Precious

• USA Precious (více)

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování. (oficiální text distributora)

Rokle

Po první polovině jsem si říkal, že už snad ani nejde natočit více nedivácký film než byl tento depresivní zážitek z Harlemu. Naštěstí po příchodu do školy a trochu toho rozumového zlepšení u hlavní hrdinky se začal odvíjet i příběh, který měl svou logiku. Nechci být hnusnej, rozumím tomu, že se na okraji společnosti můžou tahle zvěrstva objevit, ale pro diváka, který se na to má dívat, je to náročné sledování. A ty imaginární představy Precious bych osobně zrušil, pouze v příběhu překážely. ()

Faila

Od začátku tohohle filmu je vám jasné, že to musí mít šťastný konec, protože jinak to snad ani není možné. Je až kouzelné, jak jednoduše se tvůrcům podařilo nechat samotný příběh mluvit sám za sebe a nezasahovat do toho žádnou pateticky sentimentální hudbou, veškeré dialogy si zachovávaly punc nepřehnanosti a nesmírně důležité zde byly až cynické hlášky hlavní hrdinky přinášející osvobozující alespoň chvilkové uvolnění celkového napětí. I kdybyste nebrečeli od začátku do konce, dobře vám tenhle film neudělá, ale občas není na škodu něco takového zhlédnout. A je moc dobře, že se takové věci ještě točí - a točí se dobře, ačkoliv vzhledem k neznalosti literární předlohy nemůžu posoudit, jakou práci vůbec filmoví tvůrci odvedli. ()

Majkak

Film celou dobu balancuje mezi dokumentem a hraným filmem. Na dokument moc hrané, hranému filmu ubírá body popisnost příběhu, často zůstává spíše na jevové rovině bez hlubšího prokreslení vztahů. Vynikající Mo'Nique, mít takovou matku znamená těžký handicap na celý život. Precious se snaží, jak může, překážek je mnoho a touží po lásce, kterou nikdy nepoznala. Smutek z toho, jak má někdo nesmírně těžkou výchozí pozici. ()

hazaba

Incest, bití dětí, to je opravdu seriózní věc. Nicméně pojetí tohoto filmu mě nikterak nezasáhlo. Film se táhl a působil dost odtažitě. ()

agassi68

Veľmi sugestívne vykreslené a a podané scény ako z Luníku IX. Ťažko si predstaviť taký život. Už by som sa asi dávno hodil rybám.. Režisér viackrát balansoval na hrane hlavne v roli učiteľky, našťastie sa presladená káva nekonala. Vynikajúci výkon matky a dcéry. 85% ()

muskcz

Recept na depresi. Deprese bezpečně přehluší veškeré ostatní vjemy, které by se zde nabízely (lítost, soucit, vztek,...) a já zírám s otevřenou pusou, neschopen se ani na okamžik vžít do situace na plátně, protože je natolik zoufalá, bezvýchodná, odporná a frustrující, že bych to taky nemusel ve zdraví ustát. Hrůza. ()

BadCough

Ľudská tragédia bola už nespočetnekrát sfilmovaná a kritika podo mnou je oprávnená, skúsme sa však na to pozrieť z "obalového" hľadiska. Formátovo nekonvenčné, dych vyrážajúce násilné scény strieda hudba a lá Spievanie v daždi. Táto trúfalosť mi ale po pár minútach prišla ako výrazne pozitívny aspekt filmu, ktorý pod málo známym vedením režiséra Danielsa dokázal "oscarovo" zaujať. Hoci je téma otrepaná, a východisko života Precious málo uveriteľné, herecké výkony berú dych. ()

KOOHA

Kdo viděl asi hodně přemýšlí jako já, že v dnešní době na světě existují případy rodin jako byla tahleta ve filmu. Hodně šokující a depresivní. Lenny byl pecka a dost mě překvapil herecký výkon Mariah Carey, kterej si mi moc líbil. Ten oscar za vedlejší ženský výkon byl oprávněný (hlavně při faktu, že ta žena jinak hraje komediální role) ()

Yojimbo

Je vlastně docela jedno, jestli působivost tohoto snímku vychází z neskutečně tíživé výchozí situace hlavní hrdinky, nebo z kvalit filmu jako takového - protože se zkrátka o působivou podívanou jedná. Je to drsné, silné a zahrané tak, že si nějakých hereckých výkonů ani nevšimnete, protože takhle vypadá život... ()

Amilet

Já osobně mám raději "vyšperkovanější dramata"! Nicméně film má spoustu silnejch momentů, ze kterých naskakuje husí kůže a přitom si můžeme "vychutnávat" skvělé herecké výkony. Obě silný "holky" hrajou víc než přesvědčivě, hlavně Monique zahrála na výbornou (scéna na sociálce) a po zásluze získala i Oscara. Precious to fakt neměla lehký a opravdu jsem ji i litoval, ale ty výlety do vysněného světa hvězdy mi připadaly jako totální úlet mimo, těchto pár minut filmu je spíš pro dvanáctileté dívenky, kterým ovšem film není přístupný. Zbytečnost. Silné psychologické drama, které mi stačilo vidět jednou! 70% ()

Carthorias

Tohle je fakt síla, myslím že jsem ještě neviděl aby nějaká filmová postava byla víc v prdeli než Precious, a to to ještě zaobaluju ()

desolator6

Pre mnohých ľudí film krtuým pretože vystihol realitu a emocinálna cenzúra tu nemala svoje miesto. Tlstá mladá žena, ktorú jebáva vlastný tatko, má posthinuté dieťa, mamka ju mláti ako žito, nemá proste žiadnu budúcnosť. V ktorom filme nájdete toľko bolesti ako v tomto? ()

Bird_house

Chtěl jsem tomuto kousku dát vyšší hodnocení.. Ale něco mi na tomto filmu chybělo.. Samozřejmě daná situace je nezávidihodná a obtížná ale nemoh jsem se dočkat konce filmu.. Já nejsem citově vyprahlý, ale jak jsem uvedl výše, něco tomu chybělo.. Každopádně je to taková změna od ostatních žánrů, které se poslední dobou objevují na plátnech.. ()

candy_daze

Pěkně syrová záležitost. Na rozdíl od některých jsem toho názoru, že tlačení na pilu, co se emočně vypjatých scén týče je věc naprosto zbytečná (smrdí to patosem, fuj, fuj, fuj), což je další věc, které si na Precious cením. ()

bubblebobble

Precious bol pre mňa na prvé vzhliadnutie perfektný film. Drsný a zároveň krásny. Postupom času ale začínam mať pocit, že má dosť veľké rezervy a že niektoré momenty mohli byť predsalen trochu inak natočené. Taký nekomerčný snímok, ktorý ale pre istotu zaradil aj pár pop prvkov keby sa náhodou stal slávnym. ()

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu