Rallye smrti

• Německo

Death Race

Rallye smrti

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2008, 98 min (SE: 89 min, Director's cut: 111 min)

Vcelku cool destrukční orgie aneb jak tvrďas Jason vězeňskou bábu přechcal... Závody, káry, rvačky, demolice, ostří hoši a vnadné kočky - to vše je víceméně na úrovni. Debilita a samoúčelnost určitých dějových pasáží můžou urazit jen někoho, koho sem vystřelili z Marsu. Někdo by více krve, fuckování a rozšmelcované chodce, ale mně Andersonovo béčko na solidní zábavu stačilo. 7/10(15.9.2008)

Nepřiznaná Andersonova adaptace Carmageddonu a přiznaný remake Death Race 2000. Nebýt Rallye smrti tak zapšklá a bez vtipu, potažmo ujetosti, tak mohla směle konkurovat i béčkovému králi letošní sezóny, Soudnému dni. Ani tady totiž není béčko synonymem pro neumětelství, ale nefalšovanou zábavu. Sice tupou (ale ne hloupě), avšak zároveň stylovou, nabušenou a nepřetržitou, byť poněkud repetitivní.(21.9.2008)

Ty krávo, tohle béčko přináší stoprocentní zábavu. Drsňák v hlavní roli, brutální bitky, opancéřovaný závoďáky, brutální závody, exploze, demolice, hlášky, záživný charaktery, ženský, brutální maska. A všeho dostatek. V jednoduchosti je krása a je radost vidět, že ještě i dneska může takovýhle (trochu old schoolový) film jít celosvětově do kin. Udělal jsem dvě chyby - první, že jsem si nakonec rozmyslel jít na to do kina, a druhou, že jsem doteď zanedbával Jasona Stathama. Vrcholný okamžiky: likvidace náklaďáku a likvidace Reapera. There's someone I need to kill. (screeny)(14.12.2008)

Po hodně dlouhé době se na plátna kin dostává plnokrevné béčko, kterému záleží jen na pobavení diváka a ničem jiném. Klasická stopáž nad 100 minut překvapuje, ale na druhou stranu je třeba konstatovat, že Death Race se s ničím nepáře a neúprosným tempem se žene kupředu. Pár pohledů zpět, vězeňské potyčky a v podstatě téměř identické závody - to je to oč tu běží a nemá smysl očekávat něco víc. Anderson se rozhodl pro špinavý film, kterému k úplné dokonalosti chybí kozy a více krve. Přesto je však výsledná polívčička mnohem lepší než jsem původně očekával.(5.9.2008)

Původně jsem na to ani nechtěl koukat, ale nakonec jsem nelitoval. Příběh je sice mnohokrát provařený a potažmo nijaký, ale akční scény jsou skvěle natočené (nepůsobí stylem klip sem klip tam), o napětí rovněž není nouze a Jason Statham má navíc charisma jak bejk. Slušná podívaná pro chvíle odpočinku s vypnutým mozkem. 50%.(3.4.2011)

• - Paul W.S. Anderson si za hlavného kameramana vybral Scotta Kevana po tom, ako bol nadšený jeho prácou na filme Divoký Stomp (2007). (m.a.t.o.)

• - Režisérovi Andersonovi trvalo viac než 13 rokov, kým svoju adaptáciu premenil na celovečerný film. (m.a.t.o.)

• - Film je remakem filmu z roku 1975 Death Race 2000, který je založen na krátkém příběhu Ib Melchiora "The Racer". (reqiuem)