3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Western nepatří k mým oblíbeným žánrům, nicméně tenhle film si mě dokázal najít a nadchnout pro svou žánrovou čistotu, skvělé herecké výkony a prostě klasiku, která už se moc dneska neumí natočit. Konec mi sice přišel trošku přitažený za vlasy a jen těžko ze svého pohledu můžu pochopit, že by se něco takového mohlo stát, tím spíš na nelítostném divokém západě, ale budiž, rozhodně mi nijak nevadil, nezkazil zážitek z výborných předešlých dvou hodin a vlastně to tak asi i mělo být. Víc takových filmů.(10.8.2011)

Myslím, že už jsem to v nějakém komenáři psala, ale filmů, u kterých mi tečou slzy ale zároveň se umívám, moc není! 3:10 je jedním z nich! A asi jsem padlá na hlavu (žádná novinka), ale mě konec nepřišel tupej a už vůbec né nerealistickej, popravdě jsem to čekala :) Russell Crowe mě opět utvrdil v tom, že je vynikající herec.. Tady si zahrál "gentlemana", ale zároveň nejhledanějšího zločince divokého západu. Proti němu se "postavil" rančer Christian Bale, který mě také opět přesvědčil, že je to herec hodný filmového plátna. Příběh vypráví o jejich spletité cestě k vlaku do Yumy, při které si vzájemně ovlivní život..:o) A tak si mě tento příběh získal :) za 80% SPOILER: Jediné co mi přišlo nerealistické: "To si opravdu ti banditi mysleli, že Wade (nejhledanějšího zločince) převáží jediný muž??" ..A ten "jakoby Wade" si opravdu myslel, že když jim řekne kam ho převáží, že ho pustí?? naivka :)(7.6.2009)

My hoši, co spolu chodíme, zažíváme nejrůznější príma dobrodružství... Jo jo, Petře Bajzo, ještě pořád se takoví najdou. Chris a Russie (promiňte mi pánové, ale mám pocit, že vás znám už věky ♥) si vždycky najdou čas na trochu legrace. Jenom nevím, jestli jsem se na to měla dívat v horečce, protože v závěru už mi začínala jít pára z uší. P.S. : A vážně by mě zajímalo, jestli hudební skladatel, co má na svědomí soundtrack, opravdu má italský jméno a nebo se jenom snaží vypadat cool. Ta hudba taková ale rozhodně byla. A Ben jako padouch - cha chá.(2.10.2008)

Moderní forma a klasický obsah se spoustou toho, čemu říkáme žánrová klišé. Dlouho jsem se rozpakoval, jaké hodnocení Vlaku do Yumy nadělím, protože na jedné straně je opravdu zatížená žánrovými mýty a logika jednání jednotlivých postav jaksi pokulhává a celkově je to na hony vzdálené přízemní historické realitě. Na druhé straně se koukáme na žánr, který ve své převážné většině byl vždycky pohádkou pro ty odrostlejší a dospělé, prostě únikovým druhem zábavy. A pokud se to vezme takhle, tak James Mangold a přítomní herci si rozhodně žádnou ostudu neudělali. Jednotliví protihráči mají charisma a postavy jsou zahrané přesvědčivě. Navíc dialogy, když pominu onu logiku, mají i přesah a dá se to označit za svého druhu psychologické drama. Dal bych tři hvězdičky, protože vzhledem k viděnému by si to zasloužilo spíš komediální odlehčení a párkrát mi z logických kotrmelců v chování protivníků zacukaly koutky úst, ale asi šokuju a rozhořčím většinu žánrových fanoušků, když prohlásím, že se mi nakonec Vlak do Yumy líbil víc než Sedm statečných, a těm jsem z úcty k legendě nadělil taky 4* - takže celkový dojem: 75 %.(26.1.2011)

Ach jo, udělat tak z originálu a remaku jeden film, bylo by to dokonalé, bohužel řada věcí dobrých v originále je tady slabších a naopak. Tak jak se Mangoldovu filmu často vyčítá, scénář místy působí nedodělaně, s některými zbytečnými scénami navíc (vše okolo tunelů, Indiáni), naopak občas jakoby se několik stránek scénáře ztratilo. Kromě ústřední dvojice se o nikom jiném prakticky nic nedozvíme, dějové zvraty trochu přepálené, chování postav občas chybí logika (obě strany měly několik možností vyřídit to jednoduše), i když kupodivu Croweovo finální rozhodnutí mi zas tak nereálné nepřišlo. Hodně zachraňují herci, dobře budované napětí a technická stránka. S pořádným scénářem a pár zajímavými postavami navíc to zkrátka mohl být mnohem lepší film.(8.3.2008)

• - Povídka Elmorea Leonarda, která posloužila jako předloha filmu, byla publikována roku 1953 v Dime Western Magazine. Na filmové plátno ji již v roce 1957 převedl Delmer Daves. (Matty)

• - Film 3:10 Vlak do Yumy byl nominován na 2 Oscary (Nejlepší zvuk a Hudba - Marc Beltrami). Od akademiků si nakonec neodnesl ani jednoho. (Rodriguez)

• - Nedokončená budova, kterou Wade a Evans během závěrečné přestřelky probíhají, původně dokončena být měla, ale produkci na její dostavbu již nezbyly peníze. (Matty)