Přepadení v Pacifiku

Prepadnutie v Pacifiku

Akční / Drama / Thriller

USA / Francie, 1992, 103 min

• gudaulin

Pro mě asi nejlepší seagalovka, což nicméně není žádná pocta, protože kvalitní snímky se v jeho filmografii nevyskytují a převážná většina z filmů, které natočil, má nesmírně dementní scénář a tupé herecké výkony i na průměr svého žánru. I tady se vyskytují scénáristické nedodělky a zjevné nesmysly (dva teroristé mají příkaz "zneškodnit" uzamčeného a spoutaného Seagala, který pro počínání přepadového komanda představoval do té doby nulové riziko a teprve tím mu umožní uniknou a nechat se od něj pozabíjet). Na druhou stranu režie je svižná a film má na poměry akčního žánru slušné herecké obsazení (Colm Meaney,Tommy Lee Jones). Celkový dojem 40 %.(21.6.2006)

Prepadnutie v Pacifiku je považované za jeden z najlepších Seagalových filmov, možno aj za najlepší, paradoxne som sa pri jeho iných filmoch bavil o veľa viac. Nie žeby v ňom chýbala akcia alebo tradičné Seagalove bojové umenie, to nie, to všetko tam je, možno aj v dvojnásobnej dávke. No ja som sa pri tom dosť nudil a tak stále jeho najlepším filmom zostáva Muž zo znakom smrti.**a 1/2(15.8.2007)

Přepadení v Pacifiku je zajímavá ukázka toho, že "akční hvězdu" lze udělat skutečně z kohokoliv. Steven Seagal možná skvěle uměl aikido, měl černý pásek a vedl vlastní dojo, ale ve filmech nikdy nic z toho pořádně nepředvedl. Přesto je tohle asi jeden z jeho nejlepších filmů, protože tu tehdy 41 letý Seagal ještě není tak masivně oteklý, jako posledních cca 10 let. Film docela dává smysl a má spád, což přičítám zkušenostem režiséra. Jedná se samozřejmě o tu nejjednodušší zápletku, kdy se hrdina snažící se zapomenout na "hrůzy války" dostane nechtěně zpět do akce a pořádně zavaří teroristům. Děj je stejně jako například Die Hard striktně ohraničený na jediné místo - tentokrát bitevní loď. Z této lodě chtějí teroristé vedení Tommy Lee Jonesem ukrást jaderné zbraně a kuchtík jim v tom musí zabránit. Jedná se o námět, který by působil ohraně již v 80. letech. V roce 1992 se ale Hollywood očividně ještě nevzpamatoval ze zbrojení v době studené války. V jednom ohledu ale působí aktuálně. Nukleární hrozbu zde totiž představují Tomahawky, střely s plochou dráhou letu, které byly poprvé bojově nasazeny v Zálivu, a to pouhý rok před natočením filmu... _____ Hrdina má po svém boku ještě pomocnici Eriku Eleniak, jejíž jedinou vlastností je (slovy feministky Laury Mulveyové) to-be-look-at-ness, jelikož se jedná jak ve filmu, tak i ve skutečnosti o Playboy playmate. No a spolu zachrání svět před nukleární zkázou.. PS: Kdysi dávno jsem viděl i druhý díl, a jestli si dobře vzpomínám, tak Přepadení ve vlaku je ještě nudnější, než Přepadení na lodi.(8.10.2010)

Hlášky: Jordan: "Já jsem děvče, proč to mám pořád nosit?" Casey Ryback: "Jsem pro ženskou rovnoprávnost. Vy ne?" / Casey Ryback: "Kde máš to tetování?" Námořník: "Tam, kde ho mám, byste si ho nepřál vidět." / Velitel: "Kde máš bílou uniformu?" Casey Ryback: "Šaty mám, ale zapomněl jsem lodičky." / Casey Ryback: "Ty máš místo mozku hovno." / První důstojník Krill: "Praštil důstojníka!" Casey Ryback: "Ještě ne, teprve teď!" (Vrazí mu pěstí.) / Kyle: "Já si vás ohlídám, budeme spolu ještě celý týden." Casey Ryback: "Tak to se nedočkám, až vám skončí puberta." / William Stranix: "Vy jste maniak! Utopit celou posádku?" První důstojník Krill: "Stejně mně neměli rádi." William Stranix: "Za to teď tě milujou." / Námořník: "Krill s vámi zatočí." Casey Ryback: "Čím to je, že se celej tak třesu, mám tak hrozný strach, když pomyslím na pana Krilla, co všechno mi provede." / Krill: "Poslechněte si to svinstvo, co o mě napsal. "V posledních týdnech se velitel Krill choval k posádce s krajní nevraživostí. Možná kvůli mým výtkám k jeho chování. Doporučuji, aby byl před příštím přidělením podroben psychiatrickému vyšetření." Sakra! Vypadám, že potřebuji psychiatrické vyšetření?" (Strannix se dívá na Krilla, který je v dámských šatech, s doutníkem a je rozzuřený.) William Strannix: "Ani ne." / Jordan: "Umíte řídit helikoptéru?" Casey Ryback: "Jo." Jordan: "Takže se odtud můžeme dostat!" Casey Ryback: "Ne." / "Hey. Kde je šéf?" - "Zavřenej v ledničce do konce večírku. " - "Jsou tam jenom čtyři nad nulou." - "Bude mu fajn, má tam hlídače." / (Jordan běží za Rybackem při přestřelce.) Jordan: "Nejbezpečnější místo na týhle lodi je hned za vámi." / Casey Ryback: "Další chladný den v pekle." - 100%.(31.3.2017)

Zase jeden z mých neobjektivních komentářů... Ony zhruba čtyři hodiny, které jsme trávili prolézáním a šmejděním po USS Missouri, patří k nejlepším zážitkům letošního roku. Vlastně jsem si ani nepamatoval, že tahle nerealistická blockbusterovka je s Missouri v jedné z hlavních rolí... když jsem to zjistil, nadšeně jsem ji znovu shltal. A ano, u dělové salvy jsem šoupal nohama a gebil se jako maniak :-)(12.12.2011)

• - Z pohledu odborné kritiky a finančních zisků se jedná o nejúspěšnější snímek Seagalovi kariéry, který si vysloužil dokonce dvě nominace na Oscara. Se ziskem 15 760 003 amerických dolarů v 2 042 kinech ve Spojených státech představoval výdělek na jeden sál 7 717 amerických dolarů. (Čiban)

• - V momentě, kdy nad lodí přeletá letoun, říká operátor radaru, že se jedná o F-16. Tyto letouny však součástí námořnictva nejsou a nemají žádnou základnu na Havaji. Typ stíhaček, který je v záběru, je námořní palubní letoun typu F-18C Hornet vyzbrojený dvěma protilodními střelami Harpoon. (nowizz)

• - Casey Ryback (Steven Seagal) nosí hodinky Luminox 3051, které jsou určeny pro příslušníky Navy SEALs. (Sealteam6)