Legenda o Janě

• Německo Die Päpstin (více)

9. století, Anglie. Mladou Janu čeká tradiční úděl žen tohoto věku - práce, rození dětí a smrt v mladém věku. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií strmě vzhůru a riziko jejího odhalení je pořád větší... (oficiální text distributora)

Kimon

Poutavých a dějově strhujících filmů, místy až drsnějších a navíc zobrazujících příběhy z dávné minulosti 9. století n. l. není mnoho. Tyto aspekty mě přilákaly ke shlédnutí tohoto filmu a mohu s klidným svědomím prohlásit, že čas, který jsem shlédnutí filmu věnoval v žádném případě nepovažuji za promrhaný. Průběh filmu je po celou dobu velmi poutavý a přibližuje divákovi přetěžké doby předcházejících generací lidstva. Jde jistě o smyšlený děj, ovšem natolik důvěryhodný, že by se zdálo, jako by se jednalo o pravdivý historický film, který je založen na skutečných událostech. Pravda bude asi jiná. Bohužel, ten závěr je poněkud mystericky překonstruován, a tím definitivně potvrzuje mé domněnky o jasné fikci. Vzhledem k tomu, že je tedy naprosto jasné, že se nejedná o skutečnou historickou událost, lze ten poněkud úsměvný konec povzneseně přehlédnout. Milovníkům příběhů zasazených do dávno uplynulých časů můžu tento krásný, ale i drsný příběh vřele doporučit. ()

Lamiczka

Cílevědomá Jana, která již od útlého dětství ví, co chce. A ví, že nechce zůstat doma a sdílet stejný osud jako všechny ženy v 9. století našeho letopočtu. V té době bylo dívkám vzdělání striktně zakázáno a tak nezbývá chytré Janě nic jiného, než se stát mužem. No, vcelku pěkné historické povídání, které je více fikce, než něco jiného. Trošku mě děsí, že Jana vyroste v dospělou ženu zázračným tempem, narozdíl od ostatních postav, které zůstávají stejné. To se nevychytalo. Taky to mohlo být mnohem mnohem kratší, přes dvě hodiny vyprávěný příběh už ke konci nudí. ()

KatRi

Vezměme jeden mýtus, okořeňme ho špetkou historických análů, ale ne moc, aby to náhodou nenudilo. Z jednoho mýtu udělejme ještě větší, přimíchejme do toho trochu romantiky a můžeme jít na trh.... Hereckými výkony průměrná Papežka neobstojí coby historický velkofilm snažící se převyprávět jeden z velmi zajímavých příběhů církevních dějin. A neobstojí ani coby "romantika", na to je tam příliš neatraktivního církevního prostředí - kromě výpravy a poměrně zajímavých exeriérů nemá mnoho co nabídnut. Je to totiž tak pohádkový a zromantizovaný film, až to škodí. ()

m.krudenc

Poutavých a dějově strhujících filmů, místy až drsnějších a navíc zobrazujících příběhy z dávné minulosti (9. století n. l.) není mnoho. Tyto aspekty mě přilákaly ke shlédnutí tohoto filmu a mohu s klidným svědomím prohlásit, že čas, který jsem shlédnutí filmu věnoval v žádném případě nepovažuji za promrhaný. Průběh filmu je po celou dobu velmi poutavý a přibližuje divákovi přetěžké doby předcházejících generací lidstva. Jde jistě o smyšlený děj, ovšem natolik důvěryhodný, že by se zdálo, jako by se jednalo o pravdivý historický film, který je založen na skutečných událostech. Pravda bude asi jiná. ()

skretik

Zatiaľ som za polovičkou... ale aj napriek pár hlúpostiam (vyzabíjaná dedina, muž na vojne, ale na druhý/tretí deň je v dedine?) je to výborný film, silná atmosféra, uveriteľné, výborne zachytená doba myšlienkami + aj sa občas človek zabaví (napríklad keď sa vyslanec biskupa potkne a oni to tam nechali :D), hudba výborná :) Som zvedavá, či budem taká nadšená aj na konci. /niektoré pasáže síce mohli skrátiť, ale na kvalite to neuberá/ Na konci... koniec je síce pritiahnutý za vlasy a 2. polovička je podstatne pomalšia ako 2., ale stále si stojím za 5*, ten film ma obohatil a vážim si tých hereckých výkonov, geniááááááááálne... ()

• Marcel Barsotti soutěžil o cenu Německých filmových kritiků v kategorii nejlepší hudba. (Terva)
  • První pokusy o natočení snímku proběhly už v roce 1999. Objevily se však komplikace, a tak byl film natočen až v roce 2008. (Terva)
  • Film byl natočen na motivy stejnojmenné literární předlohy Donny Woolfolk Cross, která byla přeložena také do slovenštiny i češtiny. Na motivy románu Crossové vznikl také muzikál jménem "Papežka“. (samuelsson)