Honza a Jirka jsou dva velkoměstem zkažení podvodníčci, kterým se příliš nedaří. Na pokusu o prodej cizího bytu sice vydělají třicet tisíc, ty však vzápětí ztratí, když se musí dát na útěk před dvojicí policistů. Začíná jim hořet půda pod nohama, protože muži zákona znají jejich totožnost a zatčení je otázkou času. Honza ještě získá podvodem letenky, a pak se oba vydají na jižní Moravu, aby se ukryli u dědy Honzy, který má rozlehlé vinice. Honza mu daruje letenku do Argentiny a slíbí, že pohlídá vinici před špačky, nehodami i zloději. Krátce nato se seznámí s místním vinařem Michalicou, otcem sympatické Kláry. Navštíví je soused Kozderka, který nabídne milion za dědův vinohrad. Klukům se nápad líbí, ale rozhodnou se nejprve zkusit štěstí u Michalici. Honza se znovu setká s Klárou, která se mu líbí čím dál víc. Má to však háček, protože dívka chodí s majitelem penzionu Kájou. Navíc se objeví pražští policisté... (TV Nova)

Trailer

monolog odpad!

Tak to zas byla datlovina. Dělat debily z Moraváků, dělat debily z policajtů, dělat debily z Pražáků (potažmo obyvatel západní části republiky). Jak originální! Jak školácké. Jak uboze trapné! Jak očividně dnešnímu telenovelami a Tele Tele zdegenerovanému publiku dostačující. Postavy jsou duševní mrzáci a nespraví to ani hloupé dialogy, ani nahá kůže nebo jedny nevyvinutý prsa velikosti V - voříšky (ona je to vůbec poslední dobou móda vynášet ženský těla plochý málem jak deska). Slovíčko "tož" a "kurva" taky nářečí nedělaj. Ehm, a pít bílý víno po ránu, to je tak recept na dávidlo (ve vší úctě k vínu). Někdo může říct, že protože jsem z Moravy, tak bych se mohl cítit dotčen. Že protože dělám u policie, tak taky. Že když prarodiče pocházejí z Prahy, tak taky. Ne, kdepak. Já se jen cítím dotčen jako divák, který očekával aspoň průměrný zážitek. Já totiž na tohle dělení Čech/Pražák/Moravan nehraju. I když znám pár takových blbů, ale to je spíš otázkou snahy o odlišení se a image. Ale pravda mé hodnocení je zabarvené možná i tím, že ze všech těch zmíněných skupin obyvatel dělali takový kriply, a není to jen proto, že Bobule jsou nudným hloupým filmem vystavěným na prvoplánovém křečovitém humoru a zbytečných dialozích bez děje. A ještě jedna drobnost. Líbila se vám krajina jižní Moravy? Tak to jeďte vlakem z Brna do jižních Čech. Garantuju vám, že budete jako štěně uchcávat blahem po vlakovým kupé (já málem jo). Co se týká beng, nejen že jejich jednání bylo hloupé. Navíc se ještě chovali dost arogantně. Přiznejme si to, ta špetka arogance tam skoro vždycky musí být, policie je ostatně represivní složka. Ale tolik už dnes přece jenom ne. A drobný nelogický detail nakonec, podporučíka jsem šlapat na ulici opravdu ještě neviděl. ()

Galadriel

Velká převeliká škoda té "pražské" části, protože v okamžiku, kdy se děj přesune na Moravu, začne ohromná pohoda, která způsobí to, že budete mít nepřekonatelnou chuť vydat se obdivovat krásy Moravy a ochutnávat výborné víno do nejednoho sklípku. Nádherná kamera a nenucený příběh vytváří film, který prostě perfektně vystihuje slovo "pohoda". ()

Enšpígl

Hned na úvod musím poděkovat Tomáši Bařinovi za povedený herecký obsazení. Je radost nevidět po 150x Holubovou, Trojana, Geislerovou a další. Nic proti nim, ale snad má český film víc herců, než jen kamarádíčky několika režisérů. Ovšem tohle je ještě Ok, protože tihle lidé alespoň umí svou práci. Průser nastává, když se nám ve filmu začínají objevovat lidi, vyznávající heslo žádná práce, samá party - modelky, fotomodelky, zpěvačky, zpěváci a hlavně celebrity z realityshow a další "bulvarstars", když k tomu připočtu že skuteční herci za hovno prachy, ukazují každý den v divadlech své herecké mistrovství, že mladý talentovaný student z FAMU či DAMU musí koukat jak hlavním kritériem obsazování do filmu je ukazování kalhotek v Blesku či vyprávění historek v "zábavném" pořadu TV NOVA, PRIMA i ČT, tak zdvihám na Český film svůj prostředníček . Naštěstí to v žádném případě neplatí na všechny filmy a na všechny režiséry či producenty. Loni jsem tragickou událost, jakým daňový přiznání beze sporu je, vylepšil skvělým filmem PUSINKY /úspěšně ignorovaný na Českých lvech /a je to skoro neuvěřitelný, ale i letos obrovskou bolest a žal z návštěvy pokladny finančního úřadu zmírnil český film. Bobule mě totiž dopřáli úžasnou pohodu, vynikající zábavu, neokoukané herecké tváře, chuť na burčák, myšlenku na foto výlet na Jižní Moravu a megatouhu po Terezce Voříškové. Pohled na zadeček Terezky Voříškové, byl takový předčasný ježíšek pro moje oči. Konečně dobrá česká herečka, co svou krásou zfoukla své zahraniční kolegyně jako svíčky. Pražské publikum včetně mě se v kině nejvíce bavilo při narážkách na Pražáky, byly vtipné a trefné. Příjemně pobaven dávám Bobulím označení kvalitního českého výrobku - Czech Made, nalévám si jihomoravské víno a jdu vyhledávat fotky Terezky Voříškové na Google.cz. ()

Hrabka

Poklidná humorná komedie z prostředí jižní Moravy nepřináší sice nic převratného, ale je to taková oddechovka na odreagování. Děj není taky nijak zajímavý, ale vše zachraňují charismatčtí herci, kteří se skvěle doplňují. Konfrontace Jihomoraváků s Pražáky je pro mě jako nestraného pozorovatele velmi vtipně udělána. 75% ()

Subjektiv

Pozor - lehké SPOILERY. Existují filmy, ve kterých hlavní hrdina je kretén, ale láska jej napraví. Pak také filmy, ve kterých hlavní hrdinka chodí s kreténem, který není hlavním hrdinou, ten se nenapraví a proto ostrouhá. Kombinace těchto přístupů nejsou vzácností. A že jde často o díla, která svůj konec necudně odhalí již v první čtvrthodině, nemusím snad zdůrazňovat. Ale co na tom, že hlavní hrdina prodělá změnu, hluboce psychologicky propracovanou, kterou lze ve vnitřním monologu popsat jako: "Byl jsem kretén, zmrd a podvodník, ale golfový míček z mládí a sex s krásnou slečnou mě přivedly na správnou cestu a od teď budu zákonadbalý, poctivý, moudrý, prostý, čestný a hrdý občan a milenec." Vždyť tento film mi slibuje ukázat krásy moravského vína a řve: "Já tě budu strašně bavit, řičet smíchy budeš. Dám cokoliv, abych tě rozesmál." Občas sice rozesměje, ale povětšinou člověk nevěřícně kroutí hlavou, jakých že to nepodob umí humor nabýt. Méně snesitelná je ovšem reklama na vínečko (to mám víno rád a velmi). Od levnohumorného "archivního burčáku" přenáší se přes kreténské líčení populárního obrazu Pražáka jako vinného barbara (znám moraváky tisíckrát barbarštější), vychvalování moravského vína nad argentinské (což v červeném víně v nějakém významějším měřítku - je, pravda, pár moravských výjimek - prostě není hrdost, ale buranská, smradlavá sebechvála, jelikož naše podnebí prostě něco nedovoluje), rurální kýčovité idylky (ač moravské vinice umí být i zcela nekýčovité), vybuchující burčák (o kterém režisér nejdříve trapně dialogem prozradí, že vybuchne, pak nedočkavě volá záběrem: "Pozor, teď už přijde," a tudíž, když to pak opravdu přijde, efekt je nula) ke spoustě dalších drobných s vínem spojených, více či méně uměle naroubovaným momentkám. Podbízí se dívčími vnadami. A zůstává po něm kocovina. P.S.: Navíc určitě způsobuje nedorozumění v mém životě, neb čas od času vypiji s dívkou 3 lahve a jen výjimečně si myslím v duchu: "Jedna je aby byla povolnější a dvě pro mě na kuráž." ()

• Z Kryštofa Hádka a Terezy Voříškové se staly během natáčení stejně jako z jejich postav partneři. (ČSFD)
  • Hlídka dopravní policie má špatné hodnostní označení. Podporučík používá jiný typ hvězdičky, než je u PČR zavedený. Taktéž nereálné je složení hlídky ve dvojici podporučík s nadstrážmistrem. (Horryx)
  • Film obsahuje potitulkovou scénu. (Duoscop)

Související novinky

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček

27.07.2020

Ve věku 94 let zemřel herec a dramatik Jan Skopeček. Skopeček, jenž měl na kontě přes 150 filmových i televizních rolí, patřil rovněž mezi zakladatele Divadla pod Palmovkou. Mezi jeho nejznámější… (více)

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (více)