Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

panmroz

silné tři. vadil mi především dokumetaristický princip kamery, což znamená "co záběr, to skvost", kdy ale výsledný vizuální dojem není nikterak sjednocen. Po celou dobu jsem se snažil zjistit,jakej že to má mít vlastně "look". Proč je to seshora, proč je tady filtr, tady zas zpomalený, tady víc okýnek než normálně, tady nějaký přesvětlený akvárium, či co...? Což si, myslím, je chyba režisérova. Neboť šikovnej kameraman,je, to se musí nechat, ale výsledný efekt jaký je. No a druhý problém - jak postava, tak herecké obsazení hlavního hrdiny. Pokud má film působit jako "duel" film, tak teda to kuře, co vypouští psané texty s napsaných úst, vůbec nedává. Film rozhodně není plochej, rozhodně nevítězí forma nad obsahem (spíš bych řekl naopak),ale hlavní hrdina a především jakási vizuální rozmařilost a neukotvenost to przní. ()

JM87

Tohle mě fakt mrzí, ten film měl potencial, Kňažko je jako Hanibal Lecter skoro perfektní, občas sem z těch scén s ním fakt nemohl, to prostě nemělo chybu. Chybu měl rádoby depresivní scénář z kterýho sem si měl sednout na prdel. Tohle fungovalo prvních 15 minut, pak už prostě ne. Vlastně sem to vypl asi 15 minut před koncem, to se nedalo - ukousal bych se nudou. Ale jak říkám, škoda. ()

bolan

Z Milana Kňažka jde asi taková hrůza jako ze setkání s revizorem, což je na skutečný příběh o brutálním sexuálním vrahovi, pedofilovi a zoofilovi trochu málo. Jinak si samozřejmě vážím každého pokusu udělat u nás také něco netradičního. ()

crozet

Laboratorní atmosféra všeobecného traumatu s kamerovými filtry a neoriginální scénář. Jasně že se všichni snažili.., ale dílo se nezdařilo. Toť bezohledný postoj TV diváka. ()

RickyFitts

krásný film, ale řadím se do "zástupu blbců, kteří zas budou plácat o dominanci formy nad obsahem a vůbec nebudou chápat, jak vrstevnaté významy tento film rozehrává" (Tetsuo)... forma tu rozhodně (několikanásobně) převýšila obsah, ale to je něco, co mi až tolik nevadí... beru Normal jako příslib lepších zítřků, ale na to, aby mi utkvěl hlouběji v paměti je opravdu příliš plochý... na druhou stranu, pokud se Ševčík opravdu vzhlíží ve filmech jako Dark Knight, možná se z tvorby krásných obrázků bez sdělení nikdy nevybabrá, 3+ (plus za to, že je to film český) ()

blazenka

Nádech tajemna, černobílé provedení, dramatické barevné obrazy - to vše se mi líbilo. Kňažko je dobrý, víc než dobrý, sehrál masového vraha dokonale. S tím úžasným ledovým klidem. Havlová nebyla špatná, vlastně se mi líbila - jako žena má něco do sebe. Gajdoš - ten mi vůbec nesedl, jeho roli jsem mu nevěřila, nepatřil tam. Celkově 75% ()

Gastovski

Rádoby temně laděný psycho thriller, který se však ze slibného začátku zvrhl v neuspořádnou patlaninu. Právník, který při řešení případu dostává haluze, za které by se nemusel stydět ani Lynch, návrat Havlové na filmové plátno byl mdlý a nezajímavý, aspoň Kňažko za něco stál. Celkově film prošumí hlavou a já se budu snažit na něj zapomenout. ()

