Atentát na střední

Atentát na strednej

Krimi / Komedie / Mysteriózní

USA, 2008, 93 min

• kingik

Problematika amerických středních škol je pro našince přece jen poměrně vzdálená, a od toho se odvíjí i moje hodnocení. Vše se točí kolem spiknutí proti školnímu prezidentovi, jež je falešně obviněn z krádeže testů pro závěrečné zkoušky. Celé věci se snaží přijít na kloub snaživý pisálek do školních novin v podání Reece Thompsona. Vše mu ale komplikuje počínající vztah s proradnou školní krasavicí Mischou Barton, v zádech má přísného ředitele Bruce Willise, co tolik nesnáší žvýkání, musí co nejdříve vypátrat osobu, která stojí v pozadí spiknutí, a nový školní prezident (spolu se svými kumpány) už rozjíždí výnosný kšeft, spočívající v prodeji drog studentům. A navíc zosnoval plán, jak se nepohodlného otravy, lačnícího po senzaci, zbavit. Děj je dost řídký a roztahaný, v podstatě o ničem, rozhodně nečekejte nic v "prcičkovském" stylu. Tohle je totiž jeho naprostý protipól. Důraz je kladen zejména na zachycení autenticity poměrů na tamní střední, v tomhle ohledu není co vytknout. Nuda by to určitě pro českého diváka byla, ale tu spolehlivě zahánějí všichni herci v čele s Brucem Willisem, kteří se svých partů zhostili na jedničku. Jinak nic extra zajímavého tenhle film ze života studentů jedné střední nepřináší a závěrečné rozuzlení taky žádná sláva Z tohoto kousku může být plně nadšen pouze studentík americké střední. Pro mě je to tak nějak nezajímavé.(24.3.2010)

NÁHODOU! Solidně natočená parodie na všechny kriminální filmy a seriály - z prostředí střední školy! Autoři si s tím vším dost vyhráli, těch krimi klišé a stereotypů vystihli dost a dost. Rozhodně jsem se nenudil, neznámý sympatický mladík Reece Thompson se hlavní role totiž zhostil na výbornou; Bruce Willis pak v roli vedlejší jen potěšil. Fajné.(26.3.2013)

Snímek nám nabízí spojení kriminální zápletky a filmu pro puberťáky z prostředí střední školy. Film dobře funguje především v tzv. pracovní dějové lince, kde hlavní hrdina vyšetřuje ztrátu testů. Snímek v tomto směru připomíná starší americké kriminální filmy se soukromým očkem v hlavní roli typu Phila Marlowa (ikdyž zde je hlavní postava novinář). Vyšetřování často probíhá v noci na typických krimi prostředí jako přístav, odlehlá tovární budova, lunapark a samozřejmě i škola. Hlavní hrdina nosí dlouhý kabát, neustále nedbale zavázanou kravatu a pokaždé má žvýkačku v puse. Celý film nás doprovází jeho vypravečský hlas, který komentuje každý jeho krok ve vyšetřování. O pomoc v případu ho samozřejmě požádala nejhezší dívka ve škole. Bohužel snímek vyplňuje ,,pubertální" vata, nevtipné sexistické rádoby vtipy a narážky, které snad nikdy nezmizí z filmů pro mladé. Snímek ale není tak stupidní jako většina jemu podobných.(17.12.2012)

V první řadě bych rád upozornil na zdejší obsah k filmu, který není zdaleka tak přesný. A za druhé bych rád vyzdvihl tento středoškolský konspirační projekt s vkusným hereckým obsazením a humornou nadsázkou (především tou španělskou:-)) Díky různorodému dění na střední škole, jak je high school v americe titulována, jsem se slušně bavil až do konce... Zajímavosti: ...vy jste věděli, že má B. Willis umělou nohu? :-) 75%(23.1.2010)

Čím skôr si divák uvedomí, že sa pozerá na stredoškolskú variáciu krimi s náznakmi noir, tým viac si to vychutná. Mne to dokleplo až pri párty scéne, ale potom som sa už viezol jedna radosť. Túto jazdu si budem musieť zopakovať! A Reece Thompsona (talent na pohľadanie) s Mischou Barton (talent na pomilovanie) začnem veľmi pozorne sledovať. [70%](11.3.2010)

• - Ve filmu je několikrát zmíněna legenda mezi filmy o investigativním novinářství Všichni prezidentovi muži (1976). (dokec)

• - Ačkoliv lokace filmu není nikdy přesně uvedena, je možné všimnout si vlajky New Jersey v kanceláři Kirkpatricka (Bruce Willis). Willis dokonce vyrost v Jersey, konkrétně v Penns Grove. (KucC)

• - Bruce Willis (Jared T. Kirkpatrick) a Mischa Barton (Francesca Fachini) sa spolu stretli už vo filme Šiesty zmysel (1999). (marciano)