Nico

Nico: Above the Law

Nico

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1988, 99 min

Sympatický akční snímek, který v podstatě uzavírá zlatou éru osmdesátých let, ve kterých jsme mohli vidět stříbrné colty, naleštěné cadillacy a spoustu šílených dobových účesů. Nico je ovšem přece jen tak trochu odlišný. Je znát, že se částečně natáčelo i v Hong Kongu. Není to úplně ta čistá a nablýskaná "Amerika" a je to jedině dobře. Stejně tak neokoukaný Seagal byl něco naprosto nového. Jeho zásady a hrdost byla sympatická (nikoli však už po dvacáté) a jeho bojové umění naprosto strhující a především opravdové. Zabroušení do válečného konfliktu ve Vietnamu a celkové problematiky v militantních kruzích je podáno jednoduše a přehledně. Bohužel je však Nico až příliš jednoznačný, plochý a černobílý. Své kouzlo však dozajista má. Otázka je, jestli ho máme chuť hledat.(13.11.2006)

Seagalov Debut sa uspesne podaril. Scenar je na obstojnej urovni a reziserovi Davisovi/Prepadeni v Pacifiku, neskor aj Zachranari 2006/ sa podarilo vytrieskat maximum aj z relativne maleho rozpoctu. Vysoko hodnotim hlavne vyborne hlasky, drsne akcne sceny a ako som uz spominal, reziu. Steven Seagal co sa tyka aikida priniesol do filmu absolutne novum - AIKIDO - , a to sa ceni. Nico je kvalitny filmovy material, ktory si kazdy funda poriadnej akcie dokaze uzit plnym priehrstim. Henry Silva /Matchless 1967, Milano odia, la Polizia non puo sparare, Boss smrt na zakazku/ bol na urovni, Sharon Kamen bola nadherna. Vyborne su tu rozhovory - musim cesky, aby sa zachovala autenticita : "Stal jste se cislem 4 na seznamu hledanych. Proc ctyrka? Ja chci byt prvni". Da sa povedat, ze sa zrodila nova akcna hviezda. Debut ako hrom. 85 %(8.1.2013)

Paradoxně nejplnohodnotnější herecký i kaskadérský výkon svojí kariéry podává Nico... teda Steven hned v jeho prvním filmu. Jezdí na střeše auta, běhá po střeše vlaku, šprechtí japonsky a španělsky, předvádí parádní bojový kousky, poprvý zlomí nějakou tu ruku a nohu, jeho postava nekompromisního a neohroženýho italskýho policajta není úplně plochá a je hodně sympatická, protože ještě nenamachrovaná, respektive namachrovaná v mezích snesitelnosti. Tahle temná akční krimi strčí do kapsy většinu obdobný produkce a navíc ji zdobí mj. sexy Pam Grier a hnusák sadista Henry Silva. Trochu mě jen nebavil onen angažovaně politický leitmotiv s grázly v žoldu CIA a jedním uvědomělým senátorem, víc by mi vyhovoval leitmotiv jen kriminální a prvoplánově řežebný. Ale rok vzniku (1988) je samozřejmě vysvětlující a výrazně polehčující okolnost. Pozitivní zajímavostí je taky myslím to, že bejby malinko čmoudnutýho Seagala a stoprocentní Árijky Stoneovky vypadá jako malej mulat, ve většině americkejch filmů je to naopak, i děti rodičů-uzenáčů musej bejt blonďatý nebo aspoň modrooký.(27.11.2019)

Tento film ako hercov debut nie je zlý, daj aj zápletka je vcelku fajn, ale osobne mi vadí, že v niektorých častiach filmu je až príliš neporaziteľný a chová sa frajersky. Aj keď na druhej strane, prežiť v takej spoločnosti kriminálnikov mohol len drsňácky fízel. Film má tiež zaujímavé politické vyznenie. Steven Seagal v jednej zo svojich najlepších rolí a vďaka mladšiemu veku tiež vo svojej vrcholnej fyzickej kondícii a je tu ešte "fešák" a taký zasran. S odretými ušami dobrých 60%.(3.2.2015)

Seagalova prvotina a je zaujímavé, že už v jeho prvom filme hraje typicko-svojského frajerského policajta, a tejto role sa ''nezbaví'' v nasledujúcich desiatkách filmov. Prosto herec jednej role. Nič viac sa od neho asi ani nečaká. Klasické akčné béčko, ktoré má tempo, jednoduchú ale za to účinnú zápletku a nadupaného aikido borca. No a vždy pobaví jeho srandovný beh, ktorý mi utkvel silno v pamäti a je to prvá vec, ktorá mi napadne, keď sa spomenie film Nico.(7.1.2015)

• - Steven Seagal osobne vybral každú zbraň, ktorá sa vo filme objaví. (m.a.t.o.)

• - V scéne súboja s mečmi si zahrali študenti Stevena Seagala. (m.a.t.o.)

• - Fotky v úvodu filmu pocházejí ze Seagalova archivu. (Fenk)