Českou filmovou komedii Světáci natočil režisér Zdeněk Podskalský podle původního námětu a scénáře Vratislava Blažka. Je to bujný a současně i trochu nostalgický příběh tří venkovských fasádníků, jejichž snem bylo prožít alespoň jednu noc ve víru velkoměsta. Na splnění tohoto snu věnovali nejen velké finanční prostředky, ale ve snaze, aby na nich nikdo nepoznal jejich zcela nesvětácké povolání a prostý venkovský původ, vyvinuli nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního nátěru vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv autoři filmu rozvedli ve zcela nezvyklé šíři a nechali vyústit v mumraj vtipných nápadů, slovní i situační komiky. Trojice světáků (J. Sovák, V. Brodský, J. Libíček), které společenské výchově vyučuje kustod Dvorský (O. Nový), doplněná trojicí lehkých slečen (J. Jirásková, J. Bohdalová, I. Janžurová), z nichž se stará kuplířka (J. Šejbalová) snaží udělat opravdové dámy, dovolila naplno rozvinout bohatou škálu komediálního umění, které ani po letech neztratilo nic ze své účinnosti. (Česká televize)

Hombre8

Ten film asi hodně lidem pomohl zapomenout na skličující náladu toho roku. Beztak byl natočen i z toho důvodu. Napovídá tomu i hvězdné herecké obsazení, včetně poslední filmové role Oldřicha Nového. Řada hezkých narážek, odkazů a skrytých gagů, které už dnes málokdo pochopí. Podskalský se ale bohužel, jako vždy, nevyhnul určité "lidovosti", podbízivosti. ()

jerisno

Dokonalý herecký koncert všech zůčastněných. Ústřední šestice hrdinek a hrdinů je vybrána bezchybně a je RADOST sledovat každé jejich gesto, reakci, pohyb či repliku. Film jsem shlédl nepočítaně-krát a tak si mohu dovolit vychutnávat i nejdrobnější detaily hereckých výkonů, kamery, dějových vtípků a společenských narážek a špílců. Pro mě nejlepší film pana Podskalského, který si osobně řadím mezi nejzajímavější a nejzábavnější filmová díla české kinematografie. ()

Peddro

Tento film miluji. Moc se mi líbí, jak se tři dělníci chtějí vymanit ze socialistické šedi, zajít na dobré jídlo, pití a dobře se obléct. Vlastně i dnes by kultivace plno lidem prospěla. Když vidím lidi v roztrhaných džínách, nebo dokonce v teplácích i v lepší restauraci s kšiltovkou na hlavě, tak se mi chce zvracet.... ()

Holly_Molly

Takhle to dopadá, když si prázdnej scénář snažíš kompenzovat skutečně královskym hereckym obsazením a hudebníma číslama, kterejch je ve filmu víc, než kolik mají hlavní postavy IQ..Dohromady! Tohle zestárlo asi stejně dobře jako archivní mlíko... ()

Boban_23

Dle mého úsudku nejlepší česká komedie všech dob. Neskutečné herecké výkony všech 6. hlavních představitelů a do toho účast Oldřicha Nového jako emeritního profesora dodává filmu ten správný šmrnc. Vtipnější dialogy na téma bontón a společenské chování snad ani nešlo lépe vymyslet. A objednávce již zmiňovaných dam v prvotřídním podniku " jeden RU .... třikrát kávu" se prostě nejde hlasitě nezasmát. ()

McIron

Promiňte, kdo T O M U H L E M Ů Ž E D Á T M Í Ň N E Ž 5 H V Ě Z D ? Ne, to fakt nejde, to nejde! Tam není nic nedokonalé, nic neabsolutní! Kdyby se uděloval Český lev už v 60. letech, tak by ho musel dostat za: scénář Vratislav Blažek, režii Zdeněk Podskalský. A v hercích? Tam by byl problém, protože v nominacích na nejlepšího herce v hlavní roli by museli být Sovák, Brodský, Libíček. V herečkách Bohdalová, Jirásková, Janžurová. A v nominacích za vedlejší role? Nový, Menšík, Lír, Maurer - Šejbalová. Těžké rozhodování. ABSOLUTNÍ DOKONALOST, nic chytřejšího nelze fakt říct... ()

Maurice

Jsme svědky úpadku slušného chování ve společnosti. Myslím to vážně. Dělnická třída byla v době normalizace nekompromisní a veškeré prvorepublikové a poválečně kulturní návyky, co se společenského chování týče, byly zabity. Oldřich Nový je zrcadlem nastaveným takové společnosti a ostře kontrastuje se zedníky. Na mě působí jako zjevení a jeho presence je mi milá. Obsazení: hvězdné, happy end? Napůl. Kompromis. ()

tytule

V tomto filmu trojice zedníků i lehkých dam je úžasná a všichni tam excelují, nad jejich hereckým umem moho jen plácat rukama. ()

Ludva

[2020-12-29][2020-01-20] [2011-02-19] [2009-05-02] * Co k této báječné a nestárnoucí legraci ještě dodat? Snad jen: kdo ví, kde má čmelák žihadlo, tomu nejsou kalhoty nikdy krátké, jak iritujícím způsobem řekl šokující Španěl Salvátor Dalí a mnozí jiní. ()

KalimeroI

Nikdy bych neřekl, že se dá spojit Sovákův zemitý, Libíčkův naivní a Brodského roztomilý projev tak dokonale snoubit s projevem Bohdalové, Janžurové a Jiráskové. Dohromady to vytváří dokonalý koktejl, u kterého se nepřestanete smát ani na okamžik. Vše zastřešeno grácií pana Nového, který na svá léta sice vypadá, ale přinesl do filmu nostalgický odlesk třicátých let, kdy se jedlo více než jedním nožem a nepila jenom vodka. Parádní. Nejlepší hláška: "hele, Božka, není támhleto národní?" ()

Jasmín

Výborní herci, výborné hlášky, výborné téma. Během filmu jsem se smál hodně často a i teď, když si vzpomenu třeba na Menšíka ("z tohoto bytu se neodchází dveřmi, z tohoto bytu se odchází oknem..."), nebo Bohdalku co naklonovala dvě písničky Přenosilový do jedný atd., atd., tak se mi hned zlepší nálada. Vůbec z tématu ETIKETA se dá vytřískat hodně dobrá zábava a jsem rád, že nám to tady předvedla naše nejlepší komediální generace. ()

botswana

Aneb 3 „vobyčenský“ fasádníci chtějí strávit jeden večer v lepší společnosti. Legendární komedie z dílny Zdeňka Podskalského, která je tak napěchovaná neuvěřitelnými situacemi a hláškami, že ani neustálé televizní opakování ji nemůže ublížit. Herecké obsazení se povedlo na jedničku: Vl. Brodský (hlava celé operace, „zednický intelektuál“), Jiří Sovák (lakomý cholerik – „ježišikriste, ten chlast je pravej, vy santusáci!; na co kupovat knížku, tu si snad půjčíme od nějakého školního dítěte!), Jan Libíček (obtloustlý kliďas, který je od příštího roku mistr a na rozdíl od buržoustů chodí tančit ve vysokých šněrovacích botách, ve kterých se ženil), Jiřina Bohdalová (hlučná, ne moc bystrá koketa), Jiřina Jirásková (unavená těmi věčnými krájanky, ale klidně stojící za 8 Korun na hodinu na UMPRmu nahá) a Iva Janžurová (mladé trdlo, které vypadá, že stojí, i když sedí). Úlohu „profesora Higginse“ nemohl ztvárnit nikdo jiný než Oldřich Nový, kterému skvěle sekunduje Jiřina Šejbalová jako „kuplířka“ v důchodu. V cestě za vysněným večerem ve společnosti opravdových dam naši hrdinové absolvují rvačku v knihovně (panu profesorovi natrhnou oděv a hodí ho do knih), výslech na policii (za to, abys tady mohl sedět, jsem já na barikádách málem dvakrát padnul), musí se naučit správně jíst, pít, objednávat a smysluplně konverzovat. Nejlepší scénou filmu je večeře v luxusní restauraci, kde naši hrdinové i přes veškerou snahu působí jako pěst na oko. Ve snažení o inteligentní hovor se například dozvíme, že Marie Curre Sklodowská vynalezla rádio, ale v úplně kovovém stavu, co všechno dokázal ten iritující Španěl Salvador Dalí nebo že jedna z postav zná všechny malíře (např. Vojtěch Hynais) osobně! Zkrátka, neuvěřitelně vtipná smršť komediálních situací okořeněná nerušivými hudebnými čísly. ()

kandyska

Nejlepší komedie,co jsme kdy natočili.Aspoň pro mě.Znám to skoro naspamět. Výkony VŠECH herců naprosto dokonalé a nechápu jak to mohli natočit a neumlátit se u toho smíchem. ()

saruskap

Světáci mi uplně vždy zvednou náladu. Neuvěřitelné herecké výkony všech 6 hlavních hrdinů! U scénky: "Nebejt tadyhle pani Trčkový, tak si trčela na grafický škole nahá, za 7 korun na hodinu, dodneška, vona!" vždycky brečím smíchy. Jedna z nejlepších rolí Jiřiny Bohdalové-když ji zahlédnu v nějakém pořadu o vaření, kde se v poslední době objevuje, přijde mi to líto. Tenhle film pro mě vždycky bude na žebříčku hodně vysoko! Navzdory tomu, v jaké to vzniklo době, je to naprosto dokonalé! Škoda jen těch pár propagantistických řečiček-rozčiluje mě poslední věta filmu, kterou říká Jaroslav Moučka alias Hovorka (o vzoru o socialistické morálky), ale asi se to tam objevit muselo. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková