Metal & metalisté

• Nizozemsko

• Belgie

Dokumentární / Hudební

Kanada, 2005, 96 min

pěkně udělaný srdcařský dokument, který mi v určitých tématech přišel dost zkratkovitý (postrádám dost interpretů, i když chápu že je nemožné je všecky vyzpovídat), nicméně rozhovory s velkými osobnostmi metalu jsou bezvadné, i když bych jich klidně unesl víc nebo alespoň ty stávající s delší stopáží. Nicméně dokument se mladému antropologovi povedl a obsahuje spoustu zajímavých faktů i myšlenek a minimálně pro fanoušky metalu je určitě obohacující zkušeností.(12.9.2009)

Som rád, že som sa dozvedel o existencií tohto dokumentu, pretože i keď nie priamo u mňa, ale u kopy ľudí, ktorý sú označený ako "metalisti" chýba definovanie toho čo metal skutočne je. Istý Sam Dunn bol do metalu blázon už od útlej mladosti a zostalo mu to doteraz. Kedže sa od neho neodklonil ani od štúdia, jeho život sa s ním uberá ďalej a tak vytvoril dokument, ktorý reflektuje aj moju krvnú skupinu od úplných koreňov tyku Black Sabbath, cez NWBHM ako Iron Maiden až po špecialitky, za ktoré som najvďačnejší; Pravý Nórsky Black Metal. Osadentvo je skvelé, mámu tu ľudí z Gorgorothu, Mayhmu, Lamb of God, Dia a mnoho ďalších. Výživné, dal som to dvakrát za sebou a to je vzácnosť ;).(11.11.2007)

o ano... metal vladne :) a tento film ho vykreslil uplne pravdivo...(4.9.2009)

Pro mě osobně skvělý film, ale jak už to tak u podobných dokumentů bývá, hlavně pro fanoušky žánru. Má pár chybiček, ale to se dalo čekat. Alespoň částečně ucelený dokument o metalu by musel mít nejméně 6 hodin...(3.1.2010)

Pokud jste metalisté, tak se určitě podívejte. Nikdo neví všechno, takže jistě najdete nějakou novinku (to pro "ostřílené" metalisty), pro ty co teprve začíná je to základní přehled. Sice některé oddíly nejsou zajímavé, ale to už záleží na vkusu každého diváka.(23.1.2011)

Metal mne uchvátil v polovině 80. let, když mi bylo asi 12 let. Pro mne je 5 hvězd naprosto jasná volba. Hodinu a půl jsem (jak se lidově říká) chrochtal blahem. Párkrát jsem obrátil oči v sloup, a sice když se objevil nějaký "zlý" Nor.(7.3.2011)

Ako fanušik žánru osobne so všetkým nesúhlasím, zvlášť s niektorými osobnými názormi. A niekedy to príliš od daného žánru odbieha. Ale celkovo zaujímavé.(12.11.2014)

Metal jako takový neposlouchám, občas můj playlist obsahuje něco z nu-metalu (Linkin Park, Limp Bizkit,..), avšak to já osobně nepovažuju za nějak brutální styl, spíše se mi líbí alternativnější songy s příměsí hip-hopu a rapu...nicméně dokument byl zpracovaný zajímavě(22.12.2014)

Naprosto ojedinělý a strhující dokument o subkultuře mě velmi blízké. Není to pouhé bezduché objektivní povídání o stylu muziky, ale poutavý příběh metalového fanatika toužícího po poznání heavy metalu, gigantu hudební scény, z mnoha různých úhlů pohledu. Co dělá dokument opravdu zajímavým je ryze antropologický pohled na zkoumaný jev. Pokládání a odpovídání na sestrojené výzkumné otázky a podotázky. Snad jenom první z nich je podle mě docela naivně uzavřena :" Who gets to be called the first heavy metal band?" Každý, kdo v historii metalu brouzdal, ví, že na tuhle otázku se nedá odpovědět a nikdo nikdy už na ní zřejmě bohužel odpověď nenajde. Black Sabath jako první metalová squadra je všeobecně braným paradigmatem, nikoliv faktem. Hudebníci, kteří v tomto dokumentu BS jasně označili za "The First One" jsou legendy začínající v třetí či čtvrté vlně heavy metalu. Výpovědi muzikantů z úplných začátků metalu se i v Headbanger's Journey neshodli, každý uváděl jinou kapelu, nikdo z nich dokonce ani Sabath nezmínil. Samova mladická nadšenost je motorem celého dokumentu. "I am a Metalhead and I am proud" Vývoj jeho názoru je také trochu znát. Skoro jako kdyby si dokumentem dal prvotní a jediný cíl metal uhájit před nemetalisty, dal mu trochu lidštější pohled než je o něm v širokém povědomí. Silnou stránkou je tedy i forma, že film zaujme i nezainteresovaného diváka. Promyšleně se dostává z obecna do konkrétna a naopak. Celý počin pak uzavře slovy z jiného soudku. Metal je hudba outsiderů, vždy bude a tak to má být. "Od 12 let bráním heavy metal. Ale můj názor teď? Buď to cítíš a nebo ne. Pokud ne: Víš ty co? To nevadí. Soudě podle 40 000 metalistů okolo mě nám bude dobře i bez tebe."(12.2.2011)

aj ked sa dokument tvari na prvy pohlad nezaujato, zaujaty je. Problemy ktore sposobuje heavy metalova hudba len letmo prebehne a sustreduje sa skor na rozlisovanie roznych podzanrov a tych par predstavitelov ktori boli ochotni povedat par viet. Mrzi ma ze sa vobec nerozprava o sucastnej scene heavy metalu, ktora nabera na rychlosti a vysokej popularite a to v prvom rade nu metal a goticky metal. Co je vykreslene presvedcivo je fanatickost ktora snad nie je badatelna v ziadnom inom hudobnom zanri a ak aj je, tak len for one summer :) 6/10(24.6.2011)

