3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Podivný western, v ktorom sa logika totálne vykašlala na všetkých a vzala si neplatenú dovolenku. Aj napriek tomu jeden z najlepších zástupcov daného žánru poslednej doby, čím to? Najskôr tým, že konkurentov môžete spočítať na prstoch jednej ruky. Ale chuť na tento žáner mi veru na istý čas skazil. 50%(16.10.2007)

• Djkoma

Velká nuda, která postrádá nejen hlubší význam, ale také snahu zaujmout. Herecké obsazení na oko potěší, protože Christian Bale a Russell Crowe jsou velmi dobří herci, ale na druhý pohled zarazí jaké hrají postavy (hlavně Bale) a jak jejich výkon spadá do kategorie průměrných. Vizuálně nejde o žádný klenot a to ani ohledně režie. Celý film se vleče a hlavní téma je velmi chudé. Western založený na čestném bývalém vojákovy, co chce ukázat svému synovi, že jeho otec byl a stále je "někým" a dokáže dovést velkého zločince až k vlaku do vězení. Symbolické, avšak slabé a nedostačující na celovečerní film. Je to smutné, protože sledovat neustále se opakující variace na "já jsem velké zvíře vy nejste nic" s morálním závěrem filmu je nejen podvod na diváka(protože konec je odhadnutelný a podle mě morálně čistý avšak nelogický), ale také chabá neschopnost scénáristů vložit nějaký nápad a invenci do starého nefungujícího příběhu. Pokud můžete vyhněte se, protože tohle je přesně ten western, který vám na další rok zkazí chuť na muže s kolty proklatě nízko...(26.2.2008)

Jestliže se režisér Mangold snažil o mistrnou exhumaci westernového žánru, zůstal ve své stařecké opatrnosti / mladistvém nadšení někde v půli cesty a gordický uzel, kterak vystavět svůj filmový emulátor, nerozlouskl. Napadla mě ale jedna principiální věc. Posunout tři hlavní charaktery – Bale (velkostatkář), Foster (křivoočko), Crowe (diverzant) – a nechat zahrát každého jinou postavu: Crowe --> Bale; Bale --> Foster; Foster --> Crowe. Fungovalo by to? Fungovalo by to.(13.11.2007)

Tento film mal veľký potenciál. Ten sa však premrhal. Westerny mám rád a veľmi som bol na film zvedavý. Zvučná hlavná herecká dvojica, kvalitný režisér, 79% a nominácia na dvoch Oscarov, od tohoto všetkého som si sľuboval kvalitný filmový zážitok. Ale ten scenár, nelogické veci, nuda tiahnuca sa celým filmom a slabý príbeh, to sú hlavné a neodpustiteľné zápory. Film, z ktorého mi toho veľa v pamäti nezostane. 6/10(27.1.2008)

Výtečná renesance klasického amerického westernu se vším všudy, včetně žánrovým pravidel (i s jejich slabinami), která nemlátí slova jako čest či zásadovost jako prázdnou slámu, ale jejich význam naplňuje do poslední čárky. Ten, kdo tak vehementně kritizuje závěr ať film sjede ještě jednou, protože právě k „tomu“ snímek směřuje celou dobu. Crowe s Balem jsou tradičně úchvatní, o to více překvapí chladnokrevný řezník Bena Fostera. Mangold natočil řemeslně zřejmě nejlepší western od počátku tisíciletí. Absence tohoto filmu v kinech je pro distributora neomluvitelná.(30.11.2007)

• - Vousatý mužík, kterého doktor u tunelářů praští lopatou, je expert na zbraně, který pracoval jako poradce filmařů. (Morien)

• - Povídka Elmorea Leonarda, která posloužila jako předloha filmu, byla publikována roku 1953 v Dime Western Magazine. Na filmové plátno ji již v roce 1957 převedl Delmer Daves. (Matty)

• - Dostavník, na kterém byl přidělán kulomet, byl při natáčení tažen automobilem, a ne koňmi, jako je tomu ve filmu. (Kuny27)