Rallye smrti

• Německo

Death Race

Rallye smrti

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2008, 98 min (SE: 89 min, Director's cut: 111 min)

Nepřiznaná Andersonova adaptace Carmageddonu a přiznaný remake Death Race 2000. Nebýt Rallye smrti tak zapšklá a bez vtipu, potažmo ujetosti, tak mohla směle konkurovat i béčkovému králi letošní sezóny, Soudnému dni. Ani tady totiž není béčko synonymem pro neumětelství, ale nefalšovanou zábavu. Sice tupou (ale ne hloupě), avšak zároveň stylovou, nabušenou a nepřetržitou, byť poněkud repetitivní.(21.9.2008)

Není to úplně nejlepší béčko tohoto roku, rozhodně se ale jedná o Olymp Andersonovo filmografie, která (přiznejme si to) trčí svou rozporuplností na všechny myslitelné světové strany. Rallye smrti rozhodně potěší svou naivitou (hardcore parodie na Youtube je super nápad) a o krásné holky také není nouze (ony předčí v házení vlasů i Britney Spears ve Womanizer!), ale když dojde na lámání chleba, tak film nějak zadrhává. Jason Statham umí zahrát podobný prototyp chlapů jako když hvízdne a právě proto mě šokovalo, že Jensena pojal jako Bustera Keatona s větší muskulaturou. Po celý film si udrží jeden stálý výraz a místo toho, abychom ho respektovali či dokonce uctívali, je nám prostě Jensen ukradený. Je to prostě celkově strašně zmatený... Díkybohu alespoň za neuvěřitelné exploze aut, které vyráží dech nedozírným způsobem. Anderson se evidentně s dalším a dalším filmem zlepšuje (myslím teď z pohledu čistě efektního....bum bum a tak :D). A ano, konec je jedno velké "cože?", ovšem, když připustím, že jsem se po celou dobu bavil a ani jednou nepomyslel, že to natáčel TEN Vetřelec a Predátor, ve výsledku jsem šťastnej jako blecha.... Bum bác!!!(24.12.2008)

Ty krávo, tohle béčko přináší stoprocentní zábavu. Drsňák v hlavní roli, brutální bitky, opancéřovaný závoďáky, brutální závody, exploze, demolice, hlášky, záživný charaktery, ženský, brutální maska. A všeho dostatek. V jednoduchosti je krása a je radost vidět, že ještě i dneska může takovýhle (trochu old schoolový) film jít celosvětově do kin. Udělal jsem dvě chyby - první, že jsem si nakonec rozmyslel jít na to do kina, a druhou, že jsem doteď zanedbával Jasona Stathama. Vrcholný okamžiky: likvidace náklaďáku a likvidace Reapera. There's someone I need to kill. (screeny)(14.12.2008)

Po hodně dlouhé době se na plátna kin dostává plnokrevné béčko, kterému záleží jen na pobavení diváka a ničem jiném. Klasická stopáž nad 100 minut překvapuje, ale na druhou stranu je třeba konstatovat, že Death Race se s ničím nepáře a neúprosným tempem se žene kupředu. Pár pohledů zpět, vězeňské potyčky a v podstatě téměř identické závody - to je to oč tu běží a nemá smysl očekávat něco víc. Anderson se rozhodl pro špinavý film, kterému k úplné dokonalosti chybí kozy a více krve. Přesto je však výsledná polívčička mnohem lepší než jsem původně očekával.(5.9.2008)

Vězni jsou novodobí Gladiátoři a Terminal Island je jejich Koloseum…. Mé pocity jsou rozporuplný. Proč? Zastavme se u několika hesel: ULTIMÁTNÍ AUTOMASAKR - tak pod to se podepíšu!! Ovšem jen pokud o něco jde. A v tom je největší kámen úrazu. Mám totiž problém u filmů Paul W.S. Andersona: nedostanu ,,atmosféru“ pod kůži. Prostě koukám, řeknu si ,,to je dobrý“ a nic. Přesto, že výtečná zvuková složka rve ušní bubínky (DTS), adrenalinový srdce zůstává v klidu. BUĎTE V AUTĚ SE SVÝM ŘIDIČEM - každej z nich je navenek řidič a uvnitř zasranej hajzl. Mám rád věci dělaný na efekt, ale nic se nemá přehánět. A hlavně by bylo dobrý zvážit, kdy to má (a kdy nemá) smysl. Divný jsou hlášky (typu ,,jsi tvrdej chlap“), záporáci neosobní. A J.Statham? Producenti dobře ví, že za volantem mu to sekne nejvíc. NEVHODNÉ PRO DĚTI DO 18ti LET - je tu celkem dost krvavých záběrů, při kterých si labužníci smlsnou. Jsou příjemným doplňkem dravý akční jízdy. Ale jde hlavně o střih. A to, že je něco zahalený do šedivýho hávu ještě neznamená, že je ponurý, deprimující. Možná jsou 3* málo, ale na mě se TO bere moc vážně. Chybí odlehčení, ty keci kolem nežeru. Akce to je, ale žádný ,,fluidum“, jenž by mě naladilo na správnou notu. Ale jistý věci stojí za další zhlédnutí.(19.12.2008)

• - Jason Statham trénoval kvôli účinkovaniu vo filme tri mesiace tak poctivo, že z pôvodných 20 % sa zásoby tuku v jeho tele zmenšili na 6 %. (m.a.t.o.)

• - Hlavní postavu Frankensteina (Jason Statham) ve filmu oslovují zkráceně Frank. Stejně se jmenovala hlavní postava, kterou si Jason Statham vydobyl úspěch ve filmové sérii Kurýr. (foxing)

• - Ako dizajnový vzor pre filmové autá poslúžilo celkovo 34 modelov rôznych značiek, zahŕňajúcich napr. Ford Mustang, Dodge Ram, viacero modelov od Porsche, Jaguaru, BMW či Buicku. (m.a.t.o.)