Columbo - Série 10 (1990) (série)

Vražda s příliš mnoha notami (S10E13)

(epizoda)
  • USA Murder with Too Many Notes (více)

Úspěšný hollywoodský skladatel Findlay Crawford získal za hudbu ke svému poslednímu filmu Oscara. Jenže věc má háček, skutečným autorem celé partitury je totiž Crawfordův talentovaný asistent Gabriel McEnery. Crawford už dávno ztratil inspiraci. Gabriel se teď chce osamostatnit a dokonce vyhrožuje Crawfordovi zveřejněním pravdy o jejich spolupráci. Findlay jej tedy omámí s pomocí prášků a zařídí, aby mladík spadl ze střechy studia právě ve chvíli, kdy Crawford diriguje koncert pro několik stovek diváků. O tom, že Gabrielova smrt byla nešťastnou náhodou, jsou přesvědčeni očití svědkové i přivolaní policisté. Až na poručíka Columba… (Česká televize)

elanius

(3/2015) / Predposledná epizóda celého seriálu a moja obľúbená. Taká veselá, hudobná, a aj vyšetrovanie sa vyrovná starým dielom. Vrah je častokrát neskutoćne vytočený Columbom. (8/10) ()

Autogram

Málo nápaditá vražda a aj to vyšetrovanie sa vyvíja pomaly, postupne a bez akéhokoľvek prekvapenia. A nakoniec vrah takmer poďakuje za odhalenie. Pritom síce bol odhalený, ale bez akéhokoľvek dôkazu. Zaujímavé tak zostáva len hádanie otrepaných filmových melódií. Na predposledný diel Columba som očakával niečo viac. –––– Hudbu si pamatujete, jenom když je špatná. Jenže, když je hudba k filmu taková, jak má být, tak si ji nepamatujete. Ale vzpomenete si, co zobrazuje. –––– Byl jste v ZOO? Viděl jste mrože? ()

DocBrown

Jeden z nejslabsich dilu. Spatny motiv (proc by ho mel hned zabijet, kdyz mu stacilo jen trocha uznani) a jeste horsi rozuzleni bez zadneho primeho dukazu. I kdyz Connolly vypada jako dirigent slusne a nahlednuti do tvorby filmove hudby je taky zajimave. Konecne se dozvime, odkud pochazi Columbova ustredni melodie. * Davam bonusovou hvezdicku za Connollyho uzasny skotsky akcent v originale. ()

Yardie

Nevím, ale zdá se mi, že noví Columbové postrádají nějak atmosféru, napínavost a vtipnost starých dobrých dílů. Zápletky nejsou až tak dobré a hlavně pátrání už postrádá tu propracovanost jako kdysi. I záporáci už nemají takové charisma a určitou noblesu, kterou vždy měli. I v tomto díle je záporák takový nějaký. Pátrání takové trošku odfláknuté a dalo by se sním více vyhrát. Párkrát jsem se ale fakt zasmál při Columbových "vystoupeních". Celkově takový průměr, určitě horší než staří Columbové. Nicméně, i tak je to pořád dobrý. Ale ne už vynikající... Howgh! ()

majec4

Mozno to nie je cast, ktora by bola nejako extra premyslena, ale mne sa aj tak pacila. Zaporak bol skvely, mozno ten jeho divny pristup na konci bol trochu na skodu. Porucik si od zaciatku siel svoje a ciel bol jasny. Chapem teda nespokojnost niektorych uzivatelov, ale aj tak cely tento pribeh bol sympaticky. Zaver v studiu a na streche bol celkom fajn, aj ked ten spominany pristup zaporaka bol fakt divny. Skoda, ze ma caka uz len jedna cast. ()

gombarix

Columbovi od první chvíle pomohla náhoda (očití svědkové pádu) a celkově byla jeho cesta k pachateli až moc přímočará. "Potrhlost" obou umělců je zbytečně přepálená, ale i v tom kontextu působí reakce pachatele na odhalení jaksi nepatřičně. - Špatné to není, jako žádný Columbo, ale je na tom vidět, že už je nejvyšší čas skončit. ()

pravo

Tento diel mám veľmi rád aj keď isté atribúty starších dielov postráda. Columbo sa totiž viac ako páchateľovi venuje zhromažďovaniu dôkazov a tak viac-menej chýba psychologická vojna medzi detektívom a podozrivým. Aj humorných situácií je pomenej, ale zato to vynahradzuje poručíkovo šoférske umenie. Dozvieme sa aj ako má vyzerať dobrá filmová hudba, ale ohľadom Columbovho záujmu o profesiu skladateľa filmovej hudby je určite najzaujímavejšia pasáž keď si pri počúvaní hudby niečo predstaviť.( sprcha, ryba). Hlavným plusom okrem prostredia filmových štúdií mi pripadá stvárnenie páchateľa a jeho pohnútok k vražde. Na záver musím podotknúť, že to nie je prvá epizóda Columba, kde dôležitú úlohu pri usvedčení páchateľa zohrala obuv obete. ()

Drom

Mistr, uznávaný skladatel a dirigent, v posledních letech ztrácí, zvláště od doby, kdy vzal za učně talentovaného mladíka. Na jeho bedra deleguje stále více práce, však uznání a zásluhy přijímá stále a rád sám. Jeho zbytnělé ego se navíc začíná učňova talentu obávat a když nakonec nezbývá než uznat učně za rovného mistru, rozhodně se jej odstranit a vše navléci jako nehodu. Netuší však, že na scénu přijde hudební antitalent Columbo, který ihned svým bystrým vlezlým nosem závětří a neodkladně rozjede kolotoč otravování mistra nejrůznejšími úkony, nedbaje toho, že již v minulosti způsobil nejednomu pachateli šílenství. V souladu s pozadím případu v podobě filmové hudby se tvůrci baví nejrůznějšími hudebními motivy scén a vlezlý poručík je zvláště otravný. Při prvních několika shlédnutích mě submisivní učeň rozčiloval a mistra mi bylo až líto, v poslední době se to ale obrací a včera jsem se dokonce přistihl, že mistr je mi odporný a učně lituji. Jeden z Columbových případů, který zraje každým shlédnutím. ()

Rudyamon

Tenhle díl sice mám rád, ale neřadím ho k těm lepším. Faktem je, že Billy Connolly v roli Findlaye Crawforda je velice schopný, ne jen jako hudebník, ale i jako vrah, nicméně je to vrah typu leklé ryby. Oproti jiným padouchům z jiných částí seriálu je to jen takový slabší odvar. Tento díl zaujme hlavně svými hudebními motivy, zapálení mladého hudebníka Gabriela pro muziku bylo fakt hezké. Na Columbovi (a v realitě na Peteru Falkovi) je už trochu poznat věk, už to není ten akční poručík, jak kdysi, což mu ale v žádném případě neubírá na velikosti. Škoda jen, že to byl poslední výstup před finále. A škoda, že byl už i trochu slabší, než bychom si přáli... 4 hvězdičky - 80%. ()