Expelled: No Intelligence Allowed

Dokumentární

USA, 2008, 90 min

Andy Hunter

Podnětná podívaná a opravdu mě udivují výkřiky do tmy všude na webu i zde a dokonce i speciální titulky od psychopatických evolucionistů, které mě opravdu pobavili zaslepeností jejich tvůrců. Jen se zlobte a plivejte, bando, ostatně to děláte kdykoli se dostane na téma dne skepse k evoluci. Tedy film padl na úrodnou půdu a přesně se ukázalo to co popisuje. EDIT: Konec oněch speciálních titulků je masakrální svinstvo. Jen ubohost a bezradnost plná lží.(12.11.2014)

• mdouglas

Nechci říkat, že na tomhle filmu je úplně všechno špatné. Problém je tady spíše v podání celého problému. V tomto dokumentu kupříkladu není vůbec vysvětleno co to je ten inteligentní design. Dobrá, mohl bych si to po skončení zjistit. Čekal bych ale, že aspoň nějaké základní info mi film dá. Další co se mi nelíbí, je záhadný výběr odpůrců ID. Mám pocit, že na tento post asi vybírali samotného ďábla. Ať mi nikdo netvrdí, že je tenhle film objektivní a ve výsledku i užitečný. 35%(4.8.2009)

• Wild

[0%] Věda je zcela specifická oblast lidské činnosti, která je založena na principu falzifikace, a kdybychom si do ní vpustili inteligentního designéra, kterého vyvrátit nelze a jímž bychom tím pádem mohli vysvětlit všechno, čemu nerozumíme, přestala by být vědou. ID je proto rádoby vědecká a v logice velice chabá odrůda kreacionizmu pro ty, kteří chtějí náboženství v hodinách biologie, ale vědí, že ho tam neprotlačí, když budou explicitně zmiňovat Boha, protože je to proti ústavě USA. Přirozeně, že se seriózní věda od něčeho takového distancuje; je to pro ni totéž, jako kdyby do kostela přišel teoretický fyzik a začal místo bohoslužby přednášet o černých dírách. A to přece do kostela nepatří...(28.11.2009)

• QuentinVetinari

Není nutné vidět celý film, YouTube videa normálnímu člověku k vytvoření názoru postačí. Za někoho, kdo tu oběť podstoupil a opravdu to shlédl celé (a dvakrát!), můžu říct, že konzistentně špatné je tady jak provedení, tak obsah; rysy, díky kterým je snímek aspoň trochu sledovatelný, jsou vykradeny z dokumentů Michaela Moore'a, na kterého se Stein konec konců v rozhovorech o filmu otevřeně odvolával. Moore točí filmy o tom, jaká jsou Američani rasistická prasata, takže tady je milý dokument o zlé ateistické vědecké konspiraci, který musí každého dobrého křesťana zahřát u srdce. Animace stavby buňky jsou nádherné, ale kontext, ve kterém jsou divákovi předkládány, je tak stupidní, že žádný dojem neudělají. Expelled zamlčuje a ohýbá fakta, s čímž se ale nespokojuje a záměrně lže. Ben Stein je neuvěřitelně nesympatická postava, ale asi chápu, jakou úlohu ve snímku plní. Od cílové demografie – fundamentalistických WASPů bez jakékoli bližší zkušenosti s empirickým myšlením – se očekává nekomplikovaná reakce typu "Páni, to je ten chlápek, co psal projevy prezidentovi!" Stein je prezentován jako hrdina, který pateticky žádá (ve scéně, která je směšná a mrazivá současně) o svobodu slova ve vědě a současně o odvržení jejích nejzákladnějších principů ve jménu náboženství smíseného s absurdním americkým patriotizmem. Kompars v sále Pepperdine University, představující studenty, nadšeně aplauduje. Když ale Stein dostal příležitost setkat se se sobě podobným fundamentalistickým idiotem, ukáže se, že dostat vědu z "a little box" není jeho hlavním cílem. V rozhovoru s Paulem Crouchem dokonce prohlásil, že Love of God and compassion and empathy leads you to a very glorious place, and science leads you to killing people. (Hej, Bene! Zdravotní péče, antibiotika, nebo i ta kamera, se kterou se tohle točilo - čemu bys za to poděkoval?) Expelled lze proto vnímat spíše jako promyšlené tažení proti vědě a racionálnímu myšlení obecně. Pokud je tohle nejdražší kdy natočený americký dokument, pak to o filmovém průmyslu vypovídá něco neuvěřitelně smutného. Existují filmy, které si hodnocení "odpad" zasloužení jednoduše proto, že postrádají jakékoli myslitelné kvality – při hodnocení Expelled by podle mě bylo vhodnější mluvit o záporných kvalitách. Jediným skutečně světlým okamžikem filmu bylo interview s PZ Myersem a hlavně Richardem Dawkinsem: The God of the Old Testament is arguably the most unpleasant character in all fiction: jealous and proud of it; a petty, unjust, unforgiving control-freak; a vindictive, bloodthirsty ethnic cleanser; a misogynistic, homophobic, racist, infanticidal, genocidal, filicidal, pestilential, megalomaniacal, sadomasochistic, capriciously malevolent bully.(21.8.2010)

• Arach.No

Dávám 15% za několik povedených výroků (všechny od darwinistů), ten nejlepší už přepsal QuentinVetinari. Mimo něj se mi ještě hodně líbila údajná odpověď Bertranda Russela (citovaná Richardem Dawkinsem) na otázku co by řekl bohu, kdyby se s ním, jako zapřísáhlý ateista, po smrti setkal - "Pane, proč sis dal takovou práci, aby ses skrýval?". Trefné, ale přece jenom se u tohoto filmu příčetný člověk častěji naštve, než pobaví.(16.4.2011)