Neznámá

• Itálie La Sconosciuta (více)

Příběh mladé Ukrajinky žijící v italském městě brzy odhalí její smutnou minulost plnou násilí a ponižování. Ve snaze dosáhnout svých snů se snaží za každou cenu dostat práci. Stane se domácí hospodyní v bohaté rodině a stále více se jí rodina stává bližší. Ale jednoho dne přichází někdo z její minulosti a přináší nové zlo a násilí. (oficiální text distributora)

mat.ilda

Po "Neznámé" jsem utvrzenější v poznatku, že Giuseppe Tornatore točí opravdové filmy pro opravdová kina, taková, kde není cítit popcorn, ale kůže sedaček, a při příchodu si automaticky odložíte kabát do šatny, abyste si po projekci vystáli frontu na jeho vrácení, rozvážně vyšli do deštivé noci a nevzali si taxi, protože cestou domů potřebujete svůj zážitek vstřebat... Nelze si nevšimnout ani jeho slabosti pro momenty překvapení, s kterými rád pracuje, nepodcenění vlivu atmosférické hudby s epickým nádechem i velké snahy o rozmáchlost děje, která však u mě vyvolává podezření na nezvládnutí látky, jako by chtěl pozřít hodně velké sousto, které sice nakonec udolá, ale dá hodně námahy ho pokousat (a divák musí chtě nechtě přežvykovat s ním)... ano, právě jsem svou úvahou dospěla k příměru, jakým na mě jeho filmy působí - jsou... namáhavé. Přesto, že jsem se tentokrát nadřela o dost víc, než u nejnovější "Nejvyšší nabídky", úsilí bylo vyváženo upřímností tématu, promyšlenějším zakomponováním překvapivých zvratů i zjištěním, že každý Tornatoreho film je jiný a všechny jsou (zatím) velmi dobré, neříkají si o další zhlédnutí, z hlavy je však nedostanete. ()

poz3n

Tornatore jakoby měl dvě osobnosti. Jednu sladkobolně italskou (Bio Ráj, Maléna) a druhou hispánskou (Nejvyšší nabídka). A Neznámá je přesně v rukách té podivné, trochu úchylné osobnosti, kterou španělské, nebo třeba argentinské filmy oplývají. Výborně natočené, skvělá představitelka hlavní hrdinky a fungující atmosféra. Na můj vkus se ke konci začal příběh trochu zbytečně překombinovávat (ne však vinou samotného příběhu ale spíše struktury vyprávění a sestřihaného sledu událostí) a tím mě trochu kontraproduktivně vyhodil z toho atmosferického (ne)pohodlí. 7/10 ()

Thomick

Syrové scény opravdu zapůsobí, všechny flashbacky představují silné okamžiky nejen pro diváka, který jako by trpěl za hlavní hrdinku, ale samozřejmě především pro zoufalou a "pronásledovanou" Ukrajinku, které její strádání uvěříte zcela bez problémů. Strhující výkon Rappoport, dokonalá práce s kamerou (zamlžená či snad orosená milostná scéna je vskutku majstrštyk), Morricone ... ()

borsalino

Giuseppe Tornatore mi dal pěknou nakládačku. Děj byl dost spletitý a minimálně do půlky filmu jsem byl udržován v nejistém napětí s přezvěstí něčeho temného a zlého, což ve druhé polovině začalo postupně vyplouvat na povrch a mě z toho bylo hůř a hůř. K tomu vynikající hudba Ennia Morriconeho udělala z tohoto filmu skutečný zážitek. ()

mm13

Ako dráma o utrpení prostitujúcich žien z najvýchodnejších častí Európy to funguje len chvíľu a od prvej chvíle to vlastne v tomto smere dosť výrazne kríva. Tornatore sa nezaujíma o osudy týchto žien a dievčat, len potreboval, aby sa hlavnou postavou jeho príbehu stala jedna z nich. Ukradol si ju a zneužil - hrdinku sociálnej drámy vrhol do najtemnejšieho a najsurovejšieho thrilleru, vyskladaného z toľkých dejových, žánrových a charakterových kľučiek, odbočiek a slepých uličiek, až je zázrak, že to celé drží pokope. Ten film je tá najšpinavšia kurva, klamárka a podvodníčka, ktorá vám ale vymrdá mozog z hlavy v takom veľkom štýle, že sa nestíhate nasrať. Bezohľadná jazda s otravnou hudbou, ale výrazne korenená výkonom Michele Placida. Nad tým všetkým doteraz neveriacky krútim hlavou. (...a nad niektorými tunajšími komentármi taky tak) ()

Kimon

Ne zcela běžný a průměrný film. Giuseppe Tornatore nám vypráví strhující děj doslova jen a jen obrazem. Dialog se zde stává pouze nutným doplňujícím prvkem v okamžicích, které nejdou vyjádřit jinak, než slovy. Jde o vynikající drama se špetkou až téměř hororových scén s psychologickým nádechem. Pro milovníky napětí a příběhů, které se klidně mohou kdykoliv a kdekoliv stát je to od skvělého italského režiséra a scénáricty Tornatore nádherný dárek. ()

Coleator

Postupná skládanka životního příběhu od pánů Tornatoreho a De Rita - a vlastně i od Morriconeho, protože sám o sobě dost temný příběh umocňuje téměř neustále hrůzu nahánějící hudební podkres, díky kterému budete mít žaludek pořádně sevřený... Jen škoda toho posledního dílku, s tím jsem tak úplně nesouhlasil... ()

Katullka

České televize verze, kde je příšerný dabing a stále mě odrazuje kvalita obrazu, jo-to mě zklamalo. Zajímavý příběh, ale nedostala jsem se do něj tak, jak bych chtěla. ()

BoPo

K bezchybnému filmovému zážitku veľa nechýbalo. Miestami ako talianska verzia Kubrickovho Eyes Wide Shut. Čo hľadá, čo je ochotná urobiť, čo zažila? Otázky na ktoré dostanete kvalitné odpovede. ()

Seabeast

Drsné drama na pomezí thrilleru, které pro příběhové napětí neváhá využití šokantních flashbacků a z prvotního nepochopitelného jednání hlavní hrdinky postupně vyjdou najevo veškeré souvislosti. Nepřízeň osudu, strašák ve skříni a nevyřešená minulost jsou nosné mantinely silného příběhu. Kdysi mi někdo tento film doporučil jako "mindfuck", ale neřekl bych, že se jedná o tento případ. Neznámá tolik hlavu nezamotá, možná že bude pro někoho trochu delší, ale rozhodně stojí za to a nedá jen tak vydechnout. ()

amirgal

Do filmu se mi promítlo několik mně známých snímků: začínají pronájmem bytu, nebo hotelového pokoje. Není-li to ledajaký příchozí a má-li skrytý cíl, chová se podezřele a jeho jednání nemá vysvětlení. Tyhle slibné začátky mám nejraději. Ani kontrastující záblesky minulosti mi nevadily. Nicméně ve druhé polovině do sebe chce film vstřebat úplně vše, to nejlepší i to nejhorší, minulost, současnost i budoucnost, vše se začně zbrkle rozplétat a zaplétat zároveň a celá atmosféra je pryč. Nakonec lze vše shrnout do tří vět, jako by film ani nebyl, jakoby ani nemusel být. Záchrana v podobě happyendu je uzemňující ... ale přesto, čtyři ... dojala mne totiž na míru šitá Morriconeho hudba a je jedině škoda, že se film dějově i žánrově rozpadl ... ()

Padme_Anakin

Neznámá mě seznámila s neznámým světem a zadřela mi filmovou třísku hodně hluboko. Zajímavým způsobem vyprávěný příběh beze zbytku upoutal mou pozornost. Osamělá žena v cizí zemi hledá práci a přístřeší. Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o druhý start. Nicméně chování hlavní postavy je nevyzpytatelné, motivace nejasná a střípky vzpomínek velmi bolestné. V okamžiku, kdy do sebe začne vše zapadat a divák pochopí, oč se jedná, přijde obrovská nálož emocí. ()

kareen

Příběh mladé ženy, která si v životě sáhla až na samé dno, snažící se najít alespoň malé světlo naděje, kterým by změnila svůj zničený život. Jenomže všechno to utrpení, kterým si v minulosti prošla, jí přineslo nejen bolest nesoucí si v sobě, ale zároveň pokřivilo její vnímání toho, co je dobré a špatné, takže se na cestě za svým cílem nezastaví ani před tím, někomu ublížit a sama pro sebe si to ospravedlňuje tím, že se musí sama ochránit. Ale at' se snaží sebevíc, stíny její minulosti ji pomalu, ale jistě dohánějí. Toto je už druhý snímek Giuseppe Tornatoreho, který svou závěrečnou pointou změnil mé vnímání celého filmu, takže se k němu (stejně jako v případě Pouhé formality) někdy v budoucnu určitě ještě vrátím a znovu si vychutnám skvělé herectví Ksenije Rappaport a stejně tak Morriconeovu hudbu, tak úžasně umocňující silné scény tohoto výborného kousku. ()

GodComplex

Pod mysterioznim povrchem se skryva syrova a velmi tiziva filmova latka, ktera je pravdivejsi a blize realite, nez by se nam libilo. Ennio Morricone tradicne vyborny, misty az Herrmannovsky efektivni. Jediny problem mam s hlavni predstavitelkou, ktera sem sice skvele zapadne, ale radsi bych se dival 2h na nekoho sympatictejsiho, v tom je ale podstata celeho filmu, tohle je realita, ktera je brutalni a malokdy hezka na pohled. 7/10 ()

Maq

Psychologické drama. Zápletka není složitá, ale práce na postavách a dialozích je detailní a mistrovská. Osobně jsem obzvlášť ocenil, že ačkoli je námět politicky lukrativní, autor pro nic neagituje. --- Mám trošku otazníky ohledně kompozice scénáře. Značná část filmu uplyne, než postupně plně pochopíme motivy hlavní postavy. Dovolím si ve vší skromnosti nabídnout návrh, že kdyby se toho na začátku řeklo malinko víc, možná by se divák na straně hlavní hrdinky více angažoval a prožitek by byl ještě intenzivnější. --- Většinu filmových diváků hudba jako taková příliš nezajímá. A tak se u filmu často úspěšně uplatňují druhořadí skladatelé. Ennio Morricone je právě takovým veleúspěšným matadorem málo inspirované, rutinní filmové hudby. Domnívám se, že režisér Tornatore, který je bez debat mnohem kvalitnějším umělcem, užívá Morriconeho konvenční hudbu s dobře vypočítaným úmyslem své náročné dílo přece jen trochu přiblížit běžnému divákovi. --- Když k tomu přičtu několik drobků přece jen sladkobolné sentimentality v příběhu, jaksi se zdráhám film označit za vrcholné dílo. Velmi hodnotným uměním však rozhodně je. ()

italka63

Jedna velká deprese....snad jen jiskřička naděje na samém konci s úžasným Morriconem. Neskutečný Placido a charismatický Favino spolu se skvělou Rappaportovou vykreslili pohnutý osud ženy z Ukrajiny, jaký není určitě takovou vyjímkou, jak by se mohlo zdát. Smutné. ()

Remedy

Takhle hutný psychologický thriller jsem už dlouho neviděl. Tornatore se s ničím moc nemaže a hned od prvních minut servíruje syrově drastický portrét života jedné východní imigrantky, která se snaží v Itálii alespoň trochu normalizovat svůj život. Děj má spoustu vedlejších motivů a podzápletek, což se pozitivně promítá do psychologické hloubky celého příběhu. Upřímně si teď nevybavím moc podobných filmů, kde by psychika hlavní postavy byla podrobena podobně hluboké analýze. Neznámá je takovým vícevrstevnatým psychologickým filmem, ve kterém je pomocí znepokojivých flashbacků a současných pohnutek (taktéž zatížených a podmíněných minulostí) postupně vytvářen komplexní obraz charakteru hlavní postavy. Chvílemi je to sice dost atmosférická, ale zároveň velmi nepěkná podívaná. Silné 4*. ()

YURAyura

10/10 Chtel jsem vyuzit stedre nabidky jisteho velkopromitaciho retezce a zajit zase jednou do velkeho Bia. Jake ale bylo me zklamani z aktualni nabidky programu - sama pitomost (takze docela chapu, tu lukrativni cenu...) Ale nakonec jsem natrefil na zcela neznamy film Neznama a tento ve vyberu zvitezil - preci jen Italie je Italie a Placida jsem po smrti Cattaniho uz dlouho nevidel. A byla to velmi dobra volba. Zpocatku kamera dala vzpomenout na vymazlene zabery Argentovi, a kdyz se k tomu pridala ()

PogoJoe

Z pana komisaře Cattaniho (La Piovra) se stal opravdu nechutný hnusák. Skvěle zahráno. Stejně jako part hlavní představitelky. Člověk z počátku nechápe její jednání, kvůli jedné věci ji může začít považovat i za zlou psychopatku, ale vše se postupně rozkrývá, nechybí zvraty, napětí, dojetí, to vše podbarveno perfektní Morriconeho hudbou, a máme tu nádherný film, který mě dokázal strhnout. Film, kvůli kterému právě jejich sledování tak miluji. ()

radektejkal

Tradičně dobrá režie a kamera (Fabio Zamarion, viz též Nejvyšší nabídka), slabší scénář a hudba, nejslabší příběh. Signore Tornatore sice zůstává v rodné Itálii, ale své běsi si importuje z Ukrajiny (v Itálii přece něco takového není možné, je to civilizovaná země). La Sconosciuta (v překladu "Cizinka", též neznámá, anonymní osoba), která se neznámo kde naučila perfektně italsky, zná italskou kuchyni a italské zvyky, má za sebou temnou minulost na Ukrajině a tuto temnotu si vzala s sebou i na svou italskou misii. POZOR SPOILER: Zvláště pak, když se objeví zloduch, kterého na Ukrajině už jednou rozčtvrtila nůžkami, a nyní ho musí v Itálii dobít lopatou a potom ho tou lopatou ještě pohřbít. KONEC SPOILERU. Film nám bohudík podává i jiné, a pro mě zajímavější informace: jak se žije v italských činžovních domech, v rodině, ve školkách, na polici... Poznámka: Abych se skutečně ujistil, že Tornatore je výjimečný režisér, musel by mi natočit "Cittá invisibli (Neviditelná /nespatřená/ města)" Itala Calvina. ()