Rallye smrti

• Německo

Death Race

Rallye smrti

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2008, 98 min (SE: 89 min, Director's cut: 111 min)

Co si budem povídat, příběh je tak "nečekaný", někdy i tupý, že si můžete dát šlofíka a stejně o moc nepřijdete. Teda přijdete. O tu nabušenou akci!! To je něco neuvěřitelného. Paul. W. S. Anderson nám opět předvádí, že akční béčka mu jdou a to hodně dobře. Za normálních okolností bych dal za 4 jako většina ostatních, ALE... Představte si, že vás vše bolí, dva dny jste už pořádně nespali a musíte napsat pololetku z matiky... a potom se pustí tento film. Hned ze začátku mi dal takovou "facku" a upozornil mě, že tohle bude řezba. A jakmile film skončí, tak si uvědomíte, že jste v tak super náladě, že je vám úplně putna, že vás bolí břicho, nebo že nejste vyspaný... Takže za 5 * a to bez debat!(18.12.2008)

• flanker.27

Jak jsem zjistil, všechny US ženské věznice zjevně obývají pouze pornoherečky, co vystupují z vrtulníku pomalu, velmi pomalu (něco jako žížala Julie). O zbytku filmu lze říct, že je to Kobra 21st century, tudíž je tam hodně destrukce a celé to dává smysl asi jako manuál k japonskému videu.(7.5.2011)

Nekompromisní blbina, kterou si mne Anderson dokonale získal. Auta (bouračky), drsný maníci (Statham), sexy baby (Natalie Martinez), brutalita (průstřely, průpichy, průrazy, průdušky a další průvěci) a to všechno v koktejlu, který se svou béčkovostí přímo chlubí a dělá ze sebe videoklipového otloukánka s inteligencí právě narozeného telete. Jenže Anderson umí dojit naše zaprášené 80s touhy a skryté rezervy testosteronu tak chytře, že byste mu snad přáli i zbrusu novou kategorii na Oscarech. Po opuštění sálu jsem byl jako králíček Energizer... nabitý na 150 procent.(8.10.2008)

Po hodně dlouhé době se na plátna kin dostává plnokrevné béčko, kterému záleží jen na pobavení diváka a ničem jiném. Klasická stopáž nad 100 minut překvapuje, ale na druhou stranu je třeba konstatovat, že Death Race se s ničím nepáře a neúprosným tempem se žene kupředu. Pár pohledů zpět, vězeňské potyčky a v podstatě téměř identické závody - to je to oč tu běží a nemá smysl očekávat něco víc. Anderson se rozhodl pro špinavý film, kterému k úplné dokonalosti chybí kozy a více krve. Přesto je však výsledná polívčička mnohem lepší než jsem původně očekával.(5.9.2008)

Rychlá a zběsilá, destrukční a vysokooktanová jednoduchá Andersonovská pumelice s pořádným nápřahem a odpovídajícím efektem. Ještě teď mi v uších zní randál tisíců projektilů vypálených z -metů všech druhů a všech ráží. Tvrzenými pláty opancéřovaná vozidla křižují konstrukce a stavby rozlehlé ostrovní věznice, kuší po sobě, roztřískávají se a vybuchují, přičemž dva nebo tři záběry jsou tak megalomní, že ze mě vypadlo nekontrolované "ty krááávo"! Tohle jsem chtěl přesně vidět, absolutní dvoustopý crashmejdan. eRko náležitě využité, Robert LaSardo potěšil a ze své poslední scény zmizel skoro stejně efektně jako Jokerova tužka ze stolu. Postavy jsou výborně obsazené, Jason by si mohl odskočit z placu rovnou na kulturistické pódium, Joan Allen zase ´bourneovská´ šéfovská role sedí výborně. Luxusní soundtrack, stylové prostředí, pěkné kamera, skvěle zužitkovaný rozpočet (obrněný ´Titanic s návěsem´ rulez)... jen holky se mohly trochu víc odvázat... kdybych měl po ruce něco pojízdnýho, okamžitě řadím za jedna a řádím jako o život... 45 miliónů dolarů(rozpočet)/73,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(14.9.2008)

• - Hlavní postavu Frankensteina (Jason Statham) ve filmu oslovují zkráceně Frank. Stejně se jmenovala hlavní postava, kterou si Jason Statham vydobyl úspěch ve filmové sérii Kurýr. (foxing)

• - Pro natočení nebezpečných kolizí byla použita auta na dálkové ovládání, aby nebyly ohroženy žádné lidské životy. (Amplifier)

• - 14K po celou dobu závodu mluví čínsky a je překládán anglickými titulkami. Těsně před smrtí však vysloví anglickou nadávku, která je titulkami přeložena do čínských znaků. (c.tucker)