3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Po fakt hodně dlouhý době opravdovej western a ještě k tomu naprosto skvělej western s perfektní atmosférou a hlavně se skvělým hereckým obsazením. Jak Christian Bale, tak Russell Crowe jsou totálně brutálně skvělý, ale i ze začátku trošku chudáčkoidní Ben Foster je báječnej vrahoun. Co se týká příběhu, tak ač v něm neni nějakej přehršel přestřelek, tak je fakt chytlavej a hlavně zajímavej, bohužel na konci se to mírně pokurví a vyleze z toho takovej dvinej paskvil, kterej se k průběhu samotnýho filmu vůbec nehodí, ale nakonec sem se s tim nějak vyrovnal, nicméně celkem mě to zarazilo a proto o hvězdičku míň, jinak bych šel naplno(7.11.2007)

Škoda toho prečudesného konca, kedy sa cynický zloduch Crowe k predchádzajúcemu deju zachoval úplne iracionálne, ale odmysliac si tento drobný nedostatok, mohla by som hrdo prehlásiť, že ide o prvý western, pri ktorom tých päť hviezdičiek naozaj zodpovedá mojim dojmom. Crowe a Bale sú maximálne úžasní a ich cesta divokým západom, okorenená vzájomnou hašterivosťou či nevľúdnymi pohľadmi, ma bavila od začiatku do konca a ani na chvíľu som nepocítila závan nudy. Česť predlhým naťahovaným leonovkám, ale pravdou je, že mi tento perfektný, chytrý kúsok do siene westernov ulahodil omnoho viac.(21.12.2011)

„Aj zlosynovia majú radi svoje mamy.“ Keď sa western, jeden z najvýstavnejších amerických žánrov, podarí, je to radosť. Skúsený režisér James Mangold (KRAJINA POLICAJTOV, ale aj IDENTITA a WALK THE LINE) dostal k dispozícii nielen psychologicky kvalitne zastrešený scenár, ale aj výborné herecké obsadenie v čele so skautom Christianom Baleom (MECHANIK) a najmä šarmantným odpadlíkom Russellom Croweom (DOBRÝ ROČNÍK); renomovaný austrálsky herec potvrdzuje, že Zlo, ak nie je afektované za každú cenu, je veľmi vďačnou postavou („Chlapče, keby som nebol skrz naskrz prehnitý, neprežil by som ani minútu.“). Snímka občas stratí tempo a nezaškodilo by viac strhujúcich akčných scén (úvodné prepadnutie dostavníka) a zaujímavých dialógov medzi väzňom a jeho väzniteľom, napriek tomu máme dočinenia s kvalitným westernom, ktorý má taký dobrý scenár, réžiu a hercov, že mu uveríme aj bizarné finále s urasteným Croweom, dobrovoľne šprintujúcim do vlaku. Kino Považan 2008(10.5.2008)

Po delší době film, kde mě Baleova charakternost neštvala, zřejmě proto, že ji skvěle vyvažovala charakternost Russela Crowe. Jak ale udělat film, kde proti sobě stojí hodný farmář a zlý zbojník a přitom zachovat charakternost na obou stranách? Bohužel se to neobejde bez určité křečovitosti a hraní na efekt (především v závěru), jinak ovšem Mangold zrežíroval stylovou, syrovou a přitažlivou žánrovou podívanou. Navíc sympaticky vousatou, upocenou a staromilskou.(1.8.2010)

Celé filmové soukolí se sice rozjíždí jako těžkotonážní parní lokomotiva, ale jakmile se rozběhne, uhání energicky a plynule. A pak přichází zde velice diskutovaný závěr. V podání Wadea nedojde k vůbec žádnému překvapivému činu, on je tak nad věcí, tak nezávislý, chladný, znalý a sebevědomý, že si může dovolit spáchat cokoliv (ono závěrečné hvízdnutí na koně je pak tím gestem nadřazenosti). Film je tak trochu poctou klasickým starým westernům, disponuje výbornou režií a skvělými herci. Prvotřídní a neskutečně úderný výkon podává charizmatický Russell Crowe, který pokorňáckého Christiana Balea o celou koňskou délku zastínil. Parádní je i "starscreamovský" Ben Foster. Místy možná ne úplně reálné, či lehce klišovité, ale nebyl to třebas záměr?? 55 miliónů dolarů(rozpočet)/67,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(12.4.2008)

• - Když Ben Wade (Russell Crowe) cituje z "Bible" z knihy Přísloví z kapitoly 21., spojí dva verše dohromady. Z Přísloví, z kapitoly 16, verše 25 uvádí: "Někdy se člověku zdá cesta přímá..." a z knihy 1. Paralipomenon, z kapitoly 28, verše 9 uádí: "... Hospodin zkoumá srdce..." Filmová citace proto není správná. Ve scéně, kdy cituje "Bibli" poprvé, konkrétně Přísloví, kapitolu 13, verš 3: "Kdo střeží svá ústa, chrání svou duši, kdo příliš otvírá své rty, na toho přijde zkáza," je citace přesná. (Kuny27)

• - Film se natáčel 54 dní v Novém Mexiku za finančního přispění společnosti New Mexico's Film Investment Program. (Matty)

• - Týden před koncem natáčení ulice, které měly být dle scénáře naprosto vyprahlé, zasypal sníh. Dělníci museli očistit vše od sněhu, pro další úpravy bylo zapotřebí 89 náklaďáků suché zeminy. (Witta)