3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Dobrých westernů vzniká v posledních desetiletích snad ještě méně než chodí po světě režisérů Leoneho kalibru. V novém tisíciletí nestálo krom Proposition za zmínku vůbec nic. Až nyní Vlak do Yumy. Což je vlastně docela smutné, protože nejde o nic jiného než "pouze" o velmi dobrý western. Nic víc, nic míň. Čímž vůbec neříkám, že bych si ty dvě zaprášené hodiny náležitě neužil. Užil, byť i já patřím k těm, kteří by se bez poslední pětiminutovky s klidem obešli. Za největší klad považuji hudební motiv co vyhrává v hlavním menu a ve filmu zní při finále. Ten jsem si pustil snad padesátkrát a ještě mnohokrát pustím. Již jen kvůli němu jsem v pokušení tu jednu šerifskou hvězdu v hodnocení přihodit. ♫ Hodnocení OST: 4/5(30.9.2008)

Kvalitka. James Mangold ma po dlhej dobe zaviedol do filmového sveta divokého západu tak autenticky, že prach zo špinavých ulíc malých mestečiek som mal priamo v ústach, keď ma niekto vyrušil pri sledovaní, tak som naňho tasil svoje imaginárne kolty a keď film skončil, mal som chuť do seba šupnúť za pohár čistej nezriedenej whiskey. James Mangold potvrdil svoju univerzalitu na režisérskej stoličke, a prakticky už nie je žáner, ku ktorému by nepričuchol. Týmto filmom nám servíruje čistokrvnú zábavu so skvelým akčným rádiusom a nemohol chýbať ani tragicko-dramatický podtón, ktorý by z neho spravil čosi viac ako len ďalší film. A tým tento film určite nie je. 85%.(1.11.2009)

Western ako víno. Konečne film, ktorý vo mne dozrieva smerom k pozitívnejšiemu hodnoteniu (na rozdiel od filmov ako napr. Sweeney Todd či I Am Legend, ktoré s odstupom času vnímam čoraz negatívnejšie). Prekvapilo ma, aké to bolo akčné - hlavne v porovnaní s pôvodným, takmer čisto konverzačným filmom. Toto je proste krvou zafŕkaná westernová strieľačka s hromadami mŕtvol. Dobre natočená, dobre zahraná a s výbornou hudbou. A je to klasika, žiadne experimenty so žánrom. Síce moderne poňaté, ale pritom využívajúce tradičné westernové schémy - čo mňa osobne náramne potešilo. Výhrady smerujú k scenáru - niektoré dialógy sú trošičku jalové (hlavne na začiatku filmu), občas zarezonuje nemiestny pátos. Záverečný masaker a jednanie postáv sú mierne WTF, ale len na prvý pohľad. Keď sa nad tým trochu zamyslíte, zistíte, že presne k tomuto to smerovalo a presne takto musela byť "tá hra dohratá". 8/10 a možno vo mne dozrie na viac.(23.2.2008)

• Djkoma

Velká nuda, která postrádá nejen hlubší význam, ale také snahu zaujmout. Herecké obsazení na oko potěší, protože Christian Bale a Russell Crowe jsou velmi dobří herci, ale na druhý pohled zarazí jaké hrají postavy (hlavně Bale) a jak jejich výkon spadá do kategorie průměrných. Vizuálně nejde o žádný klenot a to ani ohledně režie. Celý film se vleče a hlavní téma je velmi chudé. Western založený na čestném bývalém vojákovy, co chce ukázat svému synovi, že jeho otec byl a stále je "někým" a dokáže dovést velkého zločince až k vlaku do vězení. Symbolické, avšak slabé a nedostačující na celovečerní film. Je to smutné, protože sledovat neustále se opakující variace na "já jsem velké zvíře vy nejste nic" s morálním závěrem filmu je nejen podvod na diváka(protože konec je odhadnutelný a podle mě morálně čistý avšak nelogický), ale také chabá neschopnost scénáristů vložit nějaký nápad a invenci do starého nefungujícího příběhu. Pokud můžete vyhněte se, protože tohle je přesně ten western, který vám na další rok zkazí chuť na muže s kolty proklatě nízko...(26.2.2008)

Jako fanda John Wayna i Clinta Eastwooda jsem upřímně doufal ve stylovější návrat mrtvého žánru. Je to sice nadprůměr, ale na to, že dostal Mangold solidní peníze a Balea s Crowem, mohl předvést daleko víc. Čekal jsem alespoň nějaké pomrknutí nebo jednu ultimátní sekvenci. Takhle by to u mě prošlo, kdyby se točilo pět westernů za rok a ne jeden. 7/10(24.11.2007)

• - Film 3:10 Vlak do Yumy byl nominován na 2 Oscary (Nejlepší zvuk a Hudba - Marc Beltrami). Od akademiků si nakonec neodnesl ani jednoho. (Rodriguez)

• - Puška, kterou ve filmu používá Dan Evans (Christian Bale), je Spencer 1860 Carbine. (Rodimus)

• - V 8.minutě, kdy bandité přepadávají dostavník, obsluhují kulomet dvě osoby, z nichž jedna je zastřelena. V dalším záběru o minutu později je však dobře vidět, že za kulometem je opět dvojice. (WillyMarks)