Nico

Nico: Above the Law

Nico

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1988, 99 min

Když zkouknu Nica a pak cokoliv po roce 2000, tak tam hraje asi uplně někdo jinej. Je to až k pláči. Tady je Seagal sekáč, hlásí, vymetá s hajzlama podlahu a dneska se už prostě jenom valí. Asi nejlepší start akčího herce a k tomu ještě začal ve svém jedinečném akčním subžánru. Nico má pár hodně slabých míst, kdy se člověk nudí (jde to moc do slabší detektivky). Přestřelky a bitky jsou ovšem prvotřídní a správně syrové. -"If I find out you're lying, I'll come back and kill you in your own kitchen."(25.12.2007)

"Toscani má víc trestně stíhanejch příbuznejch než jakýkoli jiný policajt v Chicagu." A taky porušuje zákony. A bije sprosté podezřelé. A nemá rád CIA za to, že své operace financuje prodejem drog. Za to všechno je mi sympatický. Ovšem nejsympatičtější je mi tím, jak razantně nechal vstoupit aikido do světa filmu. Nico je zkrátka béčkově nesmrtelný jako správný následovník japonské verze Udo Ješity. Bavil mě on, krutopřísný záporák Zagon se svým komandem a vlastně celý ten svět zlomených kostí, vykloubených končetin a přeražených nosů.(11.1.2019)

Skvělý nástup bývalého agenta CIA a mistra aikido, do světa akčních filmů. Zajímavá je krátká úvodní dokumentární pasáž, ze skutečného Seagalova života i závěrečný zákonný monolog. A prostředních devadesát minut, je výborně natočená a drsná akce, kde teče krev a praskají kosti. Jak říkám - skvělý nástup, který kdysi vážně upoutal.(22.6.2020)

Začne to jako obyčejnej případ, jakých Nico Toscani (Steven Seagal) řeší tisíce. Svoji příbuznou najde v posteli s dealerem drog, a když tak začne pátra po jejich původu, místo drog narazí na skrytou trhavinu. Jak v pátrání pokračuje, je mu čím dál důrazněji naznačováno, že by neměl strkat nos tam kam nemá (a to jak od mafie, tak i od nadřízených) - což vyústí k tomu, že je od případu odstaven. Ale Nico se jen tak nevzdává, a když je něčemu na stopě, nenechá toho, dokud padoucha nedopadne ... Prvotina Stevena Seagala je zajímavá pouze jednou věcí, a to Steven Seagelem. Pokud jste jej viděli v nějakém z jeho posledních filmů, tak vězte, že v Nicovi je fyzicky (i věkově) tak poloviční, snad ani fousy mu ještě nerostou. Ale i přesto mu to kope, mlátí, kosti láme a střílí jedna báseň. S nikým z protivníků se "nesere", a většinu z nich dokáže zneškodnit jedinou ranou (asi aby se neunavil). Jinak ale film naznačuje, jakým směrem se Seagalova kariéra bude ubírat, a i když film není kdovíjak dobrej, stejně patří k tomu lepšímu, co ze Seagala vypadlo...(8.3.2009)

Seagal to rozbalil viac než sľubne, veľmi zábavne, drsne a priamočiaro. Znaky nasledujúcich typických seagaloviek sú jasné už v jeho prvom filme. Klasická zápletka, skvelá akcia, hlášky na vysokej úrovni. Čo viac si priať. Davis si aj s viditeľne slabým rozpočtom poradil zručne a doprial mi zaručenú porciu zábavy. 75%.(15.1.2006)

• - Steven Seagal (Nico Toscani) a Daniel Faraldo (Tony Salvano) sa v rámci prípravy zúčastnili niekoľkých policajných výjazdov. Faraldo neskôr prezradil, že Seagal desil zločincov viac, než chicagskí strážcovia zákona. (juditik)

• - Fotky v úvodu filmu pocházejí ze Seagalova archivu. (Fenk)

• - V scéne súboja s mečmi si zahrali študenti Stevena Seagala. (m.a.t.o.)