Columbo - Série 7 (1977) (série)

Jak vytočit vraždu (S07E04)

(epizoda)
  • USA How to Dial a Murder (více)

Psycholog Eric Mason ví, že mu nasadil parohy jeho kolega a přítel doktor Charles Hunter. Masonova žena nedávno zemřela za nevyjasněných okolností. Teď je řada na Hunterovi. Jako vášnivý filmový fanoušek má Eric dobrmany jménem Laurel a Hardy. A právě ty vycvičí, aby se vrhli na Huntera ve chvíli, kdy nic netušící muž vysloví určité heslo. Tím je poslední slovo titulního hrdiny z klasického amerického filmu Občan Kane. Poručík Columbo během vyšetřování netuší, na jak tenkém ledě se pohybuje, když na doktora Masona dotírá se svými všetečnými otázkami. Vrahovi nakonec nezbude, než Columba přimět, aby ve společnosti krvelačných dobrmanů vyřkl totéž heslo jako nešťastný Hunter… (Česká televize)

Rudyamon

V tomto perfektním dílu zazní dvě důležité myšlenky: „I poručíkův Pes může být zbraní, už je zčásti vycvičený.“ a „Myšlení je starodávný zvyk, stojí za to ho pěstovat.“ A obě vedou k odhalení padoucha, který použije k vraždě své dobrmany a myslí si, že má tajné slovo, které utají. To ale ještě nezná Columba. Jinak se tímto dílem evidentně vzdává hold starým dobrým filmům. Tolik kulis a drobností z jiných filmů se v jednom filmu asi jen tak nevidí. Na toho občana Kanea a jeho „Poupě“ se už chystám... :-) Dávám 5 hvězdiček - 100% jednoznačně, a zahnuté tágo k tomu... :-) ()

Grogan

Tohle patří mezi mé oblíbené epizody, tentokrát poručík nevařil z vody, ale vcelku charismatický vrah po sobě zanechal dost stop, a jakmile poručík pojal podezření na to vycvičení na zabití, tak kromě majitele tak nějak nikdo nepřicházel moc v úvahu. Být tím vrahem, tak bych nikdy to slovo před Columbem nevyslovil, zvláště po tom jeho proslovu bych ho podezříval, že může diktafonem natáčet každé mé slovo celou dobu. Asi na takové obavy měl až příliš vysoké ego. Mimochodem Kim Cattrall je tady k sežrání (samozřejmě v jiném slova smyslu než ta oběť). ()

Godhaj

,,Jak jim šlo slovo smrt?“ ,,Smrt se jim nelíbí.“ Tento díl mi přišel jako esence všeho, co mám na tomto seriálu tak rád. Vrah je chladný, inteligentní a mimořádně nesympatický. Samotná vražda se zdá zpočátku naprosto bezchybná, ale jak se poprvé objeví poručík, záhy je děravá jako cedník. Samotná vražda je zajímavě provedená, vyšetřování není zbytečně komplikované a soustředí se na vztah poručíka s vrahem, což mi přijde zajímavé. Dále mě potěšily drobnosti jako obsazení Kim Cattrall a tématika lásky k filmům, která byla zajímavě spřažena s vraždou. Celkově vzato jde rozhodně o jeden z nejlepších dílů poručíka Columba, co jsem prozatím viděl. ()

Mrenka

prostě skvělá detektivka, i když to dávají po sté, stejně to člověka napne a peter falk je prostě bomba detektivního nebe ()

PeteBuck

Tak už len ten začiatok ma dorazil. Brána z Občana Kanea a iné rekvizity z domu pána psychiatra. A ten spôsob vraždy bol celkom originálny. Koniec ale nenechal na seba dlho čakať. Ako to povedal poručík Columbo: "Musím povedať, že ste ma sklamal. Myslím, svojou neschopnosťou, zanechal ste dôkazov, ktoré by potopili loď." Tá gulečníková hra poručíka Columba na konci filmu nemala chybu. Veľmi dobrá časť. ()

finkie

Neobvykle koncentrovaný, kultivovaný a směle vystupující Columbo tentokrát zcela výjimečně nevypadá jako ten největší blázen na place. Pravda, konkurenci má v tomhle směru silnou. Zápletka je klasicky nerealistická a ještě o nějakých třicet let později si z ní dělali legraci i Simpsonovi. To ale vem čert. Celkově jde o velice zdařilou epizodu, soustředěnou, dobře odvyprávěnou, bez pitvoření a figurkaření a s vytříbeným smyslem pro malé detaily. ()

LukasCL

Nejlepší díl. Po Smrti v aréně 2.díl, ve kterém je vraždícím nástrojem zvíře (zde 2 dobrmani Laurel a Hardy). Záporák je mimořádně krutý, pokusí se zabít i Columba. Dopustí se ale spousty chyb. Závěrečná Columbova řeč nemá chybu: "To byl velmi snadný případ a to nejsem obvzlášť chytrej. Nechal jste důkazů, že by potopily loď." ()

vecnaAmbra

Musela som sa po celý čas uškŕňať nad zakrývanou nervozitou vraha, ktorú chytal postupne už len pri pohľade na dotieravého Columba. Vlastne ten herec to tak presvedčivo zahral, že sa dalo veľmi ľahko vycítiť, že jeho pokoj je navonok iba predstieraný. Columbovi už evidentne vôbec nič nehovorí aspoň najmenšie ohlásenie vopred, či aspoň slušné zaklopanie na dvere a tentokrát svoju inteligenciu príliš neskrýval. Páčilo sa mi, že v tomto diely vyšetrovanie a stopy mali hlavu a pätu a prípad to bol naozaj zaujímavy. Ktovie ako to s tými psami celé nakrúcali. Tiež kebyže som si neprečítala komentáre, ani vo sne by mi nenapadlo, že tá mladá bruneta, je zároveň "bloncka" zo známeho seriálu. Po tom čo už si páchateľ zrejme vydýchol natoľko, že "to" stoicky mimochodom vyslovil, tak ten úplný koniec v zápätí si vysvetľujem tak, že páchateľov ťažko nadobúdaný pokoj už jednoducho musel asi úplne rupnúť, lebo inak by to bol od neho veľmi nerozvážny krok. A či sa fakt dajú psy takto nielenže vycvičiť, ale ešte aj "precvičiť"? No to sa mi zdá kúsok pritiahnuté za vlasy, ale aspoň nechýbalo napätie. A Columbov pes "Pes" jednoducho nemá chybu :-) ()