Vo veľkomeste zavládne panika, chaos a zúfalstvo. Bez zjavných príčin začnú totiž obyvatelia slepnúť. Vláda okamžite zasiahne všetkých "infikovaných" izoluje v opustenom komplexe bývalej psychiatrickej liečebne s nevyhovujúcimi podmienkami. Slepých pribúda a vznikajú getá, ktorú však už čoskoro preplnené. Samozrejme, že zúfalú situáciu slepcov využívajú kriminálne živly, ktoré ich okrádajú aj o úbohé prídely jedla. Manželka lekára, ktorý oslepol ako jeden z prvých, má veľkú výhodu v tom, že hoci je izolovaná s ostatnými, vidí. Rozhodne sa to však zatajiť a spolu so siedmimi neznámymi vytvorí akúsi rodinu, ktorá sa pokúsi utiecť. Ale ako sa však bezbranná skupina ubráni pred pouličnými gangmi ťažkých kriminálnikov, ktorí už len završujú skazu ľudstva? (oficiální text distributora)

dezorz

Saramago je majster slova. Divoch. Zakernak. Jeho vety nekoncia bodkou, ale odstavcom. Neviem aka je jeho knizna slepota, tu som necital. Ale to malo co sa u nas dalo, to ano. Filmova Blidness je skutocne slepa k Saramagovmu stylu. (Povedal som, ze milujem lusofonnu literaturu? Nie. Tak ano, milujem. Je spletita, ako ta spanielska, ale ma v sebe rytmus samby, hudby, ktora ma dve doby,ale hra sa na styri. A toto vsetko Blidness nie je. Naopak, je to film chladny, podobne ako Potomkovia Deti, akurato niekokotried slabsi. Den trifidov bez trifidov a bez logiky. ()

Rodriguez

Možná nápad dobrý, ale zpracování na filmové plátno dopadlo opravdu hrozně. Hodně tomu sráží stopáž filmu, min. o 30 minut kratší. Všichni oslepnou, jen hlavní hrdinka vidí a pomáhá všem okolo, i když toho někdy má plné zuby. A ten konec....?! 30% ()

4daPeace

Verdikt: Máte jen dvě hodiny času, před sebou 4 filmy, ale podívat se můžete jen na jeden. Který to bude? Experiment, 28 dní poté, z poslední doby Stalo se či právě Blindness? Zvolíte-li poslední možnost, dočkáte se všech prvních tří filmů dohromady v Persilově bílém balení. Na počátku se něco stane (název tohoto filmu napoví)...bílá...na to začne probíhat experiment...bílá...posléze se dočkáme několika dní poté...bílá...abychom se nakonec ponořili někam, kde dohlédnou jen někteří z nás. ()

Pajky3

jen škoda, že nebylo o něco líp vysvětleno proč. S tím se ale nedá nic dělat. Každopádně svět slepých, to pro mě bylo něco neskutečného. Tenhle film nebylo úplně to nejhezčí na co se dá dívat. Neusínalo se mi po něm nejlépe ()

pakobylka

Přizabité dobré téma … Ani solidní herecké výkony ho nezachránily. Nevím, jak se to Fernandu Meirellesovi podařilo, ale atmosféra je slaboučká jako několikrát vylouhovaný čaj - a přibližně v jedné třetině stopáže jsem zjistila, že osudy všech kladných i záporných hrdinů jsou mi ukradené. Nestačí jenom s pomocí šokujících záběrů UKÁZAT, čeho je člověk v extrémních podmínkách schopen (v kladném i v záporném slova smyslu) - to všichni už dávno víme ... Přitom nechci kriticky rozebírat podstatu zápletky, protože ohledně principů fungování lidské společnosti nejsem nikterak přehnaně optimistická. Může se zdát maličko nereálné, jak je HNED V ZAČÁTKU naloženo s těmi, kteří náhle oslepnou ... Ale kdo ví, jaký postup by byl zvolený v případě bleskové epidemie, při které by hrozilo zhroucení celého systému - pokud by zvítězil strach (ať oprávněný či neoprávněný) o budoucnost lidstva. Za takových okolností lze uvěřit jakýmkoli drastickým opatřením ... Jenom jsem nějak nepochopila, proč Julianne Moore nechala věci dojít TAK daleko, než se vzchopila k aktivní obraně před tyrany, kteří si v izolované komunitě začali hrát na všemocné vládce. Sakra - ona jediná přece VIDĚLA !!! Jakou měl proti ní šanci slepec s pistolí ? Na druhou stranu si uvědomuju, že z relativního bezpečí vnější strany obrazovky se dobře radí - všem ostatním. Abych to celé nějak smysluplně uzavřela: "Bílá tma“ neboli "Slepota" mi nepřinesla nic, co bych mohla (a chtěla) kladně ohodnotit, ale myslím, že díky současným technickým možnostem přišla ta správná doba pro zfilmování "Dne trifidů“ Johna Wyndhama ... ;-) ()

Wormboy

Formalne, herecky a v podstate aj obsahovo nemam filmu co vytknut. Preco je hodnotenie take nizke a davam len priemerne 3*? Ono je to z mojho pohladu naozaj formalne aj obsahovo bezproblemove...avsak filmu akoby chybala dusa a chrbatmraziace sceny, ktore by ho mohli posunut niekde inde. Este dva mozne postupy by mohli vyriesit problem, prvym je pouzitie nozniciek a vyrazne skratenie filmu, to druhe, komplikovanejsie, predlzenie, prepisanie a doplnenie hlboko subjektivnej meditativnej roviny. No ale ako sa vravi...po boji je kazdy general :) ()

c.tucker

Velice zajímavé zpracování perfektního nápadu, konec je opět uhrančivý tím, že absolutně nic nevysvětluje a my se za celou dobu nic nedozvíme. Jak by se asi populace zachovala, kdyby kompletně oslepla? To máte možnost se dozvět tu, ale doufejme, že se to nestane, neboť je to pěkně deprimující. ()

Aquarius

Psychologická a sociologická dráma o uzavretej skupine ľudí. Film sa snaží zmyslový pocit slepoty preniesť na diváka, používajú sa rôzne kamerové triky a veľká pozornosť je venovaná zvuku. Len škoda, že po pol hodine už väčšina štylistických vychytávok zovšednie. Záver sa mi páčil, ale scény z karantény boli na nevydržanie zdĺhavé a nudné. Páči sa mi že sa tvorcovia v takom veľkom filme nebáli ukázať nahotu, a to aj tých tiel, ktoré niesu považované za najkrajšie. ()

zorro

Podivuhodně natočená vize Fernando Meirellese o tom jak člověk zjistí co je důležité až když to nemá a po té co to získá zpět teprve ví co opravdu má. V jednu chvíli jsem si myslel že mě vyskočí srdce z těla jak rychle my bilo (scéna když jdou ženy doslova na porážku). ()

mr.filo

Dramatické strhující drastické fantaskní psycho. Nechtěl bych zažít, ale vizuálně film zažívám rád. Krásně navazuje na sérii povídek z knihy Čerpadlo 6, čímž knihu doporučuji. ()

TomStall odpad!

Předlohu jsem nečetl a nepopírám, že může být velmi zajímavá. Režisér ji ovšem nedokázal podat divákovi tak, jak by si pravděpodobně zasloužila. Počínaje nesympatickými postavami a jejich vcelku nelogickým chováním přes rozvleklý děj a konče jakoukoliv absencí myšlenkového přesahu, i když si na to film usilovně snaží hrát. Vizuální stránka nedopadla vůbec špatně, ale tady by to jakákoli forma asi nezachránila. Pro mne osobně vzhledem k velkému očekávání ještě větší zklamání... ()

eJacques

Mám tyhle témata rád: I am Legend, Invasion, Children of Men, The Happening, a teď Blindness... Vždycky to znamená konec civilizace a lidi se začnou chovat jak v ZOO... No jeskynní pudy sebezáchovy jsou pořád v nás... Nechci být prorokem, ale něco takového asi časem přijde, planeta už nás musí mít plné zuby, snad se toho ale nedožiju... ()

Triple H

Koncepčne zaujímavé. Akým spôsobom by človečenstvo reagovalo na náhlu a hromadne sa šíriacu slepotu? Meirelles to vykreslil celkom triezvo, lebo s týmto námetom film mohol posunúť do omnoho drastickejších rovín (viz. príkladne ideovo príbuzné The Divide). Podstatná časť filmu sa odohráva v karanténe a je to práve tam kde sa civilizovanosť láme najvýraznejšie. Spôsob akým sa Bernalova frakcia oddelila od zvyšku mi prišiel síce dosť náhly, ale vylúčiť takéto správanie určite nemožno. Pekným šrámom v zovretosti a logike je však postava Julianne Moore. Za prvé to je najväčší samaritán akého som kedy videl, za druhé sa správala miestami naozaj nelogicky. Možno to chcelo aj inú herečku, ale to už je fakt môj silno subjektívny pocit. Páčila sa mi kamera a celkovo presný vizuál aj s výpravou. Plus chytrá časť, kedy jednu scénu na pár okamihov Merielles ponorí do úplnej tmy. Trochu kratšie to však mohlo byť, hoci problém so stopážou nemám ani preto, že by obsahovo bol niečoho nadbytok, ale film je na to aby si držal moju zovretú pozornosť príliš ležérny a odmeraný (a to predovšetkým pri približovaní postáv). Celkovo ale solídne spracovaný nápad. ()

Doudis19

Nedokážu odpustit tak nepochopitelnou věc, jakou je neschopnost hlavní ženské postavy poradit si s tlupou slepců. Tento idiotický fakt nezakryje ani depresivní hudba a další snahy o bezvýchodně zoufalou atmosféru. ()

Sonnik

You'll never see it coming. Meirelles opět dokázal, že je muž na svém místě. Režie a kamera jsou skvělé a na to nepřijemné borcení se lidské důstojnosti se skvěle dívá. Zářící bílá barva a sněhobílé prostřihy dodávají vynikající atmosféru. Bohužel Meirelles servíruje pouze skvělou oblohu (vizuál, herci) a závěr. Samotný scénář hodně pokulhává. Chybí nějaký silnější nebo alespoň hmatatelnější příběh. Sice chápu, že pro spoustu lidí to může být nudné nebo hodně nepříjemné. To nic nemění na tom, že pohrdám takovým nízkým hodnocením, jaké zde Slepota má... Styďte se ! :P "Those who agreed, please raise your hand." ()

neoBlast

Meirelles marně hledá svoji originální esenci, za kterou ho všichni po Městu bohů milujeme. Scénář není rozhodnut, zda chce předvádět komorní minimalistické drama nebo velkou epickou vizi zničeného světa. Živočišnost a rozervanost Města bohů chybí a právě v Blindness by seděla jak pověstná prdel na hrnec. Béčkoví herci (i když tohle označení Bernalovi nepřeji) toho moc nepředvádějí a Ruffalo s Julianne Moore jsou přímo tragičtí. Velká škoda nadějného námětu, který scénář dokonale zabíjí. 50 % ()

lennyd

Hnusná představa - jedete si takhle v obyčejný den do práce autem, a najednou ... nic nevidíte. Jen bílo. Jenže ani oční lékaři si tuto záhadu nedokáží vysvětlit, a navíc se z oslepnutí stává epidemie. Sice se státní moc snaží vše "zachránit" tím, že nakažené izoluje, ale nemoc se šíří. Do jednoho z těchto středisek pro slepé se dostává i lékař (Mark Ruffalo), který prvního nakaženého vyšetřoval a sám oslepl, a jeho žena (Julianne Moore), která nějakou záhadou je proti chorobě imunní. A tak jen ona vidí ta zvěrstva, které ostatní (ať vidící nebo nevidící) páchají ...To co po prvních záběrech vypadalo jako standardní asijský horor (ne náhodou byl první nakažený asiat) se ale docela brzy změní v lidské drama - jedno z těch, kdy se stydíte, že náležíte ke stejnému živočišnému druhu jako ti, které vidíte na obrazovce. Člověk by řekl, že se tváří v tvář podobné katastrofě lidé semknou, a společnými silami budou problému čelit - ale jako vždy, osobní zájmy a touha po moci jakoukoliv lidskost zahubí. Fernandu Meirellesovi se podařilo udělat sondu do lidského podvědomí - která se sice může zdát velmi nadnesenou, ale po tom, čeho jsme dnes a denně svědky, Meirellesovi věřím i poslední tečku. Ucházející herecké obsazení (hlavně Julliane Moore) vše ještě podtrhuje! ()

Slintiik

Dvouhodinová stupidní slátanina. Nic víc, nic míň. Ne že by byl námět filmu špatný, ALE proboha to zpracování... režije i scénář jsou na facku. Naprosto nelogické chování postav mě během sledování Slepoty přivádělo k nepříčetnosti. Takhle dlouho jsem se u žádného filmu nevytočil (nenas*al). Chvílemi jsem si opravdu přál, abych já byl ten slepý. 1* za Julianne Moore a 2* za uspokojivej konec. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zachraňte agenta Ryana!

Zachraňte agenta Ryana!

29.01.2008

Tak zní nařízení studia Paramount, které se rozhodlo vzkřísit sérii špionážních thrillerů inspirovaných bestsellery Toma Clancyho. Není se čemu divit. Agent Jack Ryan se dočkal solidního komerčního… (více)