Posledních dvě stě let je útočištěm lidské rasy podzemní gigantické město Ember. Nyní však stojí na pokraji zániku. Generátor, poskytující jeho obyvatelům energii, která zajišťuje světlo, teplo a vzduch, dosluhuje a začíná selhávat. Obrovské sklady potravin jsou již téměř prázdné a komplikují se i dodávky vody. Klesá morálka přeživších. A nikdo neví, co nastane, až se celé město ocitne v temnotě. Lina (Saoirse Ronan) a její kamarád Doon (Harry Treadaway) právě dokončili školu a dospěli ke Dni rozřazení: Lina byla přidělena mezi poslíčky a Doon se stal opravářem potrubí. Oba si začínají uvědomovat, že město Ember se blíží k svému zániku. Jediný způsob, jak přežít, je odtud utéct. Jenže kudy a kam? Všude okolo panuje temnota a stavitelé města důmyslně zabezpečili všechny cesty na povrch. Shodou náhod Lina nachází starodávnou schránku s tajemnými dokumenty. Jde o zašifrované pokyny, které popisují cestu ven z města. Lina a Doon se podle nich vydávají na dobrodružnou výpravu, při které hraje podstatnou roli vyluštění útržků tohoto dávného dokumentu. Ale to je teprve začátek. V cestě jim totiž stojí nejen skryté stopy, šifry a tajenky, ale především mocný, zkorumpovaný a bezohledný starosta Cole (Bill Murray), který je ochoten zabránit změnám za každou cenu. Linu a Doona čekají temné časy… (oficiální text distributora)

KajusaK

Taková dobrodružná blbůstka, ale bavilo mě to. Nebylo tam moc efektů, žádní extra známí herci, ale příběh měl hlavu a patu, pěkné zakončení , žádné natahování. ()

dr.fish

Film o jehož existenci jsem neměl ani tušení. Velmi mne překvapil. Dusná a beznadějná atmosféra života v podzemí chýlícího se zvolna k tragickému závěru. Boj o záchranu lidstva navzdory zkorumpovanému starostovi, pro nějž je trochu žrádla víc než všechny ideály. Bill Murray svého starostu-hajzla hraje opravdu s láskou, zbytek atmosféry obstarají kulisy a občasné výpadky generátoru. Zaujal zejména netradiční způsob vyprávění. Zajímavý film. 75% ()

zorro

Rozhodně se na ten to film vydržíte koukat až do konce. Teenageři hrají solidně tak že vás tam nebudou rozptylovat jako třeba u Narnie. Režisér Gil Kenan odvedl kus solidní práce a já váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami je to přesně mezi. ()

WinnJets

Jako pohádka je to ucházející. Takže hlavně to neberte jako seriózní film (to bych pak nejpíš dal odpad) a nepřemýšlejte příliš nad věcmi, které jsou nedomyšlené, nesmyslné či velmi zjednodušené. Prostě se jen nechte unášet zajímavým dějem a vychutnejte si atmosvéru technicky slušně ztvárněného podzemí. ()

StanislachKo

Na to aký to malo sľubný začiatok prišlo relatívne sklamanie. Ale zároveň aj poučenie pre mňa, že vážne sa tváriace filmy určené pre deti nie sú vôbec dobrý nápad (viď Hunger games...) Každopádne všetky tie herecké esá - a že ich nebolo málo - potešili. Priemer ako vyšitý. ()

Šuplík

Nastupuje Saoirse a filmík o hľadaní, ktoré vedie k poznaniu, že svetlo, ktoré sme dosiaľ vídali, nie je najjasnejšie, že pravda o realite, ktorej sme verili, nie je úplná, a že svet, v ktorom sme žili, nie je jediný. Analógia ako remeň. Keby sa režisérovi chcelo a ešte trošilinku by vec vyladil, išla by priamo do čierneho. ()

