Precious

• USA Precious (více)

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování. (oficiální text distributora)

Swansea

Kolik asi takovýchto Precious žije na světě? A nemusí jít jen o sociálně slabou a negramotnou černošskou populaci v americkém velkoměstě. Vždyť daleko více šokující a odporné kauzy FRITZL v Rakousku a KUŘIM u nás se odehrávaly u těch milých, spořádaných a gramotných lidí odvedle. ()

Triple H

Formálne veľmi pekne spravené - Lee Daniels je schopný, som zvedavý s čím príde ďalej. Musím sa priznať, že film samotný ma nejakým výraznejším spôsobom nezasiahol. Úprimne povedané si nie som istý či to je len kvalitami filmu samotného, alebo jeho logicky a striktne afro-americkým ladením. Po celý dej som krútil hlavou nad tým ako sú vôbec ľudia schopní žiť takýmto spôsobom a koľko krutosti napáchať na jednom človeku. Film evidentne pokrýva veľa rôznych tém a problémov, ktoré sužujú Ameriku - incest, AIDS/HIV, pubertálne tehotenstvá, zneužívanie sociálneho systému, chudoba - ale pozor, jedná sa o fiktívny dej. To mu IMHO uberá kus na pôsobivosti a pridáva pekný kusisko na vykalkulovanosti. Mám aj pocit, že veľa ľudí si takto šikovne vykonštruovaný dej zamieňa so skutočným životným príbehom. Nepochybujem, že podobné veci sa naozaj dejú, ale tu je toľko naakumulovaných negatívností, že už sa to pomaly ani nedá brať vážne. Obézna hlavná hrdinka je skutočne unikát,pretože - nalejme si čistého vínka - keby hlavnú hrdinku hrala štíhla a pohľadná baba, sympatizovalo by sa s ňou asi jednoduchšie. To hovorím za seba, pričom tento svoj hendikep som sa snažil v priebehu filmu, myslím celkom úspešne, ingorovať. Každopádne ma zaujala Mo''Nique, ktorá svoju mrchavú, odpornú mater zahrala bez srandy špičkovo (záver u kurátorky!). Myslím, že Oscar zaslúžený. Lee Daniels si vzhľadom na tému držal kupodivo relatívne odstup a nezahltil film haldou lacného sentimentu, skôr naopak. No a v tom je pre mňa trošku problém - čakal som na ten okamih katarzie, scénu kde človek bude mať pocit, že vidí niekoho ako so vztýčenou hlavou ide proti neblahému osudu a tento pocit sa naňho prenesie. Nestalo sa tak a preto, napriek určitým kvalitám, dávam tri. P.S.: Tú Mariah Carey si mohli odpustiť. Strhaný výzor a prefajčený hlas, ktorým ju obdarili nie sú hereckým výkonom. ()

chelseaman22

Crash byl slabým odvarem z Precious. "Splodina" Bronxu a Harlemu ukázaná v plné nahotě. Z Precious si odnáším dva poznatky. Prvním je fakt, že černoši z předměstí NY bojují o sociální dávky stejně urputně jako cigoši u nás a druhým je poukázání na společenské tabu - to jest incest. S Precious jsem soucítil... a definitivně jsem nebyl sám. 89% ()

LeoH

Samá překvápka. Představu, že půjde o limonádově srdceryvný příběh bezmocné šikanované ošklivky s prvky popového muzikálu (co si taky člověk může myslet, když uvidí v obsazení Mariah Carey a Kravitze), mi film svou syrovou sveřepostí rozboural během prvních pár minut, pak se nějakou dobu tvářil jako povedená reklama na vzdělání a moderní sociální péči, kterou máte chuť pustit svým pubertálním ratolestem, aby si víc vážily školy, načež se ve finále zlomil do málem existenciálního dramatu o věcech, na které jsou sluníčkové multikulti úřednice prostě krátké. Byla by to pěkná depka, nebýt umíněnosti, s kterou Claireece táhne káru svého všivého osudu dál a dál, i za konec filmu. — Jen tak na okraj, kdo považuje postavu matky za ztělesnění všeho zla, dopouští se stejného obranného sebeklamu jako ona, když své dceři vyčítá, že jí „ukradla muže“. ()

Sokkk_y

Působivé, ale zároveň i odporné. Nevím, co bych více napsal, snad jen to, že ta mrcha Mariah Carey se vecpe všude. Ale zahrála svou roli dobře, to ano. ()

capák

Inu, i takový příběhy dokáže život (a spisovatelé) napsat. Osud si po celou dobu nepřestane s hlavní hrdinkou zahrávat a klade jí do cesty jednu těžkou překážku za druhou. To, čím si Precious ve filmu projde, je skutečně zdrcující a docela mě mrzí, že ve mě film nedokázal vyvolat silnější emoce, protože pro to má dost velký předpoklady. Taky mě trochu rušily scény s Clarieecinýma představama a přišlo mi, že se sem vzhledem k depresivnímu ladění filmu moc nehoděj. Navíc si myslim, že režijně šlo film taky zvládnout o něco líp, ale všechny tyhle věci nechme stranou. Precious je film s výrazným sociálně-kritickým podtextem, kterej se nebojí ukázat natvrdo i druhou tvář života, a v tom má u mě velký plus. ()

ecceHOMMO

"Precious" život prefackal z každej strany. A nie raz....Neuveriteľne silný príbeh o jednom pretĺkaní sa životom, plnom tŕnistých prekážok. ***/**** ()

Toto

Veru si nespomínam, že by som cítil takú nenávisť k nejakej filmovej postave, ako ku matke Precious. ()

uiu

Asi jsem divná, ale mě se tenhle film vůbec nedotkl. Hlavní hrdinka svým výstupem moc emocí neprojevuje, takže ji má divák nejspíš litovat jen proto, že je ošklivá a tlustá. Její prkenný výkon je spíše směšný a hodně shazuje postavu jako takovou, s kterou máme mít soucit. Jediný výkon Mo'Nique (matka Precious) mi přišel dobrý - jako ignorantská hulvátská matka byla skvělá a vždy, když byla scéna s ní, jímala mě hrůza, že u někoho to tak doma doopravdy vypadá. Klasická klišé: nevzdělaná (poněkud mentálně zaostalá) dívka přijde na alternativní školu výuky základního vzdělání, kde si ji ihned oblíbí krásná učitelka a pomáhá jí učit se číst a psát a mimoto ještě jak zvládat život. Precious vlastně svoje problémy neřeší, ale jen čeká, až se zjeví někdo, kdo je za ni vyřeší. 2* a ta jedna doplňující za Mo'Nique. ()

elanius

V porovnaní s podobným The Blind Side, ma tento filmík zaujal viac, takže plus jedna hviezdička. Celé to na mňa pôsobilo prirodzenejšie. Herci takisto zaujali oveľa viac. V Blind Side excelovala jedine Sandra. 8/10 ()

lennyd

Mladá Precious (Gabourey Sidibe) opravdu nemá jednoduchý život. I díky své nadváze má o přátele nouzi, ani doma se nedočká od své matky žádného pochopení - spíš opovržení a psychické týrání, a navíc je opakovaně znásilňována svým otcem (a to s _ním_ čeká druhé dítě). Když dostává nabídku na studování na škole alternativního vzdělání, ucítí svoji šanci jak z celého koloběhu utéct, a neváhá ani vteřinu ... Většinou mne nějaký film zaujme, ale při jeho sledování můj zájem upadá a nakonec jsem kolikrát i znechucen ze stupidního konce a mrzí mne takto utracený čas. Precious je na tom přesně naopak - po prvních deseti minutách jsem chtěl film opravdu znechuceně vypnout (přiznám se, své na tom dělá "vizáž" hlavní hrdinky - která navíc, místo aby se sebou něco dělala, tak pojídá kyblíky od Meka). Ale vytrval jsem, a ani trochu toho nelituju. Postupem času, jak jsem do příběhu víc a víc ponořoval, začínal jsem s Precious soucítít a samotný konec mne dostal úplně. Moc často se nestává, že by mne film donutil sedět ještě dlouho po závěrečných titulcích a přemýšlet o tom, jestli je toto fakt možné ... ()

Tereza666

Hodně silný. Nikdy jsem necítila takovou lítost k hlavní hrdince. Je to šílené co se v dnešním světě může dít. Precious, držím palce ! ()

svobik

Mezi oscarovkami podobná kategorie jako loňský Milk, jen s tím rozdílem, že místo homosexuálů to teď schytávají černoši. Mimo to se Precious snaží zaujmout Akademii dalšími několika tématy, která by měla přinést potenciálního Oscara, ovšem kromě fenomenálního výkonu Mo'Nique nenabídne skoro nic navíc a nedokáže se vyhrabat ze škatulky malého filmu o lidech s velkým srdcem. Voicover sux. ()

ghatos

Rázná odpověď na Blind Side. Zatím co u navoňané zdechliny S. Bullock jsme svědky vyumělkovanosti, v Precious lze najít nevykalkulované sociální prostředí. Mo'Nique jako matka zaslouženě získala Zlatý globus za vedlejší roli. Její pojetí sobeckosti, žárlivosti a nenávisti je mimořádné. Divák není veden za ručičku a není manipulován za každou cenu k emocím. Oceňuji schopnost režiséra ukázat utrpení hlavní hrdinky, aniž by se u toho dopouštěl citového vydírání. ()

Ichabod

Vzhledem k tomu, že ve filmu kromě sympatické Pauly Patton nehraje nikdo na pohled hezký a nebo aspoň trochu sympatický, ale naopak je film jedna velká monster freak show se člověk těžko vcítí do hlavní postavy. Herecký výkon Preciousiny matky je celkem síla, ale nevim jestli nepramení z šoku nad stupiditou jejího charakteru. Další věcí je, že pokud se tahle sociální skupina lidí, co nikdy nebudou makat a neumějí číst, psát a ačkoliv mají věčně nedostatek čehokoliv, klidně váží stovky kilo, těžko nad nimi může racionální člověk uronit slzu. Nicméně pokoukání je to nepříjemné a dít by se takové věci neměli, takže film diváka nenechá úplně v klidu a dá se tedy říct, že funguje. ()

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu