P.S. Miluji Tě

• Kanada

Drama / Romantický

USA, 2007, 126 min

• Shadwell

Začátek se odehrává pouze ve dvou místnostech, což není jen odvážné, ale i důmyslně natočené. Zbytek je krapet neduživý. Vrchol je nešťastný casting. Gerard Butler se snaží zbavit svého legendárního zvolání „This is Sparta!“ a jakžtakž úspěšně zakotvil v roli potulného minesengra. Ne tak Hilary Swank. Příliš oduševnělá, příliš vážná a neschopná humoru. Zbylý skanzen postaviček se dá při dobrý vůli označit za nesympatický a vyloženě si říká o naložení do vagonu a o odvoz.(19.4.2008)

P.S. Miluji tě nakonec dojíždí na svou nekomplikovanost, monotématičnost či dokonce jednoduchost. Všichni víme, o co se tam všichni snaží, co bude následovat a kdo je kdo. Všechno pěkně nalajnované od začátku do konce. I ty postavy zůstávají sobě věrné až do závěrečných titulků. Což, nezlobte se na mě, nakonec nezachrání ani hurónské charisma Gerarda Butlera. PS: Až umřu, asi se inspiruji.(23.8.2009)

Pokud se chcete společně s přítelkyní podívat na nějaký film a nechcete, aby se vedle vás nudila, zatímco vy si budete vychutnávat zpomalené kamerové oblety okolo Megan Fox a souboje obrovských robotů, a pokud se na druhou stranu zase nechcete vy nudit u jejího oblíbeného Hříšného tance, udělejte kompromis a sáhněte po P.S. Miluji Tě. Přemíra cukru obsaženého v tomto slaďáku udělá vaší drahé polovičce zajisté dobře, přiměje ji promočit několik kapesníků a vám to film na oplátku vynahradí celkem nápaditým scénářem (víceméně...) a humorem, který některé scény mnohdy zachraňuje od přemíry patosu a většinou v poslední chvíli utne právě začínající citové vydírání páchané na divákovi. Nebudeme si nic nalhávat, P.S. Miluji Tě je film určený hlavně pro ženy, takže spousta mužů asi těžko rozdýchá přetvoření Geralda Butlera a čistě ženské nahlížení na něho jako na "pana dokonalého" a hezouna až za hrob (doslova), ještě že je tady Butler skoro stejný sympaťák, jakým byl v testosteronovém bijáku 300, takže se to dá přežít. Zato postava Hilary Swank, která půlku filmu prakticky probrečela, mi byla naprosto ukradená a o nějakém soucítění nemůže být ani řeč, ale jak jsem už psal výše, tohle je spíše ženská záležitost. Mě film emocionálně celkem minul, ale věřím, že pro něžnější pohlaví by mohl být film P.S. Miluji Tě událostí roku. Sice jsem se nenudil, párkrát jsem se dokonce i zasmál, ale i tak dám příště přednost takovému Pokání nebo nějakému z korejských majstrštyků, pokud dostanu chuť na nějakou romanci. Solidní film, nic víc. 60%(25.7.2008)

Solidních romantik je pohříchu málo. Tahle začíná hádkou (živelnou, zábavnou, naprosto pravdivou) dvou manželů kvůli naprosté malichernosti a v tu ránu i nečekaně pohřbem. Jednoho z partnerů. Čerstvě ovdovělá Holly se tak z čista jasna loučí s milovaným Gerrym, kterého měl každý rád a který se nepříjemně srazil s mozkovým nádorem. Chvíli to vypadá, že to nějak půjde, jenomže vzápětí klepe na dveře období stesku a izolace od zbytku světa, dokud se Holly do rukou nedostane dopis, jenž osnuje ďábelský plán, který Gerry zkonstruoval těsně před svým odchodem. Cestou k loučení s milovaným Gerrym tak za zvuků libého soundtracku naskáče řada odboček, příjemných retrospektiv, mezižánrového balancování a nečekaných dobrodružství, které nejen divačky náležitě ocení. Občas to sice nefunguje (jednou tu tečou slzy proudem, záhy jakoby se zas tolik nestalo) a skutečně pálivé emoce tu chybí, pokud však na Gerryho laskavá gesta přistoupíte, budiž vám filmový zážitek přán. Brooklynského režiséra Richarda LaGraveneseho jsem už pomalu odepisoval (u jeho předchozího projektu Mezi řádky jsem trpěl), nicméně vypointovaný scénář několikrát uhodí na hlavičku a vážné téma hravě zapadne do sledu vyprávění. Bez větších zádrhelů fungují i komediální situace. Pochválím Hilary Swank, kolísající v několika výrazových polohách, překvapivě vynikajícího Gerarda Butlera, Harryho Connicka Jr. i věčnou „showgirl k sežrání“ Ginu Gershon; naopak mi nesedla Lisa Kudrow (pitvoření v Přátelích možná, tady to chtělo vzít za jiný konec). Korunu tomu všemu dává konec, který vám definitivně připomene, že s přihlédnutím k divákově vstřícnosti není romantiky nikdy dost. Rozhodně chválím.. Pečte perníčky, rozsviťte stromeček, k P.S., I Love You se to hodí..(24.2.2009)

Po úvodní scéně jsem si říkal, že jsem pěkně naletěl a tak půl hoďky jsem se z toho vzpamatovával. Nakonec se to ale rozjelo a já se postupně naladil na správnou vlnu a od druhé poloviny je to vynikající, i když malinko posmutnělá, romantická komedie, které se dnes již moc netočí. Hilary Swank jsem neměl rád dokonce ani v Million Dollar Baby, ale tady je fakt skvělá a nakonec jsem si to celé slušně užil. Hodnocení tak nějak optimální, ale klidně bych se nedivil, kdyby tu viselo i 60%.(14.9.2018)