Luqi

Ten Kňažko zahral toho Hopkinsa dobre, že? :-) Ale je fakt, že jeho postava i Kňažko svojim výzorom silne pripomína Dr. Hannibala Lectera. A pri ich porovnaní Kňažko sa nemá za čo hanbiť........ Rovnako ako J. Ševčík. Hlavne vizuálna stránka výborná, lyrické predstavy a sny alebo naturalizmus zabíjania........... Jediné, čo mi vadilo boli niektoré dialógy, hlavne medzi obhajcom a vrahom............. Ale inak teším sa ďalšie filmy od Ševčíka, vyzerá to, že má pred sebou sľubnú budúcnosť........... ()

Saur.us

Vizuálně perfektní ale bohužel nevyrovnané a utahané dílo plné krví prosáklých flashbacků. Je znát, že film vyšel z divadelní hry. Pochválit musím výkon Milana Kňažka, který se svojí role zhostil krásně po hannibalsku a Pavla Gajdoše v roli jeho obhájce. Také mě zaujala hudba J.P. Muchowa a na historickou dobu zcela neobvyklá i když pro Normal úplně přirozená píseň od dánské triphopové formace Blue Foundation. Stačilo málo a z Normálu se mohl stát parádní psychologický thriller made in Czech Republic. Bohužel. Na závěr stačí říct "Co je NORMALní?" ()

Bozvav

Velmi dobře natočený snímek, jehož největším kladem byla hudba a kamera. Paradoxně jinak skvělý Kňažko mi v roli neseděl (ani nevím proč), stejně jako některé dialogy mi přišly poněkud prázdné. Jako celek ovšem velmi dobrý snímek. Za mne 65%. ()

Vodny

Na rovinu - dobrý pokus a málem to vyšlo. Řemeslně dobře odvedená práce (na české poměry), kamera a střih slušný, ale proboha, co tam dělají tý béčkové efekty typu "trhaný/zpomalený obraz"? Hrůza. Co se poselství týče, to je jasné. Co je ve společnosti normální a co je šílenství? Mladý advokát se snaží svého klienta zařadit do škatulky bláznů a maniaků, ale postupem času zjišťuje, že za jeho šílenstvím stojí vlastně společnosti a okolí, ve kterém žil. Omlouvá to ale jeho brutální chování? Na rovinu - to není důležité. Vrah zůstane vrahem a nic ho neomlouvá. Každopádně snaha vytvořit českého Hannibala skončila na půli cesty a nebudu jediný, kdo za tím uvidí klasický neduh českých filmů - malý rozpočet. Kdyby ten film trval alespoň 120 minut, měl by jakous takous šanci rozvinout příběh do širších souvislotí. Spousta věcí se v něm nakousne a vyplyvne. Divák se divý a pořád doufá, že to bude časem nějak dořešeno. Nebude. Některé scény postrádají smysl (bitka mezi obhájcem a otcem oběti). Jiné scény jsou kvalitní, ale jsou buď příliš krátké, nebo je ruší hudba v pozadí (rozhovor ve vězení, kdy se obhájci udělá nevolno). Škoda, že se něvěnovala větší pozornost Kurtenovo minulosti a že některé vraždy nebyly udělány in natura, čili se vším všudy. V jednu chvíli je film brutální až šokující (když Kurten začne kvičet jako prase), jindy příliš "měkké". Každopádně jsem čekal i jiný konce. Konec, kde by se z obhájce stal také vrah (když už to bylo nakouslé). Vzhledem k natočení podle skutečné události byl asi režisér v tomto ohledu limitován fakty. Tak nebo tak se jedná o podařené dílko, které zaujme především nevšedním příběhem a povedenými hereckými výkony Milana Kňažka a Pavla Gajdoše. ()

Colleague

Ohromné zklamání a ohromná nuda co sem musel prožít v kině. Příde mi to jak levná, směšná česká kopie kvalitního amerického filmu Mlčení jehňátek (i ty vrahové mají podobnou držku). A co mi příde úplně nejvíc směšný: on je obžalován z 9ti vražd, sedí tam před lidma venku v kleci a lidé na něj házejí zmuchlané PAPÍRY!! To mi chce režisér naznačit, že ve středověku se na vrahy házely kameny, později rajčata a kameny a před sto lety papíry?? Čím víc na ten film myslim, tim mi příde horší a směšnější.... ()

FilmWave

Formálně zajímavé s velmi dobrou hudbou, obsahově ale skoro o ničem. Drama mladého právníka, kterého vyprávění o kopulaci s vepři dožene "až" do vykřičeného domu, na celovečerní film opravdu nestačí. Buď to chtělo více se soustředit na vraha nebo opustit od reality a udělat klasickou detektivku (k tomu bych se přikláněl já). ()

vojo

Možno pre niekoho obyčajná umelecká onania a nechutné scény, no podľa mňa obrazovo pôsobivá štúdia normálnosti jedinca, či skôr celej spoločnosti. Naposledy niečo podobné vzniklo v Čechách veľmi dávno a volalo sa to Spaľovač mrtvol. ()

Joll

Kamera dobrá a vizualizace výborná, ale po půlhodině vás ty modré filtry začnou trošku otravovat, protože je to to jediné nad čím budete během filmu přemýšlet. Je tu děsně špatný scénář, film nežene kupředu vůbec nic, je to jen odvyprávěný sled událostí, kde naprosto chybí nějaká, akce, napětí či překvapení. Přitom herecké výkony nejsou nijak špatné, ale celé to postrádá příběh, nebo cokoliv kromě vizuálního zpracování co by vás připoutalo k plátnu. O motivaci obhájce, proč se vlastně snaží tak urputně dokázat, že Kňažko je vyšinutý tu ení ani zmínka, kdo jsou rodiče kterým píše a co se stalo s dívkou ze vzpomíek tu taky nic kloudnýho není, tahle část filmu je mi záhadou, je naprosto nedotažená. Podtrženo sečteno je to snad první český film který vypadá obrazově slibně a ne jak kdejaká televizní inscenace, je to thriller a těch je u nás málo, máto pozadí skutečné události což je taky plus a má slušné herecké výkony, ale všechno ostatní je naprosto špatně. ()

Hapretor

Žádné sáhodlouhé komentování. Prostě nuda. Film mně osobně přišel jako levná, rádoby filozofická (nebo jak někteří píší - umělecká) nabodobenina Mlčení jehňátek. A to s tím, že Milan Kňažko má do "Hannibala" tak daleko, jako já k prezidentu U.S.A. Ze začátku to šlo, nejlepší byl soukromý dialog Kňažka a jeho právníka v cele. Pak to šlo z kopce. A já šel ze židle, protože jsem usnul. Havlová se tam nehodila (úlet), promluvy herců toporný, nepřirozený, vůbec jsem se nevžil do děje. P.S. Pane Kňažko a spol., hrajete jako byste měli v zadku zaražený kolík. Uvolněte se trochu, pak Vám to možná i uvěřím. P.S.S. Pane Ševčík, zkuste třeba nějakou pohádku. Tam ta Vaše rádoby umělecká stylizace třeba více vynikne. ()

BathoryMan

Po vizuálnej stránke europsky nadpriemer ale po tej príbehovej absolútna katastrofa!Načo je dobré sa opájať nádherne nasnímanými zábermi,keď sa v ních nevyvýja žiadny príbeh a ešte k tomu všetkému hlavný hrdina Gajdoš je nalíčený ako keby uznával EMOštýl,Veškrnová vyzerá už pekne zostarnutá a Kňažko po celú dobu len sedí a melie samé nezmysly!A bohužial mierny nezmysel je aj tento pokus o akýsi pokrok v českej kinematografii,ktorý bohužial Ševčíkovi velmi nevyšiel!Keby sa radšej vykašlal na tie vizuálne hrátky a zameral sa viac na príbeh mohlo to dopadnuť lepšie!Bohužial tento rok po T.M.A. už druhé výrazné sklamanie z inak skvele sa vyvýjajúcej súčastnej českej kinematografie! ()