Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

brasek

Milan Kňažko ako Peter Kürten - düsseldorfský netvor. Netradičný dramatický snímok odohrávajúci sa v rozhovoroch a spomienkach. Len čas ukáže pravú hodnotu tohto art thrilleru, presne tak ako to bolo u Spaľovača mŕtvol. ()

Elsinor

Vizuálně vkusná expresionistická stylizace jakoby jasně říkala: Tenhle film bude stát za to. Jenže pak začnu velmi záhy zjišťovat, že Pavlu Gajdošovi nevěřím ani půl slova. Že Julius Ševčík přes slibný námět nemá co vyprávět, a tak se vyžívá v opakovaných pseudouměleckých záběrech o ničem. Scénář je prázdný a tempo unylé až hanba... Česká variace na Fritze Langa či Ericha von Stroheima? Ale kdeže... ()

cubiczech

To mohla bejt taková pecka, ale... nudná kamera, blbý scénář, film působí strašně prázdně a jediná lepší scéna je (jak překvapivé) s prasetem. Jako by celý ten film jen kvičel a na konci z toho nic není. ()

Brainback

Čekal jsem od toho něco víc. Sice měl film výbornou atmosféru, vizuální stránku a hudbu, ale to bylo asi všechno. 50%! ()

Wii.shi

Vizuálně hodné zajímavý film, ve kterém se často využívá hry světla, stínu a tmy. Záběry kamer mnohdy působí až umělecky. Mě osobně ale připadal děj poněkud rozvláčný a samotný příběh mě také moc nezaujal. Při srovnání s Hanibalem u mě film Normal prohrává... Je sice pěkně udělaný, ale pro mě je důležitější obsah... ()

david666

spíš než příběh (ale i ten určitě není špatný a v naší kinematografii poslední doby nezvyklý) se mě líbilo obrazové zpracování. Zvrácené, efektní a odvážné v našich končinách. Kňažko skvěle hnusný a Havlová zdatně sekunduje. ()

aannemer

Vzhledem k tomu, že jsem zastáncem trestu smrti, tak jsem snahu mladého obhájce na zbavení svéprávnosti masového vraha nějak nepochopil. Jo, jasně, vono to bylo podle skutečnosti - na Wiki je solidní popis trestné činnosti Petra Kurtena i dalších jemu podobných a všichni odpůrci trestu smrti by si je měli denně před spaním nahlas předčítat. No ale filmařsky to vůbec není špatně provedené, to zase jo. ()

Ironhead

Krom obcas luxusniho vizualu mne to vubec nicim nezaujalo, pomerne nezajimavy pribeh na tema ktere uz tu bylo XY krat predtim, plus casto i mizerne zahrane/prehravane... Myslimze tentokrat staci videt jen trailer a uzit si ty hezke obrazky v kratkem sestrihu, cely film za shlidnuti snad ani nestoji. ()

MFJD

Nenormálny film na československé pomery. Niekomu to môže pripomínať pokus alebo priblženie sa napodobniť oscarové Mlčanie, ale v tomto prípade tomu tak nie je. Už len vizuálne skonštrulovanie deja a výborný dej s dobrým námetom dávajú tomuto snímku právom vyníknuť v tomto žánri. Nie som tu od toho aby som porovnával oba spomínané snímky ale oba majú neprehľiadnutelných predstaviteľov, ktorí sa stotožnujú ako tak výzorovo aj postavovo. Dej je úplne o niečom inom ako jeho slávny americký brat ale v každom prípade oba snímky sú vynikajúce zahraté a spravané až do konca. Mne prišiel Normal ako dobrá voľba, už len oživiť zverstvá ktoré sa páchali u nás. Z toho vyplíva že netreba vždy siahať po západnej produkcii, ale treba sa otočiť a stačí sa len obzrieť. Že aj tu je dáky ten filmový pontenciál z každého súdka. Pre mňa Kňažko v životnej úlohe, vynikajúca kamera a hranie sa s farbou a svetlom. U mňa plných päť. ()

wick

Dle mého jeden z nejzajímavějších počinů v české kinematografii posledních let....a i když někdy manýrismu a kamera zakrývá výkyvy v rytmu vyprávění, jedná se o film natočený bravurně a minimálně na evropské úrovni. Jsem zvědavý jak Julius Š. obstojí v Hollywoodu. ()

