3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Škoda závěrečných 15-ti minut. Jinak skvělý western navazující na to nejlepší z žánru (drsní pistolníci, krásná krajina širých plání, upocená špinavá městečka středozápadu) zabil naprosto nelogický závěr o napravení zlosyna (bezchybný Russell Crowe). Dvakrát škoda. Souboj ústředních hrdinů (Crowe, Bale), které, stojíc na rozdílných stranách zákona, spojuje vzájemný respekt, by totiž s chytřejší pointou získal další rozměr.(26.4.2008)

• Renton

Scénář: Halsted Welles, Michael Brandt, Derek Haas .. Western bez ambicí mít mozek natož ho požadovat po divácích. Hezký je vizuál, styl a slušná režie, proložená zvučně obsazenou dvojicí, která bezesporu září, ale nemá moc co hrát a mnohdy se pouze zesměšňuje, jelikož je, namísto naivních tvůrců scénáře, vidět. S ubíhajícími minutami jsem si pořád častěji říkal - sakra, to je zase slabomyslná blbina! Logické kiksy, hloupé zvraty, násilné tlačení postav do tupých situací. Nevím, zda byl tolik naivní i původní film, ale remake hraničí s neúnosností. Například šerif a doprovod vědí, že provází bezskrupulózního vraha, přesto jim sám během transportu zabije několik lidí, byť je v poutech (ruce s pouty vepředu, nikoliv vzadu - proboha!) a pořád ho nechají žít, aby mohl později pokračovat. Nebo - při čekání na vlak má skupina kolem šerifa bandu, která se zmíněného vraha snaží zachránit, pod okny na mušce, ale klidně je nechají jim pod nosem a hlavněmi zbraní naverbovat několik dalších pistolníků, místo toho, aby je postříleli a za tuto nedbalost jsou po zásluze odpraveni o chvíli později. Narychlo najatí pistolníci pak v rozjeté akci ani nevědí, že střílí po osobě, jež mají zachránit, ale vlastně to nevadí, protože střílí jak blbci v hloupém akčním filmu = tj. nikoho dlouhé minuty netrefí, zato sami odpadají po jedné ráně. Jaké kotrmelce v rozhodování mezi tím dělají hlavní postavy nemá cenu ani zmiňovat, bléé... Akčně emotivní závěr je tak jen dosti chaotickou tečkou, kde všechno dění probíhá bez obhajitelných motivací, logického záměru a svoji směšností tak korunuje dosavadní bezduchý průběh. Pokud chcete slupnout pěkně vypadající, ovšem hloupý žánrový film, 3:10 to Yuma je jasnou volbou!(24.10.2007)

Už samotný příchod do kina voněl dobrodružstvím, protože technika opět skórovala v souboji s lidmi a do sálu jsme se dohmatávali potmě, takže o věty "dej tu ruku pryč, ty prase, ty ne, myslím toho druhýho" nebyla nouze. Vůně dobrodružství nepolevovala, naopak se dočkala posil v podobě vůně střelného prachu, koňského potu, vydělávané kůže a dálek, tedy parfémové směsi, v níž sice chyběla voda po holení, kterou hrdinové očividně moc nepotřebovali, ale kterou každá holka tak ráda vdechuje, stejně jako se ráda dívá na chlapy nepostrádající jisté podstatné orgány, kupříkladu páteř a srdce. Proč se nepřiznat, duše zaprodaná dobrodružství se vznášela v oblacích, srdce tlouklo v rytmu koňských kopyt, oči se sytily pohledem na hrdiny a ruce tleskaly celou dobu filmu. Protože závěr přišel rukám i mozku jako nejzáživější koruna, jež coronat opus, jako nejlogičtější výsledek jednání, jež moje maličkost označuje jako chlapské. Moje škodolibější maličkost mrmlá něco v tom smyslu, že není divu, že se v něm řada místních pánů nepoznává, a v duchu biblických průpovídek Bena Wadea dodává, že kdo má uši k slyšení vyřčených i nevyřčených slov, ten slyší; moje rozumnější maličkost uznává, že stejné věci vidí každý jinak a tak to má být; ale celá moje maličkost je blažená z toho, že navzdory obvyklému zpoždění, s nímž vlak do Yumy dorazil do místního kina, do toho vlaku mohla nastoupit, a želí pouze toho, že jízda tím skvělým expresem trvala jen necelé dvě hodiny.(24.4.2008)

O tom, že žánr western ještě naštěstí není úplně mrtvý a že jako spící vulkán jen dřímá a občas vyvrhne trochu vroucího magmatu, se divák může přesvědčit třeba právě v momentě, když nasedne na 3:10 Vlak do Yumy... Není to sice úplný vrchol žánrového ranku, ale o renesanci žánru se skutečně jedná... Všechna ta železná pravidla a zákonitosti westernu (jde o remake stejnojmeného snímku z roku 1957), charaktery hrdinů, čest, která zastiňuje vše ostatní v motivaci jednání postav a která sbližuje oba dva protipólné světy - svět desperáta Bena Wadea i charakterního rančera Dana Evanse, příznaková mizanscéna, skvěle zvládnutý casting... Za vyzdvižení stojí především čistota žánru, James Mangold se nesnaží western uchopit z pozice postmoderního tvůrce, nehraje si ani neexperimentuje s narací, nehledá nové modely vyprávění a směr, kam by daný žánr svým snímkem posunul, ale naopak zůstává na dobře známých pozicích a snaží se z nich vytěžit maximum...a nutno uznat, že se mu to daří... Uznávám, že s inkriminovaným sporným závěrem jsem měl trochu problémy i já, ale v intencích žánrového schématu a kontextu sémantiky příběhu jsem ho přijal... ano, takhle má vypadat a končit western...svět nedostižných ideálů mužského charakteru...každý nemusí být hrdina...ale zemřít musí každý muž čestně! Podobné filmy: Proposition, Nesmiřitelní, Bledý jezdec, Psanec Josey Wales, Cesta za záchranou / 3:10 to Yuma(6.4.2008)

Ten stupidný záver bol číre peklo (toto by nezožral ani pätorkár Jožko Mrkvička z 2.B), ale naštastie nedokázal prebiť krásne dynamickú réžiu a ušmudlané xichty na čele s geniálnym Benom Fosterom. Komenovať (ne)logiku a nechcem a nebudem, aj keď by si to film veru zaslúžil. Lenže (dobrých) westernov je ako šafránu, čiže...70%(3.2.2008)

• - Puška, kterou ve filmu používá Dan Evans (Christian Bale), je Spencer 1860 Carbine. (Rodimus)

• - První klapka padla 23. října 2006 a poslední 20. ledna 2007. (Bauer)

• - Film se natáčel 54 dní v Novém Mexiku za finančního přispění společnosti New Mexico's Film Investment Program. (Matty)