3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

KONEČNĚ! Tak dlouho jsem čekal na skutečně dobrý western, až jsem si myslel, že už nikdy žádný nepřijde. Ale přišel! Ano, bylo tam možná pár sporných momentů v ději, ale to je snad SAKRA v každém westernu, tak nevím proč se v tom tady někteří rýpete - dobré jídlo taky vyhodíte celé jen proto, že na kraji talíře leží vlas?! Western je prostě specifický žánr a já na něj nenahlížím jako na sci-fi, krimi apod., ale jako na western a proto mu odpouštím i občasné minely. Ale k věci: Russell Crowe je týpek pro westerny jako dělaný a tahle role byla psaná přesně pro něj, to ať mi nikdo neříká, že ne. Velice mile překvapil Christian Bale, kterého mám zafixovaného jako ulíznutého elegána, což tady určitě nebyl. Jeho postava byla tak nějak "ze života", skutečně se mu dalo uvěřit snad vše (Benu Wadeovi a.k.a. Russellu Crowovi už tak ne). Zaujal mě i rovněž typově přesný Ben Foster, který si roli zabijáka skutečně užil se vším všudy. K absolutní dokonalosti chybí fakt málo, každopádně ovšem dávám za pět!(23.11.2012)

Škoda toho prečudesného konca, kedy sa cynický zloduch Crowe k predchádzajúcemu deju zachoval úplne iracionálne, ale odmysliac si tento drobný nedostatok, mohla by som hrdo prehlásiť, že ide o prvý western, pri ktorom tých päť hviezdičiek naozaj zodpovedá mojim dojmom. Crowe a Bale sú maximálne úžasní a ich cesta divokým západom, okorenená vzájomnou hašterivosťou či nevľúdnymi pohľadmi, ma bavila od začiatku do konca a ani na chvíľu som nepocítila závan nudy. Česť predlhým naťahovaným leonovkám, ale pravdou je, že mi tento perfektný, chytrý kúsok do siene westernov ulahodil omnoho viac.(21.12.2011)

Celé filmové soukolí se sice rozjíždí jako těžkotonážní parní lokomotiva, ale jakmile se rozběhne, uhání energicky a plynule. A pak přichází zde velice diskutovaný závěr. V podání Wadea nedojde k vůbec žádnému překvapivému činu, on je tak nad věcí, tak nezávislý, chladný, znalý a sebevědomý, že si může dovolit spáchat cokoliv (ono závěrečné hvízdnutí na koně je pak tím gestem nadřazenosti). Film je tak trochu poctou klasickým starým westernům, disponuje výbornou režií a skvělými herci. Prvotřídní a neskutečně úderný výkon podává charizmatický Russell Crowe, který pokorňáckého Christiana Balea o celou koňskou délku zastínil. Parádní je i "starscreamovský" Ben Foster. Místy možná ne úplně reálné, či lehce klišovité, ale nebyl to třebas záměr?? 55 miliónů dolarů(rozpočet)/67,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(12.4.2008)

Po fakt hodně dlouhý době opravdovej western a ještě k tomu naprosto skvělej western s perfektní atmosférou a hlavně se skvělým hereckým obsazením. Jak Christian Bale, tak Russell Crowe jsou totálně brutálně skvělý, ale i ze začátku trošku chudáčkoidní Ben Foster je báječnej vrahoun. Co se týká příběhu, tak ač v něm neni nějakej přehršel přestřelek, tak je fakt chytlavej a hlavně zajímavej, bohužel na konci se to mírně pokurví a vyleze z toho takovej dvinej paskvil, kterej se k průběhu samotnýho filmu vůbec nehodí, ale nakonec sem se s tim nějak vyrovnal, nicméně celkem mě to zarazilo a proto o hvězdičku míň, jinak bych šel naplno(7.11.2007)

Zhýčkaní diváci, rozmazlení revizionistickými či anti- anebo neo- westerny, nadávají na nelogičnost, a přitom dostávají čistokrevný western, který tady zatraceně dlouhou dobu nebyl. James Mangold konečně natočil ryze žánrovou podívanou, aniž by se snažil o umění (WALK THE LINE) či žánr jakkoliv ohýbat (IDENTITA) a předkládá nám remake komornějšiho originálu z "padesátéhosedmého", který staví na nosném přiběhu, zajímavých charakterech a poctivém, padesátkovém syžetu. Překvapivě jeden z nejlepšich filmů roku, jenž si velké plátno už kvůli nádherným obrazovým kompozicím a klasickém stylu (jak osvěžující, navíc mnohem méně manýrističtější díky střidání dialogových a akčních scén než u AŽ NA KREV) zaslouží. Poctivá filmařina oslovující hlavně ty, kterým po spaghetti či existenciálních anebo acid westernech chyběla pravá chlapská, rozkošně přimočará podívaná, jež si na nic nehraje a je chytřejší, než se zdá.(2.3.2008)

• - Film se natáčel 54 dní v Novém Mexiku za finančního přispění společnosti New Mexico's Film Investment Program. (Matty)

• - Vousatý mužík, kterého doktor u tunelářů praští lopatou, je expert na zbraně, který pracoval jako poradce filmařů. (Morien)

• - Díky absenci velkého studia se film s velkými hvězdami natočil za malé peníze. Rozpočet činil 55 milionů dolarů a celosvětově jich film vydělal 68. Žádná velká rána to nebyla, ale o moc víc ani studio nečekalo. (Rodriguez)