Precious

• USA Precious (více)

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování. (oficiální text distributora)

TominoLa

Musím se přiznat, že ten sprostej a drsnej začátek mě moc nebavil. Dokonce mi u těch prasečích nožek bylo nevolno. Ale jak Precious změnila školu a narodilo se to dítě tak jsem se do toho dostal a vůbec si nedovedu představit být na jejím místě. 3,5* ()

Lenula4

Hodně silné kafe! strašně silné emoce mě provázeli celý film...pocity vzteku, bezbranosti, ale štěstí a radosti...a wow - hlavní představitelka byla vynikající ()

FilmFan24

Life is hard. Life is short. Life is painful. Life is rich. Life is....Precious. Plným právem zasloužené Ceny Akademie pro představitelky dcery a matky Gabourey Sidibe a Mo'Nique. Nicméně velice depresivní příběh všemi ubližované 16-leté Precious na který se nedívá zrovna příjemně. Ke cti budiž dáno, že příběh citově nijak zvlášť nevydírá a je jen škoda, že nemá více tak silných míst jako scénu setkání matky a dcery u sociální pracovnice ve které herecky přímo exceluje Mo'Nique, která se povedlo vytvořit jednu z nejodpornějších postav jaké se kdy objevili na stříbrném plátně. ()

Lucjen

"Prečo by mali byť ku mne ľudia, čo ma sotva poznajú, milší než moja vlastná mama a otec?" Dá sa na to odpovedať? Nie. Väčšinu času ma napínalo. A film nezastavuje iba pri tejto otázke. Ale predsa tomu niečo chýbalo. Nenapadlo by ma, že to niekedy poviem, no film mohol zatlačiť na emócie viac. Akokoľvek sa mi akési unikanie Precious z reality do snov kričiacich farbami páčilo, miestami ma doslova nepríjemne vytrhlo zo silného momentu. ()

hygienik

Sú paralely medzi týmto a The Blind Side čisto náhodné, alebo len v mojej hlave? Skôr to bude tak, že na Oscarov sa v poslednom čase nominujú len dejovo predvídateľné a srdcervúce kúsky. ()

Skip

Tohle drama je hodně ostré a jen tak se na něj asi nedá zapomenout. Zvláštní je, jak divák (já určitě) ani nepocítí nějaké sympatie s hlavní hrdinkou, protože ta je přes všechna ta příkoří velmi nesympatická. A dobře že tak, protože tím je film uvěřitelnější. Snové scény si měl režisér odpustit, protože jimi hodně pokazil celkový dojem a snížil tak i mé hodnocení. ()

Aleee89

Hodně silný film, po jehož zhlédnutí, ba dokonce během prvních pár minut vám bude špatně. Špatně z toho, jaké věci se můžou na světě dít, budete s tím chtít něco dělat, ale jediné, co s tím dělat můžete, je dívat se na to. A to vás bude neskutečně štvát. Budete soucítit s hrdinkou a nenávidět všechny, kteří jí ubližují. A pokud tohle všechno ve vás film dokáže vyvolat, je to jedině dobře pro film samotný. Tvůrci kápli na tabuizované téma, na téma, které vám pohne žaludky, ale přece jenom, za což chválím, to nenatočili jako laciný doják hrající na city, ale jako pořádně syrový film z ještě syrovějšího života. A obě dámy, ať už Mo-Nique či Gabourey Sidibe, podaly skvělý výkon v tomto skvělém, ale tíživém filmu. ()

kalap

Veru, život je sviňa a ešte, ak tomu aj tak vyzeráte a aj matku máte sviňu, tak všetko je veľmi ťažké a nešťastné. ()

MartinNDL

Vzhledem k době vzniku, nasazení do kin, nominacím na Oscara a dalším kravinám se logicky nabízí srovnání s The Blind Side. Zatímco film o hodným černouškovi je klasická hollywoodská limonáda pro ženy středního věku, Precious je o sedmnáct chlupů drsnější. Ze sraček se hlavní postava dostává pouze do větších sraček a dílčí úspěchy jsou jenom zavaděním o kusy papíru, kdy je jenom otázkou času, až někdo spláchne. Sympatická je neubrečenost filmu a v divákovi probuzená emoce je nasranost (i na sebe sama) a lehký stud. Palec nahoru zvedám obzvláště pro herecký výkon Mo´Nique, která si střihla dokonalou svini. ()

kombajn

Dle mého názoru tak hrozný to s matkou není. Je to zrůda, ale pravděpodobně měla stejně odpudivý život, jako Precious. Film není zrovna akční, scénář je solidní a dialogy brilantní. Co mě každopádně šokovalo bylo civilní herectví Mariah Carey. I přes všechna příkoří hlavní hrdinky to byl film krásný. Díky za něj. ()

