VOD (1)

Film bol natočený podľa rovnomenného knižného bestselleru Petra Pišťanka. Satirickým pohľadom uvidíme drastický vzostup jednotlivca k moci. Rácz (Andrej Hryc) prichádza ako jednoduchý človek do kotolne veľkého hotela v hlavnom meste. Možnosť regulovať a ovládať teplo hotela rýchlo prerastie u Rácza k brutálnej snahe o väčšiu moc nad priestorom v ktorom sa nachádza. Na ceste k moci a bohatstvu, počas ktorej sa odohrávajú bláznivé, dramatické i tragické príbehy postáv s ktorými sa Rácz stretáva, sa nezastaví pred ničím čo by mu bránilo k dosiahnutiu svojich cieľov. (ČSFD)

Topco

Vôbec to nebol extra zlý film! Andy Hryc a Vlado Hajdu boli obsadení doslova famózne! Škoda však nevýraznej réžie a najmä slabého scenáru, ktorý sa pomocou vnútorných monológov snažil o filozofický presah a kritiku spoločnosti. O čosi šikovnejší režisér, premakaný scenár a máme tu pomaly kultový slovenský počin. Škoda, lebo Hrycov a Hajduov talent je tu badateľný... 6-7/10 ()

Martinius

po prezreti tohto vytvoru sa mi natiskala otazka: je to este stupidnejsie ako knizna predloha alebo nie je? rivers of babylon totiz nie je ani komedia (vtipna bola jedine scenka, kedy gogal autom strhol koberec pred hotelom), ani drama, ani (akoze)mafiansky thriller. vzhladom na tvorivu neschopnost rezisera i predlohy by sa to cele dalo alibisticky klasifilovat ako akysi poloromanticky postsocialisticky umelo pozliepany gyc. maglajzovy gyc s pasakom s dusou basnika, s mafianom, ktory posobi skor dementne ako hrozivo (kam sa hrabe hryc na romana fratrica), so zbytocnym komparzom (noga), s estebakom trapnostnej kategorie kamenaku (danciak) a onaniou pseudofilozofickych myslienok, ktore sa reziser snazi do filmu natlacit na ukor deja. trapny je vztah mafiana s ezoterickou, trapne su aj rozne detaily vyplyvajuce z filmarskej povrchnosti (napriklad v 1989-tom este nebola policia ale "VB", pred revoluciou neexistovala firma mediaprint kapa a budovu VUB na nivach postavili az v 1997-om...). ako parodia na meciarizmus film zlyhal obsahovo naplno. rivers of babylon vo mne vyvolal depku. depku z toho, ze na slovensku sotva existuje nieco lepsie. alebo ak existuje, nedostane sancu, lebo tu vladnu kadejaki pistankovia, matkinovia, desmod ci taslerovia... ()

Martin741

Sonda do drsnych ponovembrovych cias hned na zaciatku 90. rokov, kedy sa zacalo divoke obdobie kapitalizmu. Ako Cechoslovak by som mal byt na film hrdy - ono ale osobne sa hlasim k cechoslovakizmu a k odkazu M. R. Stefanika /Stefanik 1870 - 1919 bol cechoslovak/. To je jedna vec, druha vec je ta, ze ja mam problem uznavat tuto ponovembrovu "tvorbu" ....... mam rad normalizacne filmy /Svako Ragan, Chalupari ....../, pretoze tam proste kvalita bola. Tu uz po kvalite niet ani chyru ani slychu. Ale za to, ze Hajdu a Hryc sa snazia, tak aspon 5 % ()

Had6

Komentář se ponese v klasickém duchu souboje kniha vs. film. Když mě film dokáže zaujmout více než kniha, mám bezmeznou radost. Tentokrát se tak ovšem nestalo. Nedokážu si představit diváka, který se kouká na tento film bez jakékoliv znalosti knihy. Podle mého názoru bylo ve filmu mnoho dějových skoků a divák se mohl občas ztrácet. Postavy svým chováním odpovídaly předloze a až na vyjímky (sorry pane Noga) šlo o solidní herecké výkony. Andrej Hryc je ovšem předčil rozdílem třídy, ačkoliv film se k jeho postavě zachoval velmi drze a nedovolil mu rozehrát takovou show jako v Pišťánkově knize. I tak si myslím, že Rivers of Babylon patří tomu lepšímu, co na Slovensku v 90. letech vzniklo. ()

POMO

Zopár postavičiek je trápnych do drene kosti. Miro Noga proste NIE JE tvár do celovečerného filmu, aj keby v ňom mal hrať cirkusového klauna. No Ady Hajdu sa snaží a Andrej Hryc sa pre túto rolu narodil. Vo filme sú nevysvetlené logicky nejasné zvraty, no záver toho veľa zachraňuje a slušne osvetluje urgentnú myšlienku. Z tých desiatich celovečerákov, ktoré boli nakrútené na Slovensku od prevratu, sa tento určite zaraďuje do tej lepšej päťky. Ale je to nejaký kompliment? ()

• V roku 1992 odporučila PRO SLOVAKIA dotáciu vo výške 8 miliónov Kčs. Vtedajší minister kultúry SR to však stopol z osobných aj politických dôvodov. Nakoniec za pomoci viacerých subjektov dosiahli celkové náklady filmu približne 24,5 milióna slovenských korún. (Raccoon.city)
  • Film bol natáčaný v okolí Bratislavy, Tatranskej Lomnice a vo Vysokých Tatrách. (Raccoon.city)
  • Producent Marian Urban a režisér Vlado Balco hľadali predstaviteľa hlavnej úlohy poväčšine v zahraničí, až ich napokon jedna pražská kástingová agentúra upozornila na Andreja Hryca. (Raccoon.city)

Související novinky

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (více)