3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Už samotný příchod do kina voněl dobrodružstvím, protože technika opět skórovala v souboji s lidmi a do sálu jsme se dohmatávali potmě, takže o věty "dej tu ruku pryč, ty prase, ty ne, myslím toho druhýho" nebyla nouze. Vůně dobrodružství nepolevovala, naopak se dočkala posil v podobě vůně střelného prachu, koňského potu, vydělávané kůže a dálek, tedy parfémové směsi, v níž sice chyběla voda po holení, kterou hrdinové očividně moc nepotřebovali, ale kterou každá holka tak ráda vdechuje, stejně jako se ráda dívá na chlapy nepostrádající jisté podstatné orgány, kupříkladu páteř a srdce. Proč se nepřiznat, duše zaprodaná dobrodružství se vznášela v oblacích, srdce tlouklo v rytmu koňských kopyt, oči se sytily pohledem na hrdiny a ruce tleskaly celou dobu filmu. Protože závěr přišel rukám i mozku jako nejzáživější koruna, jež coronat opus, jako nejlogičtější výsledek jednání, jež moje maličkost označuje jako chlapské. Moje škodolibější maličkost mrmlá něco v tom smyslu, že není divu, že se v něm řada místních pánů nepoznává, a v duchu biblických průpovídek Bena Wadea dodává, že kdo má uši k slyšení vyřčených i nevyřčených slov, ten slyší; moje rozumnější maličkost uznává, že stejné věci vidí každý jinak a tak to má být; ale celá moje maličkost je blažená z toho, že navzdory obvyklému zpoždění, s nímž vlak do Yumy dorazil do místního kina, do toho vlaku mohla nastoupit, a želí pouze toho, že jízda tím skvělým expresem trvala jen necelé dvě hodiny.(24.4.2008)

Zhýčkaní diváci, rozmazlení revizionistickými či anti- anebo neo- westerny, nadávají na nelogičnost, a přitom dostávají čistokrevný western, který tady zatraceně dlouhou dobu nebyl. James Mangold konečně natočil ryze žánrovou podívanou, aniž by se snažil o umění (WALK THE LINE) či žánr jakkoliv ohýbat (IDENTITA) a předkládá nám remake komornějšiho originálu z "padesátéhosedmého", který staví na nosném přiběhu, zajímavých charakterech a poctivém, padesátkovém syžetu. Překvapivě jeden z nejlepšich filmů roku, jenž si velké plátno už kvůli nádherným obrazovým kompozicím a klasickém stylu (jak osvěžující, navíc mnohem méně manýrističtější díky střidání dialogových a akčních scén než u AŽ NA KREV) zaslouží. Poctivá filmařina oslovující hlavně ty, kterým po spaghetti či existenciálních anebo acid westernech chyběla pravá chlapská, rozkošně přimočará podívaná, jež si na nic nehraje a je chytřejší, než se zdá.(2.3.2008)

Atmosféricky a herecky na výši, avšak po stránce režie absolutně sterilní remake, přes jehož koleje vlak zábavy projede jen v několika akčních momentech, a to je pro mě trochu málo. Mangold dokáže pracovat s hvězdami formátu Crowea či Balea, ale má těžké problémy dostat ze sebe něco víc než průměrného vypravěče, který když se chytne scenáristického vagónu s odpálenými brzdami, skončí akorát na hromádce šrotu na vrakovišti. Na Yumu si za dva měsíce vzpomenou tak akorát westernoví sběratelé, nikoliv ti, kteří si přejí resurekci mrtvého žánrové koně.(28.2.2008)

Ten stupidný záver bol číre peklo (toto by nezožral ani pätorkár Jožko Mrkvička z 2.B), ale naštastie nedokázal prebiť krásne dynamickú réžiu a ušmudlané xichty na čele s geniálnym Benom Fosterom. Komenovať (ne)logiku a nechcem a nebudem, aj keď by si to film veru zaslúžil. Lenže (dobrých) westernov je ako šafránu, čiže...70%(3.2.2008)

Fascinovalo mě, jak si všichni byli jistý, že ten vlak přijede do Yumy přesně ve 3:10. Být to u nás, tak by to bylo: 3:10 nic, 4:10 nic, 5:10 - hlášení nádražního rozhlasu "Omluvte prosím zpoždění vlaku. 6:10 - hlášení nádražního rozhlasu "Vlak nepřijede, prosím využijte náhradního autobusového spojení. Natočit následný nástup lidí čekající na jeden vlak se šestí vagóny do jednoho autobusu by mohlo konkurovat leda tak grotesce a ne tomuhle skvěle propracovanému westernu. Už si ani nevybavuji kdy jsem naposled slyšel ze stříbrného plátna dusot koní v prachu cest, cítil střelný prach a koukal se do tváří chlapákům co rozhodně nepoužívají Gillette Mach3power. Možná i o to krásnější jsem měl včera zážitek. Byla to doslova radost, sledovat pravý chlapy. Drsný pro svoje zásady, citlivý pro svoje srdce. Příběh, dialogy, kamera, hudba, jednotlivé scény / třeba ta s podpálením dostavníku /, herecké výkony Russella Croweho a Christiana Baleho mě rozebraly takovým způsobem, že mi nakonec bylo úplně jedno v kolik ten vlak do Yumy přijede a jestli tam nebude náhodou čekat náhradní autobusová doprava. Ještě dodatek ke zdejšímu tolik kritizovanému konci. Co ty pohledy Wadeho v kuchyni na Evansovým ranči, co ty dialogy mezi Wadem a Evansem, co Wadova obvinění na adresu těch co zabil ? Kdepak konec mě rozhodně nepřišel nereálný, naopak, právě za něj dávám tu pátou hvězdičku. Povedený westerny mají v sobě vždycky mnoho emocí a tenhle western v sobě ty emoce měl.(12.3.2008)

• - Povídka Elmorea Leonarda, která posloužila jako předloha filmu, byla publikována roku 1953 v Dime Western Magazine. Na filmové plátno ji již v roce 1957 převedl Delmer Daves. (Matty)

• - Dostavník, na kterém byl přidělán kulomet, byl při natáčení tažen automobilem, a ne koňmi, jako je tomu ve filmu. (Kuny27)

• - Když Ben Wade (Russell Crowe) cituje z "Bible" z knihy Přísloví z kapitoly 21., spojí dva verše dohromady. Z Přísloví, z kapitoly 16, verše 25 uvádí: "Někdy se člověku zdá cesta přímá..." a z knihy 1. Paralipomenon, z kapitoly 28, verše 9 uádí: "... Hospodin zkoumá srdce..." Filmová citace proto není správná. Ve scéně, kdy cituje "Bibli" poprvé, konkrétně Přísloví, kapitolu 13, verš 3: "Kdo střeží svá ústa, chrání svou duši, kdo příliš otvírá své rty, na toho přijde zkáza," je citace přesná. (Kuny27)