Fantastický pan Lišák

• USA Fantastic Mr. Fox (více)

George Clooney a Meryl Streep propůjčili své hlasy hlavním postavám zábavného a dojemného animovaného dobrodružství od vizionářského režiséra Wese Andersona. Pan a paní Foxovi (George Clooney a Meryl Streep) žijí ve šťastné a poklidné domácnosti společně se svým výstředním synem Ashem (Jason Schwartzman) a synovcem Kristoffersonem, jenž je u nich na návštěvě. Pak si ale pan Fox vzpomene na staré dobré loupežnické časy a zosnuje největší kuřecí loupež, jakou kdy svět zvířat zažil. Film Fantastický pan Lišák, který vznikl na motivy oblíbeného bestselleru Roalda Dahla (Karlík a továrna na čokoládu), nabízí rodinnou zábavu v té nejlepší podobě. (Magic Box)

moviesfan

Zdejší animace se mi líbila. Jasně, není to Pixar apod., ale to se cení. Příběh je taky fajn, nevím jestli osloví širší veřejnost, ale mě tak napůl. FMF přesto zůstává dobrou podívanou. ()

MrCreosote

I když je to pouze animáč, dokáže vyvolat víc emocí než lecjaký hraný film. Manželské problémy pana Foxe by v neanimované podobě nevyzněly tak opravdově, jako zde. Je to zvláštní, ale takový je i celý Fantastic Mr. Fox, kterého malá děcka asi moc neocení, my odrostlejší se ale můžeme kochat napínavou zápletkou o jednom pokusu o vyhlazení veškeré divé zvěře podbarvenou hudbou Ennia Morr... ehm, totiž Alexandra Desplata. Tenhle člověk by měl složit hudbu pro nějaký western, určitě by to stálo zato. Čtyři hvězdy s velkou nadějí na postup...... Po druhém shlédnutí tu pátou hvězdu s klidným srdcem dávám, jedná se skutečně o vynikající počin na poli (nejen) animovaných filmů. ()

Zeebonk

Klenot mezi animáky. Nápadité, vtipné, do detailů vypiplané s nadupaným hudebním doprovodem a ještě nadupanějším originálním dabingem (George Clooney rocks). Z tohoto snímku je zkrátka vyextrahovaná všechna andersonovská plytkost a bezkonfliktnost a zůstalo vše, co na něm máme rádi v mnohem sviznějším a záživnějším kabátku. Kurva drát, já tenhle film miluju. ()

Haluzz

I přes klasickou stop-motion stylizaci a jednoduchost vyprávění(v exteriérových a nedialogových scénách většinou jde o " arkádové" zobrazení prostoru, ve kterém se postavičky pohybují pouze horizontálně či pouze vertikálně( lov na kuřata, útěk na motorce) , vyprávěné klasicky zleva doprava) se Andersonovi podařilo film naplnit svojí zvláštní atmosférou, kdy každé zvíře řeší krizi identity, ať už středního věku nebo dospívání, s porozuměním, kde se hranice mezi bajkou a osobním dramatem zcela stírají. A když zapojí do hry více filmových postupů( stead-cam, montáž, klasickou animaci) a spousty filmových citací za sebou, zrychlí tempo, film stále drží pohromadě a postavám je čas fandit, ať už při fantastické bitce v kanálu nebo při mrazivém a Tarkovski-like setkání s vlkem. ()

PauloZ

Animovaná, co animovaná, loutková kriminálka jak ďas. Na styl a podání filmu si musí člověk zvyknout, je to jiné než klasický animák a věřím, že mnohému diváku to nic neříká. Mě zpracování nevadilo, ale vlastně mě to vůbec nevzalo, příběhově nepoutavé ... takže 3*. ()

F.man

Po delší době zase jedna pěti-hvězdičková záležitost. Tolik originality, vtipu, vyvhytávak (...) kolik se skrýva ve Fantastickém panu Foxovi se jen tak nevidí. Wes Andeson je tentokrát hodně přístupný divákům, ale ten lehký indie zadumaný nádech paradoxní komedie tam je pořád - což ke stylu animace sedí úplně úžasně. Vážně jsem se bavil celou dobu a dávám zasloužených pět hvězd. Excuse me? Am I being flirted with by a psychotic rat? ()

