3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Western ako víno. Konečne film, ktorý vo mne dozrieva smerom k pozitívnejšiemu hodnoteniu (na rozdiel od filmov ako napr. Sweeney Todd či I Am Legend, ktoré s odstupom času vnímam čoraz negatívnejšie). Prekvapilo ma, aké to bolo akčné - hlavne v porovnaní s pôvodným, takmer čisto konverzačným filmom. Toto je proste krvou zafŕkaná westernová strieľačka s hromadami mŕtvol. Dobre natočená, dobre zahraná a s výbornou hudbou. A je to klasika, žiadne experimenty so žánrom. Síce moderne poňaté, ale pritom využívajúce tradičné westernové schémy - čo mňa osobne náramne potešilo. Výhrady smerujú k scenáru - niektoré dialógy sú trošičku jalové (hlavne na začiatku filmu), občas zarezonuje nemiestny pátos. Záverečný masaker a jednanie postáv sú mierne WTF, ale len na prvý pohľad. Keď sa nad tým trochu zamyslíte, zistíte, že presne k tomuto to smerovalo a presne takto musela byť "tá hra dohratá". 8/10 a možno vo mne dozrie na viac.(23.2.2008)

Míň než westerny mám nasledované snad jen japonské anime, tudíž v rámci žánru nemohu nějak objektivně srovnávat, no můžu ale říct, že do určité chvílě jsem byl do tohoto filmu tak vtaženej, že jsem uvažoval o nejvyšším hodnocení. Hlavně tedy kvůli hereckému koncertu tria Crowe, Foster a Bale. Ale ten závěr, to je největší WTF co jsem viděl za hodně dlouhou dobu. Od dialogu v hotelovém pokoji, kdy mě poprvé napadlo, k čemu to celé směřuje, jsem upřímně doufal, že se to vyvrbí jinak. No bohužel nevyvrbilo, a Yuma tím ztratila veškerou věrohodnost a vážnost, což mé hodnocení shodilo na průměrné tři hvězdičky. Škoda.(1.12.2008)

Původně jsem na účet některých zdejších ohlasů chtěl poznamenat, že u klasicky střiženého westernu vzlykat nad absencí duchaplnosti je jako se posmívat Schwarzeneggerovi, že si nikdy nezahrál Hamleta. Jenže to jsem vážně nečekal, posledních 10 minut filmu mi totiž vzalo "vítr z plachet ironie" a málem přineslo bolest v oblasti krční páteře z nevěřícího kroucení hlavou. Potenciál byl zde přitom značný - fantasticky věrohodně působící reálie Divokého západu, působivý casting se všemi těmi neumytými, zarostlými ksichty a dvě herecké persony (Crowe, Bale), které svojí osobností a charismatem suverénně táhnou film až do samého....stupidního závěru. To, co se odehrává poslední čtvrthodinu (morální procitnutí kovaného hajzla, společný útěk na vlak atd.), ostudně zadupává předchozích 100 minut pečlivě budovaného napínavého vyprávění. Hloupost nejhrubšího zrna, kdy jsem při závěrečných titulkách hledal, jestli svojí scenáristickou troškou do mlýna nepřispěli i pánové z Monty Python, protože u zdejšího žánrového zařazení mi vedle slova ´Western´ chybí ještě ´Parodie´. Silné 3* za prvních 100 minut a nechme to tak být, budu dělat, že jsem si 15 minut před koncem odskočil na hodně dlouhou toaletu.....(27.11.2007)

Podivný western, v ktorom sa logika totálne vykašlala na všetkých a vzala si neplatenú dovolenku. Aj napriek tomu jeden z najlepších zástupcov daného žánru poslednej doby, čím to? Najskôr tým, že konkurentov môžete spočítať na prstoch jednej ruky. Ale chuť na tento žáner mi veru na istý čas skazil. 50%(16.10.2007)

Russell Crowe a Christian Bale mezi sebou rozehrávají mistrovský souboj v jednom z nejvydařenějších westernů poslední doby. Charakterní a charismatický záporák a psanec Ben Wade pod dohledem slušného muže od rodiny, Dana Evanse míří na vlak do Yumy ve 3:10. Podobně jako v Nelítostném souboji Michaela Manna, i z těchto dvou by mohli být skvělí přátelé. Pokud by však nestáli na opačných stranách zákona. Ale i tak se mezi nimi vytvořil jakýsi typ mužského pouta, které v sobě skrývalo respekt vůči tomu druhému. Dokonalý portrét jejich charakterů, fenomenální chemie a správná banda mizerů a ostatních postav. Z těch mě zaujal synek William v podání Logana Lermana. Konec filmu se zdá být poněkud rozporuplným, rozhodně však alespoň pro mě, zajímavým a správným. Scéna, kdy Ben Wade hovoří o tom, jak coby kluk (pře)četl bibli, mě vždy dostane a jeho sklopená tvář skrytá za kloboukem, který jako by chránil a ukrýval jeho emoce tak, aby zůstaly nerozpoznatelné před Danem. A závěr... Pohled do Benových očích, v nichž se zračí slzy a mísí se strhanost, smutek, hněv a strašná touha po pomstě, je dokonalý a všeříkající.(16.1.2011)

• - Díky absenci velkého studia se film s velkými hvězdami natočil za malé peníze. Rozpočet činil 55 milionů dolarů a celosvětově jich film vydělal 68. Žádná velká rána to nebyla, ale o moc víc ani studio nečekalo. (Rodriguez)

• - Povídka Elmorea Leonarda, která posloužila jako předloha filmu, byla publikována roku 1953 v Dime Western Magazine. Na filmové plátno ji již v roce 1957 převedl Delmer Daves. (Matty)

• - Mezi záběrem na hodiny, které ukazují čas 3:00, a příjezdem vlaku ve filmu údajně uběhne přesně 10 minut, korespondujících s názvem snímku. (žvanimírek)