3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Russell Crowe a Christian Bale mezi sebou rozehrávají mistrovský souboj v jednom z nejvydařenějších westernů poslední doby. Charakterní a charismatický záporák a psanec Ben Wade pod dohledem slušného muže od rodiny, Dana Evanse míří na vlak do Yumy ve 3:10. Podobně jako v Nelítostném souboji Michaela Manna, i z těchto dvou by mohli být skvělí přátelé. Pokud by však nestáli na opačných stranách zákona. Ale i tak se mezi nimi vytvořil jakýsi typ mužského pouta, které v sobě skrývalo respekt vůči tomu druhému. Dokonalý portrét jejich charakterů, fenomenální chemie a správná banda mizerů a ostatních postav. Z těch mě zaujal synek William v podání Logana Lermana. Konec filmu se zdá být poněkud rozporuplným, rozhodně však alespoň pro mě, zajímavým a správným. Scéna, kdy Ben Wade hovoří o tom, jak coby kluk (pře)četl bibli, mě vždy dostane a jeho sklopená tvář skrytá za kloboukem, který jako by chránil a ukrýval jeho emoce tak, aby zůstaly nerozpoznatelné před Danem. A závěr... Pohled do Benových očích, v nichž se zračí slzy a mísí se strhanost, smutek, hněv a strašná touha po pomstě, je dokonalý a všeříkající.(16.1.2011)

Původně jsem na účet některých zdejších ohlasů chtěl poznamenat, že u klasicky střiženého westernu vzlykat nad absencí duchaplnosti je jako se posmívat Schwarzeneggerovi, že si nikdy nezahrál Hamleta. Jenže to jsem vážně nečekal, posledních 10 minut filmu mi totiž vzalo "vítr z plachet ironie" a málem přineslo bolest v oblasti krční páteře z nevěřícího kroucení hlavou. Potenciál byl zde přitom značný - fantasticky věrohodně působící reálie Divokého západu, působivý casting se všemi těmi neumytými, zarostlými ksichty a dvě herecké persony (Crowe, Bale), které svojí osobností a charismatem suverénně táhnou film až do samého....stupidního závěru. To, co se odehrává poslední čtvrthodinu (morální procitnutí kovaného hajzla, společný útěk na vlak atd.), ostudně zadupává předchozích 100 minut pečlivě budovaného napínavého vyprávění. Hloupost nejhrubšího zrna, kdy jsem při závěrečných titulkách hledal, jestli svojí scenáristickou troškou do mlýna nepřispěli i pánové z Monty Python, protože u zdejšího žánrového zařazení mi vedle slova ´Western´ chybí ještě ´Parodie´. Silné 3* za prvních 100 minut a nechme to tak být, budu dělat, že jsem si 15 minut před koncem odskočil na hodně dlouhou toaletu.....(27.11.2007)

„Aj zlosynovia majú radi svoje mamy.“ Keď sa western, jeden z najvýstavnejších amerických žánrov, podarí, je to radosť. Skúsený režisér James Mangold (KRAJINA POLICAJTOV, ale aj IDENTITA a WALK THE LINE) dostal k dispozícii nielen psychologicky kvalitne zastrešený scenár, ale aj výborné herecké obsadenie v čele so skautom Christianom Baleom (MECHANIK) a najmä šarmantným odpadlíkom Russellom Croweom (DOBRÝ ROČNÍK); renomovaný austrálsky herec potvrdzuje, že Zlo, ak nie je afektované za každú cenu, je veľmi vďačnou postavou („Chlapče, keby som nebol skrz naskrz prehnitý, neprežil by som ani minútu.“). Snímka občas stratí tempo a nezaškodilo by viac strhujúcich akčných scén (úvodné prepadnutie dostavníka) a zaujímavých dialógov medzi väzňom a jeho väzniteľom, napriek tomu máme dočinenia s kvalitným westernom, ktorý má taký dobrý scenár, réžiu a hercov, že mu uveríme aj bizarné finále s urasteným Croweom, dobrovoľne šprintujúcim do vlaku. Kino Považan 2008(10.5.2008)

Celé filmové soukolí se sice rozjíždí jako těžkotonážní parní lokomotiva, ale jakmile se rozběhne, uhání energicky a plynule. A pak přichází zde velice diskutovaný závěr. V podání Wadea nedojde k vůbec žádnému překvapivému činu, on je tak nad věcí, tak nezávislý, chladný, znalý a sebevědomý, že si může dovolit spáchat cokoliv (ono závěrečné hvízdnutí na koně je pak tím gestem nadřazenosti). Film je tak trochu poctou klasickým starým westernům, disponuje výbornou režií a skvělými herci. Prvotřídní a neskutečně úderný výkon podává charizmatický Russell Crowe, který pokorňáckého Christiana Balea o celou koňskou délku zastínil. Parádní je i "starscreamovský" Ben Foster. Místy možná ne úplně reálné, či lehce klišovité, ale nebyl to třebas záměr?? 55 miliónů dolarů(rozpočet)/67,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(12.4.2008)

• Renton

Scénář: Halsted Welles, Michael Brandt, Derek Haas .. Western bez ambicí mít mozek natož ho požadovat po divácích. Hezký je vizuál, styl a slušná režie, proložená zvučně obsazenou dvojicí, která bezesporu září, ale nemá moc co hrát a mnohdy se pouze zesměšňuje, jelikož je, namísto naivních tvůrců scénáře, vidět. S ubíhajícími minutami jsem si pořád častěji říkal - sakra, to je zase slabomyslná blbina! Logické kiksy, hloupé zvraty, násilné tlačení postav do tupých situací. Nevím, zda byl tolik naivní i původní film, ale remake hraničí s neúnosností. Například šerif a doprovod vědí, že provází bezskrupulózního vraha, přesto jim sám během transportu zabije několik lidí, byť je v poutech (ruce s pouty vepředu, nikoliv vzadu - proboha!) a pořád ho nechají žít, aby mohl později pokračovat. Nebo - při čekání na vlak má skupina kolem šerifa bandu, která se zmíněného vraha snaží zachránit, pod okny na mušce, ale klidně je nechají jim pod nosem a hlavněmi zbraní naverbovat několik dalších pistolníků, místo toho, aby je postříleli a za tuto nedbalost jsou po zásluze odpraveni o chvíli později. Narychlo najatí pistolníci pak v rozjeté akci ani nevědí, že střílí po osobě, jež mají zachránit, ale vlastně to nevadí, protože střílí jak blbci v hloupém akčním filmu = tj. nikoho dlouhé minuty netrefí, zato sami odpadají po jedné ráně. Jaké kotrmelce v rozhodování mezi tím dělají hlavní postavy nemá cenu ani zmiňovat, bléé... Akčně emotivní závěr je tak jen dosti chaotickou tečkou, kde všechno dění probíhá bez obhajitelných motivací, logického záměru a svoji směšností tak korunuje dosavadní bezduchý průběh. Pokud chcete slupnout pěkně vypadající, ovšem hloupý žánrový film, 3:10 to Yuma je jasnou volbou!(24.10.2007)

• - Dostavník, na kterém byl přidělán kulomet, byl při natáčení tažen automobilem, a ne koňmi, jako je tomu ve filmu. (Kuny27)

• - Film se natáčel 54 dní v Novém Mexiku za finančního přispění společnosti New Mexico's Film Investment Program. (Matty)

• - Nedokončená budova, kterou Wade a Evans během závěrečné přestřelky probíhají, původně dokončena být měla, ale produkci na její dostavbu již nezbyly peníze. (Matty)