Rivers of Babylon

Komedie / Drama

Slovensko, 1998, 102 min

Zopár postavičiek je trápnych do drene kosti (Miro Noga proste NIE JE xicht do celovečerného filmu, aj keby v ňom mal hrať cirkusového klauna), no Hajdu sa snaží a Hryc sa pre túto rolu narodil. Vo filme sú nevysvetlené a logicky nejasné zvraty, no záver toho veľa zachraňuje a slušne osvetluje urgentnú myšlienku. Z tých 10 celovečerákov, ktoré boli nakrútené na Slovensku od prevratu, sa tento určite zaraďuje do tej lepšej päťky. Ale je to nejaký kompliment?(20.10.2004)

• Bobek15

Taký výborný námet, tak veľa sa z neho dalo vyťažiť, tak prečo musel byť tak trápne a chaoticky spracovaný?!? Mohol to byť vynikajúci film, ktorý by vďaka svojej skvelej obsahovej stránke, ktorá má vďaka svojej alegorickosti obrovskú výpovednú hodnotu, a prípadnému umnému a profesionálnemu spracovaniu mohol excelovať aj v zahraničí a konkurovať (minimálne) európskej tvorbe. Avšak neschopnosť slovenských tvorcov natočiť film, ktorý by nepripomínal lacnú televíznu inscenáciu, to bohužiaľ znemožnila.(9.10.2012)

FIlm má kopu neduhov deväťdesiatych rokov, a je ich dokonalým odrazom nielen po obsahovej, ale i formálnej stránke. Ak ste nečítali predlohu, prajem veľa šťastia s jeho pochopením. Namiesto jej osekania totiž autori pristúpili k takmer vyčerpávajúcemu prepisu motívov, ktoré sú však pre dva hlavné archy (Urban a Rácz) často zbytočné. Casting je až na skvelého Hryca často mimo a i zo scenáru je cítiť, že Pišťanek si od filmu veľa nesľuboval. Škoda. Výbornej knihe by pristala nová adaptácia v podobe minisérie. Počuješ, HBO?(17.5.2018)

• Martin741

Sonda do drsnych ponovembrovych cias hned na zaciatku 90. rokov, kedy sa zacalo divoke obdobie kapitalizmu. Ako Cechoslovak by som mal byt na film hrdy - ono ale osobne sa hlasim k cechoslovakizmu a k odkazu M. R. Stefanika /Stefanik 1870 - 1919 bol cechoslovak/. To je jedna vec, druha vec je ta, ze ja mam problem uznavat tuto ponovembrovu "tvorbu" ....... mam rad normalizacne filmy /Svako Ragan, Chalupari ....../, pretoze tam proste kvalita bola. Tu uz po kvalite niet ani chyru ani slychu. Ale za to, ze Hajdu a Hryc sa snazia, tak aspon 5 %(3.2.2013)

Československý postsametový dravý kapitalismus mi docela výstižně symbolizuje obraz z tohoto filmu: opilý a šťastně zamilovaný Rácz tančící a neuměle zpívající Rivers of Babylon hrané cikánskou kapelou. A stejně tak kýč, laciná prostituce a veksláctví. „Babylon budě zničený!“ (Fredy Špáršvajn) Nema problema! Jen mě mrzí, že nemůžu úplně posuzovat film sám o sobě, protože jsem dřív četl svěží Pišťankův román a tak mi nezbývá než konstatovat, že ve srovnání s předlohou působí film především jako doplňující ilustrace knížky. I když závěr je docela jiný, chudák Video-Urban... Hodně dobrá je rolička Richarda Müllera!(4.4.2012)

• - Namakeupovaný a afektovaný spevák v klube je známy spevák Richard Müller. (toi-toi)

• - V roku 1992 odporučila PRO SLOVAKIA dotáciu vo výške 8 miliónov Kčs. Vtedajší minister kultúry SR to však stopol z osobných aj politických dôvodov. Nakoniec za pomoci viacerých subjektov dosiahli celkové náklady filmu približne 24,5 milióna slovenských korún. (Raccoon.city)

• - Film bol natáčaný v okolí Bratislavy, Tatranskej Lomnice a vo Vysokých Tatrách. (Raccoon.city)