Rallye smrti

• Německo

Death Race

Rallye smrti

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2008, 98 min (SE: 89 min, Director's cut: 111 min)

Zajímavá věznice vedená šílenou kysličníkovou blondýnou, která neváhá jít do svého uspokojení skrze krev, intriky, nekalé praktiky a nesportovní chování. Mě teda její rallye smrti nijak extra moc nenadchlo. Co nadchlo, byly až děkovné dopisy od spokojených diváků, kteří její program sledovali na svých televizních přijímačích. Ovšem i akční blbinka dokáže zpříjemnit sobotní večer a kór, když tam hraje váš oblíbenec, jenž zde fakt rychle a zběsile bojoval o svůj život.(25.10.2015)

Rozpočet $45miliónovTržby USA $36,316,032Tržby Celosvetovo $74,908,349Tržby za predaj DVD v USA $21,681,958 //počet predaných kusov 1,036,676║ Paul W.S. Anderson??? Nuž čo sa dalo od tohto béčkara čakať, no nič viac než béčko, presnejšie dosť nezáživné, kde to skoro na každom kroku pripomína Mad Maxa ale dosť nevydareného. Príbeh je tak blbý až to bolí, postavy placaté ako kameň, hlášky nulové, jedine akcia ako tak prejde ale žiadne preborné novinky na tomto poli sa tiež neudejú, proste je to len kopírovanie zaužívaných trendov najväčšieho vykrádača posledného desaťročia. Škoda mohlo to byť aspoň o niečo zábavnejšie, dosť ťažko sa to dopozerávalo. /25%/(4.11.2008)

Nic příznivého nás nečeká. Ale cílové publikum se bude vrnět blahem. Krize finančního sektoru, enormní nárůst nezaměstnanosti, značná kriminalita. Jason Statham se tak představuje v další roli sympaťáka, který vám kdykoliv poseče zahradu, nespravedlivě odsouzeného za vraždu milované manželky. V jedné z věznic právě frčí jedna automobilová show bez pravidel, která MĚLA svou hvězdu a právě náš ovdovělý hrdina má maskovaného Frankensteina za volantem nahradit, aby akcechtiví diváci nepřišli o svého „hrdinu“. Jen aby prachy tekly. Dojeď do cíle první a možná se podíváš domů za dcerou. Jednoduchost tu zapáchá jako ředěný benzín, chybí nadhled i humor (viz. nedávný Soudný den), alespoň je to řádně přehledné. Anderson, chlapík s ne zrovna dobrou pověstí, kloubí vězeňské drama s tím závodnickým, s děje si příliš hlavu neláme, exhibuje při výživných akčních sekvencí, sjíždí komando holek v těsných tričkách, odrbaný look vraždících kár i ty nejdrsnější zločince. Celé je to vesele krvavé, Statham opět cení zuby a co na tom, že prodavačky svých křivek asi nikdy žádnými hereckými kurzy neprošly? Určitě si ale nelze nevšimnout jisté monotónnosti, kdy to, co jsme hltali během první hodinky, se nám ve zbytku snímku několikrát opakuje. 65%(11.1.2009)

"Tento vězeň spáchal vraždy, znásilnění a všechny možné násilnosti. Trestní systém Spojených států sem posílá ty nejhorší z nejhorších. Ale muž, kterého jste vyprovokoval... No... Řekněme jen, že doba, kterou zde budete trávit, bude možná mnohem kratší, než si myslíte." - 60%.(7.10.2020)

Na ostrove Terminal je zriadené prísne strážené väzenie z ktorého sa vysielajú online súboje väzňov. Bojujú na život a na smrť, pre pobavenie platiacich divákov. Sledovanosť dosahuje rekordné hodnoty. Sú to novodobí gladiatori a ostrov Terminal sa stal ich Koloseom. Diváci však vyžadujú stále viacej a viacej akcie, násilia, vzrušenia a zábavy. A tak sa zrodil neúprosný závod ozbojených a opancierovaných automobilov. Brutálna "Rallye smrti". Death Race! ****(21.8.2017)

• - Paul W.S. Anderson si za hlavného kameramana vybral Scotta Kevana po tom, ako bol nadšený jeho prácou na filme Divoký Stomp (2007). (m.a.t.o.)

• - Jasona Stathama po fyzickej stránke na natáčanie pripravoval bývalý príslušník Navy SEAL, ktorý trénoval aj Sparťanov z filmu 300 (2006). (m.a.t.o.)

• - Všechny věže věznice jsou vyzbrojeny kulomety M2 Browning ráže .50 BMG (fifty cal), někdy lafetovány dvojmo jako tzv. dvojče (např. brána na konci mostu) stejně jako na tahači vyzbrojený několika těmito kulomety, vícehlavňovým 66 mm raketometem a na konci návěsu věží z tanku M1A1 Abrams s dělem ráže 125 mm. (c.tucker)