High Rise

High–Rise

(festivalový název)

Drama / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / Belgie, 2015, 112 min

Tak tu máme jeden mrakodrapček, kde na horných poschodiach žijú tí vyvolení a na dolných poschodiach tí obyčajní. Potom im začne blbnúť elektrika a nastane chaos a mela .... a všetko možné, čo sa deje v skazenej spoločnosti. Ti obyčajní sa vzbúria a tí vyvolení sa správajú ako zvieratá. Človek sa niekedy nestačí čudovať na čo sa pozerá. Vďaka fantastickému vizuálu, retro farbám, zaujímavej muzike, dobrým hereckým výkonom (predovšetkým Evans) sa tá prehnaná dĺžka tohto filmu dala vydržať. Ja som spokojná s touto divočinou.(27.6.2016)

• sidzej

Veľmi zvláštne dielo. 2* dávam za skvelého Hiddlestona a úžasné vizuálne spracovanie. Výprava je skutočne famózna obzvlášť pri 4 miliónovom rozpočte. Hlavná dejová myšlienka úpadku mrakodrapu a ľudskej morálky tiež nie je zlá ale scénaristicky je to skrátka totálny nezmysel. Film kladie priveľa otázok a nedáva žiadne odpovede (prečo keď niekto skočí z okna polícia nič nevyšetruje? Prečo nájomníci po počiatočných problémoch s elektrinou a neskorším vraždením budovu neopustia?) Premena ľudí v pudové zvieratá je skrátka plná logických nezmyslov a divák sa nezmôže na nič iné len WTF.....je to škoda lebo tá forma je skutočne famózna. P.S: zaujímalo by ma na aké kamery sa to natáčalo....pretože celkovou štylizáciou to vyzerá jak film ktorý natočili niekedy v 70. rokoch- takú retro atmosféru som naozaj dlho nezažil.(13.7.2016)

Dokážu si představit, že na papíře to fungovalo skvěle, že je knižní předloha prvotřídní čtivo, jenže filmové převedení prostě skřípe. Nejprve mi nebylo jasné, proč těm lidem najednou hromadně přeskočila a až mnohem, mnohem později mi došlo, že ten film nemám brát doslova, že je vyhnaný daleko za hranice absurdity. Well, jako podobenství o rozkvětu a úpadku "státu" to mohlo být dobré, ale řekněme, že to není zrovna "user-friendly". Film je to obrazný, ale většinu času se tváří jako, že ho máte brát smrtelně vážně. Nedávný film Humr, který byl taky vyhnaný ad absurdum, byl v tomhle daleko průhlednější.(15.5.2016)

Do nebes vynášeného Ballarda, ať už v knižní, nebo filmové podobě, jsem nikdy nepobírala, a proto jsem se v jeho případě odjakživa nedokázala rozhodnout, zda mám před sebou jen banální navoněné hovno v podání kryptického kecala, který se přes svůj nedostatek myšlenek hrozně rád poslouchá, anebo jsem prostě vylízaný plebs, co není schopen poznat, kdy má koho uctivě masturbovat. Pověřit adaptací High-Rise Wheatleyho byl tudíž geniální nápad, protože teď už si s tím kultem kolem Ballarda nevím rady ale vůbec. Pokud vám ovšem ke spokojenosti stačí audiovizuálně bombastické videoklipy, popřípadě vás pořád ještě baví předstírat vlhnutí z fádních afektovaných metroušů (v tomto ohledu je Hiddles obsazen perfektně), rozhodně si přijdete na své.(12.7.2016)

• Petula009

I když jsem se opravdu snažila o tom pochopit logiku celého filmu a byla jsem otevřená všem alternativám, na konci mi zbyl jen velice zmatený pocit, ze všeho a taky dost možná největší zklamání dosavadní sezóny. Wheatley není mainstreamový režisér, ale měl by umět přinejmenším zaujmout diváka alespoň nějakou. Tady se tomu snažíte přijít na kloub ale přichází jen nuda, zmatek a občasné zhnusení.(18.8.2016)

• - Vo filme odznejú dve verzie piesne "SOS" od skupiny ABBA – prvá od skladateľa filmovej hudby Clinta Mansella a druhá od skupiny Portishead. Skladba od ABBA vyšla v roku 1975, v rovnakom čase ako knižná predloha filmu. (KIKA123456)

• - Keď v roku 1975 kúpil Jeremy Thomas po prvýkrát práva na sfilmovanie tohto diela, uvažoval o zverení réžie Nicolasovi Roegovi. (beso74)

• - Cena za nahé komparzisty se v Severním Irsku kvůli natáčení Hry o trůny (od r. 2011) vyšplhala na 1000 liber za osobu, což je hodně v porovnání se zbytkem Anglie, kde se za nahého komparzistu platí asi 30 liber. Pro natáčení scény se sexuálními orgiemi proto produkční tým oslovil místní swingers klub. (KlonyIlony)