• Německo

• Nový Zéland

Muzikál / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie / Německo, 2008, 109 min

• Cervenak

Nebudem sa hrať na akože objektivitu v zmysle "bol to taký hit a mnohí si to pochvaľujú, takže to určite má aj nejaké kvality, nuž dám pár hviezdičiek, aby som nebol odľud". Nie. Toto je pre mňa čisté filmové peklo, vedľa ktorého sú aj filmy od Uwe Bolla zábavné záležitosti. Už zhruba po 15 minútach mi bolo tak trápne, že som si chcel nasadiť na hlavu igelitku z Tesca a pevne si ju zaviazať pod bradou. Po polhodine už som mal chuť strčiť si hlavu do záchoda a splachovať a splachovať, len aby som nepočul to zavýjanie a hlavne aby som si vymyl z hlavy vedomie, že som videl moju milovanú Meryl Streep hrať (či skôr trápne blbnúť) v niečom tak ohavne nevkusnom, imbecilnom a mizerne natočenom. Kriste, aj gýč musí mať istý výraz. Toto však nie je ani gýč. Toto je hnoj.(4.4.2009)

Bez ostychu tasím naprosto nekritické pětihvězdí. Dlouho se mi nestalo, že bych natolik podlehl nakažlivé atmosféře snímku a pozitivní energii, která z něho přímo tryská jako onen bájný Afroditin pramen, až mi vše okolo - od hereckých výkonů až po řemeslnou úroveň - začalo připadat totálně nepodstatné. Podstatné je souznění hudby od ABBY a dění na prosluněném řeckém ostrově, kde nemám téměř co kritizovat. Jen mou zamilovanou Chiquititu mohli tvůrci situovat do důstojnějšího prostředí, než je řecká kadibouda. Nejsem gerontofil, jen miluji písníčky od ABBY, které mě provází od útlého dětství, kdy jsem si dokola přehrával máminy desky a takové Dancing Quenn nebo Take A Chance on Me mi pak dlouho připadaly jako vrcholy retro playlistu každé diskotéky. Bylo parádní si po více než 10 letech takové chvíle připomenout... A co se týče taneční choreografie, tak kamarádka, jež už nějaký ten rok závodně tančí, se o ní po projekci vyjádřila nadmíru pochvalně. Musím s ní souhlasit. Vyčítám si, že jsem na konci neměl odvahu tomuto báječnému filmu zatleskat jako rozjaření borci v poslední řadě.(4.9.2008)

• gudaulin

O tomhle filmu známá filmová publicistka Mirka Spáčilová kdysi napsala, že je to krystalický kýč, ale tak sladký a roztomilý, že se na něj prostě není možné zlobit. Tady se projevuje bída filmové publicistiky, kdy téměř všechny posty recenzentů v novinovách a časopisech zaujímají ženy a on se ten gender chtě nechtě na jejich hodnocení taky projevuje. Můžu jen potvrdit, že je to z mého hlediska kýč, jakému není hned tak něco rovno, ale za roztomilý bych ho coby muž nepovažoval. Dá se to brát jako parodie sebe sama, dokonce i písničky ABBY, na kterých jsem vyrůstal, tady zní nechutně, je to asi nejhorší využití hudebních motivů populární švédské skupiny, na jaké si vzpomenu. Tam, kde jinde dotváří atmosféru, jako třeba v případě australského snímku Muriel se vdává, tady spíš tahají za uši. Celkový dojem: 20 %.(19.5.2011)

Škoda, že si někdo nedal práci s filmovou adaptací, protože jsem si dvě hodiny připadala jako na divadle, místo v kině - a to není klad, vím, proč do muzikálových divadel nechodím! Nemluvím o příběhu, od muzikálu nečekáme drama, ale o skladbě scén, jejich zasazení do prostoru atd. Přiznávám, že jsem na film šla, abych viděla, jak se kdo popral se svojí úlohou a... voilà výsledek byl od začátku jednoznačný. O co jsou ženy v tomoto filmu větší karikatury (Meryl Streep většinu času pobíhá v montérkách s mastnými vlasy a bez make-upu, Julie Walters má roli nechutné báby se vším všudy a jak slušně říci, že krása Amandy Seyfried s telecím výrazem nevynikne ani když ji obklopí dvěma ještě ošklivějšími kamarádkami), o to lépe zpívají a nad jejich výkony se snad nedá říct nic špatného. Zato tři případní otcové jsou sice sympaťáci, ale coby zpěváci moc neoslní: je to pravda, Pierce Brosnan vážně neumí zpívat (a to z nich dostal největší prostor, proboha!). Závěrem můžu říci, že jsem očekávala nejen dávku moře, slunce, Řecka, "písniček, co se líbí všem", ale také krásy a dostala jsem záplavu ošklivých lidí v zástěrách, kteří snad měli marně evokovat poetický venkov nebo prostě kdo ví co... takže v tomto smyslu mírné zklamání.(12.8.2008)

BAFTA Awards - 2 nominacie: Najlepsi anglicky film / Hudba - Benny Anderson, Björn Ulvaeus _______ V poslednej dobe som si nejako oblubil muzikaly a ked este k tomu v nejakom hraju pesnicky ABBY a hra v nom moja oblubena herecka Meryl Streep, tak o to viac som sa tesil a spokojnost po pozreti filmu bola naplnena. Vobec tu nejde o scenar, ale skor o humor, tanec a spev. Je pravda, ze Brosnan by mal zostat len hercom, pretoze ten jeho hlas v pesnicke SOS bol podla mna hrozny, ale tak dalo sa. Publikum v kine sa naozaj zabavalo a na konci filmu dostal mily potlesk, ked zacala hrat piesen Thank You for the Music. Pamätam si, ze moja sestra dookola pocuvala ABBU a vtedy mi to trosku liezlo na nervy, ale paradoxne prave kvoli tomu som si o par rokov ABBU oblubil a dnes obdivujem, ze kolko hitov a nadhernych pesniciek ta skupina ma. A moja najoblubenejsia pesnicka? The Winner Takes It All. _______ Amanda Seyfried - (Sophie) +++ Meryl Streep - (Donna) +++ Pierce Brosnan - (Sam Carmichael) +++ Stellan Skarsgard - (Bill) +++ Colin Firth - (Harry Bright) +++ Julie Walters - (Rosie) +++ Christine Baranski - (Tanya) +++ Benny Andersson - (Hráč na piane na lodi) +++ Björn Ulvaeus - (Hráč na piane na pláži) +++ Hudba: Björn Ulvaeus, Benny Andersson, Stig Andersson +++ Produkcia: Tom Hanks, Rita Wilson, Benny Andersson, Björn Ulvaeus +++ (Videl v kine 29.07.2008) +++(30.7.2008)

• - V původním muzikálu bylo Billovo (Stellan Skarsgård) příjmení Austin. (jezurka42)

• - Když Meryl Streep proprvé viděla muzikál, poslala do zákulisí dopis, ve kterém všem účastíkům ,,vysekla" poklonu. Všichni zúčastnění si poté dopis okopírovali a odnesli domu, včetně režisérky Phyllidy Lloyd. O několik let později, když se rozdělovali role, si režisérka vzpomněla právě na Meryl Streep a její dopis a nabídla jí roli, kterou přijala. (DominikV)

• - Meryl Streep obvinila režisérku Phyllidu Lloyd z toho, že kvůli scéně, kdy její postava ječí s Tanyou (Christine Baranski) a Rosie (Julie Walters), ztratila na konci natáčení hlas. (jezurka42)