Zbytečně obhajující a tendenční. Je to jen hudba a dělat z ní něco víc je konstrukt. Pokud 13-letá holka všechny fuckuje a posílá někam , je to směšný. Stejně tak od dospělých jejich zastydnutí u jedinýho stylu. Korunu tomu nasadili zástupci norské scény (s výjimkou Ihnsahna) , kteří vůbec nerozlišují mezi sny a realitou - i kdyby vypálili všechny kostely v Norsku, nezmění minulost ani nepřesvědčí nikoho o přednostech satanismu, který je beztak jen exhibicí jejich ega. MAYHEM ve Wackenu myslím nebyli ani tak opilí, jako neprozřetelně upřímný. Pro mě rozhodně metal nikdy nebyl skupinová záležitost, tím pádem se na to dokážu podívat s nadhledem. Nejvtipnější byl ARAYA : "Já jsem katolík !"(18.8.2011)

Ostře a necenzurovaně jsem to viděl na nové tv stanici ART. Už bych asi mezi skalní fanoušky moc nezapadnul, ale mám něco naposloucháno. Chvílema mi běžel mráz po zádech. Není to jenom o teatrálnosti. Spousta těch kapel se dobrovolně odevzdává a vzývá zlo, což jistě není účelem, nebo záměrem, co je horší, ještě k tomu vábí fanoušky. Extrémní příznivci se ale pouští na velmi tenký led, neboť přijde doba kdy je to duševně zasáhne natolik, že to nebudou moci dostat pod kontrolu. To, že to dokáže člověka odpoutat, uvolnit se, to dokáže i ledajaký šunt ubalený na koleni s malou příměsí THC. Nikomu neberu jeho názor, koneckonců i já mám pár oblíbených kapel, které si rád poslechnu. Říká se, všeho s mírou, tady to platí dvojnásob. Rozhodně nedoporučuji se tomuto tak svévolně odevzdávat. Očemž vypovídá poslední půlhodina dokumentu. Kde se opravdu jisté skupiny hlásí k satanismu. Dokument po technické stránce udělaný na jedničku.(3.1.2014)

I když je to směšná záležitost o směšných lidech, tak je to vlastně dobrý dokument: metalista odejde utvrzen v tom, že ta jeho hudba je ta jediná dobrá a opravdová, stejně tak hoši a děvčata kolem; a my ostatní si o tom můžeme udělat obrázek svůj. Pro mě nejlepší část ta prostřední věnovaná těm nejdrsnějším chlapcům, co vypadají jako sladké dívky a hrají ještě sladší popík.(3.1.2014)

Hodně dobrej dokument o metalu. Všem metlošům doporučuji!!(7.6.2015)

Nikdy bych neveril, ze se budu takhle bavit u dokumentu o hudebnim stylu, kterej me nikdy nejak extra nebral, ale presto jim nelze byt nedotcen, jelikoz metal byl, je a nejspis i bude ... hell yeah :)(8.8.2009)

naozaj pekne spracovaná téma, z pohľadu fanúšika metalu som sa aj dosť dozvedel, a Gaahl z Gorgoroth bol naozaj "megadrsny"(7.12.2010)

Metal: A Headbanger's Journey je dokumentární film o vývoji a momentálním pojetí metalové hudby z antropologického hlediska se zaměřením na fanoušky. Výborně zpracované, rozhovory s hvězdnými muzikanty a legendárními kapelami, to jsou slova, která jsou pro tento dokumentární film typické. Nemyslím si, že člověk, který o metalovou hudbu nejeví zájem, musí tento dokument ihned zapudit, právě naopak. Co takhle se dozvědět něco nového o historii tohoto hudebného stylu a zároveň poznat kulturu která je s metalem spjatá?(16.6.2012)

Antropologický pohled na kulturu metalu. Sociologické, psychologické, historické a náboženské spojitosti nám ukazují rozdílné vnímání nejen hudební stránky věci, ale především celé metalové kultury. K tomu všemu je dokument vytvářen přímo příznivci metalu a rozhovory jsou (slušně řečeno) autentické. "Věděl jsem, že ten text je blbost, ale aspoň spoustu lidí nasere."(14.1.2014)

Tak jsem zjistil, že metalů je víc. Srovnat takový kalifornský s norským snad ani nejde. Nicméně je to hudba, ve které muzikanti pořád ještě musí umět ovládat své nástroje, na rozdíl od současné mainstreamové produkce.(23.4.2014)

Mokrý sen každého fanúšika rockovej/metalovej hudby :)(23.12.2015)

Velmi zaujímavy dokument o svete metalu. Chlapík z Usa sa snaží zistiť odkiaľ metal pochádza, prečo je tak odsudzovaný a tak milovaný... Robí to formou rozhovorov s ikonamy tohto hudobného štýlu. Veľmi ma prekvapilo, že sa vo filme sa objavujú aj osobnosti ako Bruce Dickinson, Tony Iommi, Ronnie James Dio, ale aj George "Corpsegrinder" Fisher, Ihsahn a Satyr. Velmi zabavní sú chlapíci z Mayhem.(30.7.2007)