3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

O tom, že žánr western ještě naštěstí není úplně mrtvý a že jako spící vulkán jen dřímá a občas vyvrhne trochu vroucího magmatu, se divák může přesvědčit třeba právě v momentě, když nasedne na 3:10 Vlak do Yumy... Není to sice úplný vrchol žánrového ranku, ale o renesanci žánru se skutečně jedná... Všechna ta železná pravidla a zákonitosti westernu (jde o remake stejnojmeného snímku z roku 1957), charaktery hrdinů, čest, která zastiňuje vše ostatní v motivaci jednání postav a která sbližuje oba dva protipólné světy - svět desperáta Bena Wadea i charakterního rančera Dana Evanse, příznaková mizanscéna, skvěle zvládnutý casting... Za vyzdvižení stojí především čistota žánru, James Mangold se nesnaží western uchopit z pozice postmoderního tvůrce, nehraje si ani neexperimentuje s narací, nehledá nové modely vyprávění a směr, kam by daný žánr svým snímkem posunul, ale naopak zůstává na dobře známých pozicích a snaží se z nich vytěžit maximum...a nutno uznat, že se mu to daří... Uznávám, že s inkriminovaným sporným závěrem jsem měl trochu problémy i já, ale v intencích žánrového schématu a kontextu sémantiky příběhu jsem ho přijal... ano, takhle má vypadat a končit western...svět nedostižných ideálů mužského charakteru...každý nemusí být hrdina...ale zemřít musí každý muž čestně! Podobné filmy: Proposition, Nesmiřitelní, Bledý jezdec, Psanec Josey Wales, Cesta za záchranou / 3:10 to Yuma(6.4.2008)

Tento film mal veľký potenciál. Ten sa však premrhal. Westerny mám rád a veľmi som bol na film zvedavý. Zvučná hlavná herecká dvojica, kvalitný režisér, 79% a nominácia na dvoch Oscarov, od tohoto všetkého som si sľuboval kvalitný filmový zážitok. Ale ten scenár, nelogické veci, nuda tiahnuca sa celým filmom a slabý príbeh, to sú hlavné a neodpustiteľné zápory. Film, z ktorého mi toho veľa v pamäti nezostane. 6/10(27.1.2008)

Kvalitka. James Mangold ma po dlhej dobe zaviedol do filmového sveta divokého západu tak autenticky, že prach zo špinavých ulíc malých mestečiek som mal priamo v ústach, keď ma niekto vyrušil pri sledovaní, tak som naňho tasil svoje imaginárne kolty a keď film skončil, mal som chuť do seba šupnúť za pohár čistej nezriedenej whiskey. James Mangold potvrdil svoju univerzalitu na režisérskej stoličke, a prakticky už nie je žáner, ku ktorému by nepričuchol. Týmto filmom nám servíruje čistokrvnú zábavu so skvelým akčným rádiusom a nemohol chýbať ani tragicko-dramatický podtón, ktorý by z neho spravil čosi viac ako len ďalší film. A tým tento film určite nie je. 85%.(1.11.2009)

Moderní forma a klasický obsah se spoustou toho, čemu říkáme žánrová klišé. Dlouho jsem se rozpakoval, jaké hodnocení Vlaku do Yumy nadělím, protože na jedné straně je opravdu zatížená žánrovými mýty a logika jednání jednotlivých postav jaksi pokulhává a celkově je to na hony vzdálené přízemní historické realitě. Na druhé straně se koukáme na žánr, který ve své převážné většině byl vždycky pohádkou pro ty odrostlejší a dospělé, prostě únikovým druhem zábavy. A pokud se to vezme takhle, tak James Mangold a přítomní herci si rozhodně žádnou ostudu neudělali. Jednotliví protihráči mají charisma a postavy jsou zahrané přesvědčivě. Navíc dialogy, když pominu onu logiku, mají i přesah a dá se to označit za svého druhu psychologické drama. Dal bych tři hvězdičky, protože vzhledem k viděnému by si to zasloužilo spíš komediální odlehčení a párkrát mi z logických kotrmelců v chování protivníků zacukaly koutky úst, ale asi šokuju a rozhořčím většinu žánrových fanoušků, když prohlásím, že se mi nakonec Vlak do Yumy líbil víc než Sedm statečných, a těm jsem z úcty k legendě nadělil taky 4* - takže celkový dojem: 75 %.(26.1.2011)

Napíšu jen jedno. Celý film plynul mnohem lépe a určitě to taky nebyla taková nuda jak Krajina střelců, ve které to zachranoval jakž takž konec. na konec 3:10 však neměla ani zdaleka. Tak emočně silný a působivý, že se na to budete dívat se zatajeným dechem. Hlavně když k tomu hraje eargastický soundtrack Beltramiho. Main Theme se u mně hned stala klasikou(18.10.2008)

• - Film se natáčel 54 dní v Novém Mexiku za finančního přispění společnosti New Mexico's Film Investment Program. (Matty)

• - V 8.minutě, kdy bandité přepadávají dostavník, obsluhují kulomet dvě osoby, z nichž jedna je zastřelena. V dalším záběru o minutu později je však dobře vidět, že za kulometem je opět dvojice. (WillyMarks)

• - Tom Cruise zvažoval, že si ve filmu zahraje, když později roli odmítl, navrhl Christiana Balea. (Witta)