SeanLSD

Film, ktorý vám ukáže, aká dôležitá je elektrina... - ale o koľko dôležitejšie je modré nebo. ___ Uživateľ Kordus nemá pravdu – tento film natočili rovnako tak iba pre neho, ako iba pre mňa. Nie že by som nemal výhrady... ale nechce sa mi lamentovať, koľko premárneného potenciálu tu bolo, skôr sa mi chce zvýsknuť – hurá! (a vrhnúť sa do prvého kanálu za dobrodružstvom). Oproti tradičnému fantasy, moderným young adult dystópiám a detskému filmu ako takému je MESTO EMBER tak originálne a svieže, že hotová paráda... – je to fantasy, ktoré je skôr sci-fi, namixované so steampunkom, skoro už iba krôčik k sfilmovávaniu „new weird“ žánru mestskej fantasy zahadzujúcej všetky tie otravné tradičné propriety žánru. Prvá časť EMBERU (ďalšie časti ságy neboli sfilmované) je skvelý zážitok, ktorého neúspech nedokážem pochopiť... (Komentár z roku 2008) PS - O desaťročie neskôr sa snáď vďaka úspechom knižných trillógií Metro od D. Glukhovského a Silo H. Howeyho hádam v tomto podzemnom dystopickom subžánri blýska na lepšie časy... ()

Mrkvič

Hodně zajímavé scifi. Rodinné bych zrovna neřekl. Jediné, co tak působí, je trochu spracování a lacinost. Jinak jde ale o hodně zajímavou myšlenku, kterou docení milovníci scifi. Bohužel už tu myšlenku ale nic nevysvětluje. A ke konci se na diváka valí jeden logický kotrmelec za druhým. Díky příjemným hercům a nevšednosti příběhu je to ale příjemné pokoukání. ()

Kamkon

No teda, tak dlouho jsem to chtěla chytit a vidět ve Studentovi a.....velké zklamání! Z tak skvělého námětu se dalo vytřískat mnohem víc. Po půl hodině, kdy poznáte zmíněné město, prakticky opadá veškerý zájem, neboť sledujete poměrně nudnou a předvídatelnou stopovačku :-( To se k tomu nemohlo přidat nějaké tajemství, skrývačka, cokoliv? Na tomto filmu potěší jen čím dál lepší slečna Ronan a mlčenlivá holčička, která se objeví v druhé polovině, ostatní výkony i hvězdných jmen jsou fakt slabé. Připadalo mi, jako bych hrála už stokrát ohranou hru bez jakéhokoliv překvapení. A konec je odfláklej úplně. Ach jo????!!!!!!!! ()

LiborGondek

Film by mohl být o dost lepší, kdyby byl více fantasy, než pohádkou. Silně mi připomíná Letopisy Narnie nebo Zlatý kompas. A tyhle křížence moc nemusím. 40% ()

Ryuuhei

Sakra pěkný film, kterému o hvězdu přidávám hlavně proto, jak moc napínavý zejména v druhé polovině byl. Myšlenka budoucnosti, kdy lidé žijí pod zemí a neřeší, že se celé jejich město pomalu začíná hroutit, je skvělá. Bohužel, její pojetí je plné až zbytečných chyb, které požitek trochu snižují. Už jen fakt, proč došlo ke konci světa, zde není nakonec vůbec vysvětlen a celé vyvrbení tak působí nedotaženě a i trochu přihlouple. Z hlediska dobrého filmu na večer si ovšem nestěžuji, naopak. Moc efektů třeba nebylo a když, působily věrohodně, hudba taky výborná a obsazení hlavních rolí tak akorát, aby dotyčné postavy nelezly zbytečně na nervy svým chováním a jednáním. ()

lennyd

Když lidstvo spěje do záhuby, rozhodnou se chytré hlavy "vytvořit" novou civilizaci ve městě, postaveném hluboko pod zemským povrchem. Nechat zde lidi žít, než zapomenou na zvěrstva, která se dějí na povrchu - alespoň 200 let. Starostovi města dodali krabičku, která půjde otevřít právě po 200 letech, a která lidem vše vysvětlí. Ale jak roky běžely, lidé postupně zapoměli i na onu krabičku, a tak žijí dál a dál. Ale po mnoha letech se město začíná rozpadat, výpadky energie jsou stále větší, a je jen otázkou, kdy se stane něco hrozného. To ale Lina a Doon nechtějí nechat dopustit, a když náhodou onu ztracenou krabičku najdou, rozhodnou se lidstvo zachránit ... Moc jsem nepochopil, pro jakého diváka měl být tento film vlastně určen. Pro dospělého je film až příliš dětinský (jako ostatně všechny filmy kdy malé děcka zachraňují svět), pro děti mi zase přišel až moc temný a strašidelný (jak píše Blizzard - také mi trochu atmosférou připomínal Dark City). Ale když se smíříte s tím, že zase jednou nás zachrání děcka (i když to mají hrozně jednoduché, páč když narazí na nějaký problém, vždycky se vyskytně někdo, kdo za ně nasadí svůj život) a také porazí nenažraného starostu (perfektně ztvárněného Billem Murrayem, kterému teda "narostl" moc pěkný pupek). Ale ne, nebylo to vůbec špatný, podzemní město je naprosto skvěle zpracované ... ()

BoncheR

Nápad je úžasný... Mesto pod povrchom Zeme, ktoré nevie nič o živote na povrchu. Ale celé to pokazili tým že to nedotiahli do konca. Ak to dopozeráte, v hlave Vám začnú víriť mnohé otázky, a špekulácie až si nakoniec uvedomíte že to celé je len obyčajný céčkový film. Mne osobne nedá pokoj hlavne to, že obyvatelia mesta mali odtiaľ odísť na skrinkách v šatni , alebo to že tekvicu, kapustu a iné plodiny pestovali pod žiarovkami. Nechápal som tiež , že keď Lina a Doon opúšťali to mesto na skrinke, išli cez úzku chodbu plnú vody,a že to celé bez problémov zvládli. Ako som povedal, nápad určite brilantný, len nedotiahnutý do konca. S knihou mi to prišlo rovnaké. Hodnotenie: /60%/ ()

noriaki

Překvapivě zábavné dětské dieselpunkové sci-fi. Film má vše co má mít, exotické prostředí, jednoduchou a pochopitelnou napínavou zápletku, perfektní hudbu (dvakrát podtrženo), sympatické herce a černobílé charaktery. Kdybych měl jedenáct let, našel bych svůj nový oblíbený film při kterém bych se zamiloval do skvěle hrající Soirse Ronan. Pro dospělé je Město Ember až moc naivní, ale jako zábavná jednohubka je tenhle "dětský Brazil" postačující. Velice sympatický snímek. ()

Monoxid

Průměrné až iritující... Zajímavý nápad, ale bylo to tak šablonovité, že se to s mým momentálním rozpoložením nějak minulo. ()

venison

Trošku nesmyslná zápletka, ale proč ne.. Průměrný fantasy příběh spíš dělaný pro děti než pro dospělé.. Řekla bych, že hodně poplatný době a vznikl pouze proto, aby se hodil žánrem do masového vkusu.. Braková literatura nechává ožít brakový film ;-) ()

yeniczek

Výborný dětský film, který překvapí svojí atmosférou a sympatickými dětskými herci. Nápad filmu je originální, ale je škoda, že nebylo dost peněz na jeho dotáhnutí do konce, což je občas vidět. Hlavně na konci filmu.. 6,5/10 a jasná volba na co jít s dětmi do kina:) Už aby tu byl další díl;) ()

Aven

Je to spíše pro mladší diváky, ale bavil jsem se. Na druhou stranu - na filmu je strašně vidět, že autoři neměli peněz na zbyt - a to je strašná škoda. Většina digitálních triků působí lacině a béčkově a i konec mi přišel docela odfláknutý, takže na víc než tři hvězďáky to prostě být nemůže a ani Bill Murray s vycpaným břichem to nezachrání. ()

Hennesy

Možný SPOILER! : Film, ktorý by som atmosférou a vizuálom prirovnal k Falloutu pre mladších má potenciál dosť veľký na to, aby zaujal ozaj celú rodinu, nie len najmladších. Úvodná zapletka ma zaujala a vtiahla do deja a celý čas som bol zvedavý, čo sa to vlastne na zemi stalo, že boli ľudia nútení uchýliť sa podzemného mesta Ember. A dej plynul a plynul, sem - tam sa niečo poodhalilo a zrazu koniec - náhly a veľmi strohý, ktorý neuspokojil moju zvedavosť. A bol to práve apokaliptický námet, ktorý ponúkal toľko možností ako vysvetliť globálnu katastrofu, ako objasniť starostovo počínanie, ako vysvetliť prítomnosť obrovských zvierat... no moje otázky ostali nezodpovedané, a preto ani nádejný City of Ember nemôže vystúpiť z "temnoty" priemernosti. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007