Rallye smrti

Death Race

Rallye smrti

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2008, 98 min (SE: 89 min, Director's cut: 111 min)

Paul Anderson myslí jako dítě, točí okrajová béčka na náměty počítačových her, kritika nad ním ohrnuje nos, ale jeho filmy si své diváky nakonec vždycky najdou... Ač Death Race nemá svůj digitální přeodobraz, je videoherním feelingem nasáklý pomalu ještě více, jak Mortal Kombat. Celé to vypadá, jak kdyby Anderson odehrál pár levelů nějaké hřmotné závodní pařby a pak kliknul na ikonku REPLAY. Výsledkem je podívaná, která upoutá neustálou demoliční akcí s vyloženě herními pravidly i navzdory nepřesvědčivé režii a značné repetivnosti. O víc, než pobavení pobeďarovaných milovníků destrukce tu nejde a svým nízkým ambicím snímek zcela dostává, tudíž se o jeho kultovní status mezi určitou skupinkou diváků vůbec nebojím. Nakonec si jej ze všech Andersonových filmů zaslouží nejvíc.(23.9.2008)

Nekompromisní blbina, kterou si mne Anderson dokonale získal. Auta (bouračky), drsný maníci (Statham), sexy baby (Natalie Martinez), brutalita (průstřely, průpichy, průrazy, průdušky a další průvěci) a to všechno v koktejlu, který se svou béčkovostí přímo chlubí a dělá ze sebe videoklipového otloukánka s inteligencí právě narozeného telete. Jenže Anderson umí dojit naše zaprášené 80s touhy a skryté rezervy testosteronu tak chytře, že byste mu snad přáli i zbrusu novou kategorii na Oscarech. Po opuštění sálu jsem byl jako králíček Energizer... nabitý na 150 procent.(8.10.2008)

Po hodně dlouhé době se na plátna kin dostává plnokrevné béčko, kterému záleží jen na pobavení diváka a ničem jiném. Klasická stopáž nad 100 minut překvapuje, ale na druhou stranu je třeba konstatovat, že Death Race se s ničím nepáře a neúprosným tempem se žene kupředu. Pár pohledů zpět, vězeňské potyčky a v podstatě téměř identické závody - to je to oč tu běží a nemá smysl očekávat něco víc. Anderson se rozhodl pro špinavý film, kterému k úplné dokonalosti chybí kozy a více krve. Přesto je však výsledná polívčička mnohem lepší než jsem původně očekával.(5.9.2008)

Velká cena Terminal. Místo Schumiho jede Jason, dvojité difusory nahrazuje napalm s rotačním kulometem a lehce úchylná ředitelka věznice je novodobý Bernie Ecclestone. Anderson se zjevně inspiroval nejen Death Race 2000, ale i Shawshankem (příjem vězně, rozhovor Amese a Coache na dvoře, Bratrstvo/Sestřičky, závěrečné setkání atd.) V Rallye smrti ovšem naděje nedává křídla, ale galon benzínu navíc.. Toto poněkud brutálnější dopravní zpravodajství Standy Humla z českých silnic uteče rychle jako olej z prasklé vany a já musím chtě nechtě připustit, že Mohsova stupnice tvrdosti definitivně doznala změny. Od teďka je to: ..Křemen; Topaz; Korund; Diamant; Statham.(24.4.2009)

Tak tohle byla jizda, sice je nejdriv nutny preckat pulhodinovej uvod do deje, ale pak zacnou zavody, ktery s drobnejma prestavkama trvaj az do konce filmu. Pribeh je sice jednoduchej, ale jelikoz tady jde hlavne o to zavodeni, tak absolutne staci. A ze je to zavodeni kurevsky vostry, autaky nabouchany jak hovado, ty spestreni s mecem, stitem a lebkou skvelej napad a jedina skoda je, ze tu maj vsichni stejny zbrane, urcite by to bylo zajimavejsi s ruznejma. Samozrejme tu je jedna vyjimka, nejnabusenejsi kamion, jakej sem v zivote videl. Taky je skoda, ze vetsinou auto vybuchne, ale neni videt hezky rozmasirovanej ridic, to se postesti jen obcas. Nicmene je to cely perfektne natoceny a s perfektnima trikama. A to se nezminuju jeste o hercich, Statham tady ma svaly jako jeste nikdy a Ian McShane je ultimatni hlaskar. Na cistejch pet hvezdicek to neni, ale dam je, protoze tahle jizda si je fakt zaslouzi.(24.1.2009)

• - Hlavní postavu Frankensteina (Jason Statham) ve filmu oslovují zkráceně Frank. Stejně se jmenovala hlavní postava, kterou si Jason Statham vydobyl úspěch ve filmové sérii Kurýr. (foxing)

• - Pachenko má svůj vůz vyzbrojen: vpředu 6x německý kulomet MG 42 ráže 7,92x57 mm Mauser. (c.tucker)

• - V scéne, keď začala prvá etapa závodu a do Mustangu, ktorý šoféruje Frankenstein (Jason Statham), zozadu vrazilo iné auto, následkom čoho dostal hodiny, je pri zábere zvnútra auta jasne vidieť cez okno zelené pozadie. (Patrik200s)