Precious

• USA Precious (více)

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování. (oficiální text distributora)

Michelle75

Rodiče si sami nevybíráme nebo snad jo? Proč by někdo chtěl dobrovolně trpět už od dětství? Ať je rodič jakýkoliv stále zůstává rodičem a dětská duše stále věří v jejich lásku. S Claireece se život nemazlil od začátku a stále jsem si při sledování filmu opakovala, "že to snad není ani možné".A na jeho konci mi por změnu v hlavě běželo,"holka ty máš teda vnitřní sílu". Dnes si nebudu na nic stěžovat, bylo by to malicherné. ()

Pavlík

22. 06. 2011 (216.); maminka Precious není mamimka, ale nejhroznější matka jakou jsem kdy ve filmovém světě poznal ()

Billie777

U tohoto příběhu nemůžete mladé hlavní hrdince nefandit a její strasti s ní budete prožívat až do dojemného konce filmu. ()

MareT.

Snímek, který u vás vyvolá několikrát mrazení v zádech, po kterém zjistíte, že číst a psát není až takovou samozřejmostí a že jsou na světě lidi, kteří si ani nezaslouží to málo, co mají. Vyprávění probíhá vcelku svižně, i když místama ztrácí tempo, pod kůži se to ale nedostalo, tak jak bych si přál. A postava matky je ta nejhorší noční můra. ()

Hanys_

Nechci snižovat to, čím si Precious prošla. Ale sledovat půl filmu, jak se nechává mlátit od matky, a nic s tím vlastně nedělá - to je prostě trošku na palici....Pro mě je tohle hodně laciné citové ždímání. Nic víc. Nejpodivnější Oscarová nominace na nejlepší film v posledních 10ti letech. 4/10 ()

Orthank

Film siahajúci na najkrajnejší význam slova tragikomédia. Scény z černošských štvrtí sú niekedy až tak drsné, že človek netuší či sa proste smiať alebo radšej plakať. Aj keď hlavná myšlienka je mi jasná, a téma je dostatočné silná, na konci filmu sa nekoná ani tak dojatie ako iba strohé znechutenie nad svetom samotným a najmä nad pseudodemokratickým vykresľovaním života černošskej komunity v USA. Príbeh je poľutovaniahodný, a film vizuálne zachádza do vcelku nových vôd, no nenašlo sa nič, čo by ma výraznejšie oslovilo. Film útočí zbytočne veľa na fakty, a nezameriava sa na vyznenia, či odsúdenie. A tak ani divák nejako nepocíti výraznejší vnútorný pohnútok alebo smútok nad pokrivenými osudmi. Okrem zapamätateľných hereckých výkonoch a zaujímavého tvorcovského prístupu sa nič veľkolepé nekoná. Ak samozrejme nepoč% ()

Eraserhead

Malý, skvěle zahraný film s jednoduchým a přesto silným příběhem. Vlastně mi to pocitově dost připomínalo loňského Wrestlera. ()

cab

Silny pribeh zivotem zkousene afroamericanky. Misty dosti drsne. Zaver je klasicky ala Hollywood. Skoda te jednoznacnosti, protoze herci jsou famozni. 70% ()

Witta

Není zde nouze o utrpení, ale je to tak zoufale nudně podáno, že mi bylo vcelku jedno co se ve filmu děje. Chybí tomu dynamika a trochu ryhlejší spád. Duo Mariah Carey a Lenny Kravitz jsem ve filmu vůbec nepoznal až podle závěrečných titulků. ()

Peiper2

Po delší době docela váhám jaké dát hodnocení. Tento snímek je totiž tak krutý, smutný a přitom realistický zároveň, že se mi to až nelíbilo a těšíl jsem se až to skončí, protože na mě místy až padala depresivní nálada. Té hlavní představitelky mi bylo líto. Život je na některé lidi opravdu pěkně drsný. Přitom natočené je to opravdu pěkně. Už to ale podruhé vidět nikdy nechci. Subjektivně hodnotím třemi hvězdičky, ale objektivně si film zaslouží vyšší hodnocení. ()

DannyBoy80

75%. Další sociální drama tentokrát z chudého New Yourku. Zdevastovaná a deviantní rodina v které hlavní hrdinka musí žít. Její máti je tyran, s otcem má dvě děti. Nezáviděnihodná situace. Popere se s tím? ()

iampatrik

65% Nevím čím to, ale Precious se mě vůbec, ale vůbec nedotkla, nepůsobila (nehrála na city) na mě tak, jak by měla a nepomohly tomu ani poměrné vysoké herecké výkony. ()

valasek.m

Velice silný film, smutný životní příběh, který mě dostal na kolena, strašně mi bylo Precious líto. Život je boj. A Mo'Nique to zahrála bravurně. ()

Rozjimatel

Nebudem zakrývať svoju predpojatosť, je to hnusný film v mnohých ohľadoch. Nesympatická hlavná hrdinka (aj keď človek s ňou nutne musí súcitiť), hnusné svinstvá, ktoré sa jej dejú, mizerná situácia, v ktorej sa ocitá, ale najmä desivo odporná postava matky. Vlastne si ani nespomínam, že by som niekedy videl vo filme odpornejší charakter. Veľkú zásluhu si tu pripisuje Mo'Nique s presvedčivým, zaslúžene Oscarom oceneným hereckým výkonom. Na druhej strane, v prípade nominácie  Gabourey Sidibe (Precious) už mám silné pochyby. Scény konfrontácie Precious s matkou sú tie najsilnejšie z celého filmu. Vyzdvihnem predovšetkým dve mimoriadne pôsobivé scény, scéna návratu z nemocnice s druhým dieťaťom a potom záverečná scéna u sociálnej pracovníčky. Film žiaľ výrazne zrážajú rôzne klišé (láskavá učiteľka, ktorá nezištne pomáha) a istá gýčovosť (hlavne snové predstavy). Mne je herečka Paula Patton veľmi sympatická, ale ten otrepaný typ postavy, ktorú hraje, už začína byť dosť trápny. Trápna je aj tá scenáristická tendenčnosť v tom, že táto najláskavejšia osoba vo filme je homosexuál (aká je to pravdepodobnosť?). ()

katchi

Asi jsem nebyla ve správné náladě pro sledování tohoto filmu, jinak si nedovedu vysvětlit, proč mě něco s tak slibných námětem nezaujalo. Na tento snímek jsem se vysloveně těšila. Trailer i pozitivní hodnocení mě přesvědčovalo, že se bude jednat o jeden z nejlepšch filmů za dost dlouhou dobu, a tak o to víc jsem byla zklamaná. Trailer ukazuje pořádně depresivní, vražedně upřímný a zároveň "nechutný" příběh o dívce, která si doslova prošla peklem. Znásilňovaná svým otcem, ponižovaná a bitá svoji matkou, s postiženým dítětem na krku a k tomu těhotná..to samo o sobě dokazuje, že se má jednat o jeden z nejpůsobivějších filmů, jenže mě to tak působivé nepřišlo, Hodně mě zklamaly scény, ve kterých Precious utíká do snů. Byly poněkud laciné a celkovou bolest a utrpení jsem ji nevěřila tolik, jak bych měla. K dokonalosti prostě něco chybělo. Možná jsem čekala víc "odporných" scén, nebo možná i lepší konec. Přišlo mi, že scéna, ve které ponížená Precious odchází kamsi do neznáma spolu se svými dětmi zabila celý film. čekala jsem drtivější závěr něčeho, co mělo tak velký potenciál. POdle mě film měl skvělý námět, který bohužel tvůrci nevyždímali na maximum. ()

Ollie235

Možná je mé hodnocení ovlivněné tím velmi nesympatickým prostředím, kde se děj odehrává. Odporné podmínky a neustálé nadávky mi na city ale nijak nepůsobily, ač nejspíš měly. Naopak jsem spíš znechucen a nad některými částmi filmu (např. vztah Precious s otcem) mi doteď zůstává rozum stát. ()

fredisek

Co je "silný příběh"? Precious je silný příběh. Moje alergie na tohle úsloví bere za své. Precious je rozhodně jeden z nejlepších a nejvýraznějších filmů, které jsem kdy viděl. Skvěle zpracovaný příběh, který je neskutečně smutný, ale ne beznadějný... ()

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu