Nadporučík Vašátko (R. Lukavský) tráví vánoční dovolenou v horské chatě, kde se sešla různorodá společnost. Je tu malíř Horác (J. Kemr) a dva manželské páry, záletný režisér Skorkovský (J. Somr) s mladou, v pořadí již druhou manželkou (H. Čočková), a jeho nový objev, nepříliš chytrá Jájinka (J. Kotrbová) s manželem (I. Vyskočil). V tomto komorním prostředí dojde k vraždě a posléze i k jejímu neobvyklému rozuzlení… (Česká televize)

Master19

Oproti nové verzi mnohem komornější a herečtější, bohužel kvalita záznamu sráží výsledný dojem. Pointu jsem znal proto byl čas věnovat se detailům a asi to byla chyba. Kdybych příběh neznal, asi by na mě zapůsobil silněji, atmosféru má dobrou. ()

vitekpe

Docela normalni tv detektivka odehravajici se ve dvou mistnostech (na horske chate). Policajt Lukavsky v poho jako vzdy, Somr dobrej zaporak, a za devcata hysterka Cockova, mlada Kotrbova a predevsim bezchybna, pohledna Jana Hlavacova. Zaver takovy nemastny neslany, ale je to tv inscenace, tak co. ()

klukluka

Dnes jsem si pustil tři staré české detektivky a byly si navzájem velmi podobné- měnilo se jen obsazení a prostředí. Někdo zemřel násilnou smrtí a pachatelem mohl být prakticky kdokoliv. Nakonec se (v lepším případě, v jednom totiž ne) ukáže, že někdo měl na skonu oběti větší zájem, než všichni ostatní, respektive na rozdíl od ostatních dotáhl svůj vražedný záměr do tragického konce. Abych řekl pravdu, tenhle koncept už mě moc nebaví. A tak nějak nevím, co mám vlastně hodnotit? Jak to bylo nasnímané, zrežírované, zahrané...hudbu, střih..? Rozdíly tam jistě budou, ale tou neměnnou strukturou mi to všechno padá do jednoho pytle, na kterým je vyvedenej tučnej nápis - NUDA, DALŠÍ Z NEKONEČNĚ DLOUHÉ ŘADY apod. Napadá mě jedinej důvod, proč na to ještě koukat - učí nás to rafinovanosti. Po těchhle do zblbnutí opakovaných lekcích bych to snad neměl tak snadno položit, pokud bych jednou náhodou něco spáchal a ocitnul se pod palbou. Ale jak se znám... Takže díky, ale ne, tenhle žánr už jen výjimečně. ()

EKLEKTIK

Proč název zní "Zvláštní případ", třeba proto, že se děj odehrává během Vánočních svátků, nebo kvůli boji o svěření dítěte do péče, nastíněného v pozadí, či z důvodu psychyckého týrání vlastního syna, proti kterému dokázala zasáhnout jedině ruka pachatele, nebo že to nadporučík Vašátko sám říká, či kvůli tomu, že ještě nikdy neprovedl zatčení, tak podivným způsobem a ještě nikdy nevezl člověka do vyšetřovací vazby takhle a že pachatel dostal u soudu nejnižší sazbu, šest let. To je myslím, dost důvodů, proč je v názvu slovo "zvláštní". Pro mě, je zvláštní i hypnotickou hudbou, od Zdeňka Lišky, záhadnou atmosférou a samozřejmě, hereckými výkony pánů Lukavského a Kemra. P.S.: I v zimě dodá zdraví čerstvá zelenina, fazole, hrášek, zelný list. Mražená zelenina, obohatí Váš stůl. Dodává Pramen. ()

ArthasKarfa

Krásný kriminální případ z prostředí Krkonoš, který líčí jeden zapeklitý životní osud, hromadu trápení a vše na úžasné a zároveň stísněné chalupě, která vévodí zasněženému svahu. Počin filmařů se povedl do posledního písmenka, hudba Zdeňka Lišky pokresluje příběh i děj tak dokonale, že po pár minutách máte pocit, že jste také hosté horské chaty a jste přímí účastníci tragických událostí. Pozdější zpracování "Případ pro lyžaře" je ještě snad osobitější, ale těžko porovnávat tuto černobílou adaptaci s novým zpracováním, každému se líbí něco jiného - všem radím pustit si oba a nezávisle na hodnocení zhodnotit sám. ()

mh.mail

60% - Trošku divný Horác v podání Josefa Kemra. Z povídek jsem si udělal představu Horáce mnohem mladšího. Jinak se jednalo o celkem standardní detektivku, jejíž konec mě ovšem nepříjemně překvapil. EDIT: Po shlédnutí nové adaptace Případ pro lyžaře musím konstatovat, že tato verze drží lépe pohromadě a i herecké výkony mi zde připadají lepší a uvěřitelnější. ()

Schlierkamp

Československý televizní kriminální film podle povídky H. Proškové odehrávající se na horské chatě o Vánocích. Nadporučík Vašátko v podání R. Lukavského zde přichází trávit dovolenou a seznamuje se s obyvateli chaty. Mimořádnou pozornost kolem sebe strhuje režisér Skorkovský (J. Somr) nejen svým negativním a hulvátským chováním ke společnosti, ale především psychickým a fyzickým týráním svého syna. Režisér se vyznačuje též nevhodným a hrubým chováním k ženám, a to jak ke své druhé ženě H. Čočkové, tak především k první manželce J. Hlaváčové, která přijela na chatu v průběhu filmu za synem. Když je poté J. Somr nalezen mrtev ve svém pokoji a R. Lukavský, ač na dovolené, začíná s vyšetřováním, nabízí se řada podezřelých s jasným motivem. Nadporučíkovi tvoří společnost malíř Horác (J. Kemr), který je šokován nelaskavým chováním otce k synovi a často se ke vzteku jeho nerudného otce mladíka zastává. Zbytek společnosti v horské chatě tvořili krásná J. Kotrbová, mladá herečka toužící se za pomoci režiséra prosadit, její partner I. Vyskočil a obsluha hotelu J. Moučka. Snímek H. Bočana nabízí v druhé polovině klasické vyšetřování případu, přičemž skutečný pachatel a způsob provedení vraždy zůstávají utajeny až do konce. Domnívám se, že mohu tuto detektivku bez váhání zařadit do velké skupiny průměrných televizních kriminálek, kterých se v té době točilo značné množství. ()

Lupes

Nejstarší a zároveň nejlepší zpracování povídky Hany Proškové. Dobré režisérské vedení divadelního charakteru dává vyniknout hereckým osobnostem.Výborně dusná atmosféra, psychologické drama, silný příběh o utrpení a týrání. Zlo jako sebe-lítostivá frackovitost dospělého slabocha. Docela mě to vzalo, byť detektivka je to prabídná... ()

martinkaziki

Co mě to připomnělo? Ne, tuhle detektivku jsem v mládí neviděla, ale viděla jsem ( bohužel nedávno) Případ pro lyžaře. Dala jsem jednu hvězdu, to mluví za vše. Musím, uznat, že Zvláštní případ se povedl mnohem víc a i když jsem věděla od začátku, kdo je vrah, tak mě to bavilo. Prostě detektivky se v sedmdesátých letech točili parádní a navrch Lukavský, Kemr, Hlaváčová, Somr... co víc dodat. ()

Pitryx odpad!

Než se paní Prošková dostane k jádru pudla, soudný člověk usne. Asi jak u knihy, tak u filmu. Tedy, v zájmu pravdy, nikdy jsem nenalezl sdostatek trpělivosti si od ní něco přečíst, takže vůči knize je to jen moje spekulace. Ale tahle inscenace byla fakt děs. Když už pominu nekonečnou zdlouhavost a jákýs takýs pokus o psychologickou sondu v první půl hodině, nemohu odpustit věhlasné autorce chování Horáce na místě činu. Ten si tu v pohodě hulí, ale Vašátkovi to vůbec nevadí. Proč také, že jo. S cigaretou jej pak následuje doktor. Na místě činu. No, nebudu snímek ani dále rozebírat, a jen napíši, že jsem jej dokoukal do konce jen z čiré zvědavosti. A šíleně jsem se u toho nudil. ()

ostravak30

České krimi, respektive detektivky, patřily vždy mezi vyhlášené Československé umění. Tady i přes docela kvalitní obsazení však nemůžu jít výš. Studiové filmy mě nikdy moc nezaujaly a jen výjimečně jsou kvalitní. Tohle ale výjimka není. Možná, kdyby se jednalo o kratší příběh, který by měl výraznější svižnost. Dětský hrdina svou roli navíc ne tak docela zvládl. Musím se přiznat, že jsem se trochu nudil a nebýt R. Lukavského a Josefa Kemra šel bych s hodnocením níž. Pachatel byl jasný minimálně po polovině filmu a pak už to pro diváka bylo málo zajímavé. ()

curil

Celkově se většina televizních přepisů detektivek Hany Proškové povedla. Tato patří společně s "Měsícem s dýmkou" k těm nejlepším. Také je pod ní podepsán režisér Hynek Bočan a Radovan Lukavský. ()

Lish84

Je trochu záhadou, proč název zní Zvláštní případ, když klasické detektivní schéma zde není ničím ozvláštněno. Skupina lidí tráví vánoční svátky na horské chatě pravděpodobně v Krkonoších. Jeden z obyvatelů je nalezen zavražděný a vyšetřovateli Vašátkovi je jasné, že vrahem musí být někdo z přeživších. Jenže motiv jich má hned několik... Stručně: zápletka sice ničím neobvyklá, ale dobrá, spolehlivé herecké výkony (hlavně Lukavský a Kemr) a ač zub času zapracoval na kvalitě obrazu, spolu s černobílým obrazem a útulným prostředím chaty to dnes působí docela mile retro. ()

honzic

Jednoznačně kvalitnější verze než ta novější, kde hraje Preiss s Matáskem, Lukavský a Kemr jsou přeci jen jiná třída, přesto tomu chybělo větší napětí a nepomohla ani skvělá hudba Lišky. Hodnocení: 70 % ()

Winster

Jen opravdu málo filmů natočených v dnešní době tohle umí...Po shlédnutí filmu má člověk pocit, že sedí na té horské chatě, kde lišky dávají dobrou noc. A ač je za oknem dvacet stupňů, tak se mu zdá že venku sněží a blíží se Vánoce. Zdeňka Lišku mám moc rád, vždy dokázal hudbou podtrhnout atmosféru filmů, ke kterým ji skládal. No a dvojka Kemr a Lukavský také nezklamala. Tak hurá na zimu na hory! ()

evangelik

Už dříve jsem viděl "Případ pro lyžaře". Toto zpracování mi přišlo horší. Úplně nejvíc mi tam vadila Jana Hlaváčová. Ty její role ufňukaných, utrápených, životem nespravedlivě pronásledovaných žen mi v  jejím podání lezou na nervy... Soud přiřkl kluka otci, dobře vydělává, myslela jsem, že mu u něj bude líp. Tak to snad ne, to autorka zcela prvoplánovitě přehnala... ()

milos.bradik

U socialistických kriminálek nebývá časté, aby byl tak sympatický kriminalista a už vůbec nebývá časté, aby byl tak sympatický vrah. Navíc výborné herecké výkony Lukavského i Kemra. ()