Precious

• USA Precious (více)

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování. (oficiální text distributora)

panmroz

podobný vizuální přístup jako von Trierův Tanec v temnotách, ale třeba jen jako do půlky nebo tak, tam zase jiný obrazový fórky, pár nepochopitelnejch střihů (ten nemocniční sestra, co s ním?, no právě...),ale jako takhle před volbama...viděníhodné. ()

ChaZty

po shlédnutí toho filmu jsem si řekla, že můžu být ráda za to kde žiji a jak žiji. Napínavé drama které hodně upoutalo moji pozornost a zas trochu zamyslet nad životem. Akorát mohli film trochu oživit ale v tomto filmu to není podstatné. 75% ()

j0nathan

Shlednutí tohoto filmu jsem odkládal poměrně dlouhou dobu. Bál jsem se, že bych z něj mohl dostat nějaké zlé stavy. :) Nakonec jsem se odvážil, pustil si ho a ejhle. Tenhle film hraje na city asi tak, jako já na baskytaru (nehraju nic moc :o) ). Nemohl jsem se vžít do postavy, do děje, do ničeho. Přišlo mi to vše takové umělé a nepřirozené. Hodně tomu napomáhaly stavy snění hlavní postavy, které nastaly když se něco začalo dít. Bez nich by to vypadalo úplně jinak, víc punuře, napětí by zůstavalo stejné a nějakým způsobem by gradovalo. Takhle se to típlo a hotovo. Nicméně, na film se koukat dá, ale doporučovat ho nebudu. 55% ()

poet

Zlatíčko má nesympatických hercov, ktorých si ku koncu aj obľubite. Tej matke som mal chuť odstreliť palicu už po desiatich minutach :)... To že cudzí ľudia sa zvyknú postarať o niekoho lepšie ako vlastná rodina je už pomerne obohraná kostra ale mohlo to byť lepšie nebyť tých "umeleckých" úletov. ()

jarvis

jak už tu bylo několikrát zmíněno, obsazení perfektní (pro mě osobně hlavně Mariah Carey, příjemně taky překvapil civilní Lenny Kravitz), ale i mně připadaly snové pasáže trochu rušivé a celkově mě film neuchvátil tak, jak jsem čekala. jako největší slabinu vidím poněkud stereotypní role Preciousiných spolužaček a hlavně, jak už naznačil lesumir, značně patetické paní učitelky Spasímsvětové. i když snaha o inovaci tu částečně přece jen byla (viz lesbický pár). už chápu nadšení Ellen DeGeneres (ne, dělám si srandu:)) ()

jorgus

s primhourenim obou oci..moje ocekavani byla opravdu asi moc velka, sice to bylo negativni az na pudu, chudak holkasi opravdu uzila..ale nejak to slo vsechno mimo me..jedna jedina scena me tam opravdu zasahla..asi jsem necita, ale rikal jsem si to je vse?:)..ve srovnani s podobnym Blind Side Precious prohrava..doufal jsem v zivotni zazitek, ale je to jen nadprumer..nejvetsi minus kamera, nejvetsi plus role matky Monique. ()

ashtangi

Jak vypadá život na ho***? Přesně takový má hlavní postava tohoto filmu. Mrazivý snímek, který by probudil emoce i v kameni. Jeden z NEJLEPŠÍCH filmů, které jsem kdy viděl. Brečel jsem jako želva :'( ()

barteca

Bezchybné! Film zprácováná realitu megatraumat civilně,citlivě a opravdově, bez laciných sentimentů. Klade spoustu otázek. Úžasné herecké výkony, scénář, režie. Závěrečná scéna je studijním materiálem pro všechny herecké školy světa, Oscar za vedlejší roli putoval oprávněně. BTW- podnět pro amnesty, měli by začít lovit ve vlastních vodách minoritních sociálně vyloučených skupin. ()

Miloš

Zprvu film fascinuje nevinně únikovými fantaziemi při prožívání naprosté sociální bídy. Na představách zaujme, že v sobě snoubí touhu po konzumním úspěchu, hvězdnosti či árijské nadřazenosti, Ty se z mysli mentálně zaostalé + sexuálně zneužívané tlusté černošky vytrácí, když "dostane šanci" a z prostředí uniká. Potom zůstává jen dramaticky nevýrazný svět řádně společensky začleněných postav. Precious je typicky nevyvážený newyorský nezávislý film. Jeho kladem je odvážné a kritické zachycení černošského ghetta, záporem příliš zdůrazňovaný kazatelský apel a ploché vedlejší postavy. ()

R4kosn1k

Na tento film by se měli podívat všichni, kteří žijí v idealizovaném, čisťounkém, bezstarostném světě, ikdyž si to nechtějí připustit. To co se děje v tomto filmu, zejména v první polovině, bych nepřál zažít nikomu. Každopádně tento film odsunul jeden z mé top 10 a postavil se na jeho místo. Takže u mě má tento film 10/10 ()

dawe787

Moderní syrové drama o holce, která to od mala měla hodně těžký díky své "hodně zvláštní a výmluvné" matce a úchylnému tátovi, ikdyž si vlastně její rodičové ani nezaslouší toto pojmenování. Její matka jí bije a nadává každou chvíli a v 16ti letech musí řešit neobvyklé životní potíže. Za pozornost určitě stojí účast Lennyho Kravitze a M.Carey v tomto filmu. Poněkud jsem byl zaskočen jak mají skvěle vybudovanou sociální síť pro občany v nouzi, ikdyž se v novinách každou chvíli dočteme, že Vás pomalu nechají zemřít na ulici. Ano je řeč o USA. Tohleto mi potvrdily i filmy jako Sestra i matka či Million Dollar Baby. Amerika myslí na chudé :-) ()

edie sedgwic

Iste, dalsia socialna drama. Ale nie su to najdojimavejsie osudy prave socialne dramy? Zaujimave a neopozerane obsadenie (ta Mariah Carey a Lenny Kravitz ma tam trosku prekvapili) a prijemne spracovane sceny. Chvilu mi bolo Prescious luto, lebo nikto si nezasluzi to, co sa stalo jej. ()

BathoryMan

Aj napriek naozaj silnému námetu a drsnému zobrazeniu reality v ktorej musela Precious žiť ma to bohužial nechalo takmer úplne chladným.Filmu chýbalo viac emocii a viac srdcervúcich scén.A tiež my vadilo aj trochu unudené a roztahané spracovanie.Ale aj napriek tomu som si istý že Gaborey Sidibe si za úlohu trochu lahostajnej a trápenej Precious aspoň nomináciu na oscara zaslúži,rovnako ako Mo'Nique ako jej odporná matka,pretože takto skutočne presvedčivo odporná postava akú hrala Mo' sa vo filmoch nevydí až tak často! ()

Smejdik

Toto snad ani nejde komentovat. Nesmírně silný příběh, skvělé herecké obsazení a celkový dojem z filmu je naprosto smíšený. Na jednu stranu šok z toho, co se děje. Na druhou stranu obrovská lítost. Soucítil jsem s hlavní postavou a chápu, že tenhle typ filmu není pro každého, pro mě však tyto silné příběhy jsou nejzajímavější a užil jsem si to víc, než celého Avatara. 5* bez jakéhokoliv přemýšlení nad tím, že některé části filmu se tam nehodily. ()

kacirek_

Na tento film jsem se těšila a výsledkem bylo zklamání. Dvě hodiny se celkem vlekly, příběh silný, ale přesto nudně pojatý. Samozřejmě, že jsem hlavní hrdinku litovala, ale jako celek to na mě nazapůsobilo. Pouštět znova si to ovšem rozhodně nebudu. Herecky pěkně zahrané, překvapila Mariah Carey. ()

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu