Reklama

Reklama

Hlavní účetní Wesley Gibson je mladý sympatický muž, jen se mu v životě příliš nedaří. Deptá ho tlustá šéfová, přítelkyně je mu nevěrná, a navíc trpí záchvaty panického strachu, kdykoli se dostane do stresové situace. Jednoho dne se za dramatických okolností Wesley od tajemné Fox dozví, že je synem jednoho z nejlepších zabijáků tajného bratrstva bojujícího za vyšší dobro. Shodou okolností ho ale nedávno někdo zavraždil. Wesley svého otce nikdy neviděl a historce o tom, čím se zabýval, zpočátku moc nevěří. Okolnosti a působení krásné a tajemné Fox jsou ale silnější. Vstupuje tedy do řad prastaré organizace Fraternity, vedené záhadným Sloanem, který Wesleyho přesvědčí, že je zrozen k tomu, aby byl jedním z nich. Absolvuje náročný a naturalisticky pojatý výcvik, při kterém se přehlížený beránek změní ve vlka, který v něm vždycky číhal. (TV Nova)

(více)

Videa (5)

Trailer 4

Recenze (1 743)

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Čím je Wanted zajímavý? Je zajímavý tím, že přestože jde lineárně z bodu A do bodu B, nabízí několikeré čtení. 1, Scenáristické čtení: McAvoy totiž není jen onen profláknutý symbol nudného života. McAvoy zde zastupuje samotného scénáristu (autora komiksu), který napsal film v podobné kancelářské kóji, i jemu zahýbala holka, i on vedl totálně loserovskou a všední existenci. A skrze scénář to všem natřel. Je to čisté autorství. 2, Politické čtení: Politicky jde Wanted z neo-konzervativních hodnot k liberalitě, ovšem nepokračuje k anarchii, ale naopak zpět k fašismu. Hrdina se sice těsně před koncem filmu dotýká Frankfurtské školy Nové levice, kdy odmítá jakoukoliv moc (protože na levici a pravici nezáleží, moc jako moc, establishment jako establishment), ale v závěru se vrací k extrémní pravici, protože McAvoy je v jistých scénách bezprecedentním záporákem, sic filmem líčen jako klaďas. 3, Sociologické čtení: Wanted je filmem o typické frustrovanosti a klidně by mohl skončit jako evropský art. Jenže hollywoodská stylizovanost ho povýšila a „evropské“ hrdiny zasadila do fiktivního světa, rozpustila je v něm a nakonec jim dovolila, aby ho ovládli. Můžeme mluvit o tendenci „supermanů z lidu", viz třeba Neo, Kulhánkův Noční klub, Michael Angarano ze Zakázaného království nebo Shia z Transformerů. 4, Ideologické čtení: McAvoy jako Nietzscheho nadčlověk nám říká něco ve stylu: Vemte osud do svých rukou, přičemž neustále rozbíjená zrcadla značí ono rozhraní mezi společností a geny. Ideologické vyznění a poselství filmu je tedy dost problematické a nelze ho brát na lehkou váhu. 5, Sémantické čtení: Spoilerovský zvrat Wanted dovoluje číst všechny znaky před tímto zvratem jinak, dovoluje na ně přikládat druhou (a tentokráte správnou) kódovou mřížku. A i to je důvod, proč Wanted, byť hollywoodsky čitelný spektákl, dovoluje, ba dokonce vyžaduje, dvojité zhlédnutí. 6, Etické čtení: Zatímco mrav či obyčej dovoluje rozlišit, kdo je vychovaný a kdo nevychovaný, v morálce už jde o rozlišení vážnější, totiž individuální: co je správné a co je špatné. Mrav vyžaduje, abych něco dělal nebo nedělal, ale neptá se proč. V morálce se tomuto rozlišení vyhnout nelze. Proto i McAvoy musí řešit, zda má právo zabíjet. 7, Noetické čtení: Neboli filozofie poznání, tedy zjištění a nahlédnutí pravého stavu věcí. Ovšem spíše než otázku apriorního rozumu a aposteriorní zkušenosti („zahýbající kulky") tematizuje film skryté hranice člověka. ____ P:S. Hlavní kameraman pracoval na MI3, Mizerové, Bourne, Piráti z Karibiku a v prvé řadě on dokázal zachránit nižší rozpočet. ____ P:S.S. Předloha od Marka Millara je mnohem komiksovější, drsnější, motherfuckerovější a obsáhlejší než film, který celou řadu věcí změnil a pominul. Doporučuji ji. ()

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelná pecka o síle tisíci bombami ověšených krys (pochopíte, až uvidíte), která přebírá konceptuální model z KLUBu RVÁČů (ironické glosy hlavního hrdiny mimo obraz, zcizovací prkvy v podobě promluv do publika...) a MATRIXu (míchání východních a západních vlivů, teorie o nadčlověku přenesená ale do našeho světa...) . Bekmambetov se svou schopností bravurně rytmizovat akční scény (když začínají, průměrná deĺka záběru se pohybuje kolem 8-6 sekund, vrcholí kolem dnešního standardu 1-2), zakomponovat do světa podvratně reklamu glosující dění a ironicky přistupovat k žánru prokazuje, že ne vždy Kazachstánec rovná se Borat. S WANTED mám ale drobnější problém týkající se toho, že nám tahle adaptace nesmírně fašistického komiksu (kterého se naštěstí drží minimálně) říká, že se staneme Vyvolenými, pokud jsme na to geneticky předurčeni a osvobodíme se tím, že začneme zabíjet lidí, což je prozentováno jako hrozně cool. Tahle fašistická ideologie, která se cudně kryje za levicový fíkový lísteček s kritikou současné společnosti toužící po IKEA stolečku, je ale omluvitelná, protože WANTED obsahuje nesčetné množství zcizovacích prvků a dovoluje nám se dívat na danou scénu z více úhlů pohledu, protože se přefokalizovává z postavy na postavu. Je to fašistické, ale boží a sexy. Podvratné ve své podvratnosti. ()

Reklama

H34D 

všechny recenze uživatele

Film natolik osvěžující a s natolik originálními detaily, že si málem ani nepovšimnete, jak triviální zápletkou oplývá. Ono zde vůbec nejde o to, že se looser klasicky vypracuje na hrdinu, jde spíš o ten způsob, který je za každé situace chytlavý, zábavný, či vyloženě humorný. Akce se také odehrává v originálním stylu, nikdo se nesnaží ohýbat realitu do uvěřitelné formy, Wanted je zkrátka "mimo", ale jeho kouzlo spočívá v tom, že vám to absolutně nebude vadit. 8/10 ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Timurek nám po Hlídkách opět servíruje vizuálně strhující akční nářez, jehož největším záporem je pro mě přílišná brutalita, za niž mu ale zároveň přičítám malé plus, protože to si v dnešní době málokdo dovolí. Dalo by se polemizovat nad tím, že jisté pasáže jsou ve filmu silně samoúčelné, jenomže z toho úhlu pohledu je vlastně samoúčelný celý film a to je i častý problém většiny komiksových adaptací. Z hereckého ansáblu mě potěšil pouze jako vždy výborný (roztomilý) James McAvoy (kožená bunda mu sekne) a naprosto dechberoucí Lorna Scott v roli anorektické šéfky Janice (její seřvávací scény patří k nejlepším v celém filmu). Angelina je jenom na ozdobu, i když se objevují jakési snahy vtisknout její postavě duši, leč pro pro mě marné a nedotažené. Rovněž mě trochu zklamal Morgan Freeman - víceméně tam pořád postával a posedával a říkal, co měl, a to bylo asi tak všecko. Jo, a ještě jsem málem zapomněla na Kosťu 'Antona' Khabenského, jeho takřka cameo mě výtečně pobavilo. Čili jsem ve finále sedla filmu na lep - a ještě musím pochválit výtečný hudební doprovod od hudebního mága Dannyho Elfmana. Takže *s pohledem do dalekohledu sáhne na spoušť dáááálekonosné střelné zbraně*- "What the fuck have you done lately?" (21.8.2008) - A nyní update datovaný 31.1.2012 - Bože, ten komentář je snůška keců, se kterými kromě skvělé šéfky, krásného Jamese a dokonalého Kosti už vůbec nesouhlasím, ale na promítání tohoto filmu v kině mám velmi sentimentální vzpomínky a proto si je nebudu kazit či měnit odstraňováním hystericky nadšeného komentáře. --- 2014: Ježišmarja, škoda, že nelze časoprostorovým kontinuem do minulosti dávat facky. --- 2017: Tvoje bába nemůže časoprostorovým kontinuem do minulosti dávat facky. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Timur a jeho parta to teda v Holywúdú rozjeli ve velkým stajlu. Produkce panu rejžovi naservírovala slušná herecká esa na stříbrném podnose a taky k nim přibalila pěknou kupu speciálních efektů, prskavek, čmoudíků (nezaměňovat se žádnou ze zde žijících menšin!) a fireworksů. Tim(ur) se odvázal, místy snad až příliš a výsledkem je velkoformátová taškařice, kde se z kancelářského kašpara stane po pár dnech permanentního rozbíjení jeho vlastní huby poslední akční hrdina, vedle nějž si i Jet Li může závistí akorát tak narovnat oči. Třešinkama na dortu je rychloozdravovna (kde za půl hodiny vyléčí i opruzeniny na zadku) a střelba do zatáčky. Jako komiksová adaptace by to snad bylo i na 4 hvězdičky, ale takhle to vypadá skoro jako až nechtěná parodie sebe sama. Nicméně jsa dneska smířlivě naladěn, uděluji Bekmambetovi (fakt je tohle jeho pravé jméno?) milost a dostává slušných 60%. ()

Galerie (75)

Zajímavosti (56)

  • Když Wesley (James McAvoy) kontroluje stav účtu, na obrazovce bankomatu naskočí cifra $14,59. Ale v českém dabingu Wesleyho hlas říká: "Zůstatek 15,59 dolarů..." (funmaker)
  • Tetování draka na zádech Angeliny Jolie (Fox) je pravé a Wanted je první film, ve kterém je ukázala. (AntiasKing)

Související novinky

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (více)

Matthew Vaughn v tajných službách

Matthew Vaughn v tajných službách

28.03.2013

Poté, co nečekaně přenechal režii X-Men: Days of Future Past Bryanu Singerovi, spekulovalo se o skutečných důvodech tohoto kroku. Jedna verze jej spojovala se Star Wars: Epizodou VII, ale jak už… (více)

Pokračování: Wanted 2, Monsters 2, M:I:V

Pokračování: Wanted 2, Monsters 2, M:I:V

20.06.2012

Timur Bekmambetov horlivě propaguje svůj historický akční horor Abraham Lincoln: Lovec upírů a na tiskových konferencích se ho novináři často ptají na dlouho slibované pokračování komiksové adaptace… (více)

Keanu Reeves trénuje na samuraje

Keanu Reeves trénuje na samuraje

20.11.2009

O filmu 47 Ronin už jsme kdysi dávno psali, ale pak bylo ticho a vypadalo to na jeden z projektů, které se nakonec nedočkají realizace. Zdá se však, že to studio Universal s napůl legendárním, napůl… (více)

Reklama

Reklama