M.i.k.e

nadstandartní depresivní drama s vynikajícími hereckými výkony obou hlavních představitelek.Jen škoda,že se režisér v určitých momentech bál přitlačit na emoční pilu a na druhou stranu některé momenty ždímal možná až moc,takže ve výsledku mě snímek "dostal" méňe,než sem původně čekal...80% ()

Hees

V tomto filme toho bolo na mňa nejako moc. Postupne som sa zmieril s tým, že to má hlavná hrdina ťažké. Celkovo sa ma to nedotklo tak ako to bolo pravdepodobne mierené. ()

Chen

Pokud na mě něco zapůsobilo, tak situace, ve které se hlavní hrdinka ocitnula, ale filmově nebyla prezentovaná nejlépe, jak by mohla. Emocionální scény vysloveně negradují, úniky do snového světa působí poněkud násilně, takže pro mě na filmu zůstává nejsilnější myšlenka, ale ne její podání. ()

Martin741

Najextremnejsie, najrealnejsie a najzaujimavejsie scenare pise sam zivot, o tom zadna. V tomto filme Precious sa v hlavnej ulohe predstavi Claireece Jones /Gabourey Sidibe/, ktora je krasnym dokazom pravdivosti tohto tvrdenia. Najviac ma dostali sceny ponizovania, a dlho pamatatelne depresivne sceny. 88 % ()

Aljak

Ach, no tak to bolo naozaj silné :( Až mi smutno zostalo, keď sa odkryla celá minulosť Precious, ktorú od narodenia prenasleduje množstvo traumatických zážitkov a situácii. Keď k tomu prirátame terorizujúcu matku, ktorá si na nej neustále vybíja zlosť a taktiež neochotu jej okolia ju podporiť, tak to je naozaj nenormálna tragédia. Je to strašné nevedieť čo je to opora, empatia a súcit, keďže za celý život nič také nezažila. Aspoň že potom sa dostala do prostredia, kde ju brali ako rovnocennú a razom naberá život a aj jeho vnímanie úplne iný rozmer. Na filme sa mi veľmi páčila tá prirodzenosť a snaha o čo najdôveryhodnejšie vykreslenie celej situácie. Takže príbeh a dej rozhodne úctyhodný, avšak to spracovanie občas trochu ubralo z celkového dojmu, a taktiež niektoré nepochopiteľné situácie - aj keď, taký je život. Ani ja nechápem správanie viacerých ľudí... (aj tých, ktorí tomuto filmu dali odpad - no asi ich city budú niekde na úrovni Preciousinej bezohľadnej matky). ()

Marqta

Příběh sám o sobě je tak silný, že by si zasloužil určitě mnohem vyšší ohodnocení. Tenhle film nebyl špatný, ale rezervy to určitě má. Silné 3 hvězdičky.----"Some folks has a lot of things around them that shines for other peoples. I think that maybe some of them was in tunnels. And in that tunnel, the only light they had, was inside of them. And then long after they escape that tunnel, they sitll be shining for everybody else."---- ()

Rocky88

Tohle teda moc příjemná podívaná nebyla. Šíleně obézní černoška žíjící s ještě víc šíleně obézní černoškou - matkou, navíc šílenou, v otřesných sociálních podmínkách, znásilňovaná svým otcem... Ble, tohle už asi podruhé sledovat nikdy nebudu. Jen mi tam nesedl ten levný look, také bych ocenil trošku silnější konec, po kterém by mi padla huba na zem a já mohl dát pět hvězd. Takhle dám "jen" čtyři. PS: Mariah Carey je bez mejkapu jako sociální pracovnice k nepoznání. A Lenny Kravitz jako sestra John pobavil. ()

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu