Film bol natočený podľa rovnomenného knižného bestselleru Petra Pišťanka. Satirickým pohľadom uvidíme drastický vzostup jednotlivca k moci. Rácz (Andrej Hryc) prichádza ako jednoduchý človek do kotolne veľkého hotela v hlavnom meste. Možnosť regulovať a ovládať teplo hotela rýchlo prerastie u Rácza k brutálnej snahe o väčšiu moc nad priestorom v ktorom sa nachádza. Na ceste k moci a bohatstvu, počas ktorej sa odohrávajú bláznivé, dramatické i tragické príbehy postáv s ktorými sa Rácz stretáva, sa nezastaví pred ničím čo by mu bránilo k dosiahnutiu svojich cieľov. (ČSFD)

Iggy

Československý postsametový dravý kapitalismus mi docela výstižně symbolizuje obraz z tohoto filmu: opilý a šťastně zamilovaný Rácz tančící a neuměle zpívající Rivers of Babylon hrané cikánskou kapelou. A stejně tak kýč, laciná prostituce a veksláctví. „Babylon budě zničený!“ (Fredy Špáršvajn) Nema problema! Jen mě mrzí, že nemůžu úplně posuzovat film sám o sobě, protože jsem dřív četl svěží Pišťankův román a tak mi nezbývá než konstatovat, že ve srovnání s předlohou působí film především jako doplňující ilustrace knížky. I když závěr je docela jiný, chudák Video-Urban... Hodně dobrá je rolička Richarda Müllera! ()

Anderton

Ťažko považovať nejaký slovenský, ale aj český film z 90. rokov o našej "mafii", rýchlom bohatnutí atď. za dobrý. 90. roky u nás sú tak temným obdobím zmien, že natočiť v tejto dobe niečo nadčasové bolo takmer nemožné. Takže jediným skutočným kvalitatívnym kritériom je u mňa miera trápnosti diela. Z tohoto hľadiska môžu samozrejme mnohí oponovať, že Rivers of Babylon ňou prekypuje každou postavou a scénou, ja si však myslím, že i keď o nadčasovosti sa hovoriť nedá, tak kľudne by som film pustil o 10 rokov mládeži, aby si urobila obrázok, v čom sme tu žili, alebo aspoň ako sa o tom točili filmy. Česi majú Kurvahochov, my Rivers, ale oni majú aj Nahotu na prodej, takže skóre je vyrovnané. Zdá sa, že adaptácia je to slušná, knihu som nečítal, ale tie zvraty a posuny v deji nie sú tak nezrozumiteľné, aby to diváka plietlo. ()

Radko

Rudo Sloboda o rovnomennej knižnej predlohe napísal, že tam nie je zbytočná jediná veta. Súhlasím. Na rozdiel od geniálneho Pišťankovho trojdielneho Babylonu, ilustrovaného rovnako skvelým Danglárom, je film zbytočný kompletne. Odlesky knižnej predlohy sú nezreteľné a matné. Pridané snové sekvencie úplne rozbúravajú štýl a náladu knihy. Zvolení herci sa komixovým predlohám nijako nepodobajú. Ono je fajn boriť konvencie pri spracúvaní predlohy. Ale osožné je to len v prípade, ak ten čo adaptuje sa môže s autorom predlohy porovnávať. Nespochybňujem Balca ako režiséra všeobecne, ale tu si na plecia nabral scénaristicky viac než uniesol. Pišťanek sám spomínal, že i keď sa mu nejaké veci v scenári nepozdávali, nechal to viacmenej tak, pretože bol rád, že svoje peniaze má isté. Za presadenie svojich vízií preto nejako nebojoval. No film sa mu s odstupom rokov veľmi nepozdával. ()

Radek99

Výborná alegorie přeměny společnosti uvízlé v reálném socialismu do stadia nepřipravenosti na divoké údobí kapitalismu. Symbolický hotel coby abstraktní budova slovenského státu a dravá cesta z jeho kotelny až do ředitelské pracovny - kongeniální a fyziognomicky přesný Andrej Hryc coby metaforický obraz všehoschopného premiéra ex-rohovníka Vladimíra Mečiara... Díky jeho ,,kotelnickému" původu nepřekvapí zřetelná vazba na podsvětí a akcent na budování a využívání struktur šedé ekonomiky, nevybíravé způsoby zase dokreslují jeho dravou a přímočarou cestu nahoru... Vlado Balco natočil překvapivě silnou alegorii se zcela zřetelným a jednoduchým kódem... ,,S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som, neublížil som, žiadnemu z vás..." :-( ()

POMO

Zopár postavičiek je trápnych do drene kosti (Miro Noga proste NIE JE xicht do celovečerného filmu, aj keby v ňom mal hrať cirkusového klauna), no Hajdu sa snaží a Hryc sa pre túto rolu narodil. Vo filme sú nevysvetlené a logicky nejasné zvraty, no záver toho veľa zachraňuje a slušne osvetluje urgentnú myšlienku. Z tých 10 celovečerákov, ktoré boli nakrútené na Slovensku od prevratu, sa tento určite zaraďuje do tej lepšej päťky. Ale je to nejaký kompliment? ()

• Producent Marian Urban a režisér Vlado Balco hľadali predstaviteľa hlavnej úlohy poväčšine v zahraničí, až ich napokon jedna pražská kástingová agentúra upozornila na Andreja Hryca. (Raccoon.city)
  • Od zakúpenia práv na sfilmovanie románu až po distribučnú premiéru filmu ubehlo 6 rokov. (Raccoon.city)
  • Bára Kodetová (Lenka) sa s režisérom Balcom stretla prvý krát na vyhlasovaní Českého leva, kde jej ponúkol jednu z postáv. (Raccoon.city)