Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

Tjaden

Na české poměry Normal disponuje neobvyklým vizuálním zpracováním, práce s barvami mi občas připomínala Sin City. Jěštěže mám o Petru Kurtenovi dost načteno, protože ve filmu se toho o něm příliš mnoho nedozvíme, čas je podle mě zbytečně věnován postavě jeho obhájce. I tak se snímku nedá upřít atmosféra a vynikající Milan Kňažko, který nápadně připomínal Hannibala Lectera. ()

maren33

Nádherná, audiovizuální podívaná s mrazivými scénami, skvělými hereckými výkony a smysluplnými dialogy. Celkově na mě Normal udělal velký dojem. Škoda jen příliš jednoduchého scénaře z kterého, ale Ševčík vymáčknul (díky svým obrazům) maximum. ()

Pavlík

03. 03. 2010 (69.); pokud pan Kurten spáchal všechny zločiny, z kterých byl obviněn, byl jeho absolutní trest v 30. letech 20. století, zasloužený ()

Seti

Barevná stylizace i kamera jsou užasné, ale chvílemi je to spíš až ku škodě věci. Ševčíkova vizuální onanie je totiž místy zbytečná a snaha být v každém záběru co nejvíc esteticky zajímavý se neblaze podepisuje na samotném obsahu a částečně i atmosféře. Téměř za každou obsahově hutnější a napínavější scénou totiž zpravidla následuje nějaká esteticky a kompozičně vypiplaná, ale také nudná a zdlouhavá sekvence, která spolehlivě rozmělňuje pracně budovanou atmosféru. Osobně za vrcholy filmu považuji rozhovory Kurtena s Wehnerem, jejichž nápodoba s Mlčením jehňátek byla pravděpodobně zcela záměrná. Malý problém je ten, že filmový Kurten není Hannibal Lecter, a že Milan Kňažko vážně není Anthony Hopkins, takže výsledek působí tak trochu jako slabší odvar z makovic. Navzdory předchozí výtce si však myslím, že jak Kňažko, tak Gajdoš svoje role v rámci scénáře, který bohužel místy slušně šustí papírem, zvládli. Normal jsem loni velmi očekával a musím přiznat, že vlažnější přijetí moje očekávání trochu zchladilo (asi proto jsem si k němu našel cestu až nyní), ale zklamán nejsem. V českém rybníce rozhodně zajímavá štika, jen tak dál. 3,5 ()

Kracken

České audiovizuální orgie, přesto do dokonalosti cesta ještě daleká. Na České poměry však třpytící se drahokam mezi šedí a nudou české kinematografie. ()

Testament

Normal mě tedy nezaujal. Modrý filtr, asi to mělo vypadat stylově. Dáša se tam objeví jen na chvíli a její herecké výkony nepřesvědčivé. Celé mi to připomínalo Mlčení jeňátek, až na to, že vraha (zde Kňažko) zpovídal chlap (Pavel Gajdoš). On celkově Kňažko se snaží být odměřený, ale moc jsem mu toho vraha tedy nevěřil. Celým snímkem probleskují tvrdší řeči ohĺedně sexu a znásilnění (úchyláci si docela užijí), ale nějak mě to celé nezaujalo. Naštěstí to skončilo aspoň včas... ()

HiddenDragon

(fura spoileru vcetne pointy!:) Rek bych, ze trochu zvlastni film. Vysinutym stylem natoceny pribeh vysinute mysli. Formou mi prilis nesedl...prave kvuli expresivni forme nesnasim filmy napr. D. Lynche, a tady jsem mel misty podobny pocit (stylu "Co to ma jako bejt??")....kamera, strih, psychedelicke sny, michani s retrospektivami halabala, nektere zdlouhave divne sceny (jako ta v bordelu)...proste mi neprisla uplne verohodna premena odhodlaneho pravnika ve "zhulence" a podivina behem rek bych kratke vysetrovaci doby, jakou jsem mel z prubehu filmu pocit. Ale asi nejvetsi problem jsem mel se samou podstatou filmu jako lekar....ted prijde mozna nudna cast recenze :)...asi by to chtelo nazor pravnika: Tak jak, jsem to pochopil, pointa puvodni divadelni hry Anthony Neilsona i filmu je, ze prokurator (termin pricetnost je pravni termin) oznaci masoveho vraha za normalniho (coz zde jako pusobi spatne...cili poprava vraha je spatna....protoze bychom ho meli lecit....jenze takove zobecneni, moralizovani a michani lekarskeho/pravniho aspektu se mi nelibi - btw otazka trestu smrti je myslim lip podana v Zelene mili, Plesu priser, nebo Tanci v temnotach). U Normalu mam pocit, jestli nedoslo k laickemu nepochopeni techto terminu... Psychiatr (ktery ve filmu bohuzel zadny neni) se vyjadruje k rozpoznavacim a ovladacim schopnostem pachatele...a i kdyz nejsem specializaci psych., nejsem si jist, jestli (byt ve filmu "sileny" vrah) by v tomto smeru opravdu splnoval kriteria pro nemoc (no sexualni uchylka by se tu nasla)...ale i kdyby ano, film se snazi podat trest smrti zaryte jako chybu spolecnosti, a z kazdeho vraha dela defacto "magora", ktery za sve ciny nemuze, a to je chybne a prilis zjednodusene. Ovsem chapu, ze "normalnimu" divakovi tohle vadit nebude :) Kazdopadne brilantni Knazkuv vykon me dostal...Hannibal Lecter je snad jeho pokrevni bracha, jak moc jsou si ti dva podobni, a "jeho" Petra Kurtena bych v noci v tmave ulicce potkat nechtel :) ()

Wally

Vizuálně krásný film....co záběr, tak umělecké dílo...každý záběr byl jako nádherná fotka - krásná hra se světlem, kontrasty, barvy. Bohužel po obsahové stránce absolutní prázdno-vakuum...nuda a šeď. Zbytečná hodina a půl hledání něčeho zajímavého...zklamání. ()

BlackTom

Vyhovoval mi koncept filmu, ktorý vlastne ani tak nerozprával Kürtenov príbeh, ako pôsobivú metaforu o normálnosti a jej absencii v zvrátenom svete. Páčilo sa mi, že scenár od obyčajnej faktografie odbočil k psychologickej štúdii a nezameral sa len na postavu vraha, ale i rodiny obetí a rozhorčený dav pripravený lynčovať. A samozrejme, nemôžem prehliadať démonického Milana Kňažka, ktorého by som si v podobných úlohách pozrel aj častejšie. Mimoriadne profesionálna štylizácia, zaujímavo poňaté rozprávanie a primeraná stopáž, to by nemalo odradiť nikoho. A nato, aké monštrum bol Peter Kürten je navyše Normal celkom normálny film. ()

svorad

Pro mě jeden z nejlepších českých filmů posledních let a jeden z mála, na který vyrazím ještě jednou ... Při prvním zhlédnutí na mě nejvíce působila myšlenka ovlivňování Vernerovy mysli a jeho proměna s postupným vývojem příběhu. Při druhém jsem zase více viděl paralelu Kurtena s nacismem ... Nechápu, proč je tento film natolik podhodnocen. ()

tereza_p

LFŠ 2009: Tak vám nevím, nemůžu říct, že by mě film nudil, ale ve své podstatě nepřinesl vůbec, ale vůbec nic nového. Podobnost s Mlčením jehňátel je až odpuzující a filmu nepomáhá ani přílišná líbivost. Na naše poměry sice nezvyklý film, ale asi je stále co se učit. ()

AngiS

Zrůdou se člověk stane postupem času, nebo se tak už rodí? Ať tak, čí tak.. Bylo to při nejmenším zajímavé :) ()

Hanys_

Trailer nalákal a film rozhodně nezklamal. Podmanivým vizuálem vytvořena ponurejší atmosféra než v Maxi Paynovi, k tomu zní výtečná Muchowova hudba - to všechno v nejvíc nečesky působícím filmu jaký jsem kdy viděl. Neříkám, že to je nejlepší český film milénia. Ale v té záplavě různých krokodýlů a dalších troškařin, je tohle přímo dar z nebes. A jen doufám, že finanční neúspěch Ševčíka neodradí točit podobné filmy. 7/10 ()

Holina

Na české poměry velmi vydařené psycho. Takové stylistické cvičení, kterému občas překáží rozvláčnost. Jako celek ovšem tak nějak nic nepřináší, takže jde především o to cvičeníčko, naštěstí bez přemrštěné stopáže. ()

Very_kuul

V prvom rade oceňujem tú noir atmosféru doladenú chladom, ktorý bol cítiť počas celého filmu. Kňažko to zahral bez nejakej výhrady voči nemu. Samozrejme nie je to ani zďaleka dokonalý film. Napríklad ma strašne iritovala tá hlasná hudba počas dialógov kedy som mala problém rozumieť ale film ma ako taký svojou obrazovou formou zaujal, preto ho hodnotím práve takto. ()

Milan25

Ponurá komorní atmosféra příběhu, který na diváka (nebo alespoň na mě) nepůsobí téměř žádnými emocemi. Dojem z filmu je poměrně sterilní, a herecké výkony možná až příliš škrobené, ale nemůžu říct, že to nebylo dobré. ()

MareT.

Film, který mě staví do nepříjemné pozice. Na jednu stranu jsem naprosto nadšený celým tím lookem filmu, profesionalitou a Milanem Anthony Hopkinsem Kňažkem, stejně tak i Gajdošem a vlastně i myšlenkou brát film z dvou pohledů. Z pohledu vraha, který je tak chladný a vyrovnaný a nelituje svých ohavných činnů, který vyloženě prosí o spravedlnost. Druhý pohled nabízí ze strany obhájce, který jako mladý a ambiciózní člověk, chce světu dokázat, že svoji profesi umí a přesvědčuje sám sebe, že odsoudit vraha popravou je nesprávné, ale všichni, včetně samotného vraha, ho podráží a nechápou jeho cíle. Dává nám jasně najevo, že každá mince má dvě strany a nikdy není nic bílé nebo černé. Toť považuju spolu se světovým formátem (a to ve všem, kamera, režie, střih, filtry, herecké výkony) jako velikánské plus. Jenže film podráží to, že vypráví celkem prostý příběh a stopáž se natahuje určitými emočními výjevy,které film zdržují a odpoutává to pozornost od děje. Dávám rázně 3, ale ta 4. je za to, že český film je zase jednou blíž ke světovému standartu. ()

Krystalion

Proč se na to díváš, když tomu pak dáš dvojku hodnocení? To je proto, abyses měl na co ptát, ty trotle. Náhodou já vyhledávám filmy s tématikou sériových vrahů, což mě poslední dobou velice těší skandinávská produkce , kteří toho natočila za poslední dekádu fakt hodně a musím říct, že je to kvalitní pokoukáníčko. Ale co se týče naších luhů a hájů, tak je to bída a neštěstí a ještě, když tam hraje ta hradní štětule, která se hodí tak maximálně na nějakou tu estrádu na TV Nova nebo roztahovat nohy v Dědictví, ale ne hrát vážnou postavu ve filmu o sériovým vrahovi. To se na mě nezlobte, ale to fakt nejde. ()