Expelled: No Intelligence Allowed

Dokumentární

USA, 2008, 90 min

Andy Hunter

Dokument o hledání pravdy. Evoluce nebo stvoření? A proč je evoluce protlačována a stvoření potlačováno? Tento dokument nepřináší žádné odpovědi, ale vyvolává otázky. Otázky, na které je dobré si odpovědět... A mnohdy zesměšňující prostřihy (ikdyž vůči opačné straně barikády) mi vadily... Před shlédnutím filmu je dobré vědět, co znamená ID, aneb Inteligentní design A jako vždy - TIPseznam dalších křesťanských filmů.(2.8.2012)

• QuentinVetinari

Není nutné vidět celý film, YouTube videa normálnímu člověku k vytvoření názoru postačí. Za někoho, kdo tu oběť podstoupil a opravdu to shlédl celé (a dvakrát!), můžu říct, že konzistentně špatné je tady jak provedení, tak obsah; rysy, díky kterým je snímek aspoň trochu sledovatelný, jsou vykradeny z dokumentů Michaela Moore'a, na kterého se Stein konec konců v rozhovorech o filmu otevřeně odvolával. Moore točí filmy o tom, jaká jsou Američani rasistická prasata, takže tady je milý dokument o zlé ateistické vědecké konspiraci, který musí každého dobrého křesťana zahřát u srdce. Animace stavby buňky jsou nádherné, ale kontext, ve kterém jsou divákovi předkládány, je tak stupidní, že žádný dojem neudělají. Expelled zamlčuje a ohýbá fakta, s čímž se ale nespokojuje a záměrně lže. Ben Stein je neuvěřitelně nesympatická postava, ale asi chápu, jakou úlohu ve snímku plní. Od cílové demografie – fundamentalistických WASPů bez jakékoli bližší zkušenosti s empirickým myšlením – se očekává nekomplikovaná reakce typu "Páni, to je ten chlápek, co psal projevy prezidentovi!" Stein je prezentován jako hrdina, který pateticky žádá (ve scéně, která je směšná a mrazivá současně) o svobodu slova ve vědě a současně o odvržení jejích nejzákladnějších principů ve jménu náboženství smíseného s absurdním americkým patriotizmem. Kompars v sále Pepperdine University, představující studenty, nadšeně aplauduje. Když ale Stein dostal příležitost setkat se se sobě podobným fundamentalistickým idiotem, ukáže se, že dostat vědu z "a little box" není jeho hlavním cílem. V rozhovoru s Paulem Crouchem dokonce prohlásil, že Love of God and compassion and empathy leads you to a very glorious place, and science leads you to killing people. (Hej, Bene! Zdravotní péče, antibiotika, nebo i ta kamera, se kterou se tohle točilo - čemu bys za to poděkoval?) Expelled lze proto vnímat spíše jako promyšlené tažení proti vědě a racionálnímu myšlení obecně. Pokud je tohle nejdražší kdy natočený americký dokument, pak to o filmovém průmyslu vypovídá něco neuvěřitelně smutného. Existují filmy, které si hodnocení "odpad" zasloužení jednoduše proto, že postrádají jakékoli myslitelné kvality – při hodnocení Expelled by podle mě bylo vhodnější mluvit o záporných kvalitách. Jediným skutečně světlým okamžikem filmu bylo interview s PZ Myersem a hlavně Richardem Dawkinsem: The God of the Old Testament is arguably the most unpleasant character in all fiction: jealous and proud of it; a petty, unjust, unforgiving control-freak; a vindictive, bloodthirsty ethnic cleanser; a misogynistic, homophobic, racist, infanticidal, genocidal, filicidal, pestilential, megalomaniacal, sadomasochistic, capriciously malevolent bully.(21.8.2010)

Podnětná podívaná a opravdu mě udivují výkřiky do tmy všude na webu i zde a dokonce i speciální titulky od psychopatických evolucionistů, které mě opravdu pobavili zaslepeností jejich tvůrců. Jen se zlobte a plivejte, bando, ostatně to děláte kdykoli se dostane na téma dne skepse k evoluci. Tedy film padl na úrodnou půdu a přesně se ukázalo to co popisuje. EDIT: Konec oněch speciálních titulků je masakrální svinstvo. Jen ubohost a bezradnost plná lží.(12.11.2014)

• Railman

Tak Inteligentní design je prý vědecká teorie, kterou vědecký "establishment" nechce přijmout. Náboženství jménem Darwinismus bylo příčinou nacismu. Plus nějaká svědectví vyhozených vědců. O samotném ID jsem se toho moc nedozvěděl, vlastně nic. Ale mrkněte na trailer sequelu, ten by mohl být lepší :) http://www.youtube.com/watch?v=-ThQQuHtzHM(17.7.2009)

• Wild

[0%] Věda je zcela specifická oblast lidské činnosti, která je založena na principu falzifikace, a kdybychom si do ní vpustili inteligentního designéra, kterého vyvrátit nelze a jímž bychom tím pádem mohli vysvětlit všechno, čemu nerozumíme, přestala by být vědou. ID je proto rádoby vědecká a v logice velice chabá odrůda kreacionizmu pro ty, kteří chtějí náboženství v hodinách biologie, ale vědí, že ho tam neprotlačí, když budou explicitně zmiňovat Boha, protože je to proti ústavě USA. Přirozeně, že se seriózní věda od něčeho takového distancuje; je to pro ni totéž, jako kdyby do kostela přišel teoretický fyzik a začal místo bohoslužby přednášet o černých dírách. A to přece do kostela nepatří...(28.11.2009)