Reklama

Reklama

Noc na Karlštejně

  • Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

(více)

Recenze (494)

Boss321 

všechny recenze uživatele

Příjemný romantický muzikál s prvky komedie s výborným hereckým obsazením. Skvělá hudba génia české hudby Karla Svoboda, na kterou nedám ani po letech dopustit. Přesvědčivá režie Zdeňka Podskalského jen podtrhuje celkový dobrý dojem. JInak zde také můžeme vidět Jaroslava Marvana v jeho poslední filmové roli. Líbí se mi to, ale myslím, že filmu uškodil zub času. ()

kingik odpad!

všechny recenze uživatele

"Jede král, jede král", sice jede král, ale v úvodních titulkách jela také jízdní kola, která se do záběru vloudila, jako taková roztomilá chyba ve filmu. A film samotný? Děs a hrůza. Když to dávají v televizi, tak tomu nedám opětovnou šanci, když zazpívá Brejchová jako Vondráčková známou melodickou písničku, tak se osypu nad tím nevkusem, a ještě ta podivná naivita, s jakou je to pojato, a mám dost. Dál nepíšu. Ztráta času. Hnusně nevkusná a nezajímavá kravina. Mé hodnocení: 0% ()

Reklama

choze 

všechny recenze uživatele

"NUŽ, DEJ SEM ČÍŠE PÁŽE, A DOLEJ VÍNA. JE Z PRVNÍ RÉVY, UROZENÍ PÁNOVÉ, KTERÁ DOZRÁLA ZDE V ČECHÁCH. ZPRVU TROCHU TRPKÉ ZDÁ SE, ALE JEN NA PRVNÍ OCHUTNÁNÍ. A TAK JE TO SE VŠÍM V TÉTO ZEMI..." Roztomilý historický patriotický muzikál. Výtečně obsazeno (Bróďa na hrad!) a odehráno a písničky jsou jedna vedle druhé pecky. "OPĚT ŠŤASTNĚJŠÍ NEŽ JÁ..." ()

Webb 

všechny recenze uživatele

Uffff!!! Tohle ne! Tuto režijní stylizaci budu pěkně dlouho rozdýchávat. Scénář kompletně se vším všudy (od extrémně tupých postav k otřesným dialogům a scén) vys**ný, písně odporný a nejméně 1000x slyšený atd.... Velké zklamání a nepochopení takovýho kultu jakým se stal. Jedinou hvězdu dávám a to za poměrně krátkou stopáž. Už to nikdy nechci vidět. ()

svik 

všechny recenze uživatele

Hodnotím za 3....Nevím na mne působí pokaždé když se na tento film podívám takovým utahaným nezáživným dojmem bez sebevětších úletů ať už v jakém jkoliv směru-to ztrácí velice na kvalitě -JE TO VLASTNĚ TO HLAVNÍ. Scénář podle mne ztojí také za nic, ale na druhou stranu se mi líbí herecké výkony :Vlastimil Brodský, Matuška -ty jsou nezapomenutelné. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (63)

  • Režisér dodal Vlastimilovi Brodskému (Karol IV.) odborného konzultanta, ktorý mal pre výnimočnú postavu herca zlákať a presvedčiť ho, že on je najvhodnejším predstaviteľom. (Raccoon.city)
  • V jímavé scéně, kdy Karel IV. (Vlastimil Brodský) říká, aby mistr Dětřich dokončil malbu císařovny zpaměti, že bude: "Vésti jeho štětec, kde chvěti se bude v rozpacích...", je chyba. Tvář nad vstupem do Karlovy soukromé kaple sv. Kateřiny patří Anně Svídnické, třetí manželce císaře Karla a nikoliv jeho poslední ženě, Elišce Pomořanské. (salahadin)
  • Vlastimil Brodský (Karel IV.) v roce 2000 vzpomínal: "Když mi Zdeněk Podskalský nabídl roli v Noci na Karlštějně, reagoval jsem samozřejmě naprosto odmítavě. Říkal jsem mu, že je to pitomost, že to dělat nemůžu, protože se svým titěrným, archaickým herectvím nemám nejmenší vlohy vytvářet nějaký dojem vznešenosti nebo majestátnosti. Na druhé straně mě ale přitahovala forma, muzikál. Protože já jsem začínal po pajzlech jako barový tanečník a stepař a k divadlu jsem přišel nějakým omylem. Zdeněk ale trval na svém a přivedl mi znalce, pana profesora historie. Proseděli jsme spolu tehdy mnoho hodin a já se zpočátku zajímal o takové ty konkrétní věci, které herci pomáhají, jako třeba když jíte kuře, co uděláte s kostmi, jak si myjete ruce... A tenhle člověk, fundovaný i v téhle reálné oblasti, mi řekl: 'Ježišmarjá, pane Brodský, kam by se dávala kost? To vás vůbec nemusí zajímat, ale házelo se to dozadu a tam to žrali chrti.' Už to bylo zajímavé, ale on mi chtěl nějak nastínit tu zvláštní velikost a výjimečnost Karla IV., kterou, jak říkal, můžeme jen těžko pochopit, protože například všichni umíme číst a psát. To uměl Karel IV. taky, ale mezi panovníky té doby byl jediný, protože číst a psát bylo pro vladaře stejně ponižující, jako kdyby si uklízel, utíral prach nebo topil v krbu. Jen jsem otvíral oči, protože by mě na mou duši nenapadlo, že mohl Karla IV. v jeho době někdo odsuzovat za to, že se svou gramotností vlastně ponižuje. Ale on byl velmi bystrý a věděl, že pokud je písař podplacený, může psát něco jiného, než on mu diktuje, a že předčitatel může něco jiného číst, a že by tudíž mohl nepříznivě ovlivnit jeho politické a vladařské snažení, takže se na to velice důkladně naučil. Na dalších podobných příkladech mi onen pan profesor vylíčil Karla IV. jako člověka duševně mimořádného - vyprávěl mi například o tom, že Karel IV. měl obrovské jezdecké dispozice, že když si sedl na koně, jeho družina mu sotva stačila, a že trasu Praha-Paříž dělal, teď si nezvpomenu, jestli říkal, že za deset nebo dvanáct dní, ale vím, že mi to připadalo jako doba krkolomně krátká. To byla jedna z věcí, které mě fascinovaly, ale pan profesor k tomu ještě dodal: 'No, oni mu vůbec nemohli stačit, protože on ještě každou noc trávil v bordelu.' Jeho vyprávění o Karlu IV. mě úplně uchvátilo, protože jsem se dozvídal spoustu věcí, které jsem v literatuře nenašel, respektive asi jsem nebyl vedle pana profesora dost vzdělaný. Nakonec jsem ho poprosil, jestli by to mohl shrnout, abych měl měl pro svou práci nějakou konkrétní, reálnou představu, a on mi řekl: 'Podívejte se, to se dá říct dvěma slovy - byl to kovboj a děvkař.'" (NIRO)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama