3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Westerny, které sem viděla by se daly spočítat na prstech rukou. Navíc v posledních letech těch nových ani moc nebylo. Koukám, že k dnešnímu datu (3.1.08) jsem přesně 300. zvědavec, který nemohl počkat skoro čtvrt roku (proč je to u našich sousedů už v lednu?) na oficiální release. Kdybych mohla film rozdělit na poloviny, tak první byla taková nějaká, moc mě nezaujala (60%). Ale ta druhá! Úplně mě přirazila k židli (100%). A ten konec byl.. Zkrátka se mi líbil a svedu to na prach z prérie v očích. Ještě můj oblíbený Russell v tom úžasnym černym klobouku...mhmhmm:o) Když Ben zapískal na svého koně, věděla sem, že do toho vlaku bych taky naskočila, bez váhání.(3.1.2008)

• Renton

Scénář: Halsted Welles, Michael Brandt, Derek Haas .. Western bez ambicí mít mozek natož ho požadovat po divácích. Hezký je vizuál, styl a slušná režie, proložená zvučně obsazenou dvojicí, která bezesporu září, ale nemá moc co hrát a mnohdy se pouze zesměšňuje, jelikož je, namísto naivních tvůrců scénáře, vidět. S ubíhajícími minutami jsem si pořád častěji říkal - sakra, to je zase slabomyslná blbina! Logické kiksy, hloupé zvraty, násilné tlačení postav do tupých situací. Nevím, zda byl tolik naivní i původní film, ale remake hraničí s neúnosností. Například šerif a doprovod vědí, že provází bezskrupulózního vraha, přesto jim sám během transportu zabije několik lidí, byť je v poutech (ruce s pouty vepředu, nikoliv vzadu - proboha!) a pořád ho nechají žít, aby mohl později pokračovat. Nebo - při čekání na vlak má skupina kolem šerifa bandu, která se zmíněného vraha snaží zachránit, pod okny na mušce, ale klidně je nechají jim pod nosem a hlavněmi zbraní naverbovat několik dalších pistolníků, místo toho, aby je postříleli a za tuto nedbalost jsou po zásluze odpraveni o chvíli později. Narychlo najatí pistolníci pak v rozjeté akci ani nevědí, že střílí po osobě, jež mají zachránit, ale vlastně to nevadí, protože střílí jak blbci v hloupém akčním filmu = tj. nikoho dlouhé minuty netrefí, zato sami odpadají po jedné ráně. Jaké kotrmelce v rozhodování mezi tím dělají hlavní postavy nemá cenu ani zmiňovat, bléé... Akčně emotivní závěr je tak jen dosti chaotickou tečkou, kde všechno dění probíhá bez obhajitelných motivací, logického záměru a svoji směšností tak korunuje dosavadní bezduchý průběh. Pokud chcete slupnout pěkně vypadající, ovšem hloupý žánrový film, 3:10 to Yuma je jasnou volbou!(24.10.2007)

Učebnicový příklad toho, že nemůžete film postavit jen na žánrové atmosféře a dobrých hercích. Crowe je drsňák, Foster maká ostošest, Bale šišlá nadprůměr... a stejně je to všechno k ničemu. Film běží odnikud nikam a Yuma tak vážně působí jen jako přestupní stanice. Nemastné, neslané, s lobotomií navrch. Čekal bych něco podobného od teen výplachu ala Texas Rangers, ale u áčkového remaku to vyloženě zamrzí.(3.3.2008)

Ten stupidný záver bol číre peklo (toto by nezožral ani pätorkár Jožko Mrkvička z 2.B), ale naštastie nedokázal prebiť krásne dynamickú réžiu a ušmudlané xichty na čele s geniálnym Benom Fosterom. Komenovať (ne)logiku a nechcem a nebudem, aj keď by si to film veru zaslúžil. Lenže (dobrých) westernov je ako šafránu, čiže...70%(3.2.2008)

Výtečná renesance klasického amerického westernu se vším všudy, včetně žánrovým pravidel (i s jejich slabinami), která nemlátí slova jako čest či zásadovost jako prázdnou slámu, ale jejich význam naplňuje do poslední čárky. Ten, kdo tak vehementně kritizuje závěr ať film sjede ještě jednou, protože právě k „tomu“ snímek směřuje celou dobu. Crowe s Balem jsou tradičně úchvatní, o to více překvapí chladnokrevný řezník Bena Fostera. Mangold natočil řemeslně zřejmě nejlepší western od počátku tisíciletí. Absence tohoto filmu v kinech je pro distributora neomluvitelná.(30.11.2007)

• - Nedokončená budova, kterou Wade a Evans během závěrečné přestřelky probíhají, původně dokončena být měla, ale produkci na její dostavbu již nezbyly peníze. (Matty)

• - Mezi záběrem na hodiny, které ukazují čas 3:00, a příjezdem vlaku ve filmu údajně uběhne přesně 10 minut, korespondujících s názvem snímku. (žvanimírek)

• - V 8.minutě, kdy bandité přepadávají dostavník, obsluhují kulomet dvě osoby, z nichž jedna je zastřelena. V dalším záběru o minutu později je však dobře vidět, že za kulometem je opět dvojice. (WillyMarks)