3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Zhýčkaní diváci, rozmazlení revizionistickými či anti- anebo neo- westerny, nadávají na nelogičnost, a přitom dostávají čistokrevný western, který tady zatraceně dlouhou dobu nebyl. James Mangold konečně natočil ryze žánrovou podívanou, aniž by se snažil o umění (WALK THE LINE) či žánr jakkoliv ohýbat (IDENTITA) a předkládá nám remake komornějšiho originálu z "padesátéhosedmého", který staví na nosném přiběhu, zajímavých charakterech a poctivém, padesátkovém syžetu. Překvapivě jeden z nejlepšich filmů roku, jenž si velké plátno už kvůli nádherným obrazovým kompozicím a klasickém stylu (jak osvěžující, navíc mnohem méně manýrističtější díky střidání dialogových a akčních scén než u AŽ NA KREV) zaslouží. Poctivá filmařina oslovující hlavně ty, kterým po spaghetti či existenciálních anebo acid westernech chyběla pravá chlapská, rozkošně přimočará podívaná, jež si na nic nehraje a je chytřejší, než se zdá.(2.3.2008)

Napíšu jen jedno. Celý film plynul mnohem lépe a určitě to taky nebyla taková nuda jak Krajina střelců, ve které to zachranoval jakž takž konec. na konec 3:10 však neměla ani zdaleka. Tak emočně silný a působivý, že se na to budete dívat se zatajeným dechem. Hlavně když k tomu hraje eargastický soundtrack Beltramiho. Main Theme se u mně hned stala klasikou(18.10.2008)

Po fakt hodně dlouhý době opravdovej western a ještě k tomu naprosto skvělej western s perfektní atmosférou a hlavně se skvělým hereckým obsazením. Jak Christian Bale, tak Russell Crowe jsou totálně brutálně skvělý, ale i ze začátku trošku chudáčkoidní Ben Foster je báječnej vrahoun. Co se týká příběhu, tak ač v něm neni nějakej přehršel přestřelek, tak je fakt chytlavej a hlavně zajímavej, bohužel na konci se to mírně pokurví a vyleze z toho takovej dvinej paskvil, kterej se k průběhu samotnýho filmu vůbec nehodí, ale nakonec sem se s tim nějak vyrovnal, nicméně celkem mě to zarazilo a proto o hvězdičku míň, jinak bych šel naplno(7.11.2007)

Som zástanca klasického westernu a preto v tomto žánri žiadne experimenty ani moderné prvky nemusím. Yuma má moderný kabátik pýšiaci sa farebnými filtrami, rýchlym strihom a dynamickou kamerou, čo mi celkom vadilo. Obsahovo je to však poctivý antihrdinský western, ktorý fanuška žánru hádam ani nemôže sklamať. Byť to natočené trochu klasickejším spôsobom (vyložene mi tu chýbali pomalé panoramatické zábery na krajinu), máme tu modernú klasiku. (7/10)(21.1.2009)

Kvalitka. James Mangold ma po dlhej dobe zaviedol do filmového sveta divokého západu tak autenticky, že prach zo špinavých ulíc malých mestečiek som mal priamo v ústach, keď ma niekto vyrušil pri sledovaní, tak som naňho tasil svoje imaginárne kolty a keď film skončil, mal som chuť do seba šupnúť za pohár čistej nezriedenej whiskey. James Mangold potvrdil svoju univerzalitu na režisérskej stoličke, a prakticky už nie je žáner, ku ktorému by nepričuchol. Týmto filmom nám servíruje čistokrvnú zábavu so skvelým akčným rádiusom a nemohol chýbať ani tragicko-dramatický podtón, ktorý by z neho spravil čosi viac ako len ďalší film. A tým tento film určite nie je. 85%.(1.11.2009)

• - Film 3:10 Vlak do Yumy byl nominován na 2 Oscary (Nejlepší zvuk a Hudba - Marc Beltrami). Od akademiků si nakonec neodnesl ani jednoho. (Rodriguez)

• - Když Ben Wade (Russell Crowe) cituje z "Bible" z knihy Přísloví z kapitoly 21., spojí dva verše dohromady. Z Přísloví, z kapitoly 16, verše 25 uvádí: "Někdy se člověku zdá cesta přímá..." a z knihy 1. Paralipomenon, z kapitoly 28, verše 9 uádí: "... Hospodin zkoumá srdce..." Filmová citace proto není správná. Ve scéně, kdy cituje "Bibli" poprvé, konkrétně Přísloví, kapitolu 13, verš 3: "Kdo střeží svá ústa, chrání svou duši, kdo příliš otvírá své rty, na toho přijde zkáza," je citace přesná. (Kuny27)

• - Dostavník, na kterém byl přidělán kulomet, byl při natáčení tažen automobilem, a ne koňmi, jako je tomu ve filmu. (Kuny27)