Dárce

Jonas (Brenton Thwaites) vyrůstá v idylickém světě, kde existuje pouze štěstí. Lidé neznají utrpení, války, násilí, strach ani bolest. Základem světa je jednotvárnost: stejné domovy, stejné oblečení, stejné rodiny. Na okraji společenství žije jediný držitel a strážce všech pravdivých vzpomínek lidstva – Dárce (Jeff Bridges). Jeho prostřednictvím Jonas získává to, co nikdo jiný nesmí vědět – pravdu o skutečném životě a zkušenosti předchozích generací. Jonas začíná chápat, že jeho společenství žije v iluzi dostatku a bezpečí za cenu naprosté absence citů a možnosti volby. Lidé necítí emoce, lásku, vášeň, přátelství, nevnímají barvy. Pocit harmonie je vytvářen uměle. Jonas objevuje nejtemnější stránku utopického světa. Všichni ve společenství jsou pomocí každodenních injekcí zbavováni veškerých špatných vzpomínek a zážitků. Jejich svět je podvod, denně placený smrtí nepohodlných lidí, ve prospěch řízené existence. Tváří v tvář této skutečnosti, Jonas již nedokáže žít jako dřív. Čelí obtížnému rozhodnutí nejen o jeho vlastním životě, ale o budoucnosti celého světa... (Bioscop)

Aquila

Téma filmu i nálada jsou vlastně velmi povedené. Vpodstatě hezky zpracovaná paralela k tomu, kdyby si všichni začli povině píchat do žil každé ráno antidepresiva, k čemuž svět pomalu směřuje. Ale závěr filmu – (spoiler) procházka z pouště do zasněžených hor s miminem na břiše, hranice, sáňky, náhlé prozření všech (spoiler konec) – byl tak přiblblý, že z té celkem hezky rozehrané náladovky zůstane jen divná pachuť. ()

Homicidum

Opravdu se mi líbila práce s barvou, odlišující jednotlivé vnímání. Za tohle jednička s hvězdičkou. Celkový příběh taky super. Velkou kaňkou je pro mě osobně ale konec filmu. Zatím co v šedivém světě uplynulo sotva pár dní, tak Jonas dokázal s kojencem, bez jakýchkoliv zásob projít od šotoliny, přes poušť, až po zasněžené hory. Když on měl omrzliny a padl vysílením, kojenec stále OK bez problémů. Tohle mě trochu zamrzelo. A taky rozuzlení stylem Deus Ex Machina, kdy stačilo projet bariérou a bum. Svět je spasen. Čekal jsem něco promyšlenějšího. Ale celou dobu jsem se bavil a to je hlavní. ()

Kamil111

Z variací na stejné teenagerovské téma, které v posledním období nabídla naše kina, jasně nejlepší, a stejně na víc než 3 hvězdy to není. Na seriózní dystopické sci-fi vzhledem k cílové skupině příliš infantilní a otřepané, ale výprava, hudba i několik hereckých výkonů bylo fajn. ()

Jitomirka

Už po zhlédnutí traileru jsem si říkala, že to bude blbost, a, světe div se, ona fakt byla blbost. Celý je to nelogický a nedomyšlený a na to, že to tvůrci označují jako "Drama", se tam vůbec nic neděje, je to fakt děsná nuda. Hlavní hrdina je jiný než ostatní, což znamená, že chodí za přihřátým dědkem, co se na něj celou dobu zamilovaně kouká, ošahává mu ruce a promítá mu vzpomínky. A to je vlastně celý. Šeď, nuda a stupidní pohledy. Sice na akční filmy moc nejsem, ale tomuhle by trocha akce prospěla. Meryl Streep byla děsivá, Odeay Rush, coby milá hlavního hrdiny, děsně nesympatická a divná. Takže lidi, na tohle fakt nechoďte. ()

Neverseethat

Je to vlastne Equilibrium, bez všetkého toho zábavného čo vás na ňom bavilo. Film sa snažil podať silný message, ktorý ale priemerne inteligentný obyvateľ tejto planéty snáď uvedomuje - bez práce nie sú koláče, bez nešťastia šťastie atd.. Čiže no, začalo to milo ale čím to šlo ďalej mal som pocit že tvorcovia sa už strácali, zobrali si na seba ťarchu sveta a nejak to nezmestili do 97 min. Ono rozdiel v Equilibriu bol v tom že tam to bolo zamerané na akciu a nenávisť voči systému. Tu je to podané všetko tak teen-easy, že v tom podstate nie je napätie a ani nemáte veľmi pocit že tam tí ľudia nemajú emócie a trpia. Žiadna silná ideológia tu nefiguruje. Miesto žánru Sci-Fi/Drama by som dal môj nový obľúbený Sci-fi/teen- romance, dnes už to hold letí a hollywood schopne živý túto pôdu. A ano, to ľudské survival mláďa na konci, wtf?! ()

NeverEver

Pokud reknu, ze to byla blbost, jsem jeste hoooodne pozitivni. Mozna prvnich 15minut se da nazvat jako celkem slusny uvodnik do sci-fi umele vybudovane spolecnosti, ale tim to konci. Pak uz jen nasleduje jeden blabol za druhym, nuda se rozprostira vsude kolem a nakonec to zavrsi unos rocniho mimina pres poust, vodopad az po zasnezene vrcholky hor. Bez jidla, bez plenek, bez obleceni... az na to ze vzdy je k dispozici teple mleko a novy ohoz pro mimino. Autori asi trpeli nejakou uchylkou, ze se jim proste libilo mimino v rukou adolescenta a jak o neho laskyplne pecuje.... Protoze jinak se to neda vysvetlit. 1* je jeste moc dobre hodnoceni. ()

pr.del

Nic jsem od toho nečekal a dostal jsem vše. Ne , mimozemšťani tam nejsou :-) Takže skoro vše. Nádherné komorně dramatické scifíčko. ()

davebono

Začátek je pecka, napínavý a tajemný, s velkým potenciálem. S přibývajícím časem se potenciál vytrácí nebo jinak řečeno je nevyužit, ale pořád se drží aspoň ten pocit napínavého tajemna. Bohužel, v závěru filmu je vše pohřbeno a zůstane jen vzpomínka na hlavní postavy. Ten konec by zvládl lépe i scénárista začátečník. Škoda, i přes hodn2 dobrý začátek a víceméně i první polovinu filmu jsou to nakonec 3*. ()

Methew

Úžas, krása, poučenie, to všetko je v tomto filme zahrnuté, ba viac. Impozantnosť tohoto deja, myšlienky ako emócie posilňujú vôlu a schopnosť prežiť, to je niečo úžasné. Ako si vážiť samých seba, skutočné hodnoty ľudstva a toho čo je v nás. Pretože je to o nás. Je to o tom kam smerujeme, čomu sa máme vyhýbať a čo si máme vážiť. Takéto kvalitné sci-fi som nevidel už veľmi dávno. Cituschopnosť je naozaj nadovšetko a hlavne cituschopný človek dokáže najviac oceniť majestátnosť tohoto umeleckého diela.. ()

pepca72

Velice slušné sci-fi, s dobrým nápadem, zpracováním i herci. Ač film není nijak nabubřelý a našpikován efekty, je filmařsky velice dobře zvládnutý. Atmosféru společnosti po emoční sterilizaci znázornil skvěle. Příjemný film, příjemné scifi, dávám 4 *. ()

tuntik

Taký trošku kríženec filmov Equilibrum a Ostrov, určený možno pre tých neskôr narodených... Podľa mňa príjemný snímok snažiaci sa trošku vykresliť povahu a sklony ľudstva. Možno trošku mravoučný, ale nie je to na škodu. Normálne mi pri takýchto filmoch chýba vysvetlenie, čo sa deje mimo "bubliny" a ako Spoločnosť vznikla, ale tu mi to akosi nevadí.... ()

mahatma

Podporuji tyto filmy, nesoucí vzkaz. Všichni jsme v tomto černobílém světě a nechceme se probudit. Chceme si šlehat svoje denní dávky, chceme držet krok se všeobecným image, chceme být ovládáni, protože nevíme, že nám celou dobu bylo prodáváno jak jsme omezený a tupý, jaké máme limity. Kdo dává "odpad", ten je v tom, bohužel pro něj, až po uši a jen v anonymitě ukazuje svoje smyšlená velká ramena, o kterých snad i nepochybuje, stejně tak, jako adolescentní hráč brutální pc hry. Chceme žít ve světě, kde je násilí denní rutinou a máme ho společensky přikrytý nálepkou - "tak to má být". Tenhle film není pro všechny, jeho hodnocení a umístění na svém žebříčku, to jen podtrhuje! ()

CarrieLannis

Přála bych si říct, že mě to mile překvapilo. Opravdu jsem čekala mnohem víc. Přitom mám pocit, že základní idea má neuvěřitelný potenciál, který zůstal nevyužit, zhruba jako když pošlete matfyzáka zametat ulice. Jediné co na tomto filmu bylo vcelku zajímavé bylo postupné odhalování barev, ale i tak to má k alespoň trochu zajímavému filmu hodně daleko. Doufám, že se tvůrci dalších filmů vzpamatují a přestanou tvořit rádoby zábavné sci-fi pro teenagery, a že se vrátíme k normálnímu filmu. ()

baner

Dárca - Tak mám za sebou film, daľší v poradí, dnešných scifi pre mladých. No čím sú charakteristické tieto novodobe spracovania kníh pre mládež? A: nesmie chýbať hlavný hrdina, iný ako ostatní. B: nesmie chýbať osudový priateľ, či dvaja C . nesmie chýbať zbližovanie ktoré vlastne spojí bod A z bodom B D: dej príbehu je okorenený zvláštnosťou ako, mýtické bytosti, budúcnosť, kde sú ľudia triedený do skupín, podľa schopností, predpovedí, či inej mágie E: film sa musí páčiť ženskému publiku ( čo je hlavné kritérium na vyberanie hlavných postáv) Niektoré filmy sú lepšie a niektoré horšie. Naposledy videná Divergencia bola pre mňa už veľmi ženská, Hry o život zbytočne natiahnuté ( áno peniaze si zarobia), Mesto z kostí - príjemné akčné , Hostitel - prijemné zamotané, Nemôžme zabudnúť na Twilight, Paralelne svety - pekný príbeh atd. Dárca je podľa mňa z tých podarenejších a ÁNO, bolo tam veľa nelogických vecí, ALE príbeh sa mi páčil a hlavne celé to spracovanie. Noyce priniesol do filmu toľko emócii vďaka farbám a tripom Janosa a tie emócie iba vystupňoval tým aký bol svet chladný a nalinajkovaný. Príma. Hudba veľmi dobrá a hneď som si našiel na nete daľšie knihy a pravdepodobne sa do nich pustím. Samozrejme začnem Dárcom. Ak film dokáže to, že si mám chuť prečítať predlohu, tak myslím, že splnil to čo splniť mal. Tak zoberte svoje polovičky do kina a užite si príjemný príbeh a spríjemnou kamerou a hudbou.Trochu eufórie sa nalepí aj na Vás Ja dávam 90% ()

chytri

Pokud si vezmeme film Equilibrium, vymažeme veškerou akci, zůstane nám tento snímek. I tak se nejedná o špatný filmeček a celkem dobře se mi na něj koukalo. Od začátku je sice jasné, jak to vše dopadne, ale to mi ani nijak moc nevadilo. ()

gael83

Jediná kvalita tohoto filmu je herecké obsazení, které ač se snaží prostě nemá co hrát, jinak je to brakoidní, rádoby cool a přitom prázdné, spousta otázek a minimum odpovědí zřejmě kvůli dalšímu pokračování. Na sci-fi málo vizionářské, na akci zas příliš rozvleklé, neustojí to svůj žánr ani polohu, nuceně nadčasové a přitom provinčně laciné. Meryl díky, Jeffe díky moc, Alexandře Ty víš.:) ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku