Příběh se odehrává ve válkou zničené Čečně. 12 porotců bojuje s rozhodnutím o osudu čečenského teenagera, který údajně zabil svého ruského otčíma. Porotci: rasistický taxikář, nedůvěřivý lékař, nerozhodný televizní producent, člověk, který přežil holocaust, vášnivý muzikant, ředitel hřbitova a další reprezentují rozpolcenou společnost současného Ruska. Film byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a byl součástí Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Režisér Nikita Michalkov patří mezi špičky ve svém oboru a jeho dalšími filmy jsou např. Lazebník sibiřský nebo Unaveni sluncem. (oficiální text distributora)

mistrKadó

Udělat remake filmu takové úrovně, jakým byl americký snímek Dvanáct rozhněvaných mužů z roku 1957, byla výzva, které se však režisér Nikita Michalkov znamenitě chytil. Příběh zasazením do ruských kulis získává nové rozměry. Remake se snaží oživit původní, až divadelní verzi, což v praxi znamená prostřihy jednání poroty se statickými záběry z válkou zdecimovaného Čečenska a z cely, kde na verdikt čeká obžalovaný. Nosnými se ukázalo rozšíření o nové postavy i vtipné zasazení sezení poroty do školní tělocvičny. Přišlo mi, že postavy příliš často používaly vyprávění svého životního příběhu coby důvod a motivaci ke změně názoru na vinu obžalovaného, ale budiž. Michalkov, který sám sebe obsadil do role jednoho z porotců, na sebe v závěru strhne pozornost a diváka přesvědčí, že největším hrdinou filmu je jedině on, ale to je jeho právo a filmu jako celku to neubližuje. Co ale způsobilo, že 12 razgnevannych mužščin dostalo ode mě o jednu hvězdu méně než původní verze, byla finální poetická scéna s ptáčkem a svatý obrázek, který vysílal pozitivní vibrace. Tak jako tak se jedná o skvělý remake. ()

Názorožec

ten film nebyl tak špatný, ale předloze se ani omylem nevyrovná a tím vzbuzuje otázku proč to vůbec Michalkov točil. Ale to lze celkem pochopit vzhledem k tomu že (zřejmě) chtěl napsat svůj závěr, který je pravda pozoruhodný. Celý film byl ale k uzoufání rozvleklý a navíc některé postavy (např ten tv magnát) dosti nepravděpodobný a působil víc jak karikatura. ()

schindler

1 Tělocvična, 12 mužů, dvouapůlhodinový konverzační film.Vida i v Rusku se natáčejí velice kvalitní filmy.Čeští filmaři by se mohli inspirovat. ()

P@\/EL

Povedená soudní drama o dvanctičlenné porotě, která rozhoduje o vině či nevině mladého čečeňského muže. Osobně si myslím, že byl film až moc dlouhý. Nicméně životní příběhy vyprávěné jednotlivci z řad porotců dokázaly diváka strhnout a úplně pohltit. Ta atmosféra plná syrovosti a vášně byla naprosto přesvědčivá a některé scény byly opravdu drsně vyhrocené. Trošku mě ale zkamal úplný závěr filmu, protože jsem se nedozvěděl, co se stane s mladým Čečencem po propuštení. ()

Naby

Na film bylo dano hodne kladnych ohlasu a zaroven me potesilo, ze neni americky, tak jsem na nej taky mrknul. Dost me prekvapilo, ze z celkem jednoduchych kulis a s par osklivejma oblicejema se da natocit slusnej film, plny napeti a velkych zvratu. Nejde o jeden pribeh, ale hned o trinact, coz je taky prima. Hlavni pribeh je samozrejme jenom jeden, ale ty male pribehy okolo davaji dalsi a dalsi stavu deji az se zakonci brilatnim rozuzlenim. Na 5ku to jeste uplne neni ale 4,4* si to urcite zaslouzi. Zajimavy pohled na mysleni ruznych lidi vas urcite donuti popremyslet jak pri filmu, tak i ponem. ()

Motherlovebone

Jako rozhlasová hra by to bylo fajn. Jinak bych chtěl touto cestou poděkovat jedinci, který film Dvanáct zařadil mezi válečná dramata. Pouze díky čekání na válečné drama jsem to dokoukal celé. Jinak by došlo na Eject v okamžiku, kdy se injekční stříkačka zapíchla do terče s tím komickým zvukem. ()

Unrealik

Líbil se mi konec. Ovšem jinak mi byli herci nesympatičtí, děj příliš pomalý, natočený stylem, který se mi nelíbí. ()

JimWalker007

Telocvičňa ako jedna veľká spovednica a dvanásť zrelých mužov spovedajúcich sa zo svojich hriechov a smútkov, ktorí nakoniech rozhodnú o osude mladíka obvineného z vraždky nevlastného otca. Ruská mentalita a čečenský hriech. Herecký koncert ruského ansámblu pod taktovkou Michalkova je teatrálny, strih a dialógy dramatické. Akurát na moju smolu film začal po desiatej večer, a dve vypité pivá, pridlhá stopáž a pohodlný gauč mi film kdesi v strede prestrihávajú. Po polnoci sa opäť koncentrujem, aby som zistil, že sloboda neznamená víťazstvo a dvanásť porotcov odmieta niesť zodpovednosť za život exoticky tancujúceho Čečenca... Kto vlastne zavraždil nevlastného otca a koho ruku vlastne niesol čierny pes zistím možno nabudúce... Akurát viem, že po filme som nevedel znova zaspať... ()

rogerr

Jsem rád, že jsem viděl tento film dříve než originál (tedy Dvanáct rozhněvaných mužů), takže jsem nemohl s ničím srovnávat. Bylo by to asi podobné, jako srovnávat například píseň F. Mercuryho přezpívanou G. Michaelem, kdy cover sice není vůbec zlý, ale originál je originál. Prostě jsem si do syta užil tuto nezapomenutelnou podívanou. ()

leto.sk

Keď sa niekto rozhodne robiť remake úspešného filmu, musí byť buď sakra dobrý, alebo mať sakra šťastie. Nikita Michalkov tu splna oboje! Dej odohrávajúci sa v jednom interiéri(stará telocvičňa), dvanásť úplne rozdielnych osobností, a jedna jediná úloha. Až prvoplánovo jednoduché. A pritom tak silné. Videl som už dvanásť rozhnevaných mužov z H. Fondom, ale až tu som mal pocit, že je to veľkolepé dielo. Vo všetkých smeroch. Ak budem chcieť niekomu vysvetliť čo znamená herecký koncert, pustím mu práve tento film. Výber hercov, ktorí mi osobne veľa nehovoria bol zrejme tým na začiatku spomínaným povestným šťastím. Lebo je viac ako len dobrý. Každý jeden rozpúta na plátne svoju krásnu etudu, upúta tak, že ani nechcete aby kamera(tiež plus tohto diela)prešla na niekoho iného. A osudy, ktoré mimovoľne o sebe prezrádzajú sú rovnako rozdielne ako tváre týchto mužov. Samo o sebe silné. Keď k tomu pridáme obrázky z Čečenska zmietaného vojnou a , akoby ospravedlňujúce počin súdeného , vieme to prežiť naplno, precítiť a pochopiť. Surový a chladný, a pritom neuveriteľne ľudský , a osobný. Pokus o adaptáciu americkej drámy pre mňa vyznieva lepšie ako originál, čo sa rozhodne nestáva často! ()

doogiemus

Po prvom pozretí som zostal hodinu prikovaný v kresle. Neskutočný odkaz, skvelí herci, prefektné spracovanie. Aj po desiatom pozretí zimomriavky po chrbte. Tento film je v mojej TOP 10 - ke. ()

Phoenixcq

Nechápu, kde se bere tak vysoké hodnocení... Jednu hvězdu dávám za odlišný konec a druhou za solidní flashbacky z chlapcova mládí. Jinak je to ODPAD!!!!!!!! Herecké výkony jsou TAK STRAŠNĚ NEPŘESVĚDČIVÉ, opravdu jsem si připadal, že tam jsou až na dvě výjimky samí idioti. Takto by se NIKDY NIKDO nechoval - to už i béčkové horrory jsou přesvědčivější... Navíc to sráží i dubbing!!! Horší snad ani nemohl být a akorát to podtrhlo stupiditu postav. Tohle už nikdy nechci vidět. Původní film je naopak špička.. ()

R-2

Ruská adaptace Dvanácti rozhněvaných mužů z r.1957, kteří nasadili původně laťku velice vysoko, ale vidět zpracování z "druhého" konce světa, zasazenou do aktuálních problémů v Rusku stojí opravdu za to. Navíc je film podpořen naprosto úžasným dabingem. Za mě 80% ()

stefaton

Velmi dobré, daří se udržet napětí po celou dobu, jenom mi připadá, že změna názoru u některých mužů byla těžko uvěřitelná a motivovaná. Zejména ten, který se najednou v druhé polovině zlomil a současně předvedl všem ostatním holmesovskou dedukci o komplotu developerské lobby. Proč se s tím přihlásil až v tomto okamžiku? ()

90125

12 celkom obycajnych ruskych muzikov, ktori su vybrani ako porotcovia, je zavretych do telocvicne, aby tam dospeli k jednohlasnemu verdiktu o vine ci nevine. Tito sa vôbec nezaoberaju argumentaciou k pripadu. Na miesto toho si rozpravaju akesi pribehy so svojich zivotov, ktore suvisia s pripadom ak vôbec, tak len minimalne. Na zaklade tychto historiek, uplne bezdôvodne a chaoticky neustale menia svoje rozhodnutia o tom ci obvineny je vrah, alebo nie. Ich rozhodovanie postrada akukolvek logiku a zmysel. Porovnavat tento film s tym Lumetovym mi pride uplne nepatricne. Naviac kedze film postrada akukolvek dynamiku je jeho stopaz znacne pretiahnuta. Ostava len socialna a moralizujuca studia sucasneho ruska a jeho problemov s cecencami. Slabééé. 34 % ()

Chlo0opek

Rozhodně povedenější zpracování, než americké z roku 1997 - Dvanáct rozhněvaných mužů. Porodci se zde rozhodují celkem logicky podle předložovaných důkazů, děj na to, že je to jen o rozhovorech, slušně plyne a nakonec i zajímavě skončí. Jen ty herecké výkony jsou místy poslabší. Jinak tak lepší 3*. ()

Ginger_G

Takovémuto filmu říkám umělecké dílo. Jednoho dne jsem byl přemluven dnes již svou expřítelkyní, že je v televizi po půlnoci film, který prostě musím vidět. Byl jsem zamilovaný tak co bych pro svou drahou polovičku neudělal, zůstal jsem vzhůru s tím, že ten špatný film nějak prokoušu. Jenomže po prvních 15ti minutách jsem byl fakt zvědavý a po 30ti jsem film vyloženě žral. Do dnešního dne jsem ho viděl asi 3x a rozhodně se hodlám podívat někdy znova. Jedná se o dokonalé zpracování děje odehrávajícího se v jedné místnosti s průměty z minulosti. 12 soudních porotců má za úkol rozhodnout o osudu obžalovaného čečenského chlapce. Z počátku jsou všichni pro jeho odsouzení, avšak jak čas plyne, názory se mění. Dokonale jsou zde pojaty sociální interakce mezi jednotlivými vrstvami společnosti a film je až skoro v naturalistickém pojetí. Přeji příjemnou podívanou. 90% ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech