Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

Oralfabet

Až na nějaké ty nudnější části a občasné podivné skoky mezi tónem scén (ty s mámou fungují skvěle, ale jsou tak nepříjemné a ponuré, že pak komediální vsuvky půspobí trochu mimo mísu) celkem super. Nejvíc jsem byl pochopitelně zvědav na scénu s plesem a můžu říct, že ta rozhodně nezklamala. A Sissy Spacek podává bez pochyb fenomenální výkon. Silných 8/10 ()

Patrac999

1. hodina je skvělá, možná i lepší než kniha, ale závěr se tak strašlivě nepovedl až bych brečel. Vynechání zníčení celého města filmu rozhodně uškodilo, protože ztratil - nevím jak to říct, možná - "globálnější" rozměr. Spacek by si ale rozhodně oscara zasloužila. ()

PAVEK

Tuto knižní prvotinu Stephena Kinga jsem četl a až poté se podíval na tento snímek. Rozhodně není vyloženě špatný, ale jak už to tak bývá, knižní předloha byla takřka neporovnatelně lepší. Především závěr je v knize zcela jiný. ()

camper

Stephen King je výbornej spisovatel, jeho kniha Carrie je taky výborný dílo a já jsem blbej, že jsem shlídnutí tohohle filmu odkládal strašně dlouho. Carrie je ve svý podstatě hezká holka (zvlášť když byla upravená na ples, to se na ni opravdu dalo pěkně koukat - mnohem lépe než na tu Travoltovu nafoukanou rachejtli, která se normálnímu, rozumně uvažujícímu člověku může líbit do tý doby, než vysloví první větu). Ona (Carrie) má jen tu smůlu, že její matka je karikaturou křesťana, karikaturou člověka. Scéna, kdy tato osoba (jestli se tak vůbec dá nazvat) zvoní u dveří a nutí lidi obracet se na víru rozdáváním letáku mi připomněla vlezlé svědky Jehovovy, kteří jako stroj furt melou ty svý kecy. Rodiče si nikdo z nás vybrat nemůže, ale takovouhle matku mít, to by poznamenalo nejen Carrie, ale i kohokoliv z nás. Takže, první 3/4 filmu prolítly ani nevim jak, celou dobu mi jí bylo líto. Těch posledních 15 minut bylo delších, ale o to víc napětí v nich bylo. Jak Carrie byla na začátku plesu hezká, tak na konci to byla pořádná šereda a šel z ní dost strach. (viz odkaz v komentu uživatele Slasher). Možná jen škoda, že téhle části byl v knize věnován mnohem větší prostor, než ve filmu. (už si to moc nepamatuju, ale mám takovej dojem, že tam to bylo mnohem drsnější a hustější!!). Takže, když se to vezme kolem a kolem (a odpustíme si okolo toho zbytečné kecání), tak tohle je luxusní film a jiný hodnocení než 5* jsem ani nemohl dát. ()

Kerbello

Jsem hrozně zmatený. S knížkou nemůžu porovnávat, ale film mi přijde naprosto mimo jakýkoliv žánr. Trošku jako by každou scénu řídil někdo jiný. Chvílemi horor, komedie, parodie na sebe sama, hudební videoklip... Výkon Carrie a její matky, z které mi běhal mráz nejen po zádech byl něco famózního, ale vážně u zbytku lidí přemýšlím kdo byl větší psychopat a úchyl, učitele nevyjímaje. A navíc je to nějaké moc dospělé na to, na co si to hraje... nevím, jsem vážně dost rozstřelený. ()

kamil.i

Príbeh Carrie som poznal pred zhliadnutím filmu, no aj napriek tomu som väčšinu stopáže a hlavne poslednú tretinu len čumel s vypúlenými očami a otvorenými ústami. Milujem tieto atmosférické bomby plné WTF momentov. Carrie funguje ako mysteriózny thriller a (anti-)náboženská alegória zároveň. Zaujímavé je, že film sa vyznačuje dePalmovým nezameniteľným režijným rukopisom a takisto sa z neho dajú čítať typické Kingove riadky bez toho, aby sa tieto dva elementy rušili. Len tak nakoniec- som nejakým spôsobom chorý alebo aj niekomu inému prišla Carrie pri tom vraždení sexi? ()

edie sedgwic

Opat raz sa potvrdilo stare zname pravidlo: kniha je lepsia ako film a o knihach Stephena Kinga to plati stonasobne. Asi ziadnemu reziserovi sa doteraz nepodarilo dosiahnut Kingov knizny efekt a asi to tak aj ostane. Carrie vsak spada do kategorie tych vydarenejsich a pozeratelnejsich. ()

jorgus

dalsi odskrtunuta horrorova povinnost...prvni polovina byla uchvatna..byl jsem presvedcen ze sleduji psychologicky horror toho nejlepsiho kalibru..bohuzel ta slatanina po plese me postavila zase na nohy a musel jsem vychladnout...skoda ze takto poclive vybudovana atmosfera byla takto shozena:) ()

Saur.us

Nevím, co si o téhle teenagerovské klasice mám vlastně myslet. Nedává mě v nejmenším smysl, postavy jednají bez pořádného důvodu a dokonce si De Palma dokáže ještě upřostřed filmu najít čas na trochu humoru. Sissy Spacek celá obalená v prasečí krvy je sice moc fajn, ale následovné vyvrcholení pro mě bylo tedy velkým zklamáním. A to mám De Palmu docela rád. ()

noelcoward73

Filmů na motivy mistra hororu Stephena Kinga jsem viděl několik. Tady jsem však poprvé četl i knihu, a to před filmem. Film jsem viděl pár dní po přečtení, tak jsem mohl hledat nesrovnalosti. Pár se jich našlo, ale celkové zpracování bylo velmi dobré. Povedená byla plesová scéna a následné vyřizování účtů. Herecké výkony byly dobré, stejně tak i hudba. ()

Pidzey

Už jsem to jednou psal a na píšu to znovu. Chcete-li natočit kvalitní horor nebo při nejmenším Thriler, vemte kteroukoliv knihu Stephena Kinga, napište podle ní dobrý scénář a dejte to natočit kvalitnímu režisérovi. Do hlavní role obsaďte sympatického herce nebo herečku a máte podívanou jako víno. Je pravda, že Carrie, není dotažená úplně do konce, ale má to kvalitní atmosféru, která vás celou dobu drží v napětí. Sissy je roztomilá i když je politá krví a ta její máma je až nechutně poblázněná, ale obě špičkově zahrané. De Palma vždy točil dobré filmy, ale myslím, že tady mnohdy až zbytečně moc natahoval stopáž zbytečně dlouhými záběry, ale ta roztomilá lekačka na konci se mu vážně povedla. Velmi dobrý film, sázející na herce a atmosféru než na prázdnou efektnost. ()

ASSBURGER

Ako film bol v pohode bol podla mňa lepší než sa o ňom hovorí. Neviem či aj kniha je taká dobrá alebo lepšia než tento film lebo som ju nikdy nečítal a neviem či ju vôbec čítať budem. Ale aj tak život Carrie (Sissy Spacek) bol nesmierne ťažký ale dobre spravený. Bolo vidno že mala prísnu mamu (Piper Laurie) ktorá ju trestala za všetko čo spravila.Poviem vám taky život by som nikdy nechcel mať a verím že mnoho iných tiež nie. Ale to sú len moje názory,späť k filmu. Film bol veľmi napínavý a dramatický. AJ napriek tomu že mal len 98 min. bol neuveriteľne dobre a pekne spravený. No áno dal som len štyri hviezdy ale poviem vám kôli čomu som ich dal.......... No asi začnem tak po prve, som dal za to že ked som to prvý krát videl tak sa som na chvíľu prestal dýchať a rozmýšľal som čo by som v jej prípade spravil keby ma nikto nemal rád ani by sa so mnou nerozprával a ani by na mňa nepozeral a smial sa zo mňa. A nakoniec z toho vyšlo že to isté čo Carrie. Po druhé,za knihu od Stephena Kinga, ktorú som ešte nečítal ale vravia že je kurevsky dobrá tak o tom ešte pouvažujem. Po tretie,za tú hudbu ktorá bol aj dramatická aj taká pohodová v niektorých momentoch. A na koniec po štvrté, za herecké výkony ktoré boli aj od málo známych hercov dobre zahrané fakt som nečakal že tam bude aj John Travolta aj ked asi celí príbeh bol úchil ktorí myslel len na sex a nič iné. A hlavne najlepší moment v tomto filme bol koniec ako aj napínavý tak aj dramatický a poviem vám prvý krát som vôbec nečakal že zomrie aj jej matka aj ona a že celý ich dom aj z nimi pôjde do pekla. Poviem vám pri tomto filme som pocítil ľútosť,plač a možno trochu aj strach. Ako thriller to vystihuje ale ako horor nie aj ked zabila množstvo ľudí ale mala na to podla mňa právo preto že si všetci z nej robili srandu a nič iné.No povedzte ako by ste sa zachovali vy asi tak isto no nemám pravdu. ()

HonzyR

King je u mě TOP už nějaký ten pátek (chápej, z 80 knih mi chybí k přečtení 15) . Jeho prvotinu Carrie (kterou sám údajně vyhodil do popelnice, a kterou zachránila jeho manželka a poté jej donutila, aby ji publikoval) jsem četl už dááávno. Přesto ji mám moc rád a přečetl jsem ji jedním dechem. Film bohužel už na tak dobré úrovni nebyl, nejen kvůli efektům, které v 70 letech nebyly možné (vzhledem k ději v knize) udělat. U Kinga je těžké natočit jeho knihu LUXUSNĚ, takových je jen na napočítání na jedné ruce (Shawshank, Zelená Míle, Osvícení, Mlha, Misery....). I tak jsem byl ale s původní Carrie spokojen. Sissy to zahrála skvěle! __70%__ ()

Bozvav

King je tak trochu magor. Knihu jsem četla, atmosféru má patřičně dusivou, nicméně díky tomu, že autor je tak trochu (vlastně hodně) grafoman, jsou skoro všechny jeho díla spíše utrpením, než zábavou. Tvůrci snímku zvládli tu dusivou a ponurou náladu přenést do filmu na jedničku, jinak je to ale dost hrůza a to ne v tom správném slova smyslu. Nudné dialogy, nudný vizuál, prostě King. ()

Rami

Na tento film jsem se hodně těšil, zvláště po té, co jsem viděl remake stejnojmenného filmu z roku 2002 a přečetl si několik zdejších komentářů. O to však větší bylo zklamání, když jsem si pustil originál ze '76. Děj tu není prakticky žádný. Prokreslení postav je rovněž minimální. Spacková sce hraje výborně, ale je to jen samé "tváření" (což je důsledkem absence děje a hlubších vztahů mezi studenty). Místy to vypadá, jako by byli všichni vůči všemu naprosto lhostejní - což je sice realistické, ale né koukatelné a hodné natočení filmu. Kladně mohu hodnotit i to, že se takřka všichni (včetně Carrie) chovají narozdíl od remaku "normálně" (bez přehrávání). Ačkoli se ve filmu nic nedělo, utekl mi poměrně rychle - včetně scén v tělocvičně. Tomuto filmu dávám 3 hvězdičky (47%) a to jen za nádhernou Sissy Spacek, decentně fanatickou Piper Laurie a rázný vyhazov z plesu (jinak by to byla jen 1 hvězdička). ()

Mattezs

K tomuto snímku jsem přistupoval s despektem, přestože De Palma je jedním z mých oblíbených režisérů. Důvodem je, že na horory moc nejsem, hlavně mě neberou tzv. lekačky. Příjemnější filmové překvapení jsem ale už nějaký ten pátek nezažil, nejedná se totiž o horor, ale o mistrovské mysteriózní drama s hororovými prvky, btw jsou tedy komenty typu bál jsem se/ nebál uplně mimo, ale když chce někdo škatulkovat...tady jde přece uplně o něco jiného, o smutný příběh dívky, která je okolnostmi dohnána ke zkáze, pro mě opravdu velký filmový zážitek...musím konstatovat, že De Palma je fakt machr a Sissy Spacek měla dostat oscara... ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu