Českou filmovou komedii Světáci natočil režisér Zdeněk Podskalský podle původního námětu a scénáře Vratislava Blažka. Je to bujný a současně i trochu nostalgický příběh tří venkovských fasádníků, jejichž snem bylo prožít alespoň jednu noc ve víru velkoměsta. Na splnění tohoto snu věnovali nejen velké finanční prostředky, ale ve snaze, aby na nich nikdo nepoznal jejich zcela nesvětácké povolání a prostý venkovský původ, vyvinuli nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního nátěru vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv autoři filmu rozvedli ve zcela nezvyklé šíři a nechali vyústit v mumraj vtipných nápadů, slovní i situační komiky. Trojice světáků (J. Sovák, V. Brodský, J. Libíček), které společenské výchově vyučuje kustod Dvorský (O. Nový), doplněná trojicí lehkých slečen (J. Jirásková, J. Bohdalová, I. Janžurová), z nichž se stará kuplířka (J. Šejbalová) snaží udělat opravdové dámy, dovolila naplno rozvinout bohatou škálu komediálního umění, které ani po letech neztratilo nic ze své účinnosti. (Česká televize)

Brbli

"Daleko zajímavější je, že Marie Sklodowská Curie vypracovala metodu, kterou se ji podařilo roku 1910 v Jáchymovském Smolensku....ehm...z Jáchymovského smolince získat teda rádio no v úplně kovovym stavu"....Film plný skvělých hlášek, ale tahle mě úplně odrovnala! ()

Dakota1978

Můžu mít jakkoli špatnou náladu a nad hlavou mít temné chmury, ale sestava Světáků mě z toho vždy dostane. Smekám nad genialitou pana Podskalského a výběrem týmu, kterým se při tvorbě pro mě nejlepší české komedie minulého století obklopil. Nelze tomu vytknout ani to nejmenší. Každičký detail, scéna, záběr je dokonalý. Casting je herecké nebe. Ani nevím, co bych ještě mohl doplnit - snad jedině nadčasovost snímku, což je neoddiskutovatelné! Kéž se ještě někdy něco podobného podaří... ()

milos.bradik

Perfektní herecké výkony a výborný scénář. Toto vzniklo za komančů a soudruzi ani neměli tušení, že si to dělá legraci i z nich. Asi nejlepší film režiséra Podskalského. ()

to08.net

Komedie, kterou můžete vidět vícekrát a vždy vám zvedne náladu. Takový Kristián s Oldřichem Novým, ale v partě a za socíku. Skvěle vypointované, výborné herecké výkony. ()

Korpy22

Geniálně vypointovaný film, který graduje a má spád. Je zde spousta humoru, který není laciný a člověk se od srdce zasměje. Humor zde není jen důvodem dobrého scénáře, ale i skvělého hereckého obsazení v podobě Sováka, Brodkého, Bohdalové a dalších. Film je také doplněn skvělou kamerou a zvukem. Soundtrack v podobě písničky Když Praha za noci zazáří neonem se uloží do paměti každému a skvěle vystihuje film. Samotný námět filmu, kdy se tři dělníci snaží změnit ve vyšší společnost je nápaditý. Je to jako sledovat novodobější Pygmalion. Snaží se snaží diskutovat o Marie Curie nebo Dalím ale nemají absolutně ponětí, kdo to je. Svou  absurditou a geniálností se film řadí k českým klenotům filmu. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková