3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Rozporuplná záležitost. Krásný, ale místy neskutečně blbý řemeslný western s dobrým námětem, prokreslenými postavami, výbornými herci, přetékající chlapáctvím a patosem. Dostal mě hlavně konec, jak seděj v tom baráku, obklíčení celým městem, totálně v prdeli... V kině jsem horečně přemejšlel, jak se z toho dostanou, ale ani kdybych nad tím přemejšlel sto let, tak by mě nenapadlo (SPOILER) že se přesto všechno pokusej doběhnout k tomu vlaku :D(27.3.2008)

Spočiatku luxusne rozohraná westernovka, ktorá v druhej polovici pomaly začne strácať drajv a v samotnom závere sa zvrhne v slizký, preemocionálnený doják vyvracajúci nielen pravdepodobnosť, ale i zdravý rozum. Škoda, veľká škoda. Mohlo ísť o excelentný žánrový príspevok. Veď už len Russell Crowe tu schováva do kapsy všetkých westernových klasikov.(12.3.2008)

Rozpočet $55miliónovTržby USA $53,606,916Tržby Celosvetovo $70,016,220Tržby za predaj DVD v USA $51,818,608 ║počet predaných kusov 2,719,446║ __Režisér James Mangold sa s mierne nadpriemerného režiséra konečne formuje v celku dobrý vyprávač, aj keď má ešte čo to doháňať k dokonalosti, lebo miestami podáva priamočiary dej trošku stroho až zjednodušene a pre tých čo majú radi príbeh vyrozprávaní dosť detailne a celistvo to môže pôsobiť nekompatibilne. V tomto ohľade sa jedná hlavne o posledný úsek filmu, kde sa čaká na príchod vlaku v meste Connection, práve tam nastane nečakaný dejový obrat, vyplývajúci z jednej spovednej vety čo môže vyznieť v očiach sledujúceho trošku irelevantne ohľadne momentálnych prebiehajúcich udalostí. Ale príbeh nepustí a od začiatku práve nabáda k takémuto činu práve tú postavu čo tento dejový obrat otočí vo svoj prospech. V určitých dejových úsekoch sledujeme aj náznaky vo forme peňažných úplatkov, kde to ostáva len tak tak na hrane spadnutia, skĺznutia k tomu aby sa vypätá chvíľa premenila na úplatkársku a tým by sa postupne za cenu peňazí zavrhla náročná púť plná krviprelievania alebo je tu aj dosť viditeľné tvorenie si Wadeovej nekompromisnej autority pred svojimi väzniteľmi, kde si sám uvedomuje svoju cenu vďaka 22 peňažným lúpežiam a aký reklamný význam má jeho doručenie za živa do väznice pre tých čo financujú železnicu. _Herecké obsadenie sa v prvom rade opiera o výkon ústrednej dvojice, k nim sa dobre po hereckom prejave pripájajú aj ostatný a tých najpodstatnejších spomeniem. Začnem tým kto už dlhé roky stojí v čele hereckej elity, takže Russell Crowe ako „jasný suverén“ šéf bandy Ben Wade je nekompromisný a veci rieši za pochodu z chladnou hlavou, nič ho nemôže prekvapiť aj vďaka skúsenostiam a v ťažkých chvíľach mu oporou zostáva jeho banda, kde bez jeho zastúpenia šéfuje bezcitní Charlie Prince v podaní Bena Fostera a ten si nenechá nič ľúbiť a hlavne keď jeho veľký vzor a šéf je v putách odvádzaní do väzenia, obidvaja spomínaní majú výbornú streleckú mušku takže neradno sa im stavať do cesty. Foster na to že je dosť neznámy herec a hráva len vedľajšie úlohy si svoju postavu užíva rovnako ako Crowe. Hlavným súperom pre Bena sa stáva obyčajný živoriaci farmár Dan v podaní Christiana Bale trúsiaci o sebe vlastenecké príbehy o tom ako za slobodu Ameriky stratil v boji nohu a o tom ako musí zachrániť pred nenásytnými pánmi od železnice svoj majetok cez ktorý je v pláne stavanie koľajníc a tak sa za $200 odhodlá zo skupinou ľudí k preprave odsúdeného aby zachránil svoju rodinu aj naprieč tomu že mu pôjde o život. K preprave sa pripojí aj jeho syn William v podaní mladého herca Logana Lermana a ten sa uviedol v celku vydarene a pripomenul my časy keď začínal svoju kariéru samotný Bale, zatiaľ ma za sebou Lerman slušné úlohy z filmov Patriot či Osudový dotyk, takže ma naštartované k peknej kariére pokiaľ nepoľaví, lebo mladé hviezdy často krát pokĺznu vďaka stúpajúcej sláve. Ďalej sa tu na menšej ploche predviedli aj známe tváre ako Peter Fonda či Luke Wilson, hrajúci smoliarov čo vošli do cesty bande Bena Wade. _Veľkou oporou pre Mangolda boli okrem spomínaných hercov aj pôvodom Grécky kameraman Phedon Papamichael, ten naposledy pracoval na filme Šťastie na dosah a predtým mal aj priamu spoluprácu s režisérom na Walk the Line, takže na tomto poste to bola stávka na overenú istotu a tak treba povedať že aj vďaka umeniu na tejto pozícii nám bola priblížená strhujúca atmosféra gradovaného príbehu, vrátane zbesilých prestreliek, silný článok tu je aj skladateľ hudby a to čo raz známejší Marco Beltrami, práve on začínal u majstra strachu Wesa Cravena čo dal sérii Vreskotu to správne hudobné pozadie, postupne sa formoval až ostal stagnovať, keď sa dosť často opakoval svoj zaužívaný hudobný motív (je to počuť hlavne vo filme Terminátor 3, Hellboy, Ja robot) a práve v tomto westerne akoby zabudol na doterajšiu tvorbu a stvoril úplne nový hudobný základ čo pre jeho výhodu nič nekopíruje. Pre mňa trošku nečakane si jeho hudobný sprievod k filmu všimli aj akademici od Oscara a zatiaľ mu prisúdili aspoň nomináciu. /videl v kine: 95%/(14.2.2008)

Ten stupidný záver bol číre peklo (toto by nezožral ani pätorkár Jožko Mrkvička z 2.B), ale naštastie nedokázal prebiť krásne dynamickú réžiu a ušmudlané xichty na čele s geniálnym Benom Fosterom. Komenovať (ne)logiku a nechcem a nebudem, aj keď by si to film veru zaslúžil. Lenže (dobrých) westernov je ako šafránu, čiže...70%(3.2.2008)

Jestliže se režisér Mangold snažil o mistrnou exhumaci westernového žánru, zůstal ve své stařecké opatrnosti / mladistvém nadšení někde v půli cesty a gordický uzel, kterak vystavět svůj filmový emulátor, nerozlouskl. Napadla mě ale jedna principiální věc. Posunout tři hlavní charaktery – Bale (velkostatkář), Foster (křivoočko), Crowe (diverzant) – a nechat zahrát každého jinou postavu: Crowe --> Bale; Bale --> Foster; Foster --> Crowe. Fungovalo by to? Fungovalo by to.(13.11.2007)

• - Film 3:10 Vlak do Yumy byl nominován na 2 Oscary (Nejlepší zvuk a Hudba - Marc Beltrami). Od akademiků si nakonec neodnesl ani jednoho. (Rodriguez)

• - Nádherný colt se zlatým křížem na střenkách rukojeti, jejímž majitelem je ve filmu Ben Wade (Russell Crowe), nese označení "The Hand of God" Colt Single Action Army 4 3/4" Fast Draw model - .45. (Rodimus)

• - Mezi záběrem na hodiny, které ukazují čas 3:00, a příjezdem vlaku ve filmu údajně uběhne přesně 10 minut, korespondujících s názvem snímku. (žvanimírek)