Sličná strašidla v podobě nejrůznějších Percht a Bílých paní mají u nás předlouhou tradici. Vždyť hodná Bílá paní mohla nasytit chudé lidi a ztrestat naduté pány či dráby. V polovině šedesátých let se k těmto legendám vrátil spisovatel Karel Michal ve sbírce Bubáci pro všední den. Bílá paní – Perchta z Borštejna – v jeho pojetí pokračovala ve svém bohulibém poslání i v době socialismu. Perchta musela suplovat arogantní netečnost těch, kdož měli pečovat o blaho lidu a zatím pečovali jen o své vyhřáté pelíšky. Její trestuhodná aktivita vzbudila pozornost orgánů všech stupňů a byla velmi, velmi nežádoucí. Stejně nežádoucím se posléze stal i film, natočený podle této povídky režisérem Zdeňkem Podskalským v roce 1965. Aby snímek neprovokoval k nepříjemným otázkám, odpočíval přes dvacet let v trezoru. V satirické – tak trochu duchařské – komedii se setkáte s Jiřinou Bohdalovou, Milošem Kopeckým, Vlastimilem Brodským, Irenou Kačírkovou a Rudolfem Hrušínským. (Česká televize)

Lukin413

"Nekecej a plav!" Bílá paní zavádí vodovod mimo pořadník a to se v socialistické společnosti nebude trpět. Maličko z toho cítím tehdy ještě neexistující Divadlo JC. ()

Untentrauer

Ukázka naprosté profesionality a umu tehdejších herců. Nechme stranou dobu, ve které se film odehrává, zapomeňme na propagandu apod. Sice s tím děj souvisí, ale já tu dobu nezažil a vnímám jí zde, jako bílou nemoc. Užijme si výkony těch skvělých herců. Třeba ten Hrušínského projev a následně Brodského reakce která to rozsekne? Kopeckého vyšetřování “vidíte kam až sahají nitky” Skvělé a vtipné dialogy...Je to perfektní komedie plná pánů herců. ()

zdeny99

Dokážu si představit, že Bílá paní v polovině 60. let působila vedle komunistických projevů a filmů o Rudé armádě na tehdejší diváky jako zjevení. Film o mystickém strašidlu lákal a rozhodně i bavil. Ten děj je zábavný a působivý. Je to taková lehce hororová triková komedie. Bílá paní se opravdu činí, když chodí po vodě, krade trubky, které pak samy od sebe se vznáší, upraví vodovod a chodníky. Bohužel ji vidí jen kastelán Pupenec (Vl. Brodský), který vyluštil nápis, kterým ji probudil: "Věř, ale komu věříš, měř!" A tak je pan Pupenec částečně považován za blázna a u své manželky i za chlapa, co ji podvádí. Zdeňkovi Podskalskému se tahle duchařská látka opravdu na svoji dobu povedla, což o pár let si připomenul v mnohem méně povedené duchařské trilogii o ohnivých ženách. [7270. hodnocení, 266. komentář, 82%, 731. nejlepší film] ()

Akana

Asi nejpovedenější protikomunistická satira, jaká u nás kdy vznikla. Neodolatelný humor v podání výkvětu soudobých hereckých osobností. I ten Josef Bek, kterého jinak nemusím, je tu dokonalý. Tahle komedie pro mě nemá vady na kráse a pravidelně se k ní vracím. ()

MickeyStuma

Nejlepší politická satira, jaká kdy ve své době vznikla. Byla to taková bomba, že to tehdejší režim neustál a šoupl snímek do trezoru. Nadpřirozené bytosti přeci nemohou konat v socialistickém zřízení. A co to zvýrazněné manipulování lidí? Řekl bych, že je to dokonce nadčasové. Vynikající herecké výkony, jedna hláška střídá druhou, doslova estrádní dialogy, zkrátka od první do poslední vteřiny je snímek dokonalost sama. Na dobu svého vzniku to byl velmi odvážný film. Hlavním mottem příběhu je hlavně to, jak je ona pravda neúnosná, což hlavně dokazuje závěrečná scéna oslavy nového mostu, který vlastně vůbec nebyl. Na to upozornil kastelán (V. Brodský) a odtud pochází nejslavnější hláška, která dokonce i zlidověla: "Drž hubu a plav!" Tento snímek by se měl stát filmovým klenotem a to nejen za své zpracování, ale už i jenom za svoji odvahu. ()

Radek.SCH

Oproti Kam čert nemůže mě to totálně minulo. Jo, jo - režim se tam kritizuje na každém kroku, z některých vět dokonale mrazí Lidi s tím přece NEMŮŽE nikdo nesouhlasit. Ale když já si po půl hodině říkal, kdy už to konečně skončí. ()

krabatt76

Ani po možná 6. shlédnutí této hořké komedie nepochopím,jak mohla být natočena ,ale naprosto je mi jasné proč byla zakázána.Je to skvost ! ()

gombarix

Fenomenální dílo, u nějž se člověk diví, že tu tehdy vůbec mohlo vzniknout, stojí na nadupaném scénáři Karla Michala (vl. jm. Pavel Buksa, enfant terrible literatury 60. let, manžel Violy Fischerové a po r. 1968 samozřejmě emigrant), kde je vypilovaná každá věta a ani slovo zbytečně. Do života to vše pak převedla naše největší herecká esa, takže výsledkem je naše možná nejlepší filmová satira (vedle Hoří má panenko). (Snad jen úplný závěr trochu ruší celkový dojem svou pozitivitou, ale tak, zač by stál život bez naděje...) ()

GMVajgl

Asi jsem neviděl film, který by více šil do komunistů, než tento a navíc jen tak jakoby mimoděk s tak laskavým humorem. Navíc roztomilé triky a top obsazení. Naprosto nadčasové a aktuální i dnes. ()

Denny

No tak na tohle museli mít soudruzi na kulturním oddělení ÚV opravdu pifku, je tam plno skrytých i odkrytých narážek na tehdejší situaci. ()

horovska

Film o pravdě a lži, odvážný na svou dobu. Přesto, že 65.rok už byl mnohem uvolněnější. V těchto letech vznikaly opravdu silné filmy a tento je jeden z nich. Pro generaci, která nezažila totalitu, která neví, jak se pravda překrucovala a zůstávala jen mezi řádky, pro tuto generaci jak se obávám už tento film nebude mít takovou hodnotu. ()