Reklama

Reklama

Píše se rok 1975. Ve 25. patře luxusního věžáku se mezitím usidluje mladý doktor Robert Laing (Tom Hiddleston), zlákaný životním stylem londýnské smetánky. Izolovaná od okolí ve svém vlastním bezstarostném světě vytvořeném architektem Anthonym Royalem (Jeremy Irons) je tato společnost držena pohromadě pouze loajalitou. Ta se však začne postupně vytrácet a na povrch začnou vyplouvat třídní nespravedlnosti, ukryté v nejnižších patrech budovy a hluboko v každém jejím obyvateli. Svojí troškou k vyhrocení nebezpečné sociální situace přispějí jak samotný Robert Laing, tak také jeho nový přítel, dokumentarista bydlící ve 2. patře Richard Wilder (Luke Evans). (Pria)

(více)

Videa (8)

Trailer 1

Recenze (109)

(mOnkey) 

všechny recenze uživatele

Dejte Wheatleymu směšných pár milionů a on vám naservíruje takové vizuální orgie, o jakých se i o několik řádů dražším produkcím může jenom zdát (což dokázal už předchozím Polem v Anglii za pár set tisíc liber). Ale vizuální stránka tu představuje pouze špičku důmyslně vystavěného ledovce, kterou si sice všimnete už při letmém pohledu, ale pod kterou se zároveň ukrývají pevné a mnohem důležitější základy. High-Rise je totiž především výtečně napsaný, se spoustou kontrastních motivů, kdy v jednu chvíli přihlížíme cynické vizi dystopické společnosti plné mravního úpadku a okázalé opulentnosti a následně ji vystřídá – případně v rámci té samé scény okoření – špetka jemného humoru, jenž se nesnaží zbytečně tlačit na pilu. Soundtrack sice při samostatném poslechu asi příliš fungovat nebude, ale ve spojení s obrazem hudba skvěle dotváří atmosféru a vyvolává různorodé emoce a zároveň jsou přechody mezi jednotlivými motivy často nevyzpytatelné, avšak vždy zcela funkční. Že bude další režisérův film zase malá produkce, jejíž příběh nás zavede do jednoho skladiště, ze kterého postavy pravděpodobně za celou dobu nevytáhnou paty? Nemám nejmenší pochybnosti o tom, že to Wheatley nejenže zvládne ukočírovat, ale vyjde z toho se ctí. V High-Rise totiž dokázal, že hravě zvládá udržet divákovu pozornost i na relativně malém prostoru. 85% ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Co tohle bylo za nesmysl, to mi nikdo nevysvětlí. Těšil jsem se na chytré a zajímavé sci-fi zakomponované do sedmdesátých let. Jenže výsledek byl asi nejuzívanější extrakt nudy, který jsem za poslední dobu viděl. A nezachránila to ani zajímavá architektura a s tím spojené kvality kameramana. U toho jediného se dá opravdu mluvit o kvalitách. ()

Reklama

Corpsegrinder 

všechny recenze uživatele

Tak tohle mi nesedlo. Úvodní scéna rozhodně navnadila na to, co se v baráku mělo stát, ovšem ten rozpad společnosti je udělanej tak nereálně, že nálepka sci-fi se zde opravdu týká jen chování postav. Vše je jak z jinýho světa. Od Wheatleyho jsem viděl jen Kill List, kterej se mi hodně líbil, tohle dílo je ovšem jak od nějakýho šílence na fetu, což údajně sedí i na jeho předchozí film. Střih scén je tak zmatenej že čas pro diváka uplně přestává existovat, tim pádem se začnete postupně ztrácet jak v ději, tak i v patrech baráku. Chápu že někdo může tvrdit že to byl tvůrčí záměr, ale já nemám rád když čumim na film a říkám si TO VŮBEC NEDÁVÁ SMYSL. Tohle šlo rozhodně udělat líp. ()

Benedygtus 

všechny recenze uživatele

Nic podobneho jste pravdepodobne nevideli a tri hvezdicky, ktere jsem tomu dal je cire pokrytectvim. Protoze bud z toho budete odvareni a nebo se vam to zkratka vubec libit nebude. Jenze ja se nemohl rozhodnout az do sameho konce. Musim rict, ze me to predevsim zaujalo vizualne... pripadal jsem si jak kdyby kazde zabradli, kazda koule od dveri mela neco navic, jako kdyby prave toto zabradli a tyhle dvere byly necim specialni a pro tento jedinecny pocit, ktery jsem pochytil behem prvni poloviny filmu, jsem ho dokoukal do konce. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Další z pokusů o podobenství typu "ti nahoře (bohatí) kašlou na ty dole (chudé)", kterých je v poslední době dost, např. Ledová archa nebo El hoyo. Nicméně High Rise je z nich nejhorší. Nejde do hloubky, je neskutečně nudně natočené, dějově neskutečně rozvleklé (závěrečnou půl hodinu jsem navíc už trpěl - a to se zde má dít to asi nejzajímavější!), s naprosto nezajímavými postavami a nudně využitým nápadem. Přitom ten sám o sobě není vůbec špatný, potenciál tu rozhodně byl a natočené je to celkem solidně. Žel, celkově je to tak neskutečně mdlý film, že víc mdlý jsem už asi hodně, hodně, hodně dlouho neviděl. Snad bych se ani nedivil, kdyby se mi to do týdne vypařilo z hlavy a zůstal mi v ní jen jakýsi dojem strašné nudy a základní kostra slabého děje = to, co jsem napsal výše do uvozovek. Jak to mohl Wheatley tak podělat, to netuším. Nikdy jsem ho bůhvíjak neobdivoval, do seznamu oblíbených režisérů by se mi neprocpal ani na poslední příčky, ale i tak vím, že ten chlap něco umí, minimálně Seznam smrti a Dovolenkáři jsou zajímavé a atmosférické filmy. Pole v Anglii je nudný lartpourlarttistický experiment, ale i tak má nějaké svoje "kouzlo". High Rise by se ale mohlo řadit mezi ty nejlehčeji zapomenutelné filmy. Za solidní filmařskou stránku jakž takž slabé 2*, víc ani ň. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (12)

  • Celosvětová premiéra proběhla 13. září 2015 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)
  • V čase 0:29 na aristokratickém večírku hraje skladba „S.O.S.“ od skupiny ABBA. (ČSFD)
  • Producent Jeremy Thomas se pokoušel o zfilmování již v 70. letech. Projekt obnovil v roce 2000, ale ani tehdy nebyl jeho pokus úspěšný. V roce 2013 se o novelu začal zajímat režisér Ben Wheatley a právě až spolupráce Thomase a Wheatleyho vedla ke vzniku filmu. (Pria)

Související novinky

Tomb Raider s Aliciou Vikander dostane dvojku

Tomb Raider s Aliciou Vikander dostane dvojku

04.09.2019

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tuhle navíc čekal málokdo. Filmový reboot herní série Tomb Raider s Aliciou Vikander (Krycí jméno U.N.C.L.E.), který v kinech vydělal jen 274 milionů celosvětově –… (více)

Comicsovka Hard Boiled si našla režiséra

Comicsovka Hard Boiled si našla režiséra

22.11.2016

Pod názvem Hard Boiled si možná představujete akční klasiku Johna Woo, zároveň se ale jedná o třídílnou comicsovou sci-fi (u nás vyšla jako Drsná škola), jíž v devadesátých letech sepsal Frank Miller… (více)

UK/UH aneb „zimní filmová škola“ opět láká

UK/UH aneb „zimní filmová škola“ opět láká

17.11.2016

Letos se čtyřdenní přehlídka (24. – 27. listopadu 2016) v Uherském Hradišti zaměří na postkoloniální britský film a britské filmové novinky. Kromě dvou hlavních témat připravuje kino Hvězda poutavý… (více)

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)

Reklama

Reklama