Českou filmovou komedii Světáci natočil režisér Zdeněk Podskalský podle původního námětu a scénáře Vratislava Blažka. Je to bujný a současně i trochu nostalgický příběh tří venkovských fasádníků, jejichž snem bylo prožít alespoň jednu noc ve víru velkoměsta. Na splnění tohoto snu věnovali nejen velké finanční prostředky, ale ve snaze, aby na nich nikdo nepoznal jejich zcela nesvětácké povolání a prostý venkovský původ, vyvinuli nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního nátěru vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv autoři filmu rozvedli ve zcela nezvyklé šíři a nechali vyústit v mumraj vtipných nápadů, slovní i situační komiky. Trojice světáků (J. Sovák, V. Brodský, J. Libíček), které společenské výchově vyučuje kustod Dvorský (O. Nový), doplněná trojicí lehkých slečen (J. Jirásková, J. Bohdalová, I. Janžurová), z nichž se stará kuplířka (J. Šejbalová) snaží udělat opravdové dámy, dovolila naplno rozvinout bohatou škálu komediálního umění, které ani po letech neztratilo nic ze své účinnosti. (Česká televize)

Zopyros

Jo tak tohle je velká paráda... Skvělé obsazení, geniální herecké výkony, super scénář z minimalistické zápletky. Konverzačky plynou samy, hlášky padaj jedna za druhou... Sovákova cholera, ublíženost Brodskýho, tupost Libíčka, nonšalance Jiráskové, jednoduchost Janžurky, animální Bohdalová, sarkastická Šejbalová, útoky na komanče... neuvěřitelné!!!... A člověk se válí smíchy. Kultovní záležitost. "Co sem měl ze života, co? Doma nás bylo jedenáct, někdy jsme neměli co jíst a museli podporovat svý vetchý rodiče... Mno, tak já jsem nějakej Kraus, seděl jsem kousek za Tebou u okna... Jéé ahoj... Tys byl ještě do 14 jedináček a Tvůj fotr měl eště v 60 páru, že uzved´naloženej žebřiňák a teď mi řekni, kdes přišel na ty pohádky... Jindřich Šimon Baar - Pro kravičku... No Gusto?!!!" :)))) Scéna na policejní stanici a závěr u stolu v restauraci Diplomat Grilu mě prostě bouraj... Komplexně vzato - Nemůžu jinak = 5 hvězd!!! U mě mezi top, top. ()

verunecek

úžasné herecké výkony s partou nejlepších herců té doby... nezapomenutelný skvělý film! a bezkonkurenčně nejlepší scéna: "sedni si!" "já sedím" "ona sedí!" :-D ()

andy60

Na svou dobu dost odvážný film (svou mluvou) a nejlepší film Podskalského, kterého jinak moc v oblibě nemám. Parádní herecké obsazení (Líbíček je boží), jen ty písničky si mohli odpustit. ("I DÁMA MÚŽE BÝT PĚKNÁ SVINĚ") ()

exbraven

"Taková dáma může bejt taky pěkná svině" aneb úžasný koncert nejlepších českých herců. Tohle je povinná četba české kinematografie!!! A nejkrásnější na tom všem je, že i dnes jsou mezi námi takový "zedníci" (zaplať PánBůh za ně) Děkujeme pane Podskalský! ()

RozaF

Tohle snad ani nepotřebuje komentář, to si zaslouží jen být zticha a zírat. Škoda, že maximum je 5 hvězd, dala bych i víc. ()

space weaver

To nejlepší, co v této zemi na filmovém plátně viděno bylo. Vtipné, inteligentní, lehké, krásné a nikdy se neomrzící hlášky. Všechny je znám osobně :-) ()

PavelKral

Světáci (a světačky). Zdařilá komedie o víru velkoměsta, kde hřích číhá za každým rohem. Bróďa excelentně, Ilja Prachař skvělý.... Oldřich Nový byl tak trochu ponížen, když, co-by emeritní profesor tance a vybraného chování, musel na sklonku kariéry strpět filmovou rvačku a potupně - dle scénáře - vyslovit párkrát slovo soudruh... To mi k němu jakož i v Hudbě z Marsu absolutně nesedělo... Ale mám ho rád a tak odpouštím. Mockrát sem se zasmál podprahovým poznámkám jednotlivých protagonistů se skrytou politickou příchutí a až na planý závěr mě to bavilo. ()

bombit odpad!

Film jako prubířský kámen, jako diagnóza: čím víc se vám líbí, tím víc jste byli zasaženi duchem komunismu. ()

Bruce0659

Traja fasádnici pracujú v Prahe a po večeroch by si radi užívali. Po prvej návšteve luxusného podniku si rýchlo uvedomujú, že pokiaľ chcú zapadnúť do spoločnosti a cítit sa ako ryby vo vode, potrebujú nové moderné obleky, vzdelávať sa a ešte veľa toho sa naučiť... Dej upúta vďaka zaujímavému scenáru (hlavne záver filmu je strhujúci), skvele zvládnutej réžii, príjemnej hudbe a dobrým herceký výkonom, len ten humor už miestami nefungoval... Tento film docenia skôr staršie generácie, za mňa len 65% ()

Fibonacci

nehodili sa mi k tomu tie hudobné vystupenia a celé to na mna nepôsobilo nijako výnimočne. skvelé herecké esá, predovšetkým menšík, ktorý nesklamal a mal super scény, avšak ostalo to pri priemernej českej komédii. čakal som viac, ale za konverzačku na večeri za stolom a finále jedna hviezda plus ()

mafer12

Jak napsali ostatní - komedie plná zářivých legend. Nejvíc mě dostává Maria [cury] a lešení jako východ. Všichni podávají skvělé výkony, i když nejlepší mi příjdou Bohdalová s Menšíkem. Ráda někdy zopakuji, ale jediné co to trochu kazí, jsou ta hudební čísla. Krásně by se to bez nich obešlo. ()

ricardo2803

"Když Praha za noci zazáří neonem, není mi pomoci, já slyším: Pojď honem." A stejně tak, když vidím v programu Světáky, není ani mně pomoci a musím se dívat. Konverzační scéna v baru Diplomat nemá chybu, protože "nám nic cizího není lidský". ()

V@lecCZ

Pro mě nejlepší film pana Podskalského. Famózní herecké výkony. Film přímo přeplněn nejlepšími herci té doby. Velmi příjemný humor, hra se slovy. SPOILER. např. moje oblíbená část "Kartáč je démona ženy" a "... dáma může být svině..." nezapomenutelné. Můj oblíbený film na zlepšení nálady. 5* ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková