Rivers of Babylon

Komedie / Drama

Slovensko, 1998, 102 min

• kebom

Somarina. za všetky blbosti stojí len absolútne nezvládnutie stvárnenia obdobia okolo roku 1989 - stánky s reklamami Lucky Strike a West, Fiat Punto na ulici, moderné budovy, oblečenie. Nezvládnuté a zbytočné až na pár vtipných momentov. Koniec celkom dobrý a dramatický, len škoda že trval takých desať minút.(29.6.2010)

Ťažko považovať nejaký slovenský, ale aj český film z 90. rokov o našej "mafii", rýchlom bohatnutí atď. za dobrý. 90. roky u nás sú tak temným obdobím zmien, že natočiť v tejto dobe niečo nadčasové bolo takmer nemožné. Takže jediným skutočným kvalitatívnym kritériom je u mňa miera trápnosti diela. Z tohoto hľadiska môžu samozrejme mnohí oponovať, že Rivers of Babylon ňou prekypuje každou postavou a scénou, ja si však myslím, že i keď o nadčasovosti sa hovoriť nedá, tak kľudne by som film pustil o 10 rokov mládeži, aby si urobila obrázok, v čom sme tu žili, alebo aspoň ako sa o tom točili filmy. Česi majú Kurvahochov, my Rivers, ale oni majú aj Nahotu na prodej, takže skóre je vyrovnané. Zdá sa, že adaptácia je to slušná, knihu som nečítal, ale tie zvraty a posuny v deji nie sú tak nezrozumiteľné, aby to diváka plietlo.(8.7.2014)

• Martin741

Sonda do drsnych ponovembrovych cias hned na zaciatku 90. rokov, kedy sa zacalo divoke obdobie kapitalizmu. Ako Cechoslovak by som mal byt na film hrdy - ono ale osobne sa hlasim k cechoslovakizmu a k odkazu M. R. Stefanika /Stefanik 1870 - 1919 bol cechoslovak/. To je jedna vec, druha vec je ta, ze ja mam problem uznavat tuto ponovembrovu "tvorbu" ....... mam rad normalizacne filmy /Svako Ragan, Chalupari ....../, pretoze tam proste kvalita bola. Tu uz po kvalite niet ani chyru ani slychu. Ale za to, ze Hajdu a Hryc sa snazia, tak aspon 5 %(3.2.2013)

• Martinius

po prezreti tohto vytvoru sa mi natiskala otazka: je to este stupidnejsie ako knizna predloha alebo nie je? rivers of babylon totiz nie je ani komedia (vtipna bola jedine scenka, kedy gogal autom strhol koberec pred hotelom), ani drama, ani (akoze)mafiansky thriller. vzhladom na tvorivu neschopnost rezisera i predlohy by sa to cele dalo alibisticky klasifilovat ako akysi poloromanticky postsocialisticky umelo pozliepany gyc. maglajzovy gyc s pasakom s dusou basnika, s mafianom, ktory posobi skor dementne ako hrozivo (kam sa hrabe hryc na romana fratrica), so zbytocnym komparzom (noga), s estebakom trapnostnej kategorie kamenaku (danciak) a onaniou pseudofilozofickych myslienok, ktore sa reziser snazi do filmu natlacit na ukor deja. trapny je vztah mafiana s ezoterickou, trapne su aj rozne detaily vyplyvajuce z filmarskej povrchnosti (napriklad v 1989-tom este nebola policia ale "VB", pred revoluciou neexistovala firma mediaprint kapa a budovu VUB na nivach postavili az v 1997-om...). ako parodia na meciarizmus film zlyhal obsahovo naplno. rivers of babylon vo mne vyvolal depku. depku z toho, ze na slovensku sotva existuje nieco lepsie. alebo ak existuje, nedostane sancu, lebo tu vladnu kadejaki pistankovia, matkinovia, desmod ci taslerovia...(17.12.2009)

Komentář se ponese v klasickém duchu souboje kniha vs. film. Když mě film dokáže zaujmout více než kniha, mám bezmeznou radost. Tentokrát se tak ovšem nestalo. Nedokážu si představit diváka, který se kouká na tento film bez jakékoliv znalosti knihy. Podle mého názoru bylo ve filmu mnoho dějových skoků a divák se mohl občas ztrácet. Postavy svým chováním odpovídaly předloze a až na vyjímky (sorry pane Noga) šlo o solidní herecké výkony. Andrej Hryc je ovšem předčil rozdílem třídy, ačkoliv film se k jeho postavě zachoval velmi drze a nedovolil mu rozehrát takovou show jako v Pišťánkově knize. I tak si myslím, že Rivers of Babylon patří tomu lepšímu, co na Slovensku v 90. letech vzniklo.(27.3.2008)

• - Od zakúpenia práv na sfilmovanie románu až po distribučnú premiéru filmu ubehlo 6 rokov. (Raccoon.city)

• - Záver filmu sa mal pôvodne nakrúcať na Tahiti. (Raccoon.city)

• - Film bol natáčaný v okolí Bratislavy, Tatranskej Lomnice a vo Vysokých Tatrách. (Raccoon.city)