Přepadení v Pacifiku

Piège en haute mer

Prepadnutie v Pacifiku

Akční / Drama / Thriller

USA / Francie, 1992, 103 min

"Jsem jenom kuchař, jenom malej bezvýznamnej kuchař." "Bože my tady zemřeme!" Pátá zastávka na mé velké letní filmové jízdě po největších hitech Steva Seagala. Vrchol Stevenovy tvorby. Steven Seagal udělal pro svou kariéru to nejlepší, co snad v té době šlo. Chytnul se ještě dostatečně žhavého a atraktivního Die Hardovséko tématu "teroristů na uzavřeném prostoru", originálně ho přenesl na dopravní prostředek a očividně se mu taky podařilo sehnat tučnější rozpočet, takže si mohl dovolit hodně slušné prostředí a taky hodně slušné herce. Tým teroristů v čele s charismatickou trojkou Tommy Lee, Gary Busey a Colm Meaney je opravdu hodně luxusní a druhá nejlepší seagagirl Erika Eleniak v době své největší slávy jakbysmet. Oproti klasické Willisově McClaneovské otloukací pozici sice zůstal Steven i nadále ve svém "módu nezranitelnosti", takže ho neškrábne žádná kluka, zatímco on vyhladí fregatu bez mrknutí oka, na druhou stranu ale nezůstává jen u pistolí a vesele vyhazuje do vzduchu mikrovlnky, trhá ohryzky, probodává lidi traverzama nebo je rovnou řeže na cirkulárce. Za pozornost taky rozhodně stojí závěrčný souboj Steven vs. Tommy Lee na Halloweeňácké nože, kdy Steven Tommymu promáčkne oko, probodne nožem mozek a ještě ho pro jistotu prohodí radarem. Když se na Přepadení podíváte s odstupem, není zas až tak o moc jiné než ostatní Stevovy filmy, při detailnějším pohledu jsou z toho ty prachy ale hodně znát a Steven snad ještě nikdy nezabíjel lidi s takovou "elegancí". "Když nastanou problémy, svedeme to na kuchaře!"(31.8.2007)

50 milionovým PŘEPADENÍM vstoupil Seagal po rozcvičce ve smradlavé béčkové potírně do prvoligového akčního fitka, a i když jde jen o jeden z lepších derivátů SMRTONOSNÉ PASTI, má to atmošku, spád, dostatek akce, výbornou hudbu, památný záporácký tandem vyšinutý excentrický Jones - slizský Busey a letadlovou loď. Šel bych až tak daleko, že bych Jonesova Strannixe zařadil mezi nejlepší záporáky dekády k Vicu Deakinsovi z Operace Zlomený šíp a agentu Smithovi z Matrixů. Navíc to byl první akčňák, který jsem viděl v kině (ve třinácti), a měl jsem z něj samozřejmě oči navrch hlavy.(26.10.2005)

Přepadení v Pacifiku je zajímavá ukázka toho, že "akční hvězdu" lze udělat skutečně z kohokoliv. Steven Seagal možná skvěle uměl aikido, měl černý pásek a vedl vlastní dojo, ale ve filmech nikdy nic z toho pořádně nepředvedl. Přesto je tohle asi jeden z jeho nejlepších filmů, protože tu tehdy 41 letý Seagal ještě není tak masivně oteklý, jako posledních cca 10 let. Film docela dává smysl a má spád, což přičítám zkušenostem režiséra. Jedná se samozřejmě o tu nejjednodušší zápletku, kdy se hrdina snažící se zapomenout na "hrůzy války" dostane nechtěně zpět do akce a pořádně zavaří teroristům. Děj je stejně jako například Die Hard striktně ohraničený na jediné místo - tentokrát bitevní loď. Z této lodě chtějí teroristé vedení Tommy Lee Jonesem ukrást jaderné zbraně a kuchtík jim v tom musí zabránit. Jedná se o námět, který by působil ohraně již v 80. letech. V roce 1992 se ale Hollywood očividně ještě nevzpamatoval ze zbrojení v době studené války. V jednom ohledu ale působí aktuálně. Nukleární hrozbu zde totiž představují Tomahawky, střely s plochou dráhou letu, které byly poprvé bojově nasazeny v Zálivu, a to pouhý rok před natočením filmu... _____ Hrdina má po svém boku ještě pomocnici Eriku Eleniak, jejíž jedinou vlastností je (slovy feministky Laury Mulveyové) to-be-look-at-ness, jelikož se jedná jak ve filmu, tak i ve skutečnosti o Playboy playmate. No a spolu zachrání svět před nukleární zkázou.. PS: Kdysi dávno jsem viděl i druhý díl, a jestli si dobře vzpomínám, tak Přepadení ve vlaku je ještě nudnější, než Přepadení na lodi.(8.10.2010)

Pro mně jednoznačně nejlepší Seagalovo film. Jeho bojový kuchař je celkem dobrou postavou. Zastiňuji ho však padouši. Slizký Gary Busey a především naprosto dokonale vyšinutý hipík Tommy Lee Jones. Jako třešničku na dort přidejte odhalenou Eriku Eleniak. Sečteno a podtrženo - Under Siege je zábavný akční film ala Die Hard u kterého se můžete v klidu odreagovat a vypnout na hodinu a půl svůj mozek.(7.11.2007)

Skvělej film, dobrá hudba, stará dobrá režie. Příběh je dost dobrej, sedla mi role Seagala jako kuchaře Casey Ryback - to rozhodně nemá chybu. Je tu dost soubojů, dost akce. Seagal zde působí dost neporazitelně. Baví mě i ostatní postavě. Tommy lee Jones zde působí jako správný magor. Nějaká chybka se najde ve filmu, ale nestojí za řeč. Moje hodnocení je 92% = *****(7.10.2012)

• - Severokorejskou ponorku představovala skutečná ponorka USS Drum. (Dragoni)

• - Casey Ryback (Steven Seagal) nosí hodinky Luminox 3051, které jsou určeny pro příslušníky Navy SEALs. (Sealteam6)

• - Casey Ryback (Steven Seagal) nosí hodinky značky Chronosport UDT, veliteľ Krill (Gary Busey) zas Rolex Submariner. (dyfur)