboji Michaela Manna, i z těchto dvou by mohli být skvělí přátelé. Pokud by však nestáli na opačných stranách zákona. Ale i tak se mezi nimi vytvořil jakýsi typ mužského pouta, které v sobě skrývalo respekt vůči tomu druhému. Dokonalý portrét jejich charakterů, fenomenální chemie a správná banda mizerů a ostatních postav. Z těch mě zaujal synek William v podání Logana Lermana. Konec filmu se zdá být poněkud rozporuplným, rozhodně však alespoň pro mě, zajímavým a správným. Scéna, kdy Ben Wade hovoří o tom, jak coby kluk (pře)četl bibli, mě vždy dostane a jeho sklopená tvář skrytá za kloboukem, který jako by chránil a ukrýval jeho emoce tak, aby zůstaly nerozpoznatelné před Danem. A závěr... Pohled do Benových očích, v nichž se zračí slzy a mísí se strhanost, smutek, hněv a strašná touha po pomstě, je dokonalý a všeříkající.(16.1.2011)

Totální zpopcornění westernu. Námět slibný, ale způsob jakým se s tím tvůrci (scénárista) poprali je smutný. Postavy se chovaj fakt úplně nelogicky. Zvlášť finální přestřelka je totální wtf. Crowe mohl tak miliardkrát utéct a ta jeho přehnaná sympatie k Baleovi byla vycucaná z prstu. Alespoň to bylo skvěle zahrané. Utkvěli mi hlavně Christian Bale a Ben Foster. 50%(18.4.2008)

• - Nádherný colt se zlatým křížem na střenkách rukojeti, jejímž majitelem je ve filmu Ben Wade (Russell Crowe), nese označení "The Hand of God" Colt Single Action Army 4 3/4" Fast Draw model - .45. (Rodimus)

• - Film se natáčel 54 dní v Novém Mexiku za finančního přispění společnosti New Mexico's Film Investment Program. (Matty)

• - Film 3:10 Vlak do Yumy byl nominován na 2 Oscary (Nejlepší zvuk a Hudba - Marc Beltrami). Od akademiků si nakonec neodnesl ani jednoho. (Rodriguez)