Přepadení v Pacifiku

• slovenský

Prepadnutie v Pacifiku

Akční / Drama / Thriller

USA / Francie, 1992, 103 min

Seagal stále v dobré formě jako hláškující kuchař s mnoha specialitkami, který se bojí jehel. Seagal je v tomhle filmu hodně dobrej, jenže film samotný mi zase až tak extra dobrej nepřipadá, rozhodně to není jeho nejlepší film. Připadá mi, že rozdíl mezi tímto filmem a některými jeho současnými, jejichž letopočet již začíná dvojkou, je jen v tom, že tady hrajou známí herci a měl docela velkej rozpočet. Což znamená, že je buď tenhle film přeceňovanej, nebo jeho současnější filmy podceňovány. Ale jako akční střílečka to není špatný.(29.11.2008)

Tylere, Tylere, už bys měl konečně dospět:) (Zní to divně, je o rok starší než já;)) Ale v něčem má pravdu - tenhle film je skvělej. Můj oblíbenec Tommy Lee Jones je coby psychoušský (nebo ne?) exagent CIA Strannix geniální. Ne že by Gary Busey nevynikal, ale prostě neměl tolik prostoru...Takže vás vítáme na revoluci, Voodoo Child forever:) Klasika akčního žánru, generační záležitost, whatever, každopádně vynikající zábava. 90%(12.2.2003)

Akční hit roku 1992 v čele s dnes již těžkotonážním Stevenem „já se bojím jehel“ Seagalem, nicméně před těmi šestnácti lety to Stevenovi seklo a hlavně se uměl hýbat (závěrečný fight je snad až nadčasový, prostě vynikající). Děj odehrávající se v těsných chodbách, na kluzkých palubách a v podpalubí bitevní fregaty Missouri je vcelku zajímavý, dynamický a prošpikovaný gesty a hláškami Tommy Lee Jonese. O akční scény není opravdu nouze a když se nestřílí z pistolí, samopalů, těžkých kulometů a děl, tak se odpalují granáty, hází se nože a vytrhávají ohryzky z krků. Film svižně plyne a nechává vyniknout rozhodně nadprůměrnou inteligenci a chladnou hlavu Caseyho Rybacka (purpurové srdce s hvězdou se zase tak často neuděluje, že??). Rozhodně nejpovedenější snímek mistra Seagala. Aikidó technika, která mě nejvíc zaujala: Ke konci zaútočí na Caseyho Rybacka zpoza rohu protivník. Ryback mu neuvěřitelným způsobem zkroutí ruku a perfektním chvatem, pravděpodobně alternativa hodu sekem (šihonage), jím mrští o palubu lodi! 35 miliónů dolarů(rozpočet)/156,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/43 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(22.5.2006)

Steven Seagal asi v najlepsom filme vo svojej kariere, pricom si pamätam v case kinopremiery na zaciatku 90-tych rokov, ze som si musel kupit listky aspon o den skor, inac by som sa na film nedostal - jednoducho vypredane. Dnes takmer po 20-tich rokoch je to sice stale skvely zazitok, ale uz to nebolo ono. Bolo sice vidiet snahu tvorcov kopirovat uspech SMRTONOSNEJ PASCE z rokov 1988 a 1990, co sa im v tom obdobi uspesne podarilo, ale z pasce mam rovnaky zazitok este aj dnes, co uz sa neda uplne povedat o tomto filme. _______ Steven Seagal - (Casey Ryback) +++ Tommy Lee Jones - (William Stranix) +++ Gary Busey - (Krill) +++ Erika Eleniak - (Jordan Tate) +++ Colm Meaney - (Doumer) +++ Patrick O'Neal - (Kapitán Adams) +++ Andy Romano - (Adm. Bates) +++ Nick Mancuso - (Tom Breaker) +++ Produkcia: Arnon Milchan, Steven Seagal +++(19.6.2011)

Po štyroch relatívne menších, ale prvotriednych akčných filmoch, z ktorých sa právom stali klasiky prichádza Steven Seagal s niečím ambicióznejším, čo mu vyšlo na výbornú. Prepadnutie v pacifiku sa dokonca stal jeho najslávnejší film, s čím sa síce nestotožňujem, viaceré jeho filmy mám radšej, ale aj tak je to parádna akčná jazda a jeden z najzásadnejších akčných filmov prvej polovice deväťdesiatych rokov, ktorý Seagalovi na pár rokov otvoril dvere k vysokorozpočtovým filmom. Nepovedal by som, že je to úplne variácia na Smrtonosnä pascu, spoločné majú jedine uzavretý priestor a skupinu teroristov, inak prístup k látke je úplne iný, pričom mne práve tento vyhovuje viac. Steven Seagal je tu expert cez všetko použiteľné v boji s množstvom skúseností a tak nemá problém ani s mnohonásobnou presilou, ale na rozdiel od svalovcov osemdesiatych rokov to predsa len až na nejakú tú väčšiu prestrelku pôsobí omnoho realistickejšie, hlavný hrdina používa nielen svoje schopnosti, ale aj rozum a tak je to o dosť väčšia zábava, než väčšina žánrovej konkurencie. Dejovo to síce nie je až tak dynamické, ako by mohlo byť a film sa vlastne polovicu času len rozbieha, ale aj toto sa mi tu páči, obsadenie lode, zoznamovanie s plánom a zložením teroristov, zaujímavé situácie z veliteľstva, no hlavne samozrejme samotný hlavný hrdina, pri ktorom je skutočne radosť pozerať, ako premýšľa a tak postupuje pomaly, získava spojencov a komunikáciu s veliteľstvom a len opatrne preberá kontrolu nad loďou. Deju skôr môžem vytknúť len časť s ponorkou, ktorá za zvyškom filmu dosť zaostáva a radšej by som ju nahradil niečím iným. Obsadenie je výborné, Steven Seagal v jednej zo svojich najlepších úloh, skvelé zloženie záporákov ako Tommy Lee Jones, Gary Busey, Colm Meaney a pár ďalších, len škoda, že z tých najvýraznejších sa hlavný hrdina osobne a zblízka postará len o jedného z nich, výborné postavy na veliteľstve, len tá Erika Eleniak mi tu vadí, je nielen nesympatická, ale ani jej postava ma vôbec nebavila. Po stránka akcie môžem prakticky len chváliť, osobné súboje síce za Seagalovými predchádzajúcimi filmami zaostávajú, tu nepredvádza také zaujímavé aikido techniky, ale to sa dá kvôli typu protivníka chápať, predsa len tu ide o skúsených žoldnierov, ktorí sa navyše pohybujú väčšinou v skupinách a tak ich treba zneškodniť efektívne a rýchlo, na čo je tiež radosť pozerať a tak je tu plno pôsobých likvidácií. K tomu nejaké tie slušné prestrelky, explózie a plno výborných nápadov a momentov, ako granát pod kanistrom, prípadne za dverami, zabitie spustením traverzy, na cirkukárke, vytrhnutie ohryzku a pár ďalších. Najradšej mám hlavnú akčnú sekvenciu, prestrelku v podpalubí, ktorú úkončí efektná likvidácia štvorice protivníkov nožom a cirkulárkou a samozrejme parádny finálny súboj na nože. Režijne a technicky sa to podľa mňa dalo ešte trochu doladiť a vylepšiť, napríklad sa nemusel celý film odohrávať v noci, mohlo sa použiť viac zaujímavých interiérov a lodných exteriérov, tu boli lokácie občas trochu stereotypné a mohlo sa trochu popracovať aj na napätí, ale aj tak je to celkovo výborná žánrová práca. Takže od Seagala mám iných favoritov, ale ani na Prepadnutie v pacifiku nikdy nedám dopustiť, od detstva som ho videl nespočetnekrát, určite jeden z mojich najobľúbenejších akčných filmov. 92%(15.4.2007)

• - Z pohledu odborné kritiky a finančních zisků se jedná o nejúspěšnější snímek Seagalovi kariéry, který si vysloužil dokonce dvě nominace na Oscara. Se ziskem 15 760 003 amerických dolarů v 2 042 kinech ve Spojených státech představoval výdělek na jeden sál 7 717 amerických dolarů. (Čiban)

• - Natáčení ve skutečnosti neprobíhalo na lodi USS Missouri, nýbrž na fregatě USS Alabama. (Lateef)

• - Devět herců včetně Tommyho Lee Jonese se o rok později opět setkalo při natáčení akčního thrilleru Uprchlík (1993), který rovněž režíroval Andrew Davis. (Karlos80)