Kozlowski8

Depresivní příběh o řádění bezcitného masového vraha, který vraždil ženy, muže, děti i zvířata. Kamerou a světlem vykreslená chladná a ponurá atmosféra a často drsné až morbidní momenty. Představitelé obou hlavních - velice dobře vyprofilovaných postav, hrají skvěle. Film, který není tuctový a něco z něj v hlavě uvízne, ale celkově mne příliš neoslovil. 50%. ()

melfea

Opravdu krásný film. Skvěla zpracování téma. Naprosto bezkonkurenční práce s kamerou. Výborný výběr herců. Dlouho se mi nic tak nelíbilo. ()

Sunwheel

Netušil som do čoho idem a objavil som film náhodou. Pri úvodnej sekvencii som sa obával nejakej lokálnej verzie Mlčania Jahniat, no prekvapivo som sa dočkal skutočného príbehu. Kňažko sa určite sirom Hopkinsom inšpiroval (ako aj režisér pri počiatočnom "stolovaní"), no zvládol svoju postavu dobre a jeho konanie pôsobilo hodnoverne. Umelecké stvárnenie príbehu, tak trochu pripomínajúce nemecký expresionizmus mi nevadilo a pekne zdvihlo hodnotu filmu. Postava právnika mi prišla až neuveriteľná (nie v tom pozitívnom slova zmysle) a doslova ma iritovala a tak niekedy som mal potrebu si počas filmu zahundrať, či jej chovanie nie je moc súčasné. Ale film celkovo príjemne prekvapil a nechápem, kde sa mi doteraz vyhýbal. ()

smartkid

po tom velkém haló jsem se trochu bála, že film mé vysoké očekávání nesplní. splnil jej na 100%. kdo chce thriller, má ho mít, kdo chce horor má ho mít, kdo chce psychodrama, má ho mít. takhle dobře vystavěný český film jsem ještě neviděla. ()

Ja.cek

Vizuální stránka je na české poměry nevídaná. Chvílemi jsem až měl pocit, že to snad ani český film být nemůže. Nevadila mi určitá scénografická "umělost", která ve mně - ani neumím pořádně vysvětlit proč - evokovala Kafku. Velmi dobrá a působivá je i Muchowova hudba. Herci zvládli své party velmi dobře, i když jsem čekal, že Havlová dostane větší prostor. O Gajdošovi, myslím, ještě uslyšíme. Něco tomu ale chybělo. To něco málo, co by mě přikovalo do sedadla. Takže nemůžu dát víc než 4*. Jsem zvědav, s čím přijde Ševčík příště... ()

Pilouš

Překvapivě hodnotný a -jiný- český film, který je pro mne osobně milým překvapením. Skvělý scénář, strhující audiovizuální zpracování a obstojná režie, dělají z tohoto psychologického snímku kvalitní podívanou, ač určitě není určená pro všechny. Pokud čekáte oddychovku nebo detektivní thiller, budete zklamání, nebo možná překvapení přesahem tohoto filmu. Hlavní role spadá obhájci Pavlu Gajdošovi, který debutuje svými nespornými kvalitami. K Milanu Kňažkovi nemám výtek, chvílemi mile připomíná Hanibaĺa a Dagmar Havlová má méně prostoru, než by si zasloužila... PS: Zmiňované dlouhé záběry kamer do tváří hrdinů jsou spíše otázkou vkusu, protože tak nějak zapadají do zvoleného žánru. 4* ()