Philippa

Nepřipravena na co vlastně jdu, o čem to je, pouze s vědomím, že momentálně nic jiného nedávají, usedla jsem v rámci prvního ročníku nového Třeboškého festivalu Anifilm, do pohodlné sedačky nově zrekonstruovaného kina Světozor. Dostalo se mi překvapivě porce něčeho naprosto úžasného. Užívala jsem si na poslední dobu nezvyklé animace, vtipného a akčního příběhu, bez všech těch moralitek a poselství. Tohle byl prostě život a děti by měly být nachystány :-). No a teď tady zjišťuji kdo to má na svědomí. Tleskám nadšením a Clooneymu posílám hubana! ()

ledzepfan

JJ tohle je teda superparádička..Zprvu jsem nevěřil, že tenhle styl animace v kombinaci s Andersonovou režií dokáže plně upoutat divákovu pozornost ale dokáže a to docela s přehledem..Není to bláznivá komedie, není to melancholické drama, není to akčňák.. Je to takový příběh skoro ze života :D ()

Kryton

Mám rád po-okenkovou animaci + skvělá atmosféra + zvířatka + hlasy Clooneyho a dalších = příjemná Andersonovka ()

nirvana91

Popravde som bola veľmi zvedavá ako tento počin dopadne. A nenachádzam slov. Wesovi sa podaril ďalší skvelý kúsok :) P.S. (a malilinký spoiler k záverečnej scéne) Všimnite si, že Ash pije Grape džús a všetci ostatní Apple :) Je proste iný! ()

frashmaker

Úžasné, vyvážené, plné nápadů. A zároveň tak dětsky obyčejné. Chcete li se smát, bát, brečet a mít malou depku, tak tento film vám dá úplně všechno. Rozhodně se k němu chci vrátit, jelikož zde prostě není co vytknout. Hudba, animace.... Nečekal jsem nic, ale rozplývám se. ()

MartinezZ

18.4.2010 ~ Příběh jedné, ne až tak úplně normální, chudé rodinky a jejich nového bytu o tom, že divoké zvíře je prostě divoké zvíře. A ani slib daný v kleci to zlomit nedokáže. ~ Pan Lišák je, ehm, liška. Jeho živobytím je krást drůbež, protože je, ehm, liška. Jednoho dne se ale stane něco, co ho donutí přehodnotit současný život a najít si jinou práci. Takovou, při které nikomu nepůjde o krk. ~ O několik liščích let později už jsme v noře rodinky lišek, kde to sice všechno klape, ale pan Lišák není moc spokojený, jako sloupkaře v novinách ho to moc nebaví, Zajídá se mu život v noře a chtěl by rodinku přemístit do něčeho lepšího. A jak si řekne, tak udělá, přemístí všechno a všechny do nového domova. S novým domovem získává nejen domácího pana Vačici, ale taky novou krev do žil. A právě s panem Vačicí vyráží na svůj, po dlouhé době, první výlet. Ovšem tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu...až se to zavaří nejen sobě a celé rodině, ale vůbec všem zvířatům v okolí. ~ Tohle je poctivý animák. Žádná počítačová animace, ale pořádná ruční motion-stop práce a je to poznat, má to svoje kouzlo. Je to napsané na motivy knížky o Fantastickém panu Lišákovi a to knížky pro děti. Takhle by to mohlo vyznívat jako další animák, který se snaží do kin přilákat co nejvíc rodičů s hulákajícími dětmi "Tatí, na tohle chci, pojď, pojď, pojď...", ale zdaleka tomu tak není. Ač je to podle dětské knihy Roalda Dahla, nebudou se nudit spíše ty dospělejší duše. Není to totiž infantilní blbost, ale dobrodružný příběh s několika dobrými nápady k troše zamyšlení. A není to prvoplánově třeskutě vtipné za každou cenu, ale má to svůj anglický humor, takže se u toho nebudete válet smíchy pod stolem, ale bude se vám to líbit. A nemá to animaci, která se za každou cenu snaží být moderní a "in", ale lidskou animaci, kdy na každé figurce vidíte chlup a každá je oživena mnoha cykly pohyb-cvak-pohyb-cvak a tak stále dokola, piplačka. A právě i sama animace přináší do filmu svoji část zábavy a vtipu. ~ Na druhou stranu je to celé sled na sebe úzce navazujících jakoby jednotlivých povídek a místy mi to přišlo až příliš uspěchané, mohlo to být rozvláčnější, ale zase to rychle odsýpá a nenudí. Stále se něco děje, je nutné něco řešit a vůbec to má svůj "anglický náboj". ~ Tomuhle filmu jsem se vyhýbal, neměl jsem náladu na další nic-moc animák, ale znovu se potvrdilo, stejně jako s Parnassem, že čím víc se mi do něčeho nechce, tím víc to dokáže překvapit. ~~~ (18.3.2014) PS: Po Grand Budapest Hotel chtě nechtě musím zvednout, páčto Lišák je prostě lepšejší a GBH si ty **** taky zaslouží. ()

agentmiky

Pro mě jeden z nejlepších animovaných filmů v celé historii. Tvorba Andersona rozhodně není pro každého, s tím souhlasím na sto procent, na druhou stranu ti, kterým se jeho tvorba zalíbí, musí být radostí bez sebe (já patřím do té druhé skupiny). Ona už samotná ta animace má své kouzlo, jednoduchá, leč nesmírně účelná a hlavně neokoukaná, to se dnes už tak často nevídá. No a pak ta absurdnost toho příběhu, to je to, co dělá z tohoto filmu kultovní záležitost. Hlavní hrdina, Lišák, žije ve zvířecí komunitě, která je protipólem života lidí, ikdyž se v mnoha ohledech tomu lidskému dosti podobá (pak zničehonic přijde situace, kdy na sebe Lišák a pan Jezevec začnou vrčet a cenit zuby a o zábavu je postaráno). Scénář precizní, film nabídne dost zábavy (takové scény s Beagly a borůvkami atd.), ale hraje i na vážnou notu, kdy Anderson ukazuje různá ponaučení vyplývající z chování hlavních postav. Těžko se o tomto filmu mluví, pokud jste ho neviděli.........Za sebe tento bláznivý počin mohu ale doporučit s naprosto čistým svědomím. Za mě 88 % P.S. Jedná se o animák, ale těm nejmenším bych film nepouštěl. Ne z nějakého důvodu násilí či tak, ale nemuseli by pochopit vše. Není to prostě výplach na odpoledne, tady člověk musí přemýšlet ()

mysiak

Fantastické....vynikajúco a hlavne tak príjemne sa to vryjúce do kože...Fantastic Mr. Fox je konečne priamym konkurentom pixarovských rozprávok...je tu cítiť nadšenie, príjemnú náladu a hlavne originilatu a kvalitu...skvelý soundtrack...úžasná indie rozprávka...vynikajúce jednoducho ()

Tayen

Jak už tady někdo přede mnou napsal, tohle je hodně divný animák, ale tady je slovo "divný" třeba brát jako pochvalu. Nějakých vyloženě vtipných gagů tu je pomálu, ale postavy jsou tak osobité, že mi mnohdy přijdou opravdovější než film s živými herci. Velku dávku odpovědnosti přitom nese výborný původní dabing, kde co jméno to hvězda, ale ani to by tolik neznamenalo, kdyby výsledek nebyl tak dobrý, jak je. Film je spíše úsměvný až vážný než vtipný, a přitom výsledek není hořký (viz. Mary a Max -taky výborný film), spíš maximálně výživný. Scéna s vlkem je skvělá. ()

ivishka

Jedna z nejperfektnějších animovaných pohádek co jsem ve svém životě viděla.. Hodně mě pobavila ta originalita a jednoduchost příběhu.Personifikace s kterou si pohrává celá dějová linie filmu je brilantní a ta občas vložená hudba a taková ta nadsázka s kterou se určité situace odehrály. Fantastický pan Lišák:"Kdo jsem já?...ptám se spíš existentsky..proč nejsem kůň,brouk nebo třeba osel?".Další skvělá hláška je : paní Liška "Přestávám se ovládat!" pan Lišák:"Kdy?" paní Liška: "Právě teď!!".Jedna z těch originalit snímku je bezpochyby i seznam latinsky vyřčených názvů zvířat jak jednoduché ale přece jen zvláštní a zajímavé.Nakonec přece bude něco na tom pořekadle - bystrý jako liška. ()

Popluh

Sympatický netuctový indie animák, který je v podstatě nonstop akcí na úkor nějakého příběhu, ale za to je tak svěží a nápaditý, že mu to s přehledem odpustíte. 75 % ()

George Clooney spojí síly s Adamem Sandlerem

George Clooney spojí síly s Adamem Sandlerem

15.12.2023

Čeká nás dosud nevídané spojení. Oblíbení herci George Clooney a Adam Sandler se vůbec poprvé společně objeví na velkém plátně díky novému filmu vznikajícímu pod hlavičkou streamovací služby Netflix.… (více)

Wes Anderson chystá film pro Netflix

Wes Anderson chystá film pro Netflix

07.01.2022

Režisér Wes Anderson (Život pod vodou, Grandhotel Budapešť) rozhodně nezahálí. Je to teprv pár týdnů, co do našich kin dorazil jeho nejnovější snímek Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, a… (více)

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (více)