Byla jednou jedna malá holčička. Jmenovala se Terezka (D. Dědková) a měla moc ráda pohádku O Červené Karkulce. Žila spokojeně s maminkou (J. Čvančarová) a tatínkem (P. Řezníček), chodila do školky s kamarádem Šimonem (M. Kratina) a byla šťastná. Ale jak už to v pohádkách i v životě bývá, jednoho dne se cosi změnilo. Terezka neví, proč se maminka najednou chová jinak. Neví, kdo je ten cizí pán (M. Hofmann) a proč se doma mluví o Japonsku. Ví jen, že něco je špatně. Ptá se, ale dospělí mluví jinou (svojí) řečí. Jediný, kdo umí poradit, je kamarád Šimon a ten má jasno: maminka je vyměněná mimozemšťanka. Terezku tak čeká veliké dobrodružství. Složitá cesta za odhalením tajemství možná povede přes daleké země a možná někde číhá i nebezpečný vlk... (Česká televize)

Hanys_

Velké překvapení, kdy - hlavně v první polovině filmu - mé nadšení z toho nevšedního způsobu vnímání děje (života dospělých) přes malou holčičku neznalo mezí. Trošku mi nesedl konec (cca posl 10 minut), ale to mou radost kalí minimálně. Výborné dílko a jeden z mála českých filmů, který mi v posl době udělal opravdu radost. 7.5/10 ()

Tessie

Po druhém sledování, ve kterém jsem našla více detailů, které mi poprvé unikly, dávám o hvězdičku navíc. Opravdu krásné zpracování rodinného příběhu očima dítěte. Bezva nápad tohle natočit. ()

dopita

Na český poměry překvapivě originální, svěží a kvalitní film. Divák sleduje příběh očima malé Terezky, která žije ve svém dětském světě, na všechno nahlíží po svém a zdaleka všemu nerozumí. A tak když třeba rodiče řeší něco důležitého, divák se kolikrát nedozví rozuzlení, protože Terezku to nijak nezajímá. V tomhle je film velmi originální, jen postupně se divák, společně s Terezkou, dozvídá, že se asi něco děje. Terezka si myslí, že ji maminku vyměnili mimozemšťani, zatímco divák ví, že se schyluje k dramatickému rodinnému zvratu. Poslední třetina filmu je sice velice slušně natočená, nicméně vyznívá lehce nepravděpodobně a násilná snaha o happyend je až otravná. I tak se každopádně jedná o film, kterej stojí za zkouknutí a na další počin Marii Procházkové jsem hodně zvědavej. ()

Harapes

Jeden z nejlepších českých filmů za rok 2008.Ta dívenka v hlavní roli je opravdu sympatická a je krásné,jak dětský (scénáristický)svět zamýšlí.Perfektní filmeček,opravdu hezké,upřímné dílko. ()

Greny

opravdové pohlazení po duši. Jeden z mála kvalitních rodinných filmů, který dokáže pěkně nakouknout do dětského světa a vše pěkně sledovat dětskýma očima.. ()

Marys

LFŠ 2009: Znelo to tak pre mňa nevábivo, že je to aj pre deti aj pre dospelých, ale naozaj je tomu tak. Tie vymýšľance detí predškolského veku, no úplne akoby som sa vrátil do škôlky. Skvele zobrazený príbeh, taká postmoderna v rámci širokého záberu obľúbenosti v rôznych vekových kategóriách. Páčilo. ()

hammerhead

Režisérka se snaží zobrazit autenticitu dětského světa s takovým usílím, až dosáhne pravého opaku. Dialogy typu: "Neboj, rozvod není nic hroznýho" anebo ještě lépe: "Mám tě rád, jako bys byla moje vlastní" (to říká nebiologický otec dceři den poté, kdy se dozví pravdu od nerealisticky zlé a hloupé babičky) bohužel posouvají film někam k "realitě" pošťáka Ondry. Stejně nevěřícně jako nad filmem kroutím hlavou i nad externími recenzemi, asi pro mě Japonsko bude též jen přestupní... ()

sona123

Já se nebála vlka, ale toho filmu - intelektuální český film mimo hlavní vlnu, ajjajaj. Ale ne, nebylo to tak zlý. Ale ani nijak oslnivý. Nakonec to nabídlo méně, než se slibovalo, ale trochu se mi ulevilo, takže s klidným srdcem za tři hvězdy. Ta holčička byla milá. ()

amokey

Určitě nejlepší film, co jsem za poslední dobu viděla a po těch všech nových vánočních pohádkách, které opět za moc nestály, jsem nadšena a potěšena, protože takovýchhle filmů by se mělo točit víc a víc. Připomnělo mi to kvalitu starších dětských filmů. Jen tak dál a já volám hurá. I současný český film mě ještě umí potěšit a nadchnout:) ()

Charon11

Přínosem filmu je podle mě pouze pohled na problém - rodinnou krizi ze strany malé Terezky a její imaginární svět. Vše okolo toho je průměrné místy podprůměrné. ()

Emzet

Ne, prostě ne. Kvaziumělecký rádobyintelektuální rodinný film, který je - ve snaze o mnohovrstevnatost - dost přeplácaný, plný nijakých hereckých výkonů, nepříjemných dětí a misogynie (zdá se mi to, nebo je tu opravdu snaha udělat z každé ženské postavy sobeckou mrchu?). Proč tři hvězdy? Děti se snad bavit mohou... ()

Greg25

Tak nevím, námět je dobrý, ale zpracování pokulhává. Uváží-li se, že první polovina filmu je o ničem s nemalou snahou zdůraznit, že je o něčem. Druhá polovina už je pak výrazně lepší. Netuším jak film působí na dětské diváky, ale vzhledem k tomu, že už nejsem dítě jsem se s filmovými hodnotami tohoto filmu možná minula.... Celkové zpracování vyznívá více jako televizní film, z herců zaujmou pánové Řezníček a Taclík. Hlavní představitelka je ucházející, Jitka Čvančarová je snad v každém filmu stejná, ale možná je to tím, že dostává spíše podobné role. No s filmem Kdopak by se vlka bál jsem se výrazně minula a dost jsem se nudila, škoda námět byl neobvykle zajímavý, ale to zpracování, ouvej.... 40% ()

tragicus

Prilis nudne, detske dialogy prilis umele naivni a hloupe. Detska hrdinka otravna, berlicky v podobe jejich myslenek "jde si pro mne" - jde se schovat, by nemely co delat v knize, natoz ve filmu. ()

pwh

Tohle bych do české polistopadové kinematografie neřekl. Tím spíš, že nesnáším české dětské filmy (Marie Poledňáková budiž jedním odstrašujícím příkladem za všechny - a to myslím i její předlistopdové počiny). Na druhou stranu hodně můžu filmy zaměřené na starší publikum, v nichž je dítě hlavní postavou a naivně dětský pohled na svět kontrastující s krutostí reality umožňuje působivě vyjádřit věci, jež by se jinak vyjadřovali obtížně (např. Otec na služební cestě). Kdopak by se vlka bál je někde mezi - použitelné jak pro dětské publikum tak pro někoh s mým vkusem. V některých filmech druhé zmíněné kategorie je využívána i bujná dětská fantasie. S tím jsem se setkal u temné fantasy Faunův labyrint nebo u lyrického artového filmu Duch úlu. V obou případech bylo dítě konfrontováno s válkou. V tomhle českém počinu není nic tolik dramatického. Řeší se tu obyčejná manželská krize, i to ovšem přináší dítěti nelehké chvilky. Při sledování jsem uvažoval, jak to tvůrci asi ukončí. Když se z jisté postavy v poslední chvíli vyklube "zlý" člověk, čímž se všechno krásně vyřeší, říkal jsem si, že to byl od scénáristů snad až příliš laciný způsob, jak se z toho vykroutit. Ale co, přece nemůžu dětskému filmu vytýkat příliš optimistický závěr. No i herecky to mohlo být trochu lepší. Víc než hlavní představitelka mě přesvědčoval představitel jejího kamaráda ze školky. Ale za nevjvětší plus považuji nápaditou režii a výtečný střih, dodávající filmu ten správný rytmus. Styl režisérky vzdělané v oblasti animovaného filmu se ukázal pro novodobý český film obohacující a velmi osvěžující. ()

Haniczka

Pro dospělé dětinsky nudné, pro děti dospělácky nudné. A navíc mohli vybrat nějakou zajímavější holčičku. ()

icoico

zajimavy napad, dobre herectvi hlavni predstavitelky, ale mne, dospelemu, tam jeste neco chybelo, mistama jsem se dost nudil. presto verim, ze trosku starsim detem by film mohl rikat vice, klidne at ho zkusi. ()

smerďakov

Svěží vánek v současné české filmografii. Poutavý způsob vyprávění citlivě napsaného příběhu. Herci se mi líbili, mladí i ti starší. Opravdu příjemný zážitek, vřele doporučuji. ()

TomasKotlant

Film s perfektním a originálním námětem, jehož potenciál nebyl naplno využit. Nicméně i tak se jedná o velmi povedený a netradiční film, který trochu shazují nezcela přirození herci a místy přílišná naivita, která ale ve většině filmu působí blahodárně. Prostřihy z "karkulkovského" světa jsou geniální, jen by jich možná mohlo být trochu víc. Kéž by to bylo celé ve výraznější stylizaci... *** Ve zkratce: Za hory a za doly byl děsivý vlk, který tenktokrát nesežral ani Karkulku, ani babičku. Asi za to můžou mimozemšťani z Japonska. ()