3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Kvalitka. James Mangold ma po dlhej dobe zaviedol do filmového sveta divokého západu tak autenticky, že prach zo špinavých ulíc malých mestečiek som mal priamo v ústach, keď ma niekto vyrušil pri sledovaní, tak som naňho tasil svoje imaginárne kolty a keď film skončil, mal som chuť do seba šupnúť za pohár čistej nezriedenej whiskey. James Mangold potvrdil svoju univerzalitu na režisérskej stoličke, a prakticky už nie je žáner, ku ktorému by nepričuchol. Týmto filmom nám servíruje čistokrvnú zábavu so skvelým akčným rádiusom a nemohol chýbať ani tragicko-dramatický podtón, ktorý by z neho spravil čosi viac ako len ďalší film. A tým tento film určite nie je. 85%.(1.11.2009)

Rozpočet $55miliónovTržby USA $53,606,916Tržby Celosvetovo $70,016,220Tržby za predaj DVD v USA $51,818,608 ║počet predaných kusov 2,719,446║ __Režisér James Mangold sa s mierne nadpriemerného režiséra konečne formuje v celku dobrý vyprávač, aj keď má ešte čo to doháňať k dokonalosti, lebo miestami podáva priamočiary dej trošku stroho až zjednodušene a pre tých čo majú radi príbeh vyrozprávaní dosť detailne a celistvo to môže pôsobiť nekompatibilne. V tomto ohľade sa jedná hlavne o posledný úsek filmu, kde sa čaká na príchod vlaku v meste Connection, práve tam nastane nečakaný dejový obrat, vyplývajúci z jednej spovednej vety čo môže vyznieť v očiach sledujúceho trošku irelevantne ohľadne momentálnych prebiehajúcich udalostí. Ale príbeh nepustí a od začiatku práve nabáda k takémuto činu práve tú postavu čo tento dejový obrat otočí vo svoj prospech. V určitých dejových úsekoch sledujeme aj náznaky vo forme peňažných úplatkov, kde to ostáva len tak tak na hrane spadnutia, skĺznutia k tomu aby sa vypätá chvíľa premenila na úplatkársku a tým by sa postupne za cenu peňazí zavrhla náročná púť plná krviprelievania alebo je tu aj dosť viditeľné tvorenie si Wadeovej nekompromisnej autority pred svojimi väzniteľmi, kde si sám uvedomuje svoju cenu vďaka 22 peňažným lúpežiam a aký reklamný význam má jeho doručenie za živa do väznice pre tých čo financujú železnicu. _Herecké obsadenie sa v prvom rade opiera o výkon ústrednej dvojice, k nim sa dobre po hereckom prejave pripájajú aj ostatný a tých najpodstatnejších spomeniem. Začnem tým kto už dlhé roky stojí v čele hereckej elity, takže Russell Crowe ako „jasný suverén“ šéf bandy Ben Wade je nekompromisný a veci rieši za pochodu z chladnou hlavou, nič ho nemôže prekvapiť aj vďaka skúsenostiam a v ťažkých chvíľach mu oporou zostáva jeho banda, kde bez jeho zastúpenia šéfuje bezcitní Charlie Prince v podaní Bena Fostera a ten si nenechá nič ľúbiť a hlavne keď jeho veľký vzor a šéf je v putách odvádzaní do väzenia, obidvaja spomínaní majú výbornú streleckú mušku takže neradno sa im stavať do cesty. Foster na to že je dosť neznámy herec a hráva len vedľajšie úlohy si svoju postavu užíva rovnako ako Crowe. Hlavným súperom pre Bena sa stáva obyčajný živoriaci farmár Dan v podaní Christiana Bale trúsiaci o sebe vlastenecké príbehy o tom ako za slobodu Ameriky stratil v boji nohu a o tom ako musí zachrániť pred nenásytnými pánmi od železnice svoj majetok cez ktorý je v pláne stavanie koľajníc a tak sa za $200 odhodlá zo skupinou ľudí k preprave odsúdeného aby zachránil svoju rodinu aj naprieč tomu že mu pôjde o život. K preprave sa pripojí aj jeho syn William v podaní mladého herca Logana Lermana a ten sa uviedol v celku vydarene a pripomenul my časy keď začínal svoju kariéru samotný Bale, zatiaľ ma za sebou Lerman slušné úlohy z filmov Patriot či Osudový dotyk, takže ma naštartované k peknej kariére pokiaľ nepoľaví, lebo mladé hviezdy často krát pokĺznu vďaka stúpajúcej sláve. Ďalej sa tu na menšej ploche predviedli aj známe tváre ako Peter Fonda či Luke Wilson, hrajúci smoliarov čo vošli do cesty bande Bena Wade. _Veľkou oporou pre Mangolda boli okrem spomínaných hercov aj pôvodom Grécky kameraman Phedon Papamichael, ten naposledy pracoval na filme Šťastie na dosah a predtým mal aj priamu spoluprácu s režisérom na Walk the Line, takže na tomto poste to bola stávka na overenú istotu a tak treba povedať že aj vďaka umeniu na tejto pozícii nám bola priblížená strhujúca atmosféra gradovaného príbehu, vrátane zbesilých prestreliek, silný článok tu je aj skladateľ hudby a to čo raz známejší Marco Beltrami, práve on začínal u majstra strachu Wesa Cravena čo dal sérii Vreskotu to správne hudobné pozadie, postupne sa formoval až ostal stagnovať, keď sa dosť často opakoval svoj zaužívaný hudobný motív (je to počuť hlavne vo filme Terminátor 3, Hellboy, Ja robot) a práve v tomto westerne akoby zabudol na doterajšiu tvorbu a stvoril úplne nový hudobný základ čo pre jeho výhodu nič nekopíruje. Pre mňa trošku nečakane si jeho hudobný sprievod k filmu všimli aj akademici od Oscara a zatiaľ mu prisúdili aspoň nomináciu. /videl v kine: 95%/(14.2.2008)

My hoši, co spolu chodíme, zažíváme nejrůznější príma dobrodružství... Jo jo, Petře Bajzo, ještě pořád se takoví najdou. Chris a Russie (promiňte mi pánové, ale mám pocit, že vás znám už věky ♥) si vždycky najdou čas na trochu legrace. Jenom nevím, jestli jsem se na to měla dívat v horečce, protože v závěru už mi začínala jít pára z uší. P.S. : A vážně by mě zajímalo, jestli hudební skladatel, co má na svědomí soundtrack, opravdu má italský jméno a nebo se jenom snaží vypadat cool. Ta hudba taková ale rozhodně byla. A Ben jako padouch - cha chá.(2.10.2008)

Malost Christiana Bale vs. charisma Russella Crowea. James Mangold umí sice točit zručně, ale ne dost dobře na to aby využil potenciál příběhu a plejády kvalitních herců a díky tomu je konflikt vraha/lupiče a zchudlého rančera zcela nevyužit. Pomyslný souboj o kvalitní novodobý western tak u mě zatím vyhrává PROPOSITION. VLAK DO YUMY je sice pořád hodně dobrý, nicméně zabolí fakt, že v rukou schopnějšího vyprávěče by se z něj mohla stát dokonalá podívaná. 80%(20.8.2008)

KONEČNĚ! Tak dlouho jsem čekal na skutečně dobrý western, až jsem si myslel, že už nikdy žádný nepřijde. Ale přišel! Ano, bylo tam možná pár sporných momentů v ději, ale to je snad SAKRA v každém westernu, tak nevím proč se v tom tady někteří rýpete - dobré jídlo taky vyhodíte celé jen proto, že na kraji talíře leží vlas?! Western je prostě specifický žánr a já na něj nenahlížím jako na sci-fi, krimi apod., ale jako na western a proto mu odpouštím i občasné minely. Ale k věci: Russell Crowe je týpek pro westerny jako dělaný a tahle role byla psaná přesně pro něj, to ať mi nikdo neříká, že ne. Velice mile překvapil Christian Bale, kterého mám zafixovaného jako ulíznutého elegána, což tady určitě nebyl. Jeho postava byla tak nějak "ze života", skutečně se mu dalo uvěřit snad vše (Benu Wadeovi a.k.a. Russellu Crowovi už tak ne). Zaujal mě i rovněž typově přesný Ben Foster, který si roli zabijáka skutečně užil se vším všudy. K absolutní dokonalosti chybí fakt málo, každopádně ovšem dávám za pět!(23.11.2012)

• - Povídka Elmorea Leonarda, která posloužila jako předloha filmu, byla publikována roku 1953 v Dime Western Magazine. Na filmové plátno ji již v roce 1957 převedl Delmer Daves. (Matty)

• - Mezi záběrem na hodiny, které ukazují čas 3:00, a příjezdem vlaku ve filmu údajně uběhne přesně 10 minut, korespondujících s názvem snímku. (žvanimírek)

• - Puška, kterou ve filmu používá Dan Evans (Christian Bale), je Spencer 1860 Carbine. (